Polecane posty

melon10641    1218
9 godzin temu, Dawid906 napisał:

Nigdy nie widziałem jeszcze owsa głuchego w zbożach ozimych, chociaż nie twierdzę, że to niemożliwe. Uważam, że jeżeli obsada jest odpowiednia to owies głuchy nie ma możliwości wzejść wiosną. Jesienią owies głuchy nawet jeżeli wzejdzie to nie jest w stanie przezimować ! przecież nawet na ŚOR piszą, że dany środek służy do zwalczania owsa głuchego w zbożach jarych, nie ozimych.

wszystko zależy od gleby. U mnie zawsze pojawia się wiosną owies i trzeba pryskać, miotły natomiast jest mało i nigdy nie ma z nią problemów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

U mnie owies głuchy pojawia się obowiązkowo w jarych, w ozimych bardzo rzadko gdzies tam jakiś kłos. Są strony, gdzie praktycznie się nie pojawia, bo ludzie pryskają od tego badziewia masowo i sie nie namnaża, u mnie masę ludzi wogóle nie pryska od owsa i sieje się po polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid906    0

Zgadzam się z Tobą - Ulman . Właśnie wróciłem z obchodu pól i widziałem u sąsiadów, że tam gdzie ziemia spękała mają po kilka szt owsa głuchego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W mojej okolicy bez względu na przedplon i nawożenie ziemia III klasy wszstkie pszenice ozime żółte. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to żniwa lada dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Witam, siejecie/polecacie do siewu pszenicy typowo paszowe? Jakie odmiany sa wylacznie paszowe?Podobno plonuja znacznie lepiej od jakosciowych a mysle ze obecnie roznica miedzy  konsumpcja a pasza jest nie warta swieczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

u mnie pszenica już twarda a ziarno mniejsze niż odpad w normalnych latach, miesiąc przed czasem, ale tak to jest gdy wielkość opadu to -300mm, to tak jakby przez poł roku nie spadła ani kropla

nawet chwasty i krzaki już usychają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

W świętokrzyskim, okolice Ostrowca, Opatowa pszenice gdzieniegdzie jeszcze łapią trochę zielonego koloru, ale generalnie już wszystko uschnięte. Plon będzie niższy, ale bez tragedii. Zamiast 8ton będzie 6, może 7.

Jęczmień jary u mnie jeszcze zielony, na słabszych ziemiach słabo powschodził i przez to jest za rzadki i tu plon będzie niższy. Natomiast na lepszej ziemi zapowiada się w normie.

Od początku kwietnia do połowy maja 0 deszczu. W połowie maja spadło 40l a później w czerwcu może ze 20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

W świętokrzyskim malo tego deszczu 

Zawsze nas cos omija moze to przez te gory wszelkie nawałnice i itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W ubiegłym 2017 roku 19 lipca pszenica ozima wyglądała bardziej zielono jak w tym pod koniec czerwca.

Żniwa w tym roku niewiadomo kiedy miejscami można już kosić a w dołkach jeszcze kłosy zielone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Umnie wczoraj Pszenica poszła pod kosę ziarno suche tylko drobne ale czego tu się spodziewać w sobotę akcja jęczmień ozimy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

A co konkretnie, bo ja widzę tylko komunikat o braku uprawnień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie niby twarde... wszystko wyschnięte, pojawiają się sporadycznie mniej dojrzałe kłosy. Tak z tydzień i można kosić... Poczekam jednak aż ktoś zacznie. 

 

Arkadia.jpg

Ostrogaczeka.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
1 godzinę temu, jahooo napisał:

A co konkretnie, bo ja widzę tylko komunikat o braku uprawnień

Nie wiem. Może jeszcze admin nie zaakceptował. A w temacie nie mogę dodawać zdjęć bo błąd wyskakuje od 2 tygodni. Tu są jakieś limity MB  ???

pszenica zrobiła sie taka blado-żółta. Od klosa po sam dół. Jakieś 15% powierzchni. Reszta normalnie dochodzi. Jeszcze 3 liście zielone. 

1 godzinę temu, Samsung123321 napisał:

U mnie niby twarde... wszystko wyschnięte, pojawiają się sporadycznie mniej dojrzałe kłosy. Tak z tydzień i można kosić... Poczekam jednak aż ktoś zacznie. 

 

Arkadia.jpg

Ostrogaczeka.jpg

Też mam takiego kolegę co czeka zawsze jak x w pole wyjedzie. Czy to siew, czy N, czy żniwa. Śmiać mi się chce z takiej postawy 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294
Dnia 1.07.2018 o 21:37, poosa21 napisał:

Obsiewam kwalifikatem 100% pszenica ozima, owies, rzepak i łubin po przeliczeniu nie opłaca mi się siać swoim.

jak mam swój petkus i  zaprawiarkę plus kawałek przy domu, gdzie dbam o czystość jak na szkółce, to uwierz mi, że się opłaca. Fasolę z Plantico musiałem sam rozmnażać i eliminować ręcznie inne gatunki plus powoli uodparniać na basagran. Takie coś można kupić za niemałe pieniądze, więc podziękowałem.

Ze zbożem tak źle nie ma, faktycznie odmiany jak do tej pory czyste były i przez trzy sezony osiewam  po zakupie nowej odmiany. Skoro mi małej wszy rolnej się opłaca to innym większym zapewne też.

Chociaż ja to już durnieję, bo mam tu kilku rolników, co wynajmują już firmy do rozsiewania nawozów, to nie wiem co im się opłaca a co nie.

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Hm... Czy się opłaca czy nie - na końcu dojdzie do tego jak na zachodzie z jednej strony firmy usługowe z najdroższym i nowym sprzętem a z drugiej rolnik ze starym 40-50 letnim Deutsch  lub jd i nic więcej. Zawsze się opłaca mieć swój sprzęt i samemu robić, mówię tak mimo że sam korzystam z usług bo nie na wszystkie maszyny mnie stać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Puste kłosy jak na zdjęciach powyżej u nas też są spotykane. I co lepsze były w tej samej fazie rozwojowej co ich zielone odpowiedniki. I też zdarzają się drobnymi placykami przez co wyeliminowałem droga dedukcji grzyba. Może to brak wilgoci akurat w tych miejscach? U mnie to widać szczególnie w jarce po burakach, także by się zgadzało. Gdzie lepsza ziemia i trochę więcej wilgoci, to problemu nie ma. U nas zaczynają co poniektórzy rzepaki. Jeden kombinat zaczął pszenicę na górkach. Plon podobno 6 ton. 30 procent niżej niż w poprzednim roku na tym samym polu. Na lepszych polach będzie zapewne lepiej, ale rewelacji nie będzie. A co do posiadania własnego sprzętu, to warto mieć wszystko, ale pod jednym warunkiem, musi być to sprawne i adekwatne do wielkości areału. Chyba, że ktoś ma dochód spoza rolnictwa, to może sobie pozwolić na fendta i claasa 88sl na 20 ha :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Gdzieś czytałem ostatnio na jakimś farmerze czy topcostam że takie bielenie kłosów może być skutkiem żerowania jakiegoś szkodnika, aczkolwiek może to być również nie w porę zwalczona łamliwość źdźbła gdyż najskuteczniej jest to zwalczyć przy 1kolanku w podobnym terminie co skracanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

JA bym obstawiał bardziej tego szkodnika. W tym roku było ich masowo. W literaturze za bielenie kłosów odpowiadają żółwinek i lednica. Oprócz szkodników może być i zgorzel i fuzarioza. U mnie nie widać nalotów, dlatego albo szkodniki albo brak wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

Panowie u mnie w pszenicy pojawil sie w klosie w ziarnie jakis czerwony robak kształtem przypomina tego ze sliwek.

Co to jest?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72

Dolny Śląsk. Pszenica ozima na slabszych stanowiskach lekko ponad 4 tony sypie, na lepszych nie zapowiada się wiele więcej... Wilgotność z dziś 12.0 Trzeba będzie przechować żeby  na cenie odbić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey01    0

Witam

Mam zamiar podczas koszenia ciąć słomę a następnie opryskać mocznikiem przed podorywką.

Chciałbym także rozsiać na ściernisko wapno. 

Czy jest wskazane pryskanie ścierniska (łącznie z pociętą słomą) mocznikiem, rozsianie wapna a później wykonanie podorywki, czy lepiej wapno rozsiać później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj