Bartoszek1994

Kuhn/Rauch MDS 18.2 czy Bogballe L15 plus?

Polecane posty

Napisano (edytowany)

Cześć, przymierzam się do zakupu nowego rozsiewacza nawozów. Wybór padł na dwa modele Kuhn mds 18.2 lub Bogballe L15 plus. Obie maszyny w podstawie mają pojemność 700l, hydrauliczne otwieranie, wałek wom w zestawie, sito w komorze i szerokość siewu do 18m. Ceny obu po kilku telefonach są zbliżone +/- 22 tys. za to wyposażenie co wymieniłem  wyżej. Zastanawia mnie kwestia wykonania, skomplikowanie ustanawia i regulowania pracy przy poszczególnych nawozach. Zaletą Bogballe jest że ma siew graniczny w standardzie, w Kuhnie opcja za dopłatą. Z kolei oglądając kilka używek około 10 letnich to "ruda" bardziej zjadła bogballe, Kuhny lepiej opierały się rdzy. Mam małe gospodarstwo rozsiewacz chodził będzie z Zetorem 5211 dlatego nie chcę komplikować sobie pracy na kilkanaście hektarów upraw różnymi bajerami typu "komputer" zależny mi na prostej kalibracji, obsłudze i trwałości.

Czy użytkuje ktoś z was te maszyny i ma cenne spostrzeżenia/ rady, dokonywał takiego wyboru w zakupie?

Pozdrawiam 

Edytowano przez Bartoszek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

20.2 kupiony w 2020 za 15,5 netto ruda już zaczyna tańczyć na jakiś kantach czy głównej przekładni niestety. A tak to prosty rozsiewacz sieje dobrze, jednako oraz duży plus mieszadło wolnoobrotowe duży plus. Hydrauliczne otwieranie tylko wziąłbym inne bo ja mam na 2 wężach i muszę zamykać zawory na weżach żeby się nie otwierały samoczynnie wkurzające 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lols123    119

Mam Bogballe L1 Plus z 2020r jakość wysiewy jak i norma wysiewu bardzo dobra,jakość malowania świetna nie ma grama rdzy, też widziałem zardzewiałem rozsiewacze Bogballe i nie wiem z czego to wynika,mój po każdym rozsianiu nawozów myty dokładnie i przed każdym dłuższym postojem po myciu cały zabezpieczany antykorozyjnie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leniwiec1    26
7 godzin temu, lols123 napisał:

Mam Bogballe L1 Plus z 2020r jakość wysiewy jak i norma wysiewu bardzo dobra,jakość malowania świetna nie ma grama rdzy, też widziałem zardzewiałem rozsiewacze Bogballe i nie wiem z czego to wynika,mój po każdym rozsianiu nawozów myty dokładnie i przed każdym dłuższym postojem po myciu cały zabezpieczany antykorozyjnie.

A czym zabezpieczasz przed korozją

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lols123    119
2 godziny temu, Leniwiec1 napisał:

A czym zabezpieczasz przed korozją

Ja wykorzystuje pozostały Nowy olej silnikowy przy wymianach w samochodach osobowych, bo nie wiem gdzie dostać ten oryginalny co przychodzi z rozsiewaczem.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Byle jaki olej , może być z filtra powietrza, albo ze skrzyni z zachodniego traktora , po 1500 godzinach ten olej wygląda jak świeży, ropownicą go nanosze , troszke dolać ropy , lepiej sie rozchodzi 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi89    39

Mam Bogballe L1 z 2020 roku. Zero korozji. łatwy w ustawieniu. Po próbie kręconej, jak dobrze utrzymuje prędkość to bez komputera dawka zachowana z dokładnością 10%

Mieszadło fajnie działa. Jedyny mankament, ale przy mniejszym ciągniku to zaleta. Rozisewacz bardzo blisko jest zawieszony przy ciągniku. Ciężko się wcisnąć przy podpinaniu do zetora 7245. No ale za to środek ciężkości jest bliżej ciągnika. Podobno są przedłużki, że można rozsiewacz nieco oddalić od ciągnika.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629
Napisano (edytowany)

Mam raucha 19.1. Kupiłem model zadbany, pojedyncze ogniska korozji na dolnej ramię. Dno z kwasówki, nawet farba nie zeszła.

Jeśli byś wybierał tą firmę to polecam zamykanie na jeden wąż. Możliwość łatwego zamykania prawej/lewej strony.

Bardzo łatwa i szybka możliwość ustawienia łopatek i dawki.

Fajna wygodna aplikacja do ustawiania parametrów popierana z Google Play. 

 

Nie podoba mi się mocne pylenie. Mam też Motyl compact z wibrującym dnem to tu pylenie praktycznie nie występuje 

Resized_20230209_081223.jpeg

Edytowano przez Agrest
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Agrest możesz odkręcić ten plaskownik jak siejesz miekkszy nawóz 

  • Like 1

Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629

Zdjąć mieszadło?

Dziś posiałem blisko 30ha soli to cały upudrowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

No sól to w każdym rozsiewacz u pyli normalna sprawa, weź kvernelanda z 8 łopatkami to będzie jeszcze więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629

Zastanawiałem się nad exactą, ale straszna lipa z przekładniami.

Siałem dziś też dap, tu pylenia praktycznie nie ma, ale warto wyłączać wom jeśli się na chwilę z ciągnika dochodzi lub trzeba przejechać do dalszej ścieżki po klinie, bo mieszadło mieli wówczas najbardziej.  A i tak w rauchu jest chyba wolne to mieszadło.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

Mds 18.2 wersja Q ze sterownikiem elektryczne otwieranie i dawka zależna od prędkości jazdy, super sprawa było trzeba dopłacić do wersji z hydraulicznym otwieraniem ale przy wysiewie ok 100ton nawozu w 3 sezony stwierdzam ze warto było bo jest to mega wygodne, nastawa z aplikacji pokrywa sie z realnym wysiewem +/- 10kg, póki co bez rdzy poza przekładnia gdzie powłoka miejscami odpadła od myjki. Napisze tak, gdybym miał kupić go ponownie to nie zastanawiałbym się, lub pokusił się o model  wyżej  axis ze względu na wagę. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtaso    12

Również posiadam kuhn 20.2 z komputerem. To będzie 4 sezon. Współpracuje z ciągnikiem zetor 5320. Rdza delikatna na przekładni i to wszystko. Nie wiem jaka dopłata do komputera, ale warto się zastanowić nad dopłata. Łatwo się  kalibruje, sieje dokładnie, łatwo przestawia się łopatki. Poza tym pomocna aplikacja, pokazuje jak ustawić rozsiewacz z danym nawozem.

Prawda, że ciężko podczepić do zetora, jest bardzo blisko. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Też mam nowego 18.2 Q, ale komp to padaka w moim przypadku. NIe da się wysiać 500kg aby nie wywaliło błędu i zatrzymało wysiewu, kalibracja i aplikacja ma rozrzut +-50kg. Serwis sprawe olał zwalając na problemy z ciągnikiem z tego co czytam to nie odosobnniony przypadek.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Koledzy podepnę się, bo temat ciekawy, tylko chyba nie każdy jest w temacie świadom co chce kupić a co może?. Otóż aktualnie sprzedawane Racuch MDS18.2 czy lepszy bo bardziej pojemny i przyszłościowy MDS20.2 są na PL w 4 wersjach czyli np. wersja MDS20.2K czyli dwa siłowniki jednostronnego działania z zaworami przed wtykiem szybkozłącza hydraulicznego i tu trzeba zakupić oryginalne sterowanie hydrauliczne z siłowników jednostronnego działania daje to nam jeden wąż podpinany do sekcji w traktorze i autor dopiero może użytkować rozsiewacz, bo inaczej niby jak jak nie ma w traktorze rozdzielacza dwusekcyjnego a jak by miał to jak ma komfortowo to robić?. MDS20.2D sterowanie na dwa siłowniki dwustronnego działania = 4węże do traktora podpinane potrzebny dwusekcyjny rozdzielacz a i to nie da się komfortowo pracować dźwigniami w traktorze myślę, więc trzeba mostkować na dwa węże itd. chyba. MDS20.2Q elektryczne sterowanie zasuwami za pomocą sterownika QUATRON-A 12V i tu full wypas sielanka użytkowania pod warunkiem zasilania komputera bezpośrednio z akumulatora inaczej może wariować od spadku napięcia i rodzynek najnowszy MDS20.2R np. czyli z wagą jest i tu ponoć najprościej ustawiać dawkę. Niema już sterowania ja jeden siłownik i jeden wąż jak miało miejsce w MDS19.1. Jak się mylę poprawcie i też powiedzcie jak Wy rozwiązaliście opcje podpinania pod traktora hydraulikę by komfortowo korzystać zamykając/otwierając jednocześnie P/L strona lub naprzemiennie w wersji K i D??? oraz która wersja bardziej udana czy K czy D bo już kolega wyżej wspomina, że prawdopodobnie ma K i jak nie zamknie zaworów na wężu na przejazdach po drodze itp. to otwiera mu zasuwy i nawóz wypada na ziemię :(  I jak ma zrobione to rozwiązanie Bogballe L15 plus?. Wg. mnie najlepiej miał Sulky sterowanie zasuwami bo na linki ale jak to w praktyce się ma?. Pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
Dnia 29.01.2024 o 12:13, edi89 napisał:

Mam Bogballe L1 z 2020 roku. Zero korozji. łatwy w ustawieniu. Po próbie kręconej, jak dobrze utrzymuje prędkość to bez komputera dawka zachowana z dokładnością 10%

Mieszadło fajnie działa. Jedyny mankament, ale przy mniejszym ciągniku to zaleta. Rozisewacz bardzo blisko jest zawieszony przy ciągniku. Ciężko się wcisnąć przy podpinaniu do zetora 7245. No ale za to środek ciężkości jest bliżej ciągnika. Podobno są przedłużki, że można rozsiewacz nieco oddalić od ciągnika.

Kolego edi89 Proszę cię o możliwość kontaktu. Masz dość nowy egzemplarz Bogballe z tych małych modeli. Mam kilka pytań do Ciebie, a nie mogę  wysłać Ci wiadomości priv:)

Panowie jak wygląda serwis takich rozsiewaczy? Mam na myśli oleje w przekładniach, zdejmowanie tarczy i łopatek. Wiem, że w Kuhnie na zimę po sezonie lepiej zdjąć tarcze by nie zespawały się z przekładnia na stałe :)

Edytowano przez Bartoszek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ceston
      Witam jakie opinie o tym rozsiewaczu i jak dostepnosc czesci? rocznik 2010
       
    • Przez PiotrekMTZ
      Co sądzicie o tych rozsiewaczach?
      Bo planuje Kupić MDS 700l :lol:
    • Przez ceston
      Witam proszę o opinię na temat tego rozsiewacza i dostępność części rocznik 1999
    • Przez ARTURO04
      Witam potrzebuje pomocy może ktoś pomoże, poleci kogoś, a mianowicie problem dotyczy rozsiewacza a konkretnie wydaje mi się, że sterownik coś szwankuje konkretnie po kilku kalibracjach zaczyna zaniżać dawkę nawozu trzeba przywrócić do ustawień fabrycznych i kilka kolejnych kalibracji można wykonać i znowu robię próbę na 300kg i tyle w próbie wychodzi a już na polu ok.180 kg i na nowo do ustawień fabrycznych... Może ktoś miał podobny przypadek rozsiewacz kverneland ds-ew bez wagi z czujnikiem na koło zdjęcia sterownika  


    • Przez kingway
      Witam , czy są tutaj posiadacze rozsiewacza do nawozu Amazone ZA M 1501 ??? Czy polecacie i na co zwrócić uwagę ??? Mam na oku taki no moim zdaniem full wypas no polskie menu,komputer Amatron +,limiter,osłony przeciwblotne,plandeka nadstawka L1000,czujnik prędkości,tarcze 24 -36 m.  i cena trochę też duża ponad 30 tys.  Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?  A może polecacie coś innego ?? Co oznacza ten czujnik prędkości ?? To oznacza , że jaką prędkością będę rozsiewał to on mi sam dawkę poda ? Sorry za te pytania , ale nigdy nie miałem z takim do czynienia rozsiewaczem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj