p0mian

Ceny dzierżawy ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
40 minut temu, michalcium napisał:

@damianzbr ja przedstawiłem to co bym zrobił ja gdyby u mnie ktoś miał 25 ha ziemi do oddania w dzierżawę i wiem że bym brał ty sądzisz inaczej ok przelicz po swojemu przedstaw na forum i tyle ;) po co jakieś teksty czy szkole konczylem ? 

Je nie o tym co ty byś zrobił, tylko skąd ci się wzięły te wyliczenia 2400 zł/ha kosztów na 7t/ha pszenicy. stąd ten tekst czy matematyki się uczyłeś bo wydaje mi się że coś źle dodajesz.. 2400 zł/ha to jest sam nawóz ŚOR i paliwo...

A) Nawożenie:

  • N 160 kg/ha  saletra = 640zł/ha
  • dobry NPK w dawce 250 kg/ha = 450 zł/ha
  • Ca i Mg w wapnie magnezowym 1,5t/ha = 150zł/ha
  • SUMA: 1240zł

B) Nasiona: 400zł/ha

C) Ochrona:

  • chwasty 200zł/ha
  • Fungi x 2 = 280zł/ha
  • antywylegacz 20zł/ha
  • robale 20zł/ha
  • SUMA: 520zł/ha

D) Nakłady na energię ON/gaz/prąd

  • uprawa pożniwna talerzówka - 8l/ha x 5zł/l = 40zł/ha
  • Uprawa bzorkowa gruber na 25 cm - 13l/ha x 5zł/l = 65 zł/ha
  • Siew bezorkowy  -10l/ha x 5zł/l = 50zł/ha
  • Oprysk (woda, transport, jazda po polu razy kilka co najmniej 3 albo 4 razy) - 80zł/ha
  • Nawożenie dojazd do pola oraz praca 2 traktorów jeden z rozsiewaczem drugi z ładowaczem - 20zł/ha x 2 = 40 zł/ha
  • Wapnowanie (praca 2 ciągników i stary mało wydajny RCW brak w okolicy profesjonalnej usługi wapnowania) 30zł/ha
  • Zbiór własny kombajn, średnia spalania na koszenie, dojazdy, zakopywanie się sypnie itd. paliwo 22l/ha x 5 zł/l = 110zł/ha
  • Transport do domu - 20zł/t
  • SUMA: 435zł/t

E) Amortyzacja 14% maszyn rolniczych 1000 zł/ha

F) Pozostałe koszta:

  • praca ludzka 4 godz/ha x 20 zł = 80zł/ha
  • podatek rolny, ubezpieczenie upraw, OC rolnika, OC/AC maszyn, 250 zł/ha
  • SUMA: 330 zł/ha

 

Koszty razem: 3925 zł/ha

 

Dajesz teraz ty swoje koszta.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

za 2 tys to sie w latach 90-tych kupowało hektar ziemii a teraz janusze biznesu za dzierżawe tyle płacą :D nic tylko kulgac sie ze smiechu z takich byznesmenów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

@damianzbr obliczenia ogólnie dobre tylko z ceną NPK przesadziłeś ,ponieważ polifoska 6 kosztuje teraz 1650zł brutto i za paliwo nie płacisz 5 zł ,jak już to max 4,6 i masz dopłatę  z gminy  do litra  ok 1zł !!! czyli wychodzi 3,6 zł brutto .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

moge spytac co wchodzi w sklad chwastów za 200 zł?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, RafaKdziela napisał:

@damianzbr obliczenia ogólnie dobre tylko z ceną NPK przesadziłeś ,ponieważ polifoska 6 kosztuje teraz 1650zł brutto i za paliwo nie płacisz 5 zł ,jak już to max 4,6 i masz dopłatę  z gminy  do litra  ok 1zł !!! czyli wychodzi 3,6 zł brutto .

To jest 200 zł w tą czy w tamtą. Bez znaczenia u każdego może się to jakoś różnić ale nie o drugie tyle.

Paliwo akurat w poprzednim sezonie tak wyszło mniej więcej 5 zł/l. W tym może będzie trochę mniej się zobaczy.

A dopłata z gminy to chyba nie koszty co kolego??

Zwrot akcyzy, dopłaty obszarowe, sprzedaż płodów, inne subwencje jak suszowe to jest przychód nie koszt.

 

Po co mieszać zwrot akcyzy w kosztach skoro później wystarczy odjąć koszta od przychodu = dochód.... Nieprawdaż???

 

@Adrian_K_90 jak ktoś jest na VAT i odnotowuje dochody to co ma odzyskać? Skąd ci to przyszło do głowy jakieś zarabianie na VAT? Kiedy rolnicy nauczą się zasad rachunkowości????!!!! Bo staje się to coraz bardziej żenujące, a później ryk na autostradzie że opłacalności nie ma...

Skoro masz dochód 2000 tys/ha jak się tu mówi to oznacza VAT z FV sprzedaży przewyższył VAT z faktur kosztowych nawet wtedy gdy na zakupy masz 23% a na płody rolne dużo niższy.

 

Chyba że ciągniesz bez dochodu wtedy jakieś grosze z VAT faktur zakupowych ci się ostanie ale to się kłuci z zasadą tu wyznawaną dzierżawa po 2000 zł.

 

A po za tym podawałem koszty w cenie brutto więc do wyliczenia dochodu trzeba brać cenę sprzedaży także brutto i się nie zastanawiać czy ktoś jest na VAT czy nie

 

@Matey Zawsze jechałem mieszaniną za około 150 zł/ha. W tym roku sobie planuję kupić axial complett pack i tak sobie strzeliłem że pewno gdzieś ze 200 zł/ha będzie kosztował może trochę mniej.

.

 

Czekamy na MICHAŁCIA..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
1 godzinę temu, Adrian_K_90 napisał:

@RafaKdziela Jak ktoś jest na VAT to też trochę odzyska. 

Tak też zwrócą ok 1 zł ,lecz to działa w dwie strony .Nie ma tak dobrze ,że tylko dostaniesz musisz też zapłacić ten Vat pierw .Mimo wszystko jestem zadowolony ,że jestem na Vacie .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

@damianzbr pominalem amortyzację koszt pracy ludzkiej a także np axial kompett pack płaciłem 140 zł saletre za 860 w czerwcu ubiegłego roku kupiłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
12 godzin temu, damianzbr napisał:

Je nie o tym co ty byś zrobił, tylko skąd ci się wzięły te wyliczenia 2400 zł/ha kosztów na 7t/ha pszenicy. stąd ten tekst czy matematyki się uczyłeś bo wydaje mi się że coś źle dodajesz.. 2400 zł/ha to jest sam nawóz ŚOR i paliwo...

A) Nawożenie:

  • N 160 kg/ha  saletra = 640zł/ha
  • dobry NPK w dawce 250 kg/ha = 450 zł/ha
  • Ca i Mg w wapnie magnezowym 1,5t/ha = 150zł/ha
  • SUMA: 1240zł

B) Nasiona: 400zł/ha

C) Ochrona:

  • chwasty 200zł/ha
  • Fungi x 2 = 280zł/ha
  • antywylegacz 20zł/ha
  • robale 20zł/ha
  • SUMA: 520zł/ha

D) Nakłady na energię ON/gaz/prąd

  • uprawa pożniwna talerzówka - 8l/ha x 5zł/l = 40zł/ha
  • Uprawa bzorkowa gruber na 25 cm - 13l/ha x 5zł/l = 65 zł/ha
  • Siew bezorkowy  -10l/ha x 5zł/l = 50zł/ha
  • Oprysk (woda, transport, jazda po polu razy kilka co najmniej 3 albo 4 razy) - 80zł/ha
  • Nawożenie dojazd do pola oraz praca 2 traktorów jeden z rozsiewaczem drugi z ładowaczem - 20zł/ha x 2 = 40 zł/ha
  • Wapnowanie (praca 2 ciągników i stary mało wydajny RCW brak w okolicy profesjonalnej usługi wapnowania) 30zł/ha
  • Zbiór własny kombajn, średnia spalania na koszenie, dojazdy, zakopywanie się sypnie itd. paliwo 22l/ha x 5 zł/l = 110zł/ha
  • Transport do domu - 20zł/t
  • SUMA: 435zł/t

E) Amortyzacja 14% maszyn rolniczych 1000 zł/ha

F) Pozostałe koszta:

  • praca ludzka 4 godz/ha x 20 zł = 80zł/ha
  • podatek rolny, ubezpieczenie upraw, OC rolnika, OC/AC maszyn, 250 zł/ha
  • SUMA: 330 zł/ha

 

Koszty razem: 3925 zł/ha

 

Dajesz teraz ty swoje koszta.

fungicydy coś tanio mi wyglądają


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, michalcium napisał:

@damianzbr pominalem amortyzację koszt pracy ludzkiej a także np axial kompett pack płaciłem 140 zł saletre za 860 w czerwcu ubiegłego roku kupiłem 

To jak jakby liczyć że paliwo momentami kosztowało 4 zł, a przez większość roku kosztuje w granicach 5 zł/litr, to samo z nawozami, trafiło się raz na kilkanaście lat że nawozy były tańsze przez pół roku, licz takie ceny jak były dwa lata temu czy jak są teraz, więc saletra 1300-1400 zł a nie 860

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Panowie ja nie jestem zwolennikiem płacenia za dzierżawę nie wiadomo ile jestem z okolicy gdzie "głod ziemi"osiąga poziom zenitu np co powiecie na czynsz dzierżawy 5,6 tony z ha za państwowa? Moim zdaniem klasy 3 i 4 max powinno być dopłaty podstawowe + tona pszenicy a za 5 i 6 dopłaty podstawowe +tona żyta i to są granice przy większych równych kawałkach  Ale u mnie to mało realne i każdy traktuje dzierzwe jako nie żeby zarobić tylko po to by mieć "przepustkę"do kupna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Pat niech każdy liczy po swojemu,ja zawsze kupuje nawozy jak są najtańsze ,czyli przed zniwami

Damianzbr,ty liczysz amortyzacje 14 % wartości maszyny, w twoim gospodarstwie i wychodzi ci 1000 zł,czyli po 7 latach maszyna spłacona można ją na złom oddać i kupić następną ,oczywiśćie mówimy o uzywanych ,bo przy nowym sprzęcie ,by na hektar wyszło 3 tyś lub więcej według twojego wzoru,napisz ja byś liczył amortyzacje  w gospodarstwie 100-150 ha ,wszystkie maszyny zakupwane nowe,czas eksplatacji 20-25 lat ,po tym okesie ,wymiana sprzetu na nowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

@miwigos gdy pisaliśmy na PW nie chyba źle mnie zrozumiałeś. Ja liczę amortyzację od nowych maszyn na 7,5 roku dla gospodarstwa 120 ha. Bo część maszyn amortyzuje się nie tylko w gospodarstwie dlatego wychodzi około 1000zł/ha w gospodarstwie a pozostała kwota amortyzuje się na usłudze.

 

 

A czy na złom oddać po 7 latach to nie. Po prostu sprzedaż tej maszyny i uzyskana kasa to jest dla mnie dodatkowy przychód. Ale nie dodaję tego do rocznego przychodu z 1ha ponieważ jeszcze nie sprzedałem żadnej maszyny ponieważ pracują dalej jako już zamortyzowane i dzięki temu amortyzacja nie rośnie mi drastycznie ponieważ nie kupuję nowych maszyn co 7 lat. Ale chyba czas najwyższy zacząć tak robić bo po 7 latach to maszyna już jest wyjehana nie ma co się oszukiwać.

Ja mam zamortyzowany tylko traktor ,,TATUSIOWY,, i stary tani opryskiwacz oraz rozsiewacz. Reszta kombajn, siewnik, traktor z ładowaczem, suszarnia, silosy cały czas się amortyzują.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
Napisano (edytowany)

@miwigos

Poszukaj ceny z przed żniw z 2014,2015r, będzie taka jak teraz w styczniu... Nie można wyliczać z cen najniższych z przestrzeni lat, to tak jakby liczyć że sprzedajesz pszenicę po 500 zł bo kiedyś w jakimś okresie wyjątkowo tyle kosztowała

 

Ale większość ma krótkowzroczne liczenie, dzisiaj 90% moich znajomych twierdzi że w tym roku nie sieją zboża tylko wszystko kukurydzą bo najlepszy biznes bo mokra była po 550 zł, tylko nikt już nie pamięta ostatnich lat gdzie po 350 sprzedawali

Edytowano przez PATr
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
2 godziny temu, michalcium napisał:

@damianzbr pominalem amortyzację

Nie rozumiem jak można pominąć amortyzację i koszty naprawy. Byłby mnie ostatnio serwis do jd. Przetarł się kabel koszt lutowania 800 zł netto. W inne maszyny też idzie kilka tys rocznie. Wam się nic nie psuje?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

kazdmu sie psuje, w zaleznosci od stopnia zuzycia maszyny, ale wyliczenie amortyzacji dobrze to tez nie jest lada wyczyn, po drugie kazdy w swoim gospodarstwie bedzie mial inne koszty, bo jeden kupuje calego tira saletry, drugi rsm, a trzeci kilka ton saletry bo tyle mu wystarczy. I który bedzie mial najdrozej?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Mam znajomego co twierdzi, że co roku na kukurydzy zarabia tyle samo a tym roku nawet więcej bo miał mniej do wozenia na skup ;)

Oczywiście przeliczając na zarobek z 1 ha. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, michalcium napisał:

 Moim zdaniem klasy 3 i 4 max powinno być dopłaty podstawowe + tona pszenicy a za 5 i 6 dopłaty podstawowe +tona żyta 

za 5, 6  gdzie uzyskasz 4 tony oddasz tone to masz 3 razy 600 = 1800 odjąć koszta .     gratuluje             

 

2 godziny temu, PATr napisał:

, a większość czasu kosztuje w grancach 5 zł, 

zle liczysz ja jak pójde do roboty to miej jem bo niemam czasu takze u mie robota nie kosztuje   a nawet moge doliczyć ze 10 zł do tony zboża jako zarobek bo niewydam na żerko w tym czasie          zapomiałem jak sie nazywa takie liczenie w którym z góry  zakładam zysk i celowo pomijam niektóre koszta   

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Może źle się wyraziłem ale nie pisałem o tym że praca kosztuje 5 zł tylko paliwo 5 zł/litr ON

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Dla mnie liczenie swojej godzinówki do kosztów pracy to jest patologia. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

 sumek666                              są nieraz prace w gospodarstwi gdzie czas pracy wykracza poza jakikolwiek zarobek np. próbujesz  cos naprawic a i tak mechanika wezmiesz , nieraz sie nadłubiesz a i tak nic niezrobisz   ,trzeba zacząć szanować swój wolny czas chyba ze masz go zadużo . a praca jest zabiciem nudów . podswiadomie liczysz zysk nad projektem bo to twoja praca i twój czas jest zarobkiem , jak bierzesz pole w dzierzawe  to zarabiasz poswiecając swój czas , bo mozesz wziąc pole dając tyle czynszu zeby zamortyzowac maszyny i odliczyc reszte kosztow a nadwyzke oddać włascicielowi i wtedy ok . pracujes za darmo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Ludzie o czym wy piszecie .Gdy jest na danym terenie głód ziemi ekonomia nie działa tylko zasada kto kogo wy...a Gość chciał mi podnieść czynsz bo ktoś daje mu dopłaty + 1t pszenicy   powiedziałem ok. schodzę tylko przestrzegłem człowieka żeby brał czynsz w przód bo może nie dostać wcale Gość chyba popytał ludzi i zostało po staremu bo niektórzy obiecują dużo tylko zapominają płacić.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Ekonomia nie działa... To po co Ci takie hektary do których trzeba dokładać?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267

ktoś wcześniej napisał że niektórzy traktują taką dzierżawe jako przepustke do kupna choć ja uważam ze jednak to i tak poroniony pomysł i dawanie sie dymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dead_Pool
      Koledzy mam problem w 6420 z podnośnikiem, na suwaku chodzi ładnie góra dól a przyciskami nie, jak trzymam to podnosi i tak samo opada podnośnik a powinno być tak ze tylko się wciska a on opada lub podnosi do poziomu jak ustawiony jest podnośnik. Jaka może być przyczyna
    • Przez arkady12
      Panowie może nie ta zakładka, ale udało nam się otrzymać polubownie odszkodowanie z tytułu szkód łowieckich dostaliśmy teraz pit 11 w rubryce jest przed Sadowne porozumienia z tytułu szkód łowieckich pytanie teraz od tego trzeba odprowadzić podatek czy nie nie jesteśmy na ryczałcie miał ktoś już z tym stycznosc ?
    • Przez Rafał85
      Witam, jestem tutaj nowy, hoduje bydło limousine i cialak na odsadki itd, zauważyłem ostatnio u kilku cielaków żółte, siwe ale w miarę gęste stolce, cielęta jedzą już siano no i odpijaja mamki. Co może być przyczyną takowych kolorów stolca 
    • Przez Bartek13
      Witam. Czy ktoś już dostał może dopłaty za ekoschematy jak faktycznie wygląda stawka za 1pkt
    • Przez MARAKAM
      Witam, chciałbym kupić ładowacz czołowy do ciągnika 100KM, o udźwigu 1600kg. Tur nie będzie bardzo przeciążany, trochę podepchnąć zboże, zebrać śnieg, rozładować i załadować kilkanaście big bagów i palet z nawozem. Myślałem na MT 02 Metal Technik, MatStal. Nie chciałbym też wydawać wielkich pieniędzy. Pierwszy 21900 netto, ten drugi ok 23500 brutto. Może ktoś ma używany do Ursusa 9014h.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj