dar0

Prędkość podczas orki ?

Polecane posty

malymiro    3

mam 14 lat jeżdżę 330 i na czwórce z 3 skibowym a tata to zawsze pijany pod koniec przychodzi i mówi że za dużo zaorane

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klama    13

Taaa trzydziestka, 4 bieg i pług trzyskibowy :) Nie zapomnij następnym razem pługa zagłębić :D

Edytowano przez klama
  • Like 1

KPK - Ochrona

Zapraszam na moje konto YT /user/klama958

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Może z tatą pił. Tak wogóle to czytałem juz kilka opracowań, gdzie pisali, że najekonomiczniejsza prędkośc orki to w granicach 7-8 km/h. Przy szybszej jeździe następuje szybsze zużycie elementów roboczych. Rosnie też zuzycie paliwa nawet w odniesieniu do szybkości wykonanej pracy wynik jest mniej korzystny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Zredukowanie z 10 do 8.4km/h dało mi obnizenie spalania o 2l/ha. Zauważyłem ze plug najlepiej odkładał przy 7.5km. Maszyny to 6930 i ED100 4 skibowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Akpila KM180 4x48, ale obecnie oram JD5620 + 3x48 i najładniej usypuje powyżej 7km/h(w książce zalecana jest 5-7km/h) poniżej tej prędkości jest znać każdą odkładnice, a pole wygląda jakby były na nim sadzone ziemniaki. Na lekkich ziemiach osiągałem prędkości nawet do 9Km/h niestety zbyt mały ciągnik i na ciężkich ziemiach zdażało się schodzić o bieg niżej nawet do prędkości 4km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Drugi rok zajmuję uprawą pól i mogę powiedzieć, że w piachu ciągnik C-360 powinien sobie poradzić z głęboką orką, jeśli używamy trzeciego biegu szosowego. Jeśli na polu pojawi się perz lub gleba jest nieco cięższa albo sucha, to trzeba redukować bieg do dwójki szosowej. Jedynki używałem gdy orałem suche pole i po wjechaniu w glinę silnik zgasł. :)

Przy odpowiedniej wilgotności dwójka szosowa pozwala orać również glinę. Używam pługa grudziądzkiego U023/1.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Fendt 714 vario, 7-8kmh 4 skibowy obrotowy ażur rabewerk, ziema 1-3 klasa, górki. Przy większej prędkości nie ma tak perfekcyjnej orki, a tak orka równa jak na stole ziemia (glina) pokruszona ładnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Tym że tata pijany to bym się raczej nie przechwalał bo to raczej przykre a nie smieszne. I to raczej mało wiarygodne na 3 skiby i czwórce więc lepiej to potraktować chyba jako spam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Proxima power 120 obrot 4x38 odkladnice xxl na jakim biegu pracowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Min. 6 a najlepiej 8 km/h. Wolniej może nie dosypywać skiba do skiby. Jedną z zalet tych odkładnic jest wyższa prędkość orki ale ja bym nie przesadzał bo szybciej będzie Ci się pług zużywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze, mam taką zagwozdkę: mam do zrobienia fergusonem 255 z pługiem 3-skibowym podorywki 7-10 cm. Czy latanie na biegu 2H to nie będzie trochę przesada dla tego ciągnika ? Nie dojadę go za bardzo na kawałku 3ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Jak masz lekkie ziemie to powinien spokojnie dać radę. Wjedziesz w pole i zobaczysz czy będzie miał lekko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh ... w miare lekkie to one są na tym kawałku przez 2/3 długości, potem mocno zbita czarna ziemia i na koniec glina. Masz rację - wyjadę, to będę wiedział. Na koniec dnia pewnie będzie trzeba powachlować trochę biegami, zeby było okay. Jak MF nie ogarnie na 2H, to zaproszę ojca z T25a i 2 skibkami - niech się też pobawią :)

 

-- -- --

 

Dla potomności: 2H nie ma mowy. Jednak MFkowi brakuje biegu równo w połowie między 1H i 2H. Z takim 1.5H było by idealnie tak do podorywki 3skibami jak orki 2ką.

 

Pozdr.

Edytowano przez karolPoPracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    178

MF8240+ AKPIL KM180 5x48- 8-9km. Najlepsza wydajność względem zużycia paliwa. Zwiekszenie prędkości do powyżej 10km drastycznie wzrasta zużycie paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Prędkość robocza pługa uzależniona jest od wielu rzeczy m.in. od rodzaju gleby i jej struktury, ukształtowania terenu (pochyłości), głębokości orki, rodzaju odkładni (kształtu), kąta skrawania korpusu, rodzaju uprawy (zimowa, wiosenna, czyli co chcemy osiągnąć), a szczególnie od szerokości skiby (im szersza skiba tym większa prędkość).


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4203

Odkop, ale mam nadzieję, że będzie mi wybaczone.
Do tej pory nigdy nie zastanawiałem się nad predkoscia-po prostu jechało się z taką prędkością z jaką dal radę ciągnik. Czyli stara grudziądzka 3ka-zetor 7011/c360 -max 2szosowa, bywalo i 5terenowa. Teraz Zetor 8145 i kv stary na resorze, kwadratowa rama, na 3skiby to 3/I max 4/I, czyli jeśli telefon nie klamie to max ok 8km/h, z tym że na 4ce to po równym idzie, ale każda górka(czyli większość pol u mnie) to albo redukcja, albo pedał w podłogę i czarny dym. Na 3ce to chyba koło 5km/h się kręci. Na 4ce ladniej wygląda orka, choć na pochylym w prawą stronę to momentami jakby przerzucal delikatnie. W glinie to na 3ce i pedał w podloge żeby spokojnie szedł. Orka na 20cm z groszami.
Jak tu niektórzy podają ponad 10km/h to u mnie absolutna abstrakcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

8 km/h to masz dosłownie książkową prędkość. Przy orce szybko nie idzie w parze z lepiej to nie gruber. Ja orzę około 7-9 km/h, podorywki trochę szybciej.

Cytat a prasy pierwszy lepszy prawdę powiedziawszy jaki znalazłem.

 

Mając na względzie fakt, że wydajność orki to iloczyn szerokości roboczej i prędkości, zawsze staramy się, aby ten drugi parametr był możliwie najwyższy. Jednak orka jak już wspomniano to bardzo energochłonny zabieg, zatem prędkość zazwyczaj warunkuje moc silnika ciągnika jakim dysponujemy. Zależne to jest również od aktualnie panujących na polu warunków. Pamiętajmy również, że opór orki rośnie w kwadracie prędkości, np. zwiększenie prędkości 2-krotnie spowoduje 4-krotny wzrost oporów. Zatem zwiększanie prędkości do wygórowanych prędkości to wyższe nakłady energetyczne, którym będzie towarzyszył niewątpliwie nadmierny poślizg kół napędowych. Przyjmuje się, że orka powinna być wykonywana z prędkością 8–12 km/h. Czy stosowanie niższych prędkości będzie miało wpływ na jakość samej orki? Niewątpliwie tak. Projektant korpusu zakłada bowiem, że przy określonej prędkości będzie określony przepływ masy ziemi np. po odkładnicy, czy ścinaczu czy przedpłużku. Ze względu na te założenia dobrane są charakterystyczne kąty korpusu oraz ich kształt geometryczny. Jeżeli prędkość robocza jest zbyt mała, przepływ ten jest inny od założonego, co wpłynie na słabsze kruszenie skiby, jej dokładanie czy gorsze przykrycie resztek pożniwnych.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Prędkość orki zależy od kilku elementów o czy kilkakrotnie już pisałem.

(m.in. od: głębokości orki, szerokości roboczej lemiesza, ich stosunku i wzajemnych korelacji, rodzaju gleby i jej wilgotności, ukształtowania terenu, kształtu odkładnicy, czy nawet zakładanych efektów np. czy to będzie orka zimowa, czy przedsiewna, itd...)

 

Instrukcja obsługi pługa podaje optymalną prędkość dla danego modelu - i tego trzeba się trzymać!


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Ja orze 8-9 km ale i 12 km spokojnie dawałem rady, ale ziemia zbyt daleko leciała.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Chodzi teoretyczne założenie dla czego tyle i nie więcej opisane w najprostszych słowach. 

Bardziej niż instrukcji trzymał bym się tego jak radzi sobie z pługiem ciągnik i jak wygląda orka bo nawet  zaleceń samej instrukcji nie zawsze da się wprowadzić w życie i nie zawsze stosowanie się  do nich przynosi  lepsze efekty niż dobranie parametrów optymalnie w polu w realu. 

Jak powiedział AlaCapone zależy to od wielu czynników i trzeba nad nimi pracować na bieżąco.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj