sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

PawelWlkp    726
Dnia 27.08.2023 o 12:28, maniekc360 napisał:

 

Mądrze prosto i na temat. Praktyk A nie jakiś teoretyk co zawsze wie lepiej niż inni. No ale dla malorolnych jak ja to ciezki  temat ale nie niemożliwy.  Pług sprzedałem bo też uważam że to zaorywanie błędów powoduje że wszystko od początku trzeba zacząć. 

Jeszcze jedno mi się nasuwa pytanie. Czy nie wzrasta presja gryzoni przy bezorce? Jakos tego dużo w żniwa uciekało przed kombajnem ale to akurat po kukurydzy stanowisko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4713

Kilka lat temu na Dolnym Śląsku ponoć była plaga jak informowały media. Specjaliści orzekli, ze do tego przyczyniła się bez orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1993

Przecież taki gryzoń teraz cały rok ma dach nad głową,a te barany myślą, dlaczego ich tyle jest.  Jesienią siedzą w rzepakach i poplonach, wiosną i latem wszędzie, po żniwach przenoszą się w  buraki cukrowe i rzadziej w kukurydzę. Dla mnie to jest zagadka czemu myszy nie przepadają za kukurydzą, omijają nawet lokalne monokultury kukurydziane, gdzie "głębokie" uprawy są wykonywane talerzówką. Do tego myszom sprzyjają suche lata, bo sporo ich zdychało podczas mokrych jesieni, a dziś tworzy się dla nich parasole w postaci poplonów, wsiewek i innych cudów.  

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    581
1 godzinę temu, hubertuss napisał:

Kilka lat temu na Dolnym Śląsku ponoć była plaga jak informowały media. Specjaliści orzekli, ze do tego przyczyniła się bez orka.

Jestem z   Dolnego Śląska i miałem plagę mysz. Ale według mnie więcej miałem na oranym niż bez orce. Ale też i wystepowały  regionalnie, Tu miałem a 300 metrów dalej nie było. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1007

Myszy uwielbiają QQ ale w magazynie na polu rzeczywiście QQ omijają .Obfite opady deszczu topią część gryzoni zamulają nory .W trakcie orki na polach ptaszyska polują w trakcie ST (bo to robię ) nie zauważyłem .Plaga myszy jeżeli wystąpi jest nie do opanowania w danym sezonie na większych powierzchniach 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5204

Przy uprawie gruberem późniejszą jesienią też się wywalają całe nory przegotowane do  zimowania. Razem z lokatorami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Gdzieś widziałem że robią po zniwach stojaki dla ptaków drapieżnych żeby ułatwić im polowanie. Ale czy to miało związek z bezorkową uprawa to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5204

Ten co to robił, wtedy orał wszystko a i tak miał problem z gryzoniami.  

Edytowano przez Leszy
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Ktoś w praktyce widział różnicę, między szpicem 80mm plus odkładnie w kultywatorze, a dłutem dwustronnym o szerokości 50mm, które zakładane jest solo na słupice? Zastanawiam się, czy to mniejszą bryłę zrobi i też będzie dobrze mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Może nie do końca ten temat, ale zauważyłem, że te pytanie, które chce zadać padało w zasadzie tylko w kwestii pługów, a ja pytam pod kątem broń talerzowych czy kultywatorów.

 

Chodzi o dolne ramiona tylnego podnośnika. W jakich warunkach powinny być w pozycji "zablokowanej", a kiedy z luzem? Chodzi o sworznie łączące dolne ramię zaczepu z siłownikiem podnośnika. Jest tam sworzeń, który można ustawić na sztywno albo z luzem takim około 6-8cm.

Kiedyś gdzieś znalazłem informację, że przy szerokich maszynach dawać to z luzem a wąskie na sztywno.

Jak Wy podchodzicie do tematu?

I jeszcze jedno pytanie, na cięższych glebach kultywatorem uprawiacie przed siewem jarych na wiosnę czy na zimę?

Edytowano przez Maniaks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Jakie macie poglądy, jeśli chodzi o wały uprawowe? Jaki w talerzówkach do płytkiej uprawy czy uprawy przedsiewnej, a jaki w takich bezorkowcach, gdzie przy cięższych ziemiach jednak jest sporo brył do rozbicia? 

W talerzówce myślałem o jakimś tandemie daszkowy + wałek finish (strunowy o małej średnicy), tylko wtedy ten drugi jest bardzo wrażliwy na wilgotne warunki, a jaki wg Was byłby dobry w bezorkowcu na rozbijanie brył? Tandem daszkowego, aby pierścieni było więcej niz w zwykłym pojedynczym, czy może jakiś inny, pojedynczy? Ceownikowego w tandemie nie chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3901

tu i tu mam daszkowy i sprawdza się na moich glebach


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompast    7

Jaki zestaw maszyn do bez orki do ciągnika 100km?  Mam głębosz 3 łapy i talerzówkę 2,5m. Pewnie coś jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompast    7
8 godzin temu, Zapracowany napisał:

Siewnik!

A tak tylko on waży 800kg pusty i sianie tylko zostaje w pojedynkę. Może ma ktoś pomysł z jakimś pojedyńczym wałem agregat talerzowy z mocnym hydropakiem.

Edytowano przez tompast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    429

mam zetora 12045, nie wyobrazam sobie ciagania nim talerzowki+siewnik. sieje samym siewnikiem, roznicy nie widze. przejezdzam talerzowka albo trzybelkowcem, zapinam siewnik i sieje. lekkie slady to nie koniec swiata. po orce sa wieksze koleiny, po bezorce prawie nie widac. uprawiam sobie z tydzien do dwóch wczesniej, dopiero sieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2134

Ciąganie takim zetorem to pikus ale dźwiganie tego…. Sąsiad ma talerzówkę unia z hydropakiem na wale gumowym plus podwójny talerzowy z kółkiem Kongskilde to 6930 z balastem 1000kg niebo oglądał jak nie złożył, kupił 6195r, 1200 z przodu i dopiero sieje jak człowiek. Waga robi roznice w tych wszystkich maszynach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    186

Amazone d9 talerzowe z talerzowka tolmeta 3m. 900kg na przodzie i potrafilo zrywac. Siewnik sam prawie tona. Teraz mam go z brona aktywna to troche lepiej. Brona aktywna jednak lzejsza a duzi lepsza robote robi

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    123
4 godziny temu, tompast napisał:

A tak tylko on waży 800kg pusty i sianie tylko zostaje w pojedynkę. Może ma ktoś pomysł z jakimś pojedyńczym wałem agregat talerzowy z mocnym hydropakiem.

Wleczona talerzówka z hydropakiem jedyne wyjście. Sianie samym siewnikiem nigdy mi się nie podobało. Mam teraz amazonke, ale tak jak koledzy piszą 6930 i tona z przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    429

ja mam amazone d8 z redlicami d9. sieje zetorem 7011. zestawu by ten 12045 nie dzwignal,a jak ma mi wyrwac tylny most, to wole odpuscic. siew samym siewnikiem to bajka. jezdzi sie szybko, male obroty. najwazniejsze dobre zagarniacze. chce teraz za siewnikiem zamontowac walki strunowe o niewielkiej srednicy, ale zamiast plaskownikow - prety. mam nadzieje, ze to lekko przycisnie ziarno i wyrowna powierzchnie po zagarniaczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompast    7
12 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

ja mam amazone d8 z redlicami d9. sieje zetorem 7011. zestawu by ten 12045 nie dzwignal,a jak ma mi wyrwac tylny most, to wole odpuscic. siew samym siewnikiem to bajka. jezdzi sie szybko, male obroty. najwazniejsze dobre zagarniacze. chce teraz za siewnikiem zamontowac walki strunowe o niewielkiej srednicy, ale zamiast plaskownikow - prety. mam nadzieje, ze to lekko przycisnie ziarno i wyrowna powierzchnie po zagarniaczach.

A co myślisz o kółkach za redlicami w jednym rzędzie jak to jest w amazonkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    429

hmm zagarniacze nie wyrownuja pola jak bym chcial. kolka docisna, ale za nimi zagarniacze pozostawia takie bruzdki. moze walek to teoche rozgarnie, ubije, wyrowna. chce to wyprobowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów,
      To mój pierwszy rok jak zasiałem pszenicę Wikejkę. Skusiłem się opisem producenta i parametrami.
      Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Dwa kawałki obok siebie. Wikejka i Euforia. Wilejka bezkonkurencyjnie, większą, zieleńsza i zdrowsza. Zimowanie na ogromny plus dla Wilejki.
      Oba kawałki nawożone i dożywiane identycznie.
      Zaczynają się kłócić. Wielkość ziarna i ilość w klasie porównywalna. 
      Jak wspomniałem, to mój pierwszy rok, jak mam tą odmianę.
      Jestem ciekawy, czy może któryś z kolegów ją miał? Jak z finalnym plonowaniem? Jak sypie?
    • Przez HempFarmer
      Witam. Szukam słomy w małych kostkach. Potrzebuje około 700 sztuk ale dokładna ilość po ustaleniu wymiarów pojedynczej kostki. Dobrze sprasowane.
      Lokalizacja nie ma dużego znaczenia bo kostki wyjeżdzają za granice, ale preferowana północno wschodnia część kraju. Transport przyślemy (prawdopodobnie tir plandeka), załadunek po stronie sprzedającego.
      Poproszę o konkretne oferty wraz z ceną i numerem tel na priv.
      Ogłoszenie grzecznościowe. przekaże kontakt kupującemu do kilku najbardziej konkretnych ofert.
      pozdrawiam
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj