mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

EmilPlayP    58

Jak można wjechać to bym siał już. W poniedziałek zasiałem połowę bo akurat warunki pozwoliły, reszta pewnie po 15 bo jeszcze woda stoi miejscami na polu. Wyszło 380 szt, 180kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507

Udało się 6ha owsa zasiać zostało jeszcze 7ha ale 2ha czeka jeszcze na obornik i orke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642

Owies wyrzędował. Pora chyba polecieć z rsm. Na poniedziałek opady to by ładnie wsiąkło. 

Pszenica też na wierzchu to by przy okazji polał.

W owsie problem bo 100% rzodkwi żyje i rośnie. Ciekawe czy fluroksypyr ją zwalczy, czy coś innego?

20240307_103527.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642

Do ilu N sumarycznie byś dał?

100 wystarczy, za dużo czy za mało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19728

Jakby była odpowiednia pogoda to ciut więcej 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642

Właśnie tak skłaniam się ku nawet 120N. Już jest na wierzchu, wodę ma, od lat masa słomy przyorywana więc tu bakterie trochę zjedzą...

Skracanie planuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642

Tak. Zdecydowałem że w sobotę rozleję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
Agrest napisał:

Właśnie tak skłaniam się ku nawet 120N. Już jest na wierzchu, wodę ma, od lat masa słomy przyorywana więc tu bakterie trochę zjedzą...

Skracanie planuję.

daj znać po zniwach jak ci sypał owies i czy ustal bo 120kg N to na pszenicę daję a owies ok 70kg zawsze i bez skracania to by plackiem leżało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507

Z tego co rozmawiałem owies raczej nie lubi zbyt wysokiego nawożenia azotem. Dasz mu 120N plus to co jest w glebie plus z NPK nie bedzie przy dużo? Moim zdaniem 80-100N to juz duże dawki N z np RSM czy mocznika.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimmeshelter    86

Położy go i tyle z tego będzie. Dla owsa 200 kg saletrzaku i jak ma urosnąć to urośnie a jak przysuszy to i tak nic to nie da. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430
3 godziny temu, Agrest napisał:

Właśnie tak skłaniam się ku nawet 120N. Już jest na wierzchu, wodę ma, od lat masa słomy przyorywana więc tu bakterie trochę zjedzą...

Skracanie planuję.

Coś mnie się zdaje że wszystko będzie leżeć przy mokrym maju i czerwcu 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1381
31 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Czym odchwaszczacie owies ? 

Gold albo mustang forte 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    467
2 minuty temu, jajonasz napisał:

Gold albo mustang forte 

Nie jestem specjalista od owsa . Jednoliścienne są czy nie ma w owsie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
JarekBazydlo napisał:

Z tego co rozmawiałem owies raczej nie lubi zbyt wysokiego nawożenia azotem. Dasz mu 120N plus to co jest w glebie plus z NPK nie bedzie przy dużo? Moim zdaniem 80-100N to juz duże dawki N z np RSM czy mocznika.

Też tak uważam, owies sieje od 10 lat na lepszych i gorszych stanowiskach. W zeszłym roku stanowisko z gliniastym podglebiem i 150kg mocznika + 200kg poli 6 dało 4.7t dokładnie bo wszystko sprzedane a to wychodzi ok 80kg N I to jest max. Jeśli masz dobre stanowisko z pH I składnikami to będzie bujać jak głupie to bez konkretnego skracania nie ustoi a owies zapowiada się tani więc po co koszty robic ale decyzja twoja

SawekBraczyk napisał:

Czym odchwaszczacie owies ? 

gold 1l na 3 liść i czysto do żniw. Mustang też spoko ale dużo droższy a bez sensu przepłacać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1381
7 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Nie jestem specjalista od owsa . Jednoliścienne są czy nie ma w owsie ? 

Nie ma, chyba że razem z owsem 

8 minut temu, Piffpaff napisał:

Mustang też spoko ale dużo droższy a bez sensu przepłacać

Mustang wychodzi albo tak samo albo nawet parę zł taniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

A to dzięki za uświadomienie bo zatrzymalem się na wiosnę zeszłego roku😉 czyli w tym roku mustang wjedzie w owies😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2145
26 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Nie jestem specjalista od owsa . Jednoliścienne są czy nie ma w owsie ? 

Najtaniej jednoliścienne w owsie załatwić glifosatem🤭

  • Haha 1
  • Sad 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1004

Dopisz że to żart.. niektórzy mogą zrobić to bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642
2 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Z tego co rozmawiałem owies raczej nie lubi zbyt wysokiego nawożenia azotem. Dasz mu 120N plus to co jest w glebie plus z NPK nie bedzie przy dużo? Moim zdaniem 80-100N to juz duże dawki N z np RSM czy mocznika.

Sumarycznie z npk.

Planowałem 100N ale nadal myślę. W badaniach coboru widziałem wyniki dla 100n na stanowisku po grochu, wyleganie nie odbiegało od danych hodowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

Panowie próbujcie, do tej pory owies uprawiali rolnicy na gorszych ziemiach wjec sypanie nawozów do oporu nie kończyło się zyskiem ale skoro w tym roku doszli rolnicy mający lepsze ziemię I możliwości to tylko na plus. Na mojej najlepszej działce gdybym dał 100kgN + sloma zostaje co roku więc + ok 50kgN w głębie to przy większych upałach albo suszy miałbym Plewę bo roślina by wystrzeliła w górę a potem zaschła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czarek525    91

Jaki środek polecacie na skrócenie owsa ? Samo ccc wystarczy czy lepiej coś innego zastosować np. modusa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj