Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

jahooo    9239

jak masz dobre płozy i piętki, to chyba tylko w kopnym piachu nie ustawisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mam problem z pługiem overum SR i orką w miejscach gdzie jest sporo masy roślinnej. Pierwsza skiba prawie zawsze idealnie odwraca, druga już trochę gorzej a trzecia tylko stawia skibe na sztorc. Używam łącznika hydraulicznego i próbuje w najróżniejsze sposoby wypoziomować pług ale efekt zawsze jest podobny. Orząc zwykłe ściernisko etekt już jest dobry, wszystkie skiby odwrocone do góry nogami. A w darni nie radzi sobie. Wiem, że jest to stary i mocno zniszczony pług, tak jak widać na zdjęciu ale elementy robocze ma jeszcze w dobrym stanie. Nie wiem czy nie umiem go ustawić czy po prostu trzeba go wymienić na inny. 

IMG_20221029_081814.jpg

IMG_20221029_081934.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

wydaje mi się, że za mokra gleba i zbyt mała prędkość robocza, ile KM to ciąga i jaka szerokość robocza ? Orka dość głęboka, a prawidłowe odwracania skiby zazwyczaj w pługu jest do głębokości pracy 2/3 szerokości roboczej korpusu

to, że pług można ustawić na 40cm nie oznacza, że taka jest nominalna szerokość robocza korpusu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Po pierwsze to miarka w rękę i sprawdź odległość od dłuta do dłuta i od końca odkładnicy do końca kolejnej. Następnie od dłuta do ramy dla każdego korpusu i napisz co Ci wyszło. 

Dodatkowo widać na zdjęciu ostatni korpus ma inne zabezpieczenie, nie orze płycej lub pod innym kątem ( to wyjdzie z pomiaru )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Zabezpieczeń nie ma, są zaspawane na sztywno bo nie są mi potrzebne, w moich okolicach kamieni nie znajdziesz a korpusy się podnosiły jak tylko w ziemi dotknęły dlatego są zaspawane.

Szkoda że dopiero teraz odczytałem temat bo już nie mam jak zrobić pomiarów.

A jak ustawić tą wajchę z przodu? Metodą prób zauważyłem, że na widocznym ustawieniu orze najlepiej ale szczerze mówiąc nie wiem co dokładnie się z plugiem dzieje używając tej wajchy, trochę się przechyla ale jaki to ma wpływ na orkę to nie mam pojęcia.

Orka 40cm szerokości, w tym miejscu około 25cm głębokości. Prędkość od 7 do 8km/h. Na "normalnym" polu całkiem ładnie odwraca, a tam gdzie jest masa to ostatnia skiba jest na boku.

 

IMG_20221029_151858.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

Tą dźwignią reguluje się napór piętki na bruznę, aby ciągnika nie ściągało, teraz dałeś na max w nieorane - nie pcha ci przodu w bok ?

Ja bym go próbował zwęzić - prawdopodobnie nie daje rady odwrócić pełnej skiby 40cm z taką ilością zielonego. A dźwignię ustaw na środek i reguluj nią tylko wtedy, gdy ściąga ciągnik w zaorane lub na caliznę

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Ciągnika nie ściąga na żadnej pozycji tej wajchy. Jak ciągnik wjedzie w bruzdę to mogę puścić kierownice i jedzie prosto, koła nie są skręcone.

I jeszcze pytanie odnośnie ramion. Czy muszą być ustawione równo czy prawe ramię powinno być niżej, bo właśnie wtedy pług idzie w poziomie a jak ramiona są równo to jest przechylony w lewo, w kierunku calizny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

ramiona w ciągniku mają być ustawione tak, aby ciągnik był poziomo względem gruntu (skosem względem ciągnika) patrząc od tyłu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dźwignie ustawiasz w taką pozycję aby słupice były w pionie, w zależności od głębokości przedstawiasz tak aby zawsze był pion. Czasami jak jest sucho można pochylić bardziej na dłuta aby lepiej zagłębiał się i utrzymywał głębokość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

szukacie problemu tam gdzie go nie ma 

pług po prostu nie jest w stanie skruszyć ziemi 

wilgotna gleba i system korzeniowy roślin działa jak zbrojenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Nie chodzi o skruszenie tylko odwrócenie. Pierwsza skiba zawsze idealnie odwraca, trzecia stawia bokiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

Zapewne pierwsza skiba jest ustawiona ciut wężej niż szerokość robocza i radzi sobie lepiej, a druga i trzecia już nie. Ja bym go do takiej orki zwęził i pewnie będzie lepiej orał. Skoro ciągnika nie ściąga w żadnym z ustawień tej dźwigni, to znaczy że jest za duży do tego pługa - masa i moc, dlatego daje sobie radę, aczkolwiek orka czasami nie wygląda rewelacyjnie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Ewidentnie widać że coś jest nie tak z 3 skibą, a co to będzie wiadomo jak zmierzy.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

Może między 2/3 Skiba jest większy rozstaw niż 1./2 jak dokładana z innego modelu pługa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ehh i mnie dopadły problemu z ustawieniem pługa. W tamtym roku już mi się źle oralo, ale zwalilem to na to, że było wilgotno, a opony nienajlepsze już. Teraz siewna robiłem casem i szło ok. Ale dziad się zepsuł i znowu zetorkiem zacząłem, ale porażka. Pole stalerzowane, podeschlo - powinno iść lux. A tu d*pa - pierwsza skiba mi nie dorzuca, pług mi ciągnikiem miota. Nijak nie szło ustawić - głębiej, płycej, szerzej pierwsza skibę, wezej, luźniej na cieglach, bardziej do boku, bardziej przechylony na prawo, wyprostowany, lżej na bruzdę, na max na bruzdę itd. nic nie dało. Case cięższy i prędkość większą, to po prostu chyba nie było tak to odczuwalne.

Zjechałem, pozdejmowałem wszystkie zużyte elementy, część kupiłem, część ma być w czwartek, ale dwóch rzeczy nie mogę dostać. Płoza (taka jaka według katalogu powinna być, ma inny rozstaw otworów) i płyta ta nad płoza - w ogóle po katalogach szukaliśmy w sklepie i nie ma nic co by ułożeniem otworów pasowało. Także w środę objazd po wszystkich lokalnych sklepach i zobaczymy czy coś się zmieni. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
45 minut temu, daron64 napisał:

Ehh i mnie dopadły problemu z ustawieniem pługa. W tamtym roku już mi się źle oralo, ale zwalilem to na to, że było wilgotno, a opony nienajlepsze już. Teraz siewna robiłem casem i szło ok. Ale dziad się zepsuł i znowu zetorkiem zacząłem, ale porażka. Pole stalerzowane, podeschlo - powinno iść lux. A tu d*pa - pierwsza skiba mi nie dorzuca, pług mi ciągnikiem miota. Nijak nie szło ustawić - głębiej, płycej, szerzej pierwsza skibę, wezej, luźniej na cieglach, bardziej do boku, bardziej przechylony na prawo, wyprostowany, lżej na bruzdę, na max na bruzdę itd. nic nie dało. Case cięższy i prędkość większą, to po prostu chyba nie było tak to odczuwalne.

Zjechałem, pozdejmowałem wszystkie zużyte elementy, część kupiłem, część ma być w czwartek, ale dwóch rzeczy nie mogę dostać. Płoza (taka jaka według katalogu powinna być, ma inny rozstaw otworów) i płyta ta nad płoza - w ogóle po katalogach szukaliśmy w sklepie i nie ma nic co by ułożeniem otworów pasowało. Także w środę objazd po wszystkich lokalnych sklepach i zobaczymy czy coś się zmieni. 

 

Zadzwoń tu 535049018

Powinien pomóc w poszukiwaniu 

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

@soltys48

Dzięki. Dziś będę ją necie szukał, a jutro pojeżdżę oo sklepach, jak nic nie znajdę, to będę.m dzwonił. 

To jest generalnie kverneland an kwadratowej ramię i płaskiej belce zaczepiwej - czyli niby nie taki najstarszy, ale według numeru z odkladni powinien to być korpus nr 1. Pierś pasuje. Lemiesze były zmieniane. Płoza, która powinna być, według katalogu, ma za szeroki rozstaw otworów (kształtem i wymiarami niby pasuje, tylko ten rozstaw). A ta płyta powyżej płozy to w ogóle nic nie pasuje nawet kształtem.

A tak w ogóle - lemiesze powinny być 14, a są 16 - cokolwiek to szkodzi?

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj