Polecane posty

ChiquitaB    756

A powiedzcie i nie krzyczcie. Mam ewidentnie zatuczona krowe ktora jest aktualnie zasuszona. Na widok jedzenia az sie trzesie. Doataje sianokiszonke i slome rano i wieczorem, kal twardy i ciemny. Zapewne bedzie problem zeby wstala po ocieleniu. Jak juz teraz przygotowac taka krowe do porodu i zeby jak najlagodniej przebiegl dla niej ten okres.  wiem ze bledow wczesniejszych nie cofne ale jak zlagodzic skutki? Pytanie wnet na artykol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Koniecznie kexxtone.  Dobrze byłoby jeszcze dorzucic jakies wit na zas i tradycyjnie wprowadzać pasze przed porodem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jeżeli ma już 3 laktacje to po porodzie wet i wapno.Dostanie odwapnienia. I glukozy.Może stracić apetyt miałem właśnie taką udało się ją odratować,ale ciężko było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Wlewki wapna do pyska plus kextone. A potem najwyżej glukoza, steryd na wątrobę (domięśniowo) i wapno dożylnie. I będzie dobrze :)

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

Mam 2 krowy (w sumie jest ich więcej, ale z ww. jest kłopot), których nie mogę zacielić. Kombinowaliśmy już z hormonami i z płukaniem, ale nadal bez efektu. Oddałem do zbadania mleko i oto co otrzymałem:

1 krowa:

tłuszcz: 5,12

białko: 3,7

mocznik: poniżej 100

 

2 krowa:

tłuszcz: 2,95

białko: 2,98

mocznik: poniżej 100

Dodam, że obie próbki pobierane rano przed podaniem paszy. Mocznik może być z tego powodu zaniżony, ale żeby aż tak? Teraz jest mega niski.

Wszystkie krowy paszę objętościową dostają taką samą, czyli:

rano kiszonka z qq, w południe kiszonka z lucerny, wieczorem kiszonka z qq + siano (tyle ile chcą)

Objętościową przygotowuję sam: 150kg śr rzepakowej, 100kg śr. sojowej, 300kg śruty z jęczmienia i żyta (w większości jest to jęczmień), 32 kg premiksu (camisan), kreda pastewna 7 kg.

Wg. moich wyliczeń powinno być tam jakieś 23% białka.

Paszę treściwą daję 3 razy w ciągu dnia (rano, w południe i wieczorem). W sumie dziennie na sztukę wychodzi 5 kg. Te w szczycie laktacji, które dają ok 30l dostają trochę więcej treściwej. Z drugiej strony te słabsze w końcówce mają trochę mniej jak 5 kg.

 

Dlaczego u tej 1-szej tak niski mocznik?

U tej 2-giej, to już całkiem kosmos. Jak dobrze rozumiem, to ma w dawce zbyt mało białka i energii? Kondycja w normie, pobieranie paszy też ok.

 

Proszę o pomocne rady.

Dzięki

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Proszę o poradę. W tej chwili krowom do 100 dni po wycieleniu daję 24 kg sianokiszonki i 16 kg kiszonki z kukurydzy dziennie. Z treściwych dostają własną mieszankę w 3 odpasach która składa się z 3.64 kg śruty zbożowej 1,04 kg śr rzepakowej 1,16 kg śr sojowej 180 gram witamin i 180 gram bufora. Mocznik u tych krów od 164 do 204,  była u mnie pani żywieniowec  i podpowiada żeby treściwa zostawić tak jak jest natomiast a sianokiszonki dawać rano 7 kg i do tego 10 kg kukurydzy i potam wieczorem tak samo lub jeśli mam obawy  że nie starczy mi kukurydzy to rano dawać 7 kg sianokiszonki i 2 extendera a wieczorem 7 sianokiszonki i 12 kg kiszonki z kukurydzy. Co o tym myślicie? 


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

@Xeon Dla krowy numer 1 bym do śruty dołożył rzepaku i zdjął soję może nawet o 50 kg bo widać że ma za dużo energii a do tego słaby mocznik i dawał ciut mniej śruty ogólnie dziennie tylko dla niej.

 

Dla 2 ewidentnie widać braki białka i energii a może nawet zbyt mała ilość białka na syntezę zbyt dużej dawki skrobi (energii). Dodatkowo masz ją lekko podkwaszoną może właśnie zbyt dużą ilością śruty z wysoką zawartością zboża które łatwo zakwasza. Ja bym proponował dodać jej taki bonus 50/50 % czyli soja i ziarno kukurydzy przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości śruty ogólnej. Wtedy sypnąć jej tego po szufelce na odpas czyli 3 szufelki dziennie zamiast 3 szufelek dziennie śruty zbożowej plus zbożowa jak dotychczas tylko że już mniej o szufelkę przy każdym odpasie. :)


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras411    20
Dnia 4.12.2017 o 16:38, ChiquitaB napisał:

i premiks dla zasuszonych podawać koniecznie

Edytowano przez juras411

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Nie wiem skąd ta pani konkretnie. Generalnie przysłał ją pan od którego kupuję trochę pasz i który w ofercie ma pasze różnych producentów ale  najwięcej z Nutreny. Ogólnie jak się tak zastanawiam to nie pasuje mi to że mam niedobór i białka i energii a pani proponuje mi w pierwszej wersji (10 kg kiszonki z kukurydzy i 7 z sianokiszonki podawane rano i wieczorem) zwiększenie energii kosztem zmniejszenia białka pochodzącego z sianokiszonek. No chyba że zwiększenie dawki bufora z 100 gram na 180 ma spowodować lepsze wykorzystanie z tego co im podam.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11
  1. jakis czas temu pytalem sie o poprawe wydajnosci w stadzie. i hura jupi i nie hura jupi. po pierwsze mleko wzroslo fajnie i jest narazie spoko ale po 2 pojawily sie problemy z rozrodem mianowicie z zacieleniami. krowy czesto maja cysty na jajnikach. a dodam jeszcze ze mleko podnioslem dodajac do tresciwych zepak i soje.  co do rozrodu to tak jak mowilem cysty powtorki cysty itd itp tragedia. i teraz poszukalem doczytalem sie ze najprawdopodobniej bedzie winny temu niedostatek energii w pierwszej fazie laktacji. jak patrze po stadzie 2 grupa zywieniowa tez powinna chyba dostac wiecej energii moze poza niektorymi sztukami. niestety nie mam oceny ale jeszcze troche i pewnie zonke namowie  :) . wracajac do zywienia to pierwszy pomysl to wyslodki buraczane. i teraz przechodzimy do jako takich konkretow  no takich pol konkretow jezeli chodzi o karmienie bez oceny mleka. mam 2 opcje wyslodek buraczanych: 1 melasowane tofi z Polski. to podobno do zadawania jak granulki.  2 opcja litewskie grube do moczenia. tu pytanie czy mozna je mielic w srutowniku? slyszalem ze jeden gosc tak robil. ktore polecacie? i 2 pytanie ile powadac ich krowom? zaraz rozpisze zywienie.
  2. dawka dzienna 1.  23kg kiszonki z kukurydzy 2. 4kg paszy tresciwej (sklad z mieszalnika : 50gk soja, 120kg rzepak, 20kg bufor, 20kg witaminy na betakarotenie, 60kg kreda paszowa i okolo 480 kg  sruty zbozewej 1/3 pszenica  1/3 owies  1/3 jeczzmien.)  40kg melasy, i sianokiszonka z pryamy do woli.
  3. ja mam tego swiadomosc ze to takie strzelanie troche z zamknietymi oczami ale prosze o podpowiedz co do tych wyslodek buraczanych ile tego stosowac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Czy oby nie za dużo tej kredy na mieszalnik bo aż 60kg? A co do wysłodków to jedne i drugie są dobre :) Ja miele wysłodki normalnie jak zboże i dodaję do mieszalnika. Co prawda te grube ciężej się mieliło ale też szło tylko młynek podskakiwał heh. Te drobne lepiej i przyjemniej się mieli no i niby dodatek melasy ma poprawiać ich smakowitość i lekko podbijać zawartość energii w kilogramie. Nie zauważyłem różnicy zbytnio tych melasowanych i zwykłych grubo tłoczonych :) Bierz tańsze bo i tak pewnie nie bedziesz ich moczyć tylko śrutować w mieszalniku?

 

Szkoda że dokładnie nie wiesz ile energii Ci brakuję w tych grupach. Zdejm 50 zboża i w te miejsce daj wysłodki i zobacz rezultaty :) I może tej kredy zmniejszyć troszkę?


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Taki paradoks wysłedek. Wysłodka zwykła 800 zł/t melasa 800 zł/t wysłodka melasowana 930. U mnie jadły jedne i drugie bez moczenia czy mielenia. Jak napisałeś o cystach to pierwsze co przyszło mi do głowy to niedobór energii, ale na moje oko w stosunku do białka to masz jej wystarczająco, a nawet dorzuciłbym białka. 4kg tresciwej to też nie wiele. Wydaje mi się, że problem może stwarzać ta kreda, bo nadmiar wapnia może mieć wpływ na powstawanie cyst. 100g na szt/dobe wystarczy, a przy zywieniu trawami do woli  nawet mniej.  A tak z ciekawości, to dlaczego dajesz tak dużo melasy? Te 40kg to na ile szt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

no moj blad bo tak tu na sztuke na dzien a melase strzelilem dawke na stado. jakies 40l melasy idzie na 2 rozdania na 27 sztuk. chyba calkiem sporo. widzicie kurde gdzie sie nie obrocisz tam inna wersja. 1 cysty to od zbyt malej ilosci energii w pierwszej fazie laktacji. 2 dawanie zbyt duzo melasy i za czesto moze powodowac cysty. 3 wapno xD a co ciekawe wszystko u mnie pasuje. narazie narzucilem im jakies 25% kukurydzy wiecej kupie wyslodki i nie wiem jak bede je dawal narazie najlepiej by pasowalo ot tak rozdawac do jedzenia jak np pasze tresciwa tym bardziej ze to ma isc nie na wszystkie sztuki. a co do wapna moge zmniejszyc ale i owszem moze przesadzona ilosc tego idzie. pojdzie 30kg na mieszanie. aaaa i parametry bo to tez wazne wyniki z dzisiaj tl 4.3    bia 3.3 mocznik 75  xD  ale wynik mocznika to wynik z mleczarni. z innego labolatorium tl i bia jest takie samo tam  minimalna roznica a mocznik 105 110 120 w tych granicach. za wszystkie porady bardzo dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Po prostu dorzuć rzepaku na mocznik i wysłodków na energie :P


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysieek    337

Ile można bezpiecznie podać śruty rzepakowej na sztukę dziennie z uwagi na możliwość wzrostu somatyki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Gdzieś kiedyś czytałem że teraz ponoć do 5 kg chyba.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

to ja jeszcze tak zapytam o te wyslodki buraczane bo tam wczesniej zapomnialem zadac te pytanie . ile ich podawac 0.5kg na sztuke na dzien? 1kg na dzien? mysle zeby wejsc z 0.5kg a jak troche poobserwuje krowy moze i 1kg na dzien. ja wiem ze takie karmienie na pałe jest troche smieszne ale nie kazdy ma ocene uzytkowosci mlecznej. mam tego swiadomosc ze zeby na powaznie zajac sie karmieniem i dojeniem bede musial to wprowadzic. ale sami wiecie niktore sprawy w gospodarstwie wymagaja czasu. niekoniecznie z powodow finansowych czy organizacyjnych ale bardziej mętalnych wlascicieli.

o wlasnie przypomnialo mi sie czy ktos z was stosowal cos takiego jak ,,zarodki pszenicy'' jest to pasza tresciwa z tego co pamietam 21% bialka i 12% tluszczu. co ciekawe cena 890 zl za tone jak myslicie jakby to pasowalo do karmienia krow? bo w sumie i bialko i energia tylko nie wiem jak z jej rozkladem czy to wczesnie trawione czy pozno.

Edytowano przez wojtazz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Kukurydza całkiem fajna. Myślałem ze jak się bada tresciwe to jest wiecej parametrów. Widze, że w naszym Jeżewie badałeś :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No właśnie w tamtym roku badań u dealera dolfosu to miałem wszystkie parametry jak lizyna i wiele innych a tera wszystkie federacji i samo biało w sumie zbadali jeszcze trzeba było zapłacić...

waszym zdaniem kuku przechodzi parametry?  Ta pryzma miała kukurydzę 3,5 m z mniejszą kolba druga pryzma jest z suchszej kuku mniejszej i większą Kolbe miała. Ale zauważyłem ze ta zielona kuku krowy jedzą jak szalone tylko to ph mnie trochę zastanawia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj