mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

soltys48    19718

Ja 25 kwietnia i miałem najlepszy plon w historii gospodarstwa. To był bardzo dziwny rok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226
34 minuty temu, Samsung123321 napisał:

Fajnie się dzieje. Czekam tyle czasu aż obeschnie bo pola problematyczne a tu kiedy brakuje z 3-4 dni ma spaść z 10 litrów i weź znowu czekaj... Po świętach też ma lać. Chyba nie zasieje... kiedy najpóźniej sialiście owies który w miarę sypał?

U mnie to samo. 6ha już fajnie skiełkowane, reszta dzisiaj próbowałem osuszyć, ledwo wyjechałem nawet kultywatorka nie opuściłem. 

8mm dało i widzę, że nad ranem kolejna porcja dowali. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, soltys48 napisał:

Ja 25 kwietnia i miałem najlepszy plon w historii gospodarstwa. To był bardzo dziwny rok 

1 godzinę temu, krilan06 napisał:

W 2013 roku siałem 20 kwietnia, sypał naprawdę rewelacyjnie

czyli wychodzi na to że mogę i początkiem maja więc niema co się emocjonować. Nawet wtedy zasieje tylko z 250 kg ha chyba trzeba będzie 😵

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
2 godziny temu, Samsung123321 napisał:

Nawet wtedy zasieje tylko z 250 kg ha chyba trzeba będzie 😵

Raczej nie ma sensu tak gęsty siew, najlepiej wylicz sobie ile powinieneś zasiać SZTUK NA METR a nie kilogramy. Zwiększ normę dla danej odmiany o 10-15% i to wszystko, nie ma co przesadzać

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KacperDemczuk    309

U mnie to samo wczoraj na upartego można było siać patrzę na pogodę ma nie padać to czekam a w nocy bez chmur na radarach  i dolało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Tylko jak tak późno się zasieje ciekawe jak będzie z pogoda dalej bo może być że przyjdzie susza i będzie d*pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

coś strzeliło nam do głowy z pomysłem żeby 0,7ha posiać owsa bezłuskowego/nagiego.
IIIA, po pszenicy (wcześniej rzepak), NPK, siew z 10 dni temu.
Tak się teraz zastanawiam czym chwasty ruszyć bo wyjść wyjdą napewno i jak z fungicydami.
Ktoś coś doradzi?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19718

Fungicydy daruj sobie a chwasty załatwisz choćby goldem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

2,4d+fluxypyr to będzie mało jak znam pole, tym bardziej że na kawałku poszedł obornik ....


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Jak może być mało?

Czy masz 20 czy 200 roślin na m² to musi wystarczyć. Jedynie kwestia czy myślisz o ponownym kidłkowaniu po zwalczeniu pierwszych.

Ale to najwyżej opóźnić lekko oprysk do momentu jak owies już ładnie glebę będzie okrywał. Wówczas już nie powinny chwasty wyjść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19718
1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

2,4d+fluxypyr to będzie mało jak znam pole, tym bardziej że na kawałku poszedł obornik ....

Jeśli to nie pomoże to wg mnie niczym innym nie załatwi 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem a  w zasadzie pozowolono mi posiać 1 ha pola. Typowy piach więc dam tam owies po świętach. Problem w tym że jest tam teraz zielono od chwasta. I nie wiem... no glifo to nie dam przed siewem bo nie można. Jak to sensownie uprawić w takim przypadku? Rzucę coś wapna, coś Poli 6 i rsm... podpowie ktoś  jak się za to zabrać sensownie? Jednym słowem piachuder porośnięty chwastem... trzeba by było glifo ale weź opryskaj przed siewem... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Jak piach to kiedy to wapno z polifoską się rozpuszczą?

Jaki chwast jak duży? Talerzówka i siew. Herbicyd potem zrobi robotę. Chyba że to chaszcze to i sensu uprawy nie ma. Jedynie pod grykę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48
Dnia 28.03.2024 o 21:11, Samsung123321 napisał:

Fajnie się dzieje. Czekam tyle czasu aż obeschnie bo pola problematyczne a tu kiedy brakuje z 3-4 dni ma spaść z 10 litrów i weź znowu czekaj... Po świętach też ma lać. Chyba nie zasieje... kiedy najpóźniej sialiście owies który w miarę sypał?

29-30 kwietnia w 2013 roku. Najpóźniejsze siewy za mojego życia. Ale wtedy śnieg stopniał 10 kwietnia, a w maju i czerwcu lało do oporu. Jeszcze jak byłem dzieckiem to ojciec wziął jakąś dzierżawę i siał po majówce jakoś, ale to było z zamiarem na zielonkę dla krów. Wyrósł za duży potem i tak został na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Młody1997 napisał:

29-30 kwietnia w 2013 roku. Najpóźniejsze siewy za mojego życia. Ale wtedy śnieg stopniał 10 kwietnia, a w maju i czerwcu lało do oporu. Jeszcze jak byłem dzieckiem to ojciec wziął jakąś dzierżawę i siał po majówce jakoś, ale to było z zamiarem na zielonkę dla krów. Wyrósł za duży potem i tak został na ziarno.

Chyba będzie podobnie. Dzisiaj próbowałem to koleiny na 30 cm a maszyna ledwo miesza. Jak miesza to takie mokre twarde. Typowa kabana. Ja do końca kwietnia nie odpuszczę. W maju już tak ale jak zasieje choćby 30 kwietnia to może urośnie coś...

1 godzinę temu, Gimmeshelter napisał:

Opryskaj teraz glifo a za 2 tygodnie posiejesz

Jestem dostępny w przyszłym tygodniu i potem za 3 tygodnie dopiero więc no... nie da rady.

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Jak piach to kiedy to wapno z polifoską się rozpuszczą?

Jaki chwast jak duży? Talerzówka i siew. Herbicyd potem zrobi robotę. Chyba że to chaszcze to i sensu uprawy nie ma. Jedynie pod grykę

No właśnie ja dzisiaj się dowiedziałem że mogę więc no lepiej chyba dać niż na goło to siać. Wapna by pasowało bo tam ph z 4.2 także ten... Tylko że późno ale mimo wszystko choćby na bierzące potrzeby. 

Chwasty to lekki powój, jakby gorczyca polna też, takie typowe dwuliścienne, trochę perzu również.... dość duże. Była orka i teraz to zarasta powoli

ogólnie dużo tam pracy ale od czegoś muszę zacząć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimmeshelter    86

No to za 3 tygodnie zasiejesz do 20 kwietnia to wcale nie będzie późno a jak jest perz to talerzowka tylko większą lipę zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Gimmeshelter napisał:

No to za 3 tygodnie zasiejesz do 20 kwietnia to wcale nie będzie późno a jak jest perz to talerzowka tylko większą lipę zrobi

Najwcześniej będę mógł 29 kwietnia więc no trochę późno. Ale zobaczę przemyśle bo jednak z Perzem to się mija z celem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2145

Jak niewiele perzu to teraz go nie zwalczaj, tylko po żniwach.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
6 godzin temu, soltys48 napisał:

Jeśli to nie pomoże to wg mnie niczym innym nie załatwi 

celowałem w jakiś triben od invigo bo został z poprzedniego roku. Fluxyr mam, ewentualnie jakbym poprawkę musiał to mam mustang forte 195
Pytanie czym to skracać, skraca się to?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Ja owies zwykły będę skracał moddusem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1761
1 godzinę temu, Samsung123321 napisał:

Najwcześniej będę mógł 29 kwietnia więc no trochę późno. Ale zobaczę przemyśle bo jednak z Perzem to się mija z celem

Masz jakąś hodowlę zwierząt czy na handel ten owies? Siałem kiedyś u kumpla w majówkę i był z małym MTZ. U siebie kiedyś siałem 5 czerwca z zamiarem poplony pod pyrki no ale przegapiłem fazę strzelania w źdźbło tzn nie było mnie wtedy w domu i kosiłem go na początku września no ale to lekkie było i poszło dla macior i do pieca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, PAN88 napisał:

Masz jakąś hodowlę zwierząt czy na handel ten owies? Siałem kiedyś u kumpla w majówkę i był z małym MTZ. U siebie kiedyś siałem 5 czerwca z zamiarem poplony pod pyrki no ale przegapiłem fazę strzelania w źdźbło tzn nie było mnie wtedy w domu i kosiłem go na początku września no ale to lekkie było i poszło dla macior i do pieca 

Na handel dla koni zazwyczaj lub do skupu i trochę dla małych klientów po 200-500 kg lubią brać. 

Hmmmm jutro na chwile zerknę na to pole i przyglądnę się co to za chwasty. Jak mało perzu to zasieje po świętach i mocny herbicyd potem... nawet zdjęcie wstawię. 

Inna sprawa na glinie. To już jest wyższa szkoła jazdy. Niby patrze no obeschło i co próbuje. 5 metrów ujechane koleina jak przy konkretnym mokradle a maszyna mało co miesza... kawałek pola wygląda jak pobojowisko. Odpuściłem. W tym przypadku raczej na 90% koniec kwietnia siew jeśli w ogóle... nie da się w tym roku póki co. 

Dodatkowo we wtorek ulewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj