DariuszKumierzak

Tokarka do metalu ,zakup,wybór,porada

Polecane posty

Witam, chciałbym zakupić sobie małą tokarkę do drobnych prac w garażu. Długość toczenia to jakby 1,5m-2m byłoby fajnie. Jakiej mam szukać i jaki budżet minimum potrzebny jest. Na co zwracać uwagę przeglądając oferty OLX(na jakich jeszcze portalach znajdę ogłoszenia o tokarkach).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

takie głupie pytanie zadaje a trzeba się znać na tokarce tzn obsłużyć a się pyta jaką kupić he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamekx    2

A mi się wydaje, że małej nie opłaca się kupować, bo za dużych rzeczy nią i tak nie zrobisz, lepiej byłoby kupić profesjonalną a to już są koszta. Radze więc przekalkulować czy na pewno taki zakup jest potrzebny. Sam posiadam starą tokarkę i jak się coś trochę działa w mechanice to faktycznie przydatna maszyna, nawet taka stara i wyklepana jak moja. :) A pro po ofert, jak bym zwrócił uwagę na wszelkiego rodzaju luzy, ogólna sprawność i kompletność, taka maszyna powinna na siebie zarabiać więc nikt raczej pod kocem jej nie trzymał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5-7 tys i masz profesjonalna  ,,lepiej pochwal sie jak Twoja wiertarka.

 

praca wiertarki jeszcze nie ruszyła,narazie kończę montować wspomaganie w c 330(myślę że zmieszczę się w 300zł za kompletne,na orbitrolu :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asasinator666    108

2 metry toczenia to już kawał maszyny około 3 ton wagi, a długość całkowita do 4m. Czy taka maszyna jest Ci na pewno potrzebna? Sam kupiłem kilka dni temu TUE 25. Mała, ale za to blisko i trzyma się kupy. Znajomy ma sprzedaż angielską maszynę- trochę ponad 1,5m toczenia. Kupując patrz na łoże czy nie jest bardzo wytarte i tryby w skrzyniach. Luzy bardzo ważna sprawa, ale kupując bierz ze sobą zawodowego tokarza- sam tak robiłem i kilka sprzętów okazało się być do remontu. Zależy ile Ty masz na to kasy, ale wydawać duże pieniądze na maszynę tylko do gospodarstwa to kiepski interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tud czy tub coś takiego tylko ty piszesz o dużej maszynie 1,5 do 2 m to nie taka  mała tylko po żądna maszyna myślę że budżet to 10 tyś żeby to toczyło i łoże to na pewno nie będzie idealne ale to nie jest największy problem ma cicho chodzić wszystkie funkcje sprawne tylko przyśpieszony jak nie działa to można przymrużyć oko.

hamulce muśą być sprawne bo ciężko ci będzie gwint zrobić.

jak coś chcesz jeszcze to pytaj  tylko bardziej konkretnie

ja mam taka 1m toczenia waga coś około 3tony właśnie tud czy tub dobra bo wszystkie opcje bardzo proste do przestawienia bez wymiany kół czy innych ciężkich spraw  i bardzo  duże możliwości takiej maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Autor tematu jest niesamowity nie ma pieniędzy na wiertarke a chce kupić tokarnie za pięć do dziesięciu tysięcy złotych . Sama tokarnia to jest połowa sukcesu do tego jeszcze trzeba noży ,wierteł , rozwiertaków i narzędzi pomiarowych za kolejne pięć do dziesięciu tysięcy złotych :D :D :D

 

Do tego przydało by sie minimum wiedzy potrzebnej do obsługi tokarni , obróbki metali  i trzeba jeszcze opanować ostrzenie narzędzi , nieraz odpowiedni nóż ze stali narzędziowej trzeba umieć zrobić bo nie nie każdy kształt noża można kupić . Jakieś BHP pracy na tokarni też trzeba przestrzegać bo później można mieć krótsze rączki.

 

W jego przypadku najbardziej powinien patrzeć na lakier na tokarni bo tylko to może dobrze ocenić jak nie pracował na takiej maszynie , nie ma odpowiedniego wyszkolenia . Bo to jest tak jak komuś tłumaczyć „ jak ma zrywać gruszki z wierzby " :D :D :D

 

Następny fachowiec nie wie czy ma TUD czy TUB :blink: a może TUK też taka jest tokarnia . :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do Mironeks widzę że jesteś mocny w temacie więc wyjaśnij te modele ich różnice TUD  TUB  TUK  to będę wiedział co mam ,

nie jestem fachowcem tego nigdzie nie napisałem ,tylko mam tokarkę więc podpowiadam co wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Mironeks dobrze pisze. Dochodzi jeszcze tak z pozoru banalna sprawa jak mocowanie noży. Wystarczy, że jest za wysoko lub za nisko i po pierwszej połowie obrotu nóż jest do wyrzucenia. Miałem mnóstwo okazji kupić tokarkę w idealnym stanie za 3000zł, ale z racji tego, że musiałbym się uczyć od podstaw obsługi zrezygnowałem z tego. Tokarka ma zarabiać na siebie, a to nie o to chodzi żeby wydać 10 tys na maszynę i kolejne 10 tys na naukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

@autoostrowski może obraziłem pana ale jako właściciel powinien pan wiedzieć jaką pan posiada tokarnie a na maszynie powinna być tabliczka znamionowa i można odczytać . Tokarnie TUD TUB TUK są to maszyny uniwersalne ze śrubą pociągową i wałkiem pociągowym . Różnią wieloma sprawami np. przelotem wrzeciona ale na „chłopskie oko" są dosyć podobne . Dla pana nie jest to może istotne jaka to jest maszyna ale nieraz warto jest wiedzieć czym sie pracuje a jak pan pracuje na tokarni to ma pan jakąś wiedze i umiejętności potrzebne do obsługi tej maszyny czyli jest pan fachowcem .

 

Ustawianie noży do osi tokarni to nic trudnego do opanowania , gorzej nieraz jest zamocować jakiś przedmiot do obróbki bo najlepiej jest wykonać obrabianą część z jednego zamocowania we wrzecionie ale nie zawsze jest to możliwe . Temat obsługi tokarni jest bardzo olbrzymi , książke można spokojnie na temat napisać , jak i w wielu innych dziedzinach mogą to robić inni  fachowcy .

 

Aż taki mocny nie jestem w temacie i za takiego sie nie uważam , wiele różnych części robiłem na tokarni i wiele jeszcze części , przedmiotów na tokarni będę jeszcze obrabiał i na większości tych przedmiotów będę sie uczył czegoś nowego bo do tej pory nie wszystko robiłem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Ja chętnie nabył bym taki sprzet i choć nigdy na takim nie pracowałem to chetnie bym sprobowal ,na nauke nigdy nie jest za póżno ,racje ma Elektrotechnik to kosztowna nauka jak się wiedzy nie ma ,lecz temat jak najbardziej na czasie i porady mile wskazane .W moim mieście i okolicach tokarza to  trzeba ze świecą szukac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

@Tomasz78 kupisz tokarnie , złamiesz kilkanaście noży a nie są to drogie rzeczy i nauczysz sie kiedyś nauczysz sie pracować na tokarni  ;) 

 

Na Opocznie jest hurtownia narzędzi skrawających i kiedyś pojechałem tam kupić bo był mi potrzebny wytaczak sw7 dwunastke Pafany i coś wytaczałem nóż mi sie zgioł . I przy okazji wziołem nóż , fakture i pojechałem z reklamacją a właściciel hurtowni do mnie z ryjem jak robiłem że nóż zgioł sie a ja mówie mu że taki nóż może sie złamać a nigdy zgiąć .Dał mi drugi nowy taki sam szrot ale dla początkującego tokarza dobre są takie noże bo można młotkiem nóż wyklepać i pracować dalej :D :D :D 

 

Stare komunistyczne narzędzia są dużo lepsze i polecam również noże składane bardzo dobre niektóre zależy od typu mają sześćo ostrzowe płytki ale cena noża jest około 200 złotych i płytka od 10 złotych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luxer    2

Pamietam jak za mlodego robilismy pompy do gorzelni.Do zaworow zwrotnych byly potrzebne kule stalowe i te tokarze robili na tokarce.Jak wczesniej kolega napisal dobrego tokarza to teraz trzeba ze swieca szukac,bo teorie pozna sie na forum ale brakuje praktyki.Dobre stare narzedzia kiedys byly na Slomczynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Mironeks a myślałem że z ciebie taki bystrzak a tu nic więcej jak ja nie wiesz gdy by była tabliczka to bym był tak samo mądry jak ty .

A odnośnie tokarki to zrobię prawie wszystko co się da na maszynie i specjalnym fachowcem nie jestem ,nic tam takiego trudnego jak się trochę myśli.

I jeszcze jedno nauka na tokarce nie taka straszna jeśli ktoś jest trochę kumaty, w starych czasach kto nie mógł podstawówki skączyć to szedł właśnie na milicjanta albo tokarza frezera czy wytaczarza a dziś to co i studia to za mało?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

 w starych czasach kto nie mógł podstawówki skączyć to szedł właśnie na milicjanta albo tokarza frezera czy wytaczarza

A ty "skączyłeś" czy też nie.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

W technikum na warsztatach godzinami stało się przy tokarce, nic trudnego, najpierw uczysz się na wałkach, tulejkach a potem trudniejsze czynności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolas123    88

A ustawienie noża w osi to akurat jedna z prostszych czynności, Wystarczy mieć konik z byle jakim kłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Panowie nie spierajcie sie  temat dość aktualny wiec lepiej wymieniac doświadczenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

A ustawienie noża w osi to akurat jedna z prostszych czynności, Wystarczy mieć konik z byle jakim kłem :)

 

Będąc na warsztatach, nóż ustawialiśmy bez konika montując w uchwyt "niby kieł".


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asasinator666    108

Tu też nie chodzi o to żeby się zwróciła - przynajmniej nie od razu. Najgorsze to, że nieraz robocizna na tokarce kosztuje mniej niż dojazd do tokarza, a czekanie na wykonanie już całkiem. Kupując sprzęt za kilka tysięcy też na niej wiele nie stracisz, jeśli będziesz chciał sprzedać.

W dzisiejszych czasach nauczyć można się dużo z internetu; wiadomo praktyka najważniejsza, ale nikt nie urodził się tokarzem- wałów korbowych wykonywać nie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji czy jest tu ktoś co się orjentuje o wytaczarce taka maszyna chodzi mi po głowie ,i pytanie miał bym takie który model robi gwinty cena do 30tyś zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kakus19
      witam chcialbym kupic klucz udarowy na baterie i mam pytanie do uzytkowników jaka moc musi miec taki klucz zeby odkrecic np. dluta od pluga czy elementy robocze od grubera?
      https://domitech.pl/product-pol-20466-Klucz-udarowy-DeWALT-DCF892P2T.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlZXS05rMhAMVF6hoCR16sgcOEAQYBCABEgK9tvD_BwE
      czy takie cos jest za duze/za male?
    • Przez Ziemas
      Jakie buty ocieplane polecacie do pracy w gospodarstwie. Chodzi mi o buty do pracy w zimie i w oborze. któe wg was są nacieplejsze. mam problem z krążeniem i marzną mi stopy.
    • Przez kingway
      Witam , w racji tego , że mam parę rzeczy pordzewiałych maszyn i wypadało by  je odświeżyć wpadłem na pomysł , żeby je wypiaskować . I tutaj właśnie myślę czy nie zaopatrzyć się właśnie w takie urządzenie albo coś takiego zrobić . Nie  mam o tym pojęcia żadnego także liczę na wasze odpowiedzi . Jedyne co posiadam to sprężarka Van - kompresor i ciekawe czy ciśnienie nie będzie za mało do piaskowania jak coś ? . Widzę , że można kupić sam pistolet do sprężarki , ale czy warto ?  Mam też karchera na zimną wodę , ciśnienie 230 bar. - może dokupić pistolet do tego ?   Dzięki za odpowiedzi .
    • Przez majes
      Witam
      Jak rozebrać lewarek hydrauliczny ze zdjęcia (skamet 16T)? Odkręciłem 6 śrub od odołu ale podstawa nie chce zejść coś ją jeszcze trzyma.


    • Przez Nikkallo
      Jaki polecacie KLUCZ dynamometryczny 1/4" i 1/2"
      do amatorskiego mechanikowania, czasem jakiś rozrząd itp.
      Coś żeby działało i nie zabiło ceną...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj