sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

mysza103    2479
3 godziny temu, hubertuss napisał:

Z czasem ci powyciera te blachy do których przykręcasz odkładnie i tyle z tego będzie.

Nie powyciera , pozakręcałem takie nakładki z blachy 4 , i to będzie cięzko żeby ją przetarło , bo jak tylko wczoraj wjechałem w pole to te nakładki zalepiły się ziemią , i do obecnej chwili po zrobieniu 14 ha ta ziemia wciąż tam nalepiona jest , tak że o wycieraniu nie ma mowy

IMG_20230818_194707.jpg

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4691

Z tą ziemią ciekawe jakie ma opory? Może lżej jak pług ale pytanie czy lżej jak bezorkowcem o tej samej szerokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1006

Kolega ma rędziny i to jest problem z klejeniem do narzędzi -z pługów jedynie pottinger to da radę orać z jakimś efektem reszta to rycie ziemia się klei do piersi i po zawodach lepiej idzie  trakcie suszy niżej jest zwykle margiel -wapniowa skała z gliną która wyłazi na wierzch przy kazdej próbie głębszej uprawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
1 godzinę temu, hubertuss napisał:

Z tą ziemią ciekawe jakie ma opory? Może lżej jak pług ale pytanie czy lżej jak bezorkowcem o tej samej szerokości.

Od pługa zdecydowanie lżej , bo przecież jak są odkładnie to każda daje opór żeby ta ziemię przewalić , a tak to ziemia przewala się w większości do tyłu . Co do bezorkowca , to miałem przedwczoraj na pokazach potingera 3 metry 11 łap ze stayerem 185 km , i przy głębokości 25-27 cm więcej niż 8-9 km/ godz się nie dało jechać , po podliczeniu na koniec testów wyszło że spalił   prawie 19 litrów ON/ ha , natomiast ten mój ,,bezorkowiec" jest ciągany Case Maxxum 110 (112 km) na głebokość powyżej 30 cm  a szerokošć robocza to  225 cm i prędkość jaką idzie to od 6,5  do 8,5 . Spalanie 15 litrów/ ha , a z odkładniami - około 25 litrów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaXtzTS    22

ile przed planowanym siewem uprawiacie bezorkowcami? lepiej jak się odleży tak jak po orce czy lepiej robić i zaraz siać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    164

Ponad 30 w cieniu a ty chcesz żeby coś sie odlezalo? Sieje zaraz za. Szkoda kazdej kropli wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    164

Z pszenica co to ma za znaczenie. Robisz kiedy masz czas. Tu masz wal i nic nie musi sie odkladac. 

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5162
9 godzin temu, MaXtzTS napisał:

lepiej jak się odleży tak jak po orce czy lepiej robić i zaraz siać?

Ile razy Ci się gleba po orce odleżała? By to się stało musi padać, a to może 1 na 5 sezonów, że tak się trafi. Współcześnie powinno się orać bezpośrednio przed siewem, najlepiej z wałem. Siać np. z wałem cambella na przednim tuzie, czy mieć taki przy pługu, a po siewie wałem posiewnym. I to robić wszystko na jednej nodze, bo woda szybko paruje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3896
MaXtzTS napisał:

ile przed planowanym siewem uprawiacie bezorkowcami? lepiej jak się odleży tak jak po orce czy lepiej robić i zaraz siać?

siać natychmiast, prawie każdy agregat do bezorki ma ciężki wał i ładnie dogniata więc nie ma problemu jak przy orce bez wału


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    32

Cześć, Chciałbym zacząć zabawę z uprawa bezorkowa. Mam głębosza, Chciałbym po soi przeleciec pole nim i siać pszenice. Siewnik mam 2 talerzowy ozdoken. 

Doradźcie czy będzie to dobry pomysł?

Chciałbym spróbować tak samo po kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    288

po soi i rzepaku lecę talerzówką i siew, szkoda życia na orkę 😃 jak ten ozdoken się sprawuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    32
10 minut temu, Zigi94 napisał:

po soi i rzepaku lecę talerzówką i siew, szkoda życia na orkę 😃 jak ten ozdoken się sprawuje?

Też się nad tym zastanawiałem.  1 siew w tym roku :) będą dopiero testy i ustawianie 

 

Siewnik sam w sobie wygląda zacnie.  Ciężki bardzo ponad 1100 kilo.

Edytowano przez Okisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    32
1 minutę temu, Dastan napisał:

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

Ja chce spróbować.  Nic na siłę. Jak efekt będzie słaby to zrezygnuje. 

Ale czy na pewno gorsze są plony na bezorce?  Zależy gdzie pewnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    288

nie są gorsze, przynajmniej u mnie. z tym że ja w mam orkę co drugi rok, pod rzepka i soję idzie normalna orka. ale to też kwestia czasu, kupię jakiegoś bezorkowca to pług stanie w pokrzywach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5162
30 minut temu, Dastan napisał:

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

Dopłaty? Może. Ja to robiłem wcześniej, i na razie nie rezygnuje. Orkę głownie po trawach nadal stosuje. Jednak nie ma co się jej trzymać jak niepodległości. Tak samo jak nie ma co się nastawiać, że już nigdy się nie użyje pługa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139
1 godzinę temu, Dastan napisał:

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

Ty i te spółdzielnie tylko potwierdzają ,że nie macie pojęcia o uprawie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Jeśli ekooszołomy z UE zaczęli to promować na siłę to nie może być nic  dobrego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    288

to akurat prawda. pod soję chętnie bym dalej robił orkę przed zimą, ale 80% okrywy będzie to wykluczało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1006
2 godziny temu, Dastan napisał:

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

Nie będę się odnosił do badań bo każdy zlecający ma swój cel do jakiego te wyniki dostosować .Większość robi to dla tej dopłaty bo wydaje się to ekonomiczne i pewne pieniądze .i fakt faktem że nie jeden się przekona że to nie dla niego technologia . Bezorka to bardziej stabilizacja plonów niż maksymalizacja plonu i nie każda gleba toleruje

48 minut temu, mirekcich napisał:

Ty i te spółdzielnie tylko potwierdzają ,że nie macie pojęcia o uprawie .

ten sposób uprawy .Uprawiam wyłącznie ST i na temat zastąpienia pługa jakimś gruberem czy czym innym narzędziem trudno mi się wypowiadać to samo tyczy upraw innych niż QQ .Jednak w QQ leżąca słoma w międzyrzędziach na pewno zatrzymuje wodę i w lata suche zapobiega przed gwałtownym spadkiem natomiast w lata mokre plonuje niżej niż na orce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

A w susze po zbożach z pozostawioną słomą, która wchłania wilgoć nie macie problemów ze wschodami?  Kilku u nas próbowało i musiało przeorywać potem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1006

każdy powinien sam wypraktykować bo może być tak że jednym sprzętem się da a innym nie na jednym polu tak na innym nie -nie można jednoznacznie tego dowieżć to mój pogląd a czas zweryfikuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysonzi1    7
11 godzin temu, Dastan napisał:

Widzę coraz wiecej osób nakręca się na bezorkową uprawę, ciekawie mnie powód... Rozumie, że prace idą szybciej jednak plony co potwierdzają badania są mniejsze niż orkowo. W moich okolicach nawet najwieksze gospodarstwa wliczając w to spółdzielnie i IHAR orzą nadal, a tu widzę nawet mali upierają się na bezorkowo...

U mnie również widzę że pgr tylko orka. Jedyne 3000 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez HempFarmer
      Witam. Szukam słomy w małych kostkach. Potrzebuje około 700 sztuk ale dokładna ilość po ustaleniu wymiarów pojedynczej kostki. Dobrze sprasowane.
      Lokalizacja nie ma dużego znaczenia bo kostki wyjeżdzają za granice, ale preferowana północno wschodnia część kraju. Transport przyślemy (prawdopodobnie tir plandeka), załadunek po stronie sprzedającego.
      Poproszę o konkretne oferty wraz z ceną i numerem tel na priv.
      Ogłoszenie grzecznościowe. przekaże kontakt kupującemu do kilku najbardziej konkretnych ofert.
      pozdrawiam
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj