danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Gość   
Gość

I to jest susza. Ciekawe czy mleko chociaż nie spadnie na 1,20 zł.  

Moja się przewraca, boczne korzenie robaki i mrówki podgryzają.

Ostatnio z ph żwacza 5 podniosłem na 9 i zrobiła się zasadowica, krowa na podniesienie dostała 3 razy po 100 g. sody a na obniżenie 0,7 octu i 0,5 gliceryny, zaczęło się od wymienia przeszło na płuca i znowu na wymię, cały czas 39-41gorączki, opuchlizna poszła w racice, tydzień czasu się krowa męczyła ale wyszła.

Najlepsze było to że nic nie wskazywało na taki przebieg zapaleń, mleko lekko się zaciągało na płytce, wymię nie spuchnięte, w płucach miała lekkie szmery i zaczęła słabo jeść z rana, na wieczór była już gorączka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@rolstudent

A co lepiej zastosowac, zakiszacz czyli kwas czy moze np. sorbinian potasu na sciane pryzmy? Sorbinian tez zrobi robote? Moze sie tak nie ulatnia?

Mialem spokoj dlugo, a znowu zaczely sie zapalenia i mam podejrzenie na kuku, bo sianokiszonka swieza, wiec zero odpadu, a dodadtkowo kuku troszke zwiekszylem ostatnio.

P.S

Musze sie troche pochwalic. Zywienie troche pozmienialem i mam pierwsze efekty w rozrodzie. 3 krowy wycielone i juz 2 zacielone, jedna w drugim, a druga w trzecim miesiacu po wycieleniu. Trzecia krowa dopiero miesiac po wycieleniu, wiec jeszcze ma czas. Dodatkowo dwie inne ktore nie chcialy zalapac tez zalapaly po podaniu premii.

Dla mnie to jest mega postep, bo duzo krow zaczynalo ruje po 5-6 miesiacach po wycieleniu i jeszcze co ktoras nie lapala i byly poprawki. To wyobrazacie sobie ile ta krowa doila na koncu jak zalapala powiedzmy dopiero 10 miesiecy po wycieleniu i jeszcze z 7 miesiecy doila przed zasuszeniem.

Tylko na 100% nie wiem od czego dokladnie te efekty. Po pierwsze stosowalem kexxtone, po drugie szla premia po wycieleniu wyslodki suszone + soja + Omega L z Lira pasze, ktora wlasnie niby poprawia rozrod i daje 15 MJ NEL energii.

Wiec albo ta OMEGA L naprawde robi robote, albo po prostu brakowalo im Energii. 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Thomas2135 napisał:

Z ciekawości bym sprawdził w różnych porach dnia.  Wtedy ostatecznie wykluczysz żywienie i pozostanie szukanie bakterii czy wirusa.

Jakby ktoś narzekał, że ma słabą kukurydzę, bo ma tylko 2 m to niech sobie przypomni to zdjęcie. Za płotem sąsiada siana ponad 2 tyg wcześniej.

5e6bb815c7f24f5dmed.jpg

Nie ma tragedii,  trochę zielona jest  :) u mnie jest na wielkość podobna tyle,  że już na większości obszaru żółta.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lepszej mam niewiele. Na dołku może hektar jest 2m ja 6,5 wszystkiego. Reszta jak na zdjęciu a środkiem i gorsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716

Wspolczuje na takiej ziemi to jednak nie nagospodarzy 🙂 może lepiej zyto siać i ciąć na wiosnę pewnie byłby lepszy plon niz z tej kukurydzy a koszta mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196
kizak napisał:

     kilka miesięcy,a le jak u Ciebie opuchlizna zewnętrzna i to można przeciąć jak dojrzeje,to według lekarzy łatwiej,bo ma gdzie zejść. Ale jak na zgięciu i  powód od srodka ?

u mnie opuchlizna wewnątrz mięśnia i taka jakby dwu częściowa a zaczęło się od obtarcia skóry na boku uda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie na 12 ha może 2,5 ha też będzie 2 m.  Reszta taka jak wyżej.  

Radek wszystko było by ok żeby jakiś lepszy deszcz popadał raz w tygodniu.  Na wiosnę nie padało prawie 2 miesiące.  Później tydzień lało że na łąki torfowe nie szło wjechać.  Teraz znowu od początku czerwca porządnego deszczu nie było. Takich po 1 litrze to nie liczę bo za 5 minut wyparowal.  Jest porównywanie do 2015 roku.  W rowach od 2 tygodni zero wody.  Najgorsze ze Puławy suszy nie widzą na bo przecież początkiem czerwca doj.bało wody za kilka miesięcy i ogólny stan się zgadza.  Lipa ze nie przechodzi co jakiś czas front tylko chmurki z których 10-20 km dalej spada 20 litrów a u nas 20 kropel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie w czerwcu spadło tyle co nic. Kukurydza jest gorsza od tej w 2015. @slawek74 u mnie 2 miały takie otarcia. Jedna pojechała jako leżak a druga w kontenerze. Pod tym otarciem jest ropa i jak powąchasz to śmierci zgnilizną. To wszystko na wysokości kolana i nic nie pomoże. Wzięło się to stąd, że krowy kładąc się uderzyły kolanem(rzepką) w rurę miedzy legowiskami a potem już poszło i antybiotyki nie działają.

Tutaj filmik dla osób z mocnym żołądkiem.🤮

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Panowie powtorze pytanie

Co lepiej sie nada na polewanie/oprysk sciany kiszonki z kuku. 

Kwas rolniczy  35zl za 5kg

  • kwas mlekowy
  • kwas mrówkowy
  • kwas ortofosforowy
  • mrówczan amonu
  • mrówczan sodu
  • substancje antykorozyjne
  • nośnik

Czy Sorbinian Potasu 155zl za 5kg

Sorbinian drogi, ale tego chyba, az tak duzo to nie bedzie szlo.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na wtórną fermentację paszy i zagrzewanie najlepszy jest kwas propionowy nie mylić z propanowy tylko trudno go zdobyć. 

https://www.olx.pl/oferta/kwas-propionowy-czysty-99-5-1000-kg-CID757-IDvGhaj.html

Koledze psuła się kukurydza mimo szybkiego wybierania. Kupił kwas rolniczy ze składem podobnym jak wyżej, do tego AntyPleśń na bazie benzeosanu i sorbinianu. Polewa i kiszonka przestała się grzać. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@Thomas2135

Jest kilka ogloszen tylko w kazdym wlasnie jest kwas propionowy i propanowy w tytule. Dziwne...

https://allegro.pl/oferta/kwas-propionowy-1kg-propanowy-etanokarboksylowy-8298279580

A co do miksu kwasu rolniczego z antyplesnia, to w sumie dalej nie wiem co bedzie lepsze kwas czy sorbinian, bo nie wiadomo co twojemu koledzie "zrobilo robote", chyba, ze tez kupie to i to.

@rolstudent

Masz na mysli kwas propionowy, tak ? Bo wczesniej chyba pisales o kwasie rolniczym, ale moge sie mylic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Śmierdzi okrutnie. Ostatnio przypadkowo polałem trochę na nogę. Poszedłem do domu i za chwile poczułem pieczenie na palcu. Trzeba uważać na oczy 

Przykryta przy samym brzegu. Cała ściana jest odkryta propionowym. 

Wolno mi kuku schodzi bo za dużo mi nie zostało i mniej tego idzie. 

Ale tylko górny brzeg się grzeje i psuje na dole jest ok .

O dziwo wysłodki tak się nie psują też pryskam kwasem. 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

ktoś kiedyś na forum miał taką sytuację, że krowom na wymionach robiły się takie rany z ropą, wyglądały prawie jak gnijące, pamięta ktoś na czym zaokńczyła się dyskusja i co to powodowało? U mnie ostatnio pierwiastka miała taką ranę w pachwinie przy wymieniu, z wyglądu jakby któraś ją nadepnęła i zerwała grubą warstwę skóry, która jeszcze na kawałku wisiała więc obciąłem i smarowałem, ale i tak duża blizna się tam robi. Wyszedłem z założenia ze to uraz mechaniczny, ale dziś u innej sztuki to samo i też w pachwinie oderwał się kawałek skóry, coś się tam musiało dziać bo nawet odrobiny krwi tam nie ma. Możliwe że to też działanie bakterii beztlenowych?

20190721_125306.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

u mnie jedna na to wyjechała żadne specyfiki i antybiotyki nie pomagały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ta pierwsza u mnie dłuższy czas już z tym żyje, wet kazał umyć wodą z mydlem i maścią cynkową smarować, przynajmniej nie ma takiej białej ropy, która początkowo była na tej ranie, ale blizna jest taka nie do końca wygojona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@czesio1612 bakteria, na takie rzeczy ceftiofur bezkarencyjny, a na przysuszenie ja myłam i smarowałam piochtaniną.

Przy delikatnych zmianach na początku moze i animedazon wystarczy czy inny spray z antybiotykiem, ale jak już odrywałeś jej płat skóry to nie przelewki. To jest bolesne, wiec przeciwzapalny-przeciwbolowy jej się też należy. Mozesz tylko smarować sobie czymś, ale bedziesz się bujał z tym miesiąc-dwa, a krowa bedzie chudła, mleka mniej...

Jeśli Ci bardzo zależy to mozesz ją doić 3 razy dziennie, zeby wymię zeszło i lepiej dojść wtedy do pachwin. Dodatkowo masc na wymię przeciwobrzękowa. Czasem dla sztuki dobrej warto poswiecić czas.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

To spróbuję tak, podam ceftiofur i mam chyba rifen przeciwbólowy i przeciwzapalny to powinno pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

u mnie przez środek wymienia takie coś miałem i mam u 3 sztuk, pryskam co nie raz ale efekt mizerny... wszystkie w szczycie, chodziły po łące w zasuszeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też tak miałem u jednej jałówki po porodzie i samo pryskanie niebieskim sprayem wystarczyło. Czasem pojawiało się u innych, ale bardziej jako powierzchowna rana ze strupami. Też tylko pryskałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

U mnie tez i jedna z lepszych krow przez to wyjechala, bo tak zzerlo w srodek ,ze dziura w wymieniu sie zrobila i mleko lecialo bokiem.

Niestety u kilku juz to bylo, albo w pachwinie, albo w sredku wymia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj