karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
NevPro    36
36 minut temu, galan99 napisał:

Jest już projekt do nowego naboru ?.

Jest projekt zmian do opiniowania. Zmian praktycznie brak w porównaniu do zeszłego roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7601
Napisano (edytowany)

@NevPro powiedz jak udokumentować sprzedasz , Borówki na bazarkach z domu innych punktach handlowych za gotówkę ludziom ?. 

Orzech laskowy to na fakturę nie ma problemu . Tylko Certyfikat co roku musi być , jak nie dadzą w 5 roku to do zwrotu dotacja . To ja ich tam p.....ł z tymi wymogami , Wolę być wolnym człowiekiem .

 

 

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8990
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, NevPro napisał:

W projekcie proponowanych zmian nie ma nic istotnego, jedynie uszczegółowienie niektórych zapisów. 
 

Ogólnie duża liczba wniosków będzie miała poprawki, choćby dlatego, że program ma być rozliczany w kwocie netto i przez to niektóre wnioski nie są na pełną kwotę. 

Mówisz o pierwszym naborze czy o tym co będzie w lipcu?

Jak można zmienić warunki po zakończeniu naboru wniosków? Tego nie ma nawet w rozporządzeniu 🤔

@masa24 wiesz coś na ten temat ?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
Dnia 11.04.2024 o 13:26, spwrp napisał:

W Biocercie masz chyba 1300 do 3ha  powyżej i 3grupy roślin 1600

Dzięki.

4 godziny temu, galan99 napisał:

@NevPro powiedz jak udokumentować sprzedasz , Borówki na bazarkach z domu innych punktach handlowych za gotówkę ludziom ?. 

Orzech laskowy to na fakturę nie ma problemu . Tylko Certyfikat co roku musi być , jak nie dadzą w 5 roku to do zwrotu dotacja . To ja ich tam p.....ł z tymi wymogami , Wolę być wolnym człowiekiem .

Trochę, a nawet dużo w tym prawdy. Ja cały czas się waham, bo so wyszło mi prawie 24 tys.€. z gospodarstwa, i w roku docelowym mam osiągnąć 3x roczna krajowa, czyli jakieś 130 tys., a pewności w rolnictwie żadnej nie ma, i już tak entuzajstycznie do tego programu nie podchodzę. Lepiej chyba używkę kupić i mieć w pi*dzie tą unię...

 

1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

Mówisz o pierwszym naborze czy o tym co będzie w lipcu?

Jak można zmienić warunki po zakończeniu naboru wniosków? Tego nie ma nawet w rozporządzeniu 🤔

@masa24 wiesz coś na ten temat ?

Warunków może nie, ale interpretacje jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36
12 godzin temu, galan99 napisał:

@NevPro powiedz jak udokumentować sprzedasz , Borówki na bazarkach z domu innych punktach handlowych za gotówkę ludziom ?. 

Orzech laskowy to na fakturę nie ma problemu . Tylko Certyfikat co roku musi być , jak nie dadzą w 5 roku to do zwrotu dotacja . To ja ich tam p.....ł z tymi wymogami , Wolę być wolnym człowiekiem .

 

 

 

Teoretycznie ewidencja z RHD powinna być dokumentem uznawanym przez ARiMR - w praktyce jak to wygląda okaże się dopiero przy wypłatach, bo do tej pory nie ma jasno określonej odpowiedzi.

Trzeba też pamiętać, że cały wniosek musi być ze sobą powiązany: punkty (za integrowaną produkcję czy grupę) z planowanym wzrostem sprzedaży za ten produkt i planowanymi inwestycjami.

9 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Mówisz o pierwszym naborze czy o tym co będzie w lipcu?

Jak można zmienić warunki po zakończeniu naboru wniosków? Tego nie ma nawet w rozporządzeniu 🤔

@masa24 wiesz coś na ten temat ?

Mówię o pierwszym, i kolejnych zresztą też. Dla rolników podatek VAT jest kosztem niekwalifikowalnym, bo z zasady mają możliwość jego odzyskania - mimo, że z tego nie korzystają. Jest to zapisane w wytycznych podstawowych i w oświadczeniach we wniosku o przyznanie pomocy (pkt. 8). Sama konstrukcja wniosku i instrukcja do wniosku były niejasne i wprowadzały w błąd, stąd teraz te wyjaśnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Integrowana produkcja, konieczność zwiększenia realnego przychodu z gospodarstwa aż o 30% w takich czasach gdzie nie można być niczego pewnym, a teraz jeszcze że program ma być rozliczany w kwocie netto. Szkoda gadać ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8990
Napisano (edytowany)
53 minuty temu, Miran napisał:

Integrowana produkcja, konieczność zwiększenia realnego przychodu z gospodarstwa aż o 30% w takich czasach gdzie nie można być niczego pewnym, a teraz jeszcze że program ma być rozliczany w kwocie netto. Szkoda gadać ...

Co strasznego w integrowanej? Bardzo dużo gospodarstw od lat jest w tym systemie. Obecnie jest duże zainteresowanie tym w kontekście ekoschematów. 

Co do netto roliczania to niebawem się wszystko wyjaśni.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
6 minut temu, GRZES1545 napisał:

Co strasznego w integrowanej? Bardzo dużo gospodarstw od lat jest w tym systemie. Obecnie jest duże zainteresowanie tym w kontekście ekoschematów. 

Co do netto roliczania to niebawem się wszystko wyjaśni.

A co się stanie ze się wyjaśni ,? Jesteś w i tegrowanej ? Od ilu lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

U mnie w odr w tamtym naboze było zainteresowanych i zapisanych 106 osób suma summarum wszczycy się wycofali tylko na różnych etapach wniosku więc raczej o czymś to świadczy teraz mieli nadzieję że ułatwia z punktami żeby łatwiej się było załapać ale jak widać to marne szanse Dla większości zrobienie samego 30 % wzrostu to za duże wyzwanie nie mowa o IP czy eko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8990
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, masa24 napisał:

A co się stanie ze się wyjaśni ,? Jesteś w i tegrowanej ? Od ilu lat

W integrowanej jestem od tego sezonu, certyfikat jak wszystko będzie ok będę miał w żniwa. 

Co się stanie? Decyzje zaczna sie pojawiać to sie wtedy wszystkim wyjasni .  A chodzą plotki jak wyczytałeś tu zapewne że wszyscy bez wyjątku rozliczać będą program w kwocie netto. 

Rozwiał byś wątpliwości, Ty jesteś obeznany w tym temacie.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wuwo1    4

Rozliczane w kwocie netto ale 117600 z VAT dla ryczałtowca .a dla vatowca brak vat.  Tak zawsze jest rozliczany ryczałt . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
10 godzin temu, NevPro napisał:

Teoretycznie ewidencja z RHD powinna być dokumentem uznawanym przez ARiMR - w praktyce jak to wygląda okaże się dopiero przy wypłatach, bo do tej pory nie ma jasno określonej odpowiedzi.

Trzeba też pamiętać, że cały wniosek musi być ze sobą powiązany: punkty (za integrowaną produkcję czy grupę) z planowanym wzrostem sprzedaży za ten produkt i planowanymi inwestycjami.

 

No właśnie i tutaj też nie ma jasności, czy mogę wejść w integrowaną z gryką, a wzrost sprzedaży i planowane inwestycje całkiem na inną uprawę np jakieś jagodniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
4 godziny temu, GRZES1545 napisał:

W integrowanej jestem od tego sezonu, certyfikat jak wszystko będzie ok będę miał w żniwa. 

Co się stanie? Decyzje zaczna sie pojawiać to sie wtedy wszystkim wyjasni .  A chodzą plotki jak wyczytałeś tu zapewne że wszyscy bez wyjątku rozliczać będą program w kwocie netto. 

Rozwiał byś wątpliwości, Ty jesteś obeznany w tym temacie.

Aż tak nie wchodziłem w ten program bo dla mnie jest beznadziejny i ciekawi mnie jak będą przebiegały kontrole i spełnianie wymogów z integrowanej np w okresie 2-3 lat a nie w pierwszym roku . Tak jak kolega wyżej pisał kwota VAT nie jest refundowana z tego programu wiec  bierzemy wartości netto 

19 minut temu, toooomaszewski napisał:

No właśnie i tutaj też nie ma jasności, czy mogę wejść w integrowaną z gryką, a wzrost sprzedaży i planowane inwestycje całkiem na inną uprawę np jakieś jagodniki.

Jak dla mnie nie , ale cholera wie jak to będą sprawdzać , kolega wyżej o tym pisał ze inwestycja ma być powiązana z ibtegriwana produkcja i wzrostem sprzedaży i tak samo uwazsm 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8990
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, toooomaszewski napisał:

No właśnie i tutaj też nie ma jasności, czy mogę wejść w integrowaną z gryką, a wzrost sprzedaży i planowane inwestycje całkiem na inną uprawę np jakieś jagodniki.

Z tego co mi wiadomo nie ważne ile masz czego w integrowanej. Jeśli masz w gospodarstwie borowkę to jej sprzedaż też się liczyć będzie.  

Edytowano przez GRZES1545
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Panowie czy na słonecznik na kwiat cięty potrzebny jest certyfikat czy faktura wystarczy ? 


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36
22 godziny temu, Miran napisał:

Integrowana produkcja, konieczność zwiększenia realnego przychodu z gospodarstwa aż o 30% w takich czasach gdzie nie można być niczego pewnym, a teraz jeszcze że program ma być rozliczany w kwocie netto. Szkoda gadać ...

Przychód bazowy i wzrost sprzedaży są obliczane według wielkości ekonomicznej, a nie z faktycznego przychodu osiąganego w gospodarstwie.

 

15 godzin temu, toooomaszewski napisał:

No właśnie i tutaj też nie ma jasności, czy mogę wejść w integrowaną z gryką, a wzrost sprzedaży i planowane inwestycje całkiem na inną uprawę np jakieś jagodniki.

Punkty są przyznawane, jeżeli zawarta w biznesplanie koncepcja zmian strukturalnych w gospodarstwie przewiduje produkcję objętą systemem jakości, za który mają zostać przyznane punkty. To jest zapis z wytycznych. Według mnie, jeżeli ktoś wejdzie w integrowaną produkcję z jedną uprawą, a wzrost i planowane inwestycje powiąże z inną, nie zostaną mu przyznane punkty za integrowaną. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    73

Ale przecież nie podajesz w momencie składania jakie uprawy masz w integrowanej produkcji. Tylko musisz mieć certyfikat co roku przez 5 lat przynajmniej z jednej uprawy tak ja to rozumiem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wuwo1    4

Pest napisane że należy  uczestniczyć w systemie jakości i ten certifikat jest potrzebny do wypłaty 1 raty pomocy .i uczestnictwo w systemie jakości przez 5 lat czyli mieć szkolenia z IP aktualne i wpis rejestracyjny co roku nie jest nic napisane że certyfikat jest potrzebny co roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36
2 godziny temu, Paramonov napisał:

Ale przecież nie podajesz w momencie składania jakie uprawy masz w integrowanej produkcji. Tylko musisz mieć certyfikat co roku przez 5 lat przynajmniej z jednej uprawy tak ja to rozumiem . 

W planie marketingowym wskazujesz planowane działania prowadzące do wzrostu sprzedaży, m. in. przez uczestnictwo w integrowanej produkcji z konkretną uprawą. Dodatkowo wskazujesz prognozy sprzedaży. Biznesplan ma zawierać elementy wzajemnie ze sobą spójne i zgodne, i być racjonalny.

36 minut temu, Wuwo1 napisał:

Pest napisane że należy  uczestniczyć w systemie jakości i ten certifikat jest potrzebny do wypłaty 1 raty pomocy .i uczestnictwo w systemie jakości przez 5 lat czyli mieć szkolenia z IP aktualne i wpis rejestracyjny co roku nie jest nic napisane że certyfikat jest potrzebny co roku.

Jest napisane, że: Uczestnictwo w systemie jakości musi być potwierdzone ważnym certyfikatem lub świadectwem jakości. W okresie związania celem (5 lat od wypłaty pierwszej raty lub 3 lata od dnia wypłaty drugiej raty - to też dość istotne) beneficjent jest zobowiązany do uczestniczenia w systemach jakości, jeżeli zostały nadane punkty za to kryterium wyboru. Certyfikat jest wymagany od dnia złożenia wniosku o wypłatę pierwszej raty do końca trwania programu. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    73
Napisano (edytowany)

Oki czyli chyba jak zgłosilem tylko 60 arów kukurydzy do integrowanej a miałem w planach też ziemniaka 30 ar zgłosic do integrowanej ale doradca stwierdził że po co. To chyba skoro ziemniak u mnie jest jako wzrost wielkości to chyba szybko muszę go zgłosić ? W zeszłym roku składany wniosek a docelowy niby miał być 2025 ale chciałem jak najwcześniej składać o 1 ratę poradzicie coś 

Edytowano przez Paramonov

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8990
Napisano (edytowany)

Uprawę zgłaszasz 30 dni przed siewem. Jak masz 1 uprawę to nie musisz mieć drugiej koniecznie, ale szczerze dla spokojność lepiej mieć dwie uprawy w razie by jedna nie przeszła pozytywnie kontroli to jest jeszcze druga .

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj