Polecane posty

krystek1992    20

To dałeś zapobiegawczo czy wykazywała jakieś objawy niedoborów?


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

zapobiegawczo,ale lepiej chyba podczas zasuszenia podać,daj kilku szt i zobaczyć to kosztuję 25 zł na sztukę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Bardzo dobra tylko trudna do zbilansowania. Tak jak z zielonką ciężko ocenić w niej suchą masę i podstawowe parametry. Dasz za dużo, nie zjedzą reszty. Dasz za mało, kopiec(pryzma) będzie gnić. Poza tym ciężka do zadawania, zamarza w zimie i nie nadaje się do paszowozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87
Panowie spadło mi mleko dałem do badania białko 3,60, tłuszcz 4.10 mocznik 320 chyba przesadziłem z białkiem,co teraz zrobić obciąć trochę białko i dorzucić nieznacznie energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zostaw to białko co masz i kukurydzy dorzuć na początek 0,5 kg. Miałem taką samą sytuację z mocznikiem i czekam na wyniki po zmianie. Tylko tłuszcz był lepszy i mleko nie spadło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Bardzo dobra tylko trudna do zbilansowania. Tak jak z zielonką ciężko ocenić w niej suchą masę i podstawowe parametry. Dasz za dużo, nie zjedzą reszty. Dasz za mało, kopiec(pryzma) będzie gnić. Poza tym ciężka do zadawania, zamarza w zimie i nie nadaje się do paszowozu.

Niby dlaczego nie nadaje się do paszowych?? Jak zamarza zima i wrzucam je do paszowych to zero problemu. Bez przesady z tym zbilansowaniem bo różnica w SM rzędu 2-5% problemu nie robi przy spalaniu 2-3kgSM. No chyba że ktoś ma wydajność rzędu 13tys wzwyż ale to chyba mało kogo dotyczy w naszym kraju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

ZAmierzam zmienicie żywienie u siebie na dwie grupy ; wstarsZej oborze mam krowy do 25l a w nowej dające nawet do 38l.. obecnie jedna dawka na 25l resztę uzupełniłem z reki.. teraz pytanie na ile liczyć dawkę pokarmowa dla. Tych bardziej wydajnych 35 czy 40l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybach    0

Witam. Jak wydoje krowe i wlewam mleko do zbiornika to na cadzówce zostaje biały ser . Na następny udój tego sera nie ma. Czemu tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
2 godziny temu, DamianWilk napisał:

ZAmierzam zmienicie żywienie u siebie na dwie grupy ; wstarsZej oborze mam krowy do 25l a w nowej dające nawet do 38l.. obecnie jedna dawka na 25l resztę uzupełniłem z reki.. teraz pytanie na ile liczyć dawkę pokarmowa dla. Tych bardziej wydajnych 35 czy 40l?

Zależy których jest więcej, jak dasz na mniejszy litraz to tym wydajniejszym zawsze możesz podsypac czegoś więcej 

8 minut temu, Maybach napisał:

Witam. Jak wydoje krowe i wlewam mleko do zbiornika to na cadzówce zostaje biały ser . Na następny udój tego sera nie ma. Czemu tak się dzieje?

Jakieś zapalenie, gronkowiec może być. Zbadaj dana sztukę na płytce, oddaj mleko do laboratorium lub weta i będziesz wiedział 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
6 godzin temu, KARGO napisał:

Niby dlaczego nie nadaje się do paszowych?? Jak zamarza zima i wrzucam je do paszowych to zero problemu. Bez przesady z tym zbilansowaniem bo różnica w SM rzędu 2-5% problemu nie robi przy spalaniu 2-3kgSM. No chyba że ktoś ma wydajność rzędu 13tys wzwyż ale to chyba mało kogo dotyczy w naszym kraju

Załóżmy że to wysłodki buraczane w beli mokre i zawierają 28% suchej masy, czyli dużo więcej niż wysłodki luzem.  Teraz dobry TMR ma 40-45 sm. Jaką sm musi mieć sianokiszonka, żeby to wyszło? Ja mam średnio 38 sm w pryżmie i sobie tego nie wyobrażam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pasza treściwe ci to zrobi. Sianokiszonka 38% SM to i tak dużo u mnie ma 31%SM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jakbym robiła wóz na 40 l i wrzucała do wozu 10 kg treściwej na krowę to może tak. Ile dajesz do wozu tych wysłodek na krowę i ile mają sm, że ci papa nie wychodzi. Ja walczyłam o strukturę z qq(dłuższa sieczka), żebym słomy nie dorzucać. Z moich wyliczeń to za mokre. Teraz się nie sparzy, ale w lato nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja w kwietniu na samej kukurydzy i wysłodkach plus słoma i siano miałem u wycielonych 40l. Wiadomo musiałem dać dużo śruty sojowej i rzepakowej,ale wszystko było ok i nawet jedna krowa która dawała 42l zaszła za pierwszym razem po 60 dniach po porodzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Pewnie że się da. Kwestia ceny dawki tylko, ale zawsze taniej niż kupić byle jaką sianokiszonkę.

Osobiście oglądałabym się za wysłodką przy niedoborze qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

DZIŚ zrobilem tmr na 35l ale krowy nie chcą jeść jak dalem wiecej sianokiszonki może cos doradzicie 

sianokiszonka 15kg

sloma 1kg

mloto 7kg

wyslodki 10kg

kukurydza 15 kg

sano protamilk 1,5kg

sruta przeniczna 6kg 

sano lacpower 0,4kg 

energia over 100ml

kreda 100g

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
therider    7
Napisano (edytowany)

Mogą być przykwaszone 

Dokładaj do tmr kwaśny węglan sodu

Edytowano przez therider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23
Napisano (edytowany)
27 minut temu, therider napisał:

Mogą być przykwaszone 

Dokładaj do tmr kwaśny węglan sodu

wczoraj dawałem podobny tmr tylko bez takiej ilosci sianokiszonki i zjadały spokojnie.

Edytowano przez DamianWilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

wrzucam poprawkę:

wczesniej było 6kg sianokiszonki w odchodach zostawało 16% włokna.

 

dawka na 35.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj