Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 20:18

Wapnowanie pola

farmer1973 - jak sam piszesz uprawiacie dużo kapusty i widzicie efekt po wapnie tlenkowym. A dlaczego? - a dlatego, że jest ono silnie palące (żrące) i spełnia rolę odkażającą . Ograniczacie w ten sposób kiłę kapusty. I to sprawdza się u Was. Ale nie wciskaj kitu, że wapno tlenkowe jest najlepsze, bo rolnik uprawiający zboże na ziemiach klasy IV-VI w to uwierzy, i zrobi sobie z pola pustynię mikrobiologiczną i pójdzie z torbami.
Zamiast granulowanej kredy można zakupić drobno mieloną pylistą i efekt odkwaszenia będzie taki sam jak w granulacie - taniej ale mniej wygodnie. Ale już na pewno nie będzie "prawie" tak samo po kruszonej skale. To trochę jak z opryskami. Mniejsza ilość substancji aktywnej zastosowana w drobnej kropli da lepszy efekt jak wyższa dawka w grubej kropli.

Chcesz pyliste 90% wapno tlenkowe zastosować pogłównie na rosnące mokre zboże? :blink: . Na wiosnę będę miał jarą pszenicę Bombona na przesiewkę jakby co ;) .

Nie wciskam kitu że wapno tlenkowe jest najlepsze.Piszę że płacenie za granulowany węglan 500 zł to według mnie za drogo.Przeczytaj posta wyżej, napisałem że nie neguję węglanów, też są dobre.Nikt jeszcze nie zrobił sobie pustyni biologicznej wapnem tlenkowym,przynajmniej nie znam takiego przypadku.Opowiadać można różne rzeczy, ale nikt nie sprawdzi czy to prawda czy opowieść wyssana z palca.Pewnie jakbyś sypał po 4-5 ton tlenku rocznie to jest opcja że tak by się stało.Ale czy nie lepiej wysypać 500 kg do 1 tony wapna tlenkowego rocznie i np.podzielić to na 2 dawki?Jedną wiosną drugą po żniwach.Wtedy na 100% nie zrobisz żadnej pustyni.Efekt masz gwarantowany nawet na lekkich glebach.W glebie chodzi o utrzymanie odpowiedniego ph. Zrób sobie kiedyś małe doświadczenie.Zbadaj glebę,najlepiej w stacji chemiczno-rolinczej i poproś o zalecenie.Tam napiszą ci ile trzeba dać wapna w przeliczeniu na czysty składnik CaO. Podziel pole na 2 i na jedną część wysyp wapno węglanowe, a na drugą część wysyp taką samą ilość wapna tlenkowego.Zbadaj za rok i samo wyjdzie co jest lepsze.Najlepiej jeszcze obsiej to pole takim samym rodzajem zboża.Efekty będą widoczne gołym okiem.Przecież można poświęcić 5 arów pola i parę złotych dla zgłębienia własnej wiedzy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 16:18
  •  

#2582 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 683 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 20:53

Wapnowanie pola Na wiosnę to już na pewno nie zastosowałbym wapna tlenkowego. Może gdybym miał madę wiślaną i gwarancję wysokich opadów to tak. Ale w dobie coraz większej suszy to ja dziękuję.

#2583 Share rafalsport

rafalsport

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:01

Wapnowanie pola też bym coś dodał ja na pola sieje wapno koszelkowskie jest najlepsze w dawce 6-7 metrów na h zależy jakie jest ph gleby miałem 1 h bardzo kwasnego posiałem 8 metrów i ph w tej chwili wynosi 5.8

Edytowany przez rafalsport, 11 styczeń 2014 - 21:02.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2584 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:04

Wapnowanie pola pewnie chodzi ci o wapniak koszelowski a i dawales ? to na orane już ? a ph to pewnie w ciagu roku ci podniosło ?

#2585 Share rafalsport

rafalsport

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:14

Wapnowanie pola tak ph to w ciągu roku a dawałem 8 metrów i jest za***iście dawałem na orane pod brone

#2586 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:41

Wapnowanie pola no ja w tym roku chce dac tylko ze troche inny nawoz niz koszelwski a dokladnie wapniak rudkowski http://pol-lux.pl/pl...pniak-rudkowski i mam ph na docelowym polu 4,6 i dam po 1 tonie na ha a pozniej po zniwach jeszcze sie cos da

#2587 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:52

Wapnowanie pola Ja dałem tonę granulowanego na 1ha to był chyba październik lub listopad,a w tamtym roku na wiosnę kilka ton węglanowego. Ph było ok4.5 teraz chcę pobrać próby tylko nie wiem czy jest sens skoro na jesieni były siane nawozy. Napisze ktoś czy można je tera pobrać.

#2588 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 21:58

Wapnowanie pola moim zdaniem to powinienes do wiosny sie wstrzymac bo zalecja na wiosne alob po zniwach ale niewiem w 100 procentach

#2589 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:18

Wapnowanie pola Badania nie będą wiarygodne , wapno weglanowe zależy od reaktywności rozkłada sie nawet dłużej niz 1 rok ;) , druga sprawa zasobnosć gleby w azot , potas , fosfor bedzie nie zbyt wiartygodna ponieważ zastosowałeś nawóz a nie wiadomo ile Ci zostanie jak wsiejesz zboże ;) Moim zdaniem wstrzymaj się do żniw minimum wtedy zrób próbę.

#2590 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:34

Wapnowanie pola

Jeżeli to nie tajemnica to gdzie kupiłeś granulowane i ile płaciłeś ?

Zakłady Wapiennicze Lhoist Górażdże http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:57

Wapnowanie pola

Badania nie będą wiarygodne , wapno weglanowe zależy od reaktywności rozkłada sie nawet dłużej niz 1 rok ;) , druga sprawa zasobnosć gleby w azot , potas , fosfor bedzie nie zbyt wiartygodna ponieważ zastosowałeś nawóz a nie wiadomo ile Ci zostanie jak wsiejesz zboże ;) Moim zdaniem wstrzymaj się do żniw minimum wtedy zrób próbę.

Zboże już wsiane. Będę robił na innych działkach zrobię i na tym kawałku 11zł nie majątek,sprawdzę czy ph się coś podniosło

#2592 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 11:40

Wapnowanie pola

Zakłady Wapiennicze Lhoist Górażdże http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

Kupiłeś dobre wapno, ale ono nie jest granulowane.To niedokuruszone i odsiane wapno po wypaleniu w piecu.Jak wysiejesz od razu wymieszaj z glebą bo racji że ono nie jest granulowane jak nie wymieszasz na kamyczkach zajdzie proces karbonizacji i będzie się trochę dłużej rozkładać niż powinno.Ale też szybko.

#2593 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 14:28

Wapnowanie pola oki dzieki ,czyli nie nadaje se do posypania po pszenicy? i jaki czas bedzie jego rozkładu?

#2594 Share M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 12 styczeń 2014 - 16:36

Wapnowanie pola Agronom, a kiedyś pisałeś, że reaktywność w rolnictwie nic nie daje. Moge nawet Twoją wiadomość wkleić. Nie jestem orłem, przyznam, że się nie znam na tym. Ale weź może przyjmij jakieś stanowisko i się tego trzymaj bądź może jeszcze za mało wiesz, żeby tak lawirować i mącić ludziom w głowach. Pozdrawiam.

#2595 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 12 styczeń 2014 - 16:48

Wapnowanie pola Co myślicie o tym wapnie?
http://allegro.pl/rx...3842701559.html
Jak według Was ma się do koszelowskiego jeśli można to porównać.

#2596 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 styczeń 2014 - 16:49

Wapnowanie pola @M4t3usz
Jak długi czas sledzę ten temat to jeszcze nikt w nim nie napisał nic sensowniejszego niz agronom. Wiec kolego wolimy, żebyś to ty przestał zasmiecać ten temat. Pozdrawiam

#2597 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 21:34

Wapnowanie pola A ja prześledziłem temat i uważam że agronom pisze wierutne bzdury.Jak przychodzi do konktretów to przestaje pisać.Np.uważał że nie da się zgranulować wapna tlenkowego co jest nie prawdą.Według mnie jest sprzedawcą lub producentem jednego z wielu na rynku granulatu kredowego.Jak napisał w poście powyżej że wapno x jest lepsze od wapna y i to jest poparte badaniami z IUNG poprosiłem go o to żeby to zamieścił na forum.Napisał żebym mu podał maila to mi podeśle.Dlaczego nie chce tego na forum zamiesić ? Ja uważam że to co pisze agronom to jest właśnie zaśmiecanie forum

Agronom, a kiedyś pisałeś, że reaktywność w rolnictwie nic nie daje. Moge nawet Twoją wiadomość wkleić.

Kolego jeżeli możesz to wklej tą wiadomość, bo teraz agronom pisze że reaktywnosć to bardzo ważny parametr.Niemalże najważniejszy

#2598 Share M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 12 styczeń 2014 - 21:42

Wapnowanie pola Wysłane 18 luty 2013 - 16:08
Kolego, powiem inaczej, jest to w miarę dobre wapno węglanowe , ale za nie wielką dopłatą zyskasz dużo lepszy produkt tego samego producenta.
Moje niepolecanie dotyczyło produktu standard w opozycji do produktu fast. Bo jak już masz kupować z nordkalku to lepiej kup fast.
A co do reaktywności to się nie sugeruj tym parametrem bo nic on nie oznacza dla rolnictwa i jest to tak zwane baja bongo dla naiwnych ;)

Chyba trzeba być sprawiedliwym Panie kolego, i tak jak wcześniej mówiłem, albo kitujesz, wciąż za mało wiesz albo się jeszcze uczysz.

@a8185 nie ma to jak się podlizać.

A co do tematu, żeby nie było. Ostatnio sypałem wapno kksm Jaźwica, w tym sezonie wybór padnie na Nordcalc standard. O wysokiej reaktywności zresztą :)

#2599 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 22:00

Wapnowanie pola Znalazłem taki wywiad z jakimś ekspertem być może z naszym agronomem
23. ROLNIK: Co to jest reaktywność wapna?

Odpowiedź eksperta: Reaktywność wapna to czynnik wskazujący na jakość nawozu. Innymi słowy, im większa reaktywność tym lepiej. Reaktywność mówi nam wprost o tym jaki procent zakupionego nawozu będzie przyswajalny przez rośliny i glebę. Na rynku istnieje dużo produktów o niskiej lub bardzo niskiej reaktywności , których zastosowanie nic nie wnosi do gleby i jest ekonomicznie nieopłacalne. Lepiej zakupić produkt wysokoreaktywny i mieć pewność że zadziała niż kupować „na ilość” słabej jakości produkt niereaktywny taki jak otoczkowany kamień lub kruszonka z kopalni.
24. ROLNIK: Jaki jest skład wapna granulowanego, co jest substancją czynną? Jaka jest jego reaktywność?

Odpowiedź eksperta: Wapno granulowane to zawsze wapno węglanowe, gdyż nie da się zgranulować wapna tlenkowego ( palonego-budowlanego). Wzór chemiczny takiego wapna to CaCO3 co często nie jest właściwie rozumiane przez odbiorców, gdyż producenci przeliczają wapno węglanowe na wapno tlenkowe CaO i podają mylnie skład chemiczny jako CaO np. 50% . Wówczas 50% nawozu stanowi czysty tlenek wapnia (CaO) w ogólnej masie pierwiastkowej. Trzeba pamiętać, że jest to jedynie, narzucona przez ustawodawcę, obligatoryjna forma prezentacji zawartości produktu. W rzeczywistości jednak, dobre wapno węglanowe powinno zawierać ponad 90% węglanu wapnia CaCO3.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 styczeń 2014 - 22:57

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:56.