Skocz do zawartości

Ceny dzierżawy ziemi


p0mian

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie

Na wstępie chciałbym się przywitać- to mój pierwszy wpis na forum :)

 

Nie jestem rolnikiem, jednak znajduję się obecnie w sytuacji, która zmusza mnie do poszukania obiektywnych informacji na temat kosztów dzierżawy gruntów - muszę pomóc znajomej renegocjować umowy dzierżawy około 30ha gruntów rolnych klasy VI i V w okolicach Poznania. Nie możemy zapytać nikogo z okolicznych rolników o ceny w regionie bo w zasadzie każdy sąsiadów użytkuje prawie za darmo albo za darmo jakiś kawałek jej ziemi i nie są przychylnie nastawieni do propozycji zmiany takiej sytuacji. 

 

W związku z tym chciałbym poradzić się Was jaką cenę powinniśmy zaproponować w nowych umowach dzierżawy? 

Dodam, że stare umowy to umowy słowne bez okresu dzierżawy, lub umowy które wg zapisu już się skończyły, jednak dzierżawca nadal użytkuje ziemię na zasadach starej umowy (nikt do teraz nie interesował się sytuacją). 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopłaty do tej pory brali użytkownicy ziemi. Rozwiązanie, które proponujesz też jest jakimś wyjściem, dzięki! 

 

Jednak w tygodniku rolniczym czytałem: "Za klasy V i VI czynsz sięga powyżej odpowiednio 877 oraz 848 zł/ha"  Czyli mam rozumieć, że te ceny są błędne? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt dzierżawy zależy w dużym stopniu od sytuacji w okolicy. U mnie jest to ok 1000-1200zł a już kilka km dalej za ziemie tej samej klasy to ok 800 zł ze względu na mniejsze zainteresowanie. Dopłaty dodatkowo pobiera właściciel gruntów.

Powiem tylko że będziecie mieli ciężko skoro ziemia byłą do tej pory użytkowana za darmo dzierżawcy będą robić wszystko by dalej taki stan się utrzymał. Ile lat już tak użytkują tą ziemię ? Bo po ok 20 latach mogą próbować zostać jej właścicielami przez zasiedzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogłoś się w lokalnej prasie. Zobacz czy gmina w której znajduję się ta ziemia ma jakąś gazetkę[głos gminy, itp] i ogłoś się tam. Również ogłoś się w sąsiednich gminach. Poza tym na olx, anonse, itp. Jak podasz że masz do wydzierżawienia 30h to raczej znajdziesz nowych dzierżawców. Cena minimum to 1000 za ha[V i VI klasa]. Jakby ta ziemia byłaby w okolicach Torunia sam bym ją wziął :)

Edytowane przez boo45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie ma szału i zboże nie jest niestyty tanie.....

Kawa na ławe co to znaczy za darmo albo prawie za darmo?

Czyli tak oni biorą dopłaty a kto płaci podatek do gminy?

Ta ziemia jest na górce? na dołku? Zboże, które zasieli jest ładne czy takie sobie?

 

Uważam, że dzierżawca biorąc dopłaty powinien oddać połowę dopłat czyli te 500zł w zaokrągleniu dla właścicielki pola z hektara.

Jeżeli im nie pasuje to trzeba za mordę i won z pola bo niedługo będą uważać pole za swoje:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tyle konkretnych odpowiedzi. Co do Waszych pytań:

Z zasiedzeniem teraz już raczej im się nie uda bo nie robili nic w tym temacie wcześniej - a teraz sprawa spadkowa właśnie została załatwiona i w księgach wieczystych jest spadkobierca wpisany.

 

Możliwe, że podatek nie był częściowo w ogóle wpłacany - jestem na etapie sprawdzania sprawy, oprócz wymienionej w zapytaniu ziemi jest tam jeszcze sporo lasu - mam pozwolenie na przecinkę konkretnych drzew - z tych pieniędzy zapłacony zostanie zaległy podatek. 

 

Za darmo to znaczy za 0zł a za prawie darmo to 1500 zł za rok za 12ha - taką umowę widziałem ale konta bankowe zostały zlikwidowane rok temu i nie am możliwości potwierdzenia wpłat.

 

Ogólnie sytuacja była nieciekawa - teraz powoli załatwiam wszystko jak trzeba. 

 

Trudno mi oceniać zborze ale nie widziałem na nim żadnej choroby/pleśni. 

 

Ziemia można powiedzieć na lekkim skosie ale raczej płasko. Nie jest to jeden kawałek ale kilka. 

 

boo45 dzięki za rady ogłoszeniowe - tak pewnie zrobię

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkiem dzierżawcy jest opłacanie wszelkich danin publicznych od gruntu. A co do ceny za dzierżawę, to jest to kwestia zdrowego rozsądku i umiaru z obu stron, bo jek przeholujesz, to zostaniesz z 30ha gruntów, które będziesz musiał w najgorszym wypadku sam obrobić. Poza tym, dopłaty obszarowe są dopiero 10 lat, a wcześniej wielu ludzi oddawało gruntu w dzierżawę za grosze, aby pole nie ugorowało i było uprawiane. Skoro przez tyle lat nikomu to nieprzeszkadzało, to nie było w interesie dzierżawcy upominać się o podniesienie czynszu za dzierżawę :/

Niestety, trzeba pójść do gminy, zrobić zestawienie zaległości (w mojej gminie można dostac od ręki), sprawdzić, czy gmina nie weszła na hipotekę za zaległości (wpis w KW).

Na zasiedzenie w złej wierze trzeba 30 lat i trzeba płacić uczciwie wszelkie podatki w gminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 5 i 6 klasie to juz dawno las rośnie. Na moich górkach 4 klasa szału nie robi, a 5 i 6 to zaraz po "reformie ustrojowej" poszła w nieużytki. I po 25 latach las taki, że hoho.

A sam czynsz zależy jeszcze od tego, jakie to pole. Za kawałki po 30 arów biznesu się nie zrobi, a u mnie sporo takich. W mojej miejscwości była regulacja, to mniej takich, ale po sassiedzku, to kawałki takie, że jedziesz kombajnem w jedną stronę i cofasz, bo nie ma jak zawrócić.

Edytowane przez jahooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Nie spodziewałem się, że aż tyle różnych opinii :)

@jahooo Aż takie małe jak piszesz (30a) to one nie są

 

Dostałem właśnie dokładne wypisy z ewidencji i sprawdziłem - jest trochę mniej niż myślałem bo nie wiedziałem że trochę więcej z działek to łąki i pastwiska (w sumie to jest ponad 40ha ale łąki i pastwiska oraz lasy, sad i zabudowania to 14 z kawałkiem. Oznaczonych jako orne pozostaje ponad 25 ale 5,5 okazało się IVa i b 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75% moich gruntów które obrabiam to dzierżawy, więc mogę coś na ten temat powiedzieć. Mam różne pola 20 ary po działki 3 hektarowe. w większości takie małe działki do hektara nie zaleznie jaka klasa ziemi.  Nic nie płacę tzn. biorę dopłatę właściciel płaci podatek a ja z nim się rozliczam albo w zamian za płody rolne typu ziemniaki zboże dla kur, równowartości podatku. Z większymi kawałkami jak 1ha to róznie mam. Mam np 1,5ha IV V i VI klasy gdzie właściciel płaci podatek a ja biorę dopłatę i jest zadowolony że obrabiam jego "piachy" Mam działki że płacę podatek biorę dopłate i właściciel bierze za 1ha- 100kg ziemniaka. . Mam że płacę pół podatku i biorę pół dopłaty resztę właściciel. I jeszcze z kilkoma mam tak że płacą podatek biorą dopłatę gleby od IVa do VI , A co zbiorę to moje. I z tą ostatnią sytuacją to w okolicy ze mnie się śmieją że "bez dopłat to się nie opłaca" że jestem głupi że tak się godzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co dowiedziałem się przez te dni - w Wielkopolsce czynsz jest wyższy niż w innych regionach - cena gruntu też. Te działki nie są takie małe ale w obrębie niektórych gleba jest zróżnicowana pod względem klasy - część taka a część taka. Wszystkie w zasadzie powstały z połączenia dawnych parceli. 

 

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty

5,5 ha w jednym kawałku, prostokat

500m x 110m

dopłata dla dzierzawcy

podatków brak

2 tys czynszu za 1ha dla mnie

gleba 5 klasa, w tym roku srednio 4,5 tony pszenzyta z 1 ha

sa chetni ?

:D

Edytowane przez ventador
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Grzesiu90209
      Wam też nie działa ta nowa strona? Włączam powiadomienia i są schowane . Nie można w nie wejść.
    • Przez habe
      Witam dostałam w 2021 roku dotacje na małe gospodarstwo wszystkie warunki w biznes planie spełniłam ale w międzyczasie zachorowałam na nowotwór i przeszłam na rentę chorobowa z kursu gospodarstwo prowadzę dalej i z tego powodu mam rentę pomniejszoną, i wszystko było ok teraz na daniach dostałam pismo że pieniądze mam zwrócić bo jestem na rencie chorobowej i co dalej bo dla mnie to jest nienormalne człowiek może w każdej chwili zachorować chodzi o to że gospodarstwo dalej prowadzimy z mężem ziemi się nie pozbyłam ani nie wydzierżawiłaam. Co z tym dalej czy ktoś na grupie miał taki przypadek czy może nie ale może jest ktoś kto by doradził gdzie mam dalej się udać co robić
    • Przez lukullus
      Witam, poszukuję konkretnego zestawu do uprawy po orce i do siewu (agregat uprawowo siewny/agregat uprawowy + siewnik). Zestaw ten będzie pracował z ciągnikiem JD 5065e (65km) na niewielkim areale. Proszę o konkretne propozycje nowych maszyn. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Michas0907
      Witam.
      Orientuje się ktoś czy stary gniotownik firmy Hermann Bauermeister ma jakaś wartość zabytkowa czy tylko cena złomu ? 



    • Przez amasiak
      Dzień dobry wszystkim.
      Jesteśmy firmą zielarską z okolic Siemiatycz. Kontraktujemy uprawy rumianku i innych ziół na kolejne lata. Zapraszam do kontaktu 662155815 Aleksander. 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v