p0mian

Ceny dzierżawy ziemi

Polecane posty

krzychu121    3920
10 godzin temu, KlimekPL napisał:

Macie dylematy. W mojej okolicy również skończyło sie obrabianie cudzej ziemi bez dopłat. Ja kilka lat temu oddałem 7 hektarów bez doplat właścicielom bo nie da się w nieskonczonosc dokładać. To u jednego z nich rosną już samosiejki bo nawet szkoda mu kasy żeby kośnika nająć raz w roku. A z kolei inny zawziął się, że będzie obrabiał ale cięższe prace i tak ja nadal u niego robię ale już jako usługa i za opłatą.

Wziąłem co prawda w tym roku 40 arów bez dopłat ale zadbana łąka III klasy i przylegała do mojego pola więc dogadałem się z właścicielem i zaoralem i obsialem zbożem i mam teraz w kupie nieco ładniejszy kawałek. Chciał mi jeszcze resztę swojej ziemi oddać ale nie zdecydowałem się na takich warunkach.

Niegdyś mój wujo krowiarz brał pola bez dopłat na potęgę albo z czynszem opiewającym na równowartość dopłat ale przestał już szaleć i odmawia już takim propozycjom. Dwa lata temu oddał 2,5ha ziemi III klasy którą obrabiał kilka lat bez dopłat ale właściciel postanowił zrobić interes życia i zażądać jeszcze kilkuset złotych dodatkowo. Myślał, że jak nie on to kto inny sie skusi, efekt taki że ziemia obrasta chwastami do tej pory.

U nas właściciele ziemscy nie mają lekko, jeśli chcą coś brać z unii to sami muszą zapieprzac w polu, albo zostawić odłogiem. Ja generalnie większość ziemi mam za darmo, a w sumie za to, że przywróciłem do kultury zapuszczone nieużytki i każdy ma korzyść, właściciel z zadbanej działki gotowej do inwestycji w każdej chwili a ja możliwość jakiegoś zarobku bez kosztów z ich strony, normalni ludzie to rozumieją.

 

Jak na III klasie się nie opłaca robić to nie wiem co tam się dzieje. U mnie właściciel bierze wszystkie dopłaty ale i wszystkie podatki i dopłacają mu jeszcze 500 zł do ha 6 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

Ciekawe jak będzie z dopłatami w przyszłym roku w sytuacji jak wyżej ,gdy podstawowej dopłaty będzie chyba 145 euro a reszta dopłat za ,,ekologię"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5035
2 godziny temu, gustaww napisał:

Nie zazdrość, w większości są to pewnie 5-6 klasy ziemi. Sam wziąłem w dzierżawę  2.5 ha. 1 ha 5 klasa a 1.5 3 klasa. na tej 3 rośnie  wszystko. Na 5 przez 5 lat raz zebrałem uczciwy plon a normalnie to do tyłu jestem. Kilka lat był ugór na tym piachu, do tego kamienie. Dopłaty bierze kobitka i się cieszy. Obrabiam ten grajdoł  ale tylko po to że się uczę  zagospodarowania takiej ziemi. 

U mnie nikt więcej niż dopłaty nie woła za użytkowanie a średnio to 2,3,4 klasa w dobrej strukturze.

U mnie konkretnie to ziemie też lekkie w przewadze. Praktycznie liczy się tylko metraż. Popyt jest na każda klasę. Uprawa dzierżaw też podyktowana ryzykiem, że ktoś nagle nie wyskoczy do właściciela z lepszą propozycją. Jak ktoś poczuje pieniądze to sentymentów raczej nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
2 godziny temu, Agrest napisał:

Jak, w konwencjonalnej tylko 145€???

Nie pamiętam dokładnie ,ale coś koło tego.Gdzieś to niedawno czytałem.70% dopłat ma być jako podstawowe a 30% za spełnienie ,,dobrowolne"programów ,,eko"🤣

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953

A gdzie wyrównanie dopłat z zachodem znowu tylko pierdolenie w kółko tego samego co jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
10 godzin temu, Leszy napisał:

Czytam te komentarze, i przyznam się, że wam urwa normalnie zazdroszczę miejsca zamieszkania. 

Tak naprawdę nie ma czego zazdrościć. 90 procent moich gruntów to przywrócone do uprawy zapuszczone nieużytki. Zakwaszone o niskich zasobnosciach, w niektórych przypadkach trzeba sie bylo naszarpac z samosiejkami, potem wyskakac sie na zaoranej nowinie podczas uprawy, pozbierać korzenie itp. No i klasa ziemi nie robi wrażenia. Większość V klasa, trochę VI totalnego piachu ale coś tam rośnie, troche ładnej IV klasy i dwa lata temu kilka hektarów III klasy udalo mi sie dorwać. 

Bez dopłat uprawianie takich ziem nie ma racji bytu, bardzo boleśnie się o tym przekonalem gdy byla pierwsza susza. Z doplatami jeszcze parę złotych zostaje i można powiedzieć, że opłaca się to robić.

 

 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja tak uprawiałem ugory jak ty piszesz, doprowadziłem do ładu i co trzeba siie rozstać...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5035
4 godziny temu, KlimekPL napisał:

Tak naprawdę nie ma czego zazdrościć. 90 procent moich gruntów to przywrócone do uprawy zapuszczone nieużytki. Zakwaszone o niskich zasobnosciach, w niektórych przypadkach trzeba sie bylo naszarpac z samosiejkami, potem wyskakac sie na zaoranej nowinie podczas uprawy, pozbierać korzenie itp. No i klasa ziemi nie robi wrażenia. Większość V klasa, trochę VI totalnego piachu ale coś tam rośnie, troche ładnej IV klasy i dwa lata temu kilka hektarów III klasy udalo mi sie dorwać. 

Bez dopłat uprawianie takich ziem nie ma racji bytu, bardzo boleśnie się o tym przekonalem gdy byla pierwsza susza. Z doplatami jeszcze parę złotych zostaje i można powiedzieć, że opłaca się to robić.

 

 

Też trochę samosiewek nawyciągałem. Praktycznie każda ziemia która jest przedawana to jakaś ziemia z defektem. Jak ktoś ma zadbaną, to zazwyczaj nie sprzedaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
2 godziny temu, Pajej napisał:

ja tak uprawiałem ugory jak ty piszesz, doprowadziłem do ładu i co trzeba siie rozstać...

Też się z tym liczę, że pewnego dnia będę musiał zejść z jakiegoś pola, które mi pasuje. Nie moja własność i nie mi rozporządzac co będzie sie dzialo z ziemią. Zawsze mam wziętą pod uwagę taką ewentualność. Liczę, że dzięki pracy uda mi się odłożyć trochę grosza aby w przyszłości kupić własną ziemię w okolicy sprzyjającej rolnictwu bo u nas z roku na rok coraz więcej domów powstają i ludzie wyprzedają ziemie a jest jeszcze groźba, że przez środek wsi bedzie za jakiś czas budowana nowa obwodnica aglomeracji warszawskiej bo taki jest jeden z wariantów.

1 godzinę temu, Leszy napisał:

Też trochę samosiewek nawyciągałem. Praktycznie każda ziemia która jest przedawana to jakaś ziemia z defektem. Jak ktoś ma zadbaną, to zazwyczaj nie sprzedaje.

Czeka na lepsza ofertę. Kolega wykarczowal 4 lata temu 5 hektarów totalnej dżungli za darmo, w zamian za możliwość uprawy z dopłatami. Też V klasa i odrobinę IV. A jest to bardzo atrakcyjny teren, przy drodze powiatowej, z dostępem do mediów, idealny prostokąt, można by małe lotnisko zbudować. Właściciel dzialki mówi, że prędko nie sprzeda, żeby nie stracić na chytrości. Ale jednak takie plany na przyszłość ma i to jest pewne. Póki co kolega próbuje odrobić straty poniesione przy czyszczeniu działki bo używał ciężkiego sprzętu, mulczerow leśnych i wgłębnych frezarek oraz ludzkiej pracy najemnej a właściciel czeka  tylko na odpowiedni moment i cieszy się z oczyszczonej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

ugory to się bierze z umową na 10 lat. Pierwsze 5 lat bez płacenia potem w zależności od klasy ziemi. Jak ostatnio tak robiłem to właściciel chciał pomóc i wykarczował to pole z 10 samosiewek. Strach potem było na to pole wjeżdżać bo ciął przy samej ziemi. 

Sami jesteście sobie winni że robicie robotę za frajer. Myślicie że ładnie działkę doprowadzicie do stanu a właściwe to doceni a w 90% on czeka żeby to sprzedać albo drożej wydzierżwać. Chytry traci 2 razy,

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Ja na wielu działkach tak doprawionych siedzę już kilka ładnych lat i nie zanosi się, abym rychło został wykopany. Właścicielowi ziemia jako taka nie jest do niczego potrzebna bo żyje z czegoś innego, nie ma nikogo innego komu można by drożej oddać w dzierżawę, bo nikt u nas nie będzie dopłacał do piachów, a do sprzedaży też raczej nikomu nie jest pilno, dobrze żyje z ludzmi i jak ktoś ma zamiar sprzedać to mnie o tym informuje i wtedy takiej działki nie biorę w dzierżawę.

A umowę i tak można wypowiedzieć z okresem wypowiedzenia więc jest guzik warta. Podpiszesz na 10 a zejdziesz po trzech, to samo mogę mieć na gębę. A ze znanymi cwaniakami po prostu interesów nie robię. 

Jak już mówiłem mam wkalkulowane, że nawet po dwóch latach mogę zejść z takiej ziemi i wiem, że na tym nie stracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
14 godzin temu, KlimekPL napisał:

A umowę i tak można wypowiedzieć z okresem wypowiedzenia więc jest guzik warta. Podpiszesz na 10 a zejdziesz po trzech, to samo mogę mieć na gębę. A ze znanymi cwaniakami po prostu interesów nie robię. 

Umowa dzierżawy z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia? To rzeczywiście cwaniaków tam macie, jak takie coś podsuwają do podpisania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
20 godzin temu, kibix napisał:

ugory to się bierze z umową na 10 lat. Pierwsze 5 lat bez płacenia potem w zależności od klasy ziemi. Jak ostatnio tak robiłem to właściciel chciał pomóc i wykarczował to pole z 10 samosiewek. Strach potem było na to pole wjeżdżać bo ciął przy samej ziemi. 

Sami jesteście sobie winni że robicie robotę za frajer. Myślicie że ładnie działkę doprowadzicie do stanu a właściwe to doceni a w 90% on czeka żeby to sprzedać albo drożej wydzierżwać. Chytry traci 2 razy,

ja po 10 latach schodze bo umowa sie skończyła a gość chce za dużo za nią


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

Panowie dzisiejszy przetarg na dzierżawę,  ot lublin, gmina przytoczno. Ceny po 3 tony za hektar. Chyba naprawde głód  ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953
51 minut temu, malorolny121 napisał:

Panowie dzisiejszy przetarg na dzierżawę,  ot lublin, gmina przytoczno. Ceny po 3 tony za hektar. Chyba naprawde głód  ziemi.

Dopłata czyja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

No to się nie dziwie że taki czynsz pewnie pół województwa na nim było. A że u nas kawałki małe to się bili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dead_Pool
      Koledzy mam problem w 6420 z podnośnikiem, na suwaku chodzi ładnie góra dól a przyciskami nie, jak trzymam to podnosi i tak samo opada podnośnik a powinno być tak ze tylko się wciska a on opada lub podnosi do poziomu jak ustawiony jest podnośnik. Jaka może być przyczyna
    • Przez arkady12
      Panowie może nie ta zakładka, ale udało nam się otrzymać polubownie odszkodowanie z tytułu szkód łowieckich dostaliśmy teraz pit 11 w rubryce jest przed Sadowne porozumienia z tytułu szkód łowieckich pytanie teraz od tego trzeba odprowadzić podatek czy nie nie jesteśmy na ryczałcie miał ktoś już z tym stycznosc ?
    • Przez Rafał85
      Witam, jestem tutaj nowy, hoduje bydło limousine i cialak na odsadki itd, zauważyłem ostatnio u kilku cielaków żółte, siwe ale w miarę gęste stolce, cielęta jedzą już siano no i odpijaja mamki. Co może być przyczyną takowych kolorów stolca 
    • Przez Bartek13
      Witam. Czy ktoś już dostał może dopłaty za ekoschematy jak faktycznie wygląda stawka za 1pkt
    • Przez MARAKAM
      Witam, chciałbym kupić ładowacz czołowy do ciągnika 100KM, o udźwigu 1600kg. Tur nie będzie bardzo przeciążany, trochę podepchnąć zboże, zebrać śnieg, rozładować i załadować kilkanaście big bagów i palet z nawozem. Myślałem na MT 02 Metal Technik, MatStal. Nie chciałbym też wydawać wielkich pieniędzy. Pierwszy 21900 netto, ten drugi ok 23500 brutto. Może ktoś ma używany do Ursusa 9014h.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj