karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

many12    804
32 minuty temu, Kaszlak79 napisał:

Jak bym miał 100% pewności że całość wykarczuję (niektóre drzewa grubo ponad 100 lat) to bym się nie certolił z żadnym słonecznikiem ale na całości działki (graniczącej z moimi 4 ha nota bene) posiał bym to samo. Jednak mała szansa że całość zamienię w użytek rolny, więc nawet sławetny słonecznik mnie nie ratuje. Zresztą mam spokojnie możliwość podnieść docelową SO nieużytkami które mam obecnie w posiadaniu a z których spokojnie pole uprawne wyjdzie.

A nie trzeba będzie wpisać konkretnie o jaką nieruchomość chodzi?? Z tego co czytałem, to przy czymś tak oczywistym jak zakup maszyn na RMG trzeba było wpisywać ich dane "jak złoto" do biznesplanu...

Zasadnicze pytanie:

Czy cała powierzchnia działki w wypisie geodezyjnym jest użytkiem rolnym bo najlepiej sytuację w terenie dopasować do aktualnych papierków.. Miałem taki przypadek w roku wkraczania do junii za czasów mynystra Kalinowskiego znaczy się w maju 2004. Jedna hektarowa działka przy lesie zalesiona była średnio 60 - 80-o letnią samosiejką a w papirach figurowała jako użytek rolny. Wykarczowałem drzewa i wpisywałem do dopłat jako pastwisko. Brała czynny  nawet udział w programie rolnośrodowiskowym 2005-10 roku,  a w 2016 zalesiłem i  biorę na nia potrójną mamonę z tytułu dopłaty bezpośredniej, wyłączenia z użytkowania oraz opieki nad lasem - ciekawe czasy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Do wypisu geodezyjnego jeszcze nie doszło - najpierw muszę doczekać do ogłoszenia kolejnego naboru żeby udać się do lokalnego ODR i spróbować ugryźć temat. W Księdze Wieczystej zapisane jest natomiast całość jako R-użytki rolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
22 minuty temu, Kaszlak79 napisał:

Do wypisu geodezyjnego jeszcze nie doszło - najpierw muszę doczekać do ogłoszenia kolejnego naboru żeby udać się do lokalnego ODR i spróbować ugryźć temat. W Księdze Wieczystej zapisane jest natomiast całość jako R-użytki rolne.

I jest jasność.  Będzie prawie jak na Lazurowym Wybrzeżu jak sprzedający wykupi w Wydziale Geodezji lokalnego Starostwa Wypis rzeczonej działki - groszowe sprawy rzędu10 zł. a będziesz wiedział na czym stoisz.  Tniesz samosiejkę i robisz z tego pastwisko. W dopłatach rozpisujesz 1 ha  coś tam? - reszta  0.4 pastwisko - to samo w biznesplanie RMG. - trochę drogo ta działka. Wiosną za 1,73 ha łąki zapłaciłem 18 tys plus 1200 koszty notarialne

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez many12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrarmrc    88

@freetaxi @robert55555 

Możecie mi podpowiedzieć jak ma wyglądać faktura za maszyny, musi być wszystko wyszczególnione? Np łopatki do siewu granicznego, pojemność rozsiewacza itd ...?

Jeszcze nie dostałem decyzji pewnie po nowym roku ale i tak będę chciał kupić z lub bez pomocy a wolałbym parę groszy taniej niż po podwyżce po nowym roku.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Normalnie. Nie ma tu jakiś specjalnych wymagań. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
Dnia 3.11.2019 o 19:34, many12 napisał:

I jest jasność.  Będzie prawie jak na Lazurowym Wybrzeżu jak sprzedający wykupi w Wydziale Geodezji lokalnego Starostwa Wypis rzeczonej działki - groszowe sprawy rzędu10 zł. a będziesz wiedział na czym stoisz.  Tniesz samosiejkę i robisz z tego pastwisko. W dopłatach rozpisujesz 1 ha  coś tam? - reszta  0.4 pastwisko - to samo w biznesplanie RMG. - trochę drogo ta działka. Wiosną za 1,73 ha łąki zapłaciłem 18 tys plus 1200 koszty notarialne

Do papierologii, tak jak pisałem wcześniej, jeszcze czas - czekam na ogłoszenie kolejnego naboru. Jak będzie tak daleko to sprzedający albo sam załatwi albo da mi upoważnienie na wypis i wyrys z EG - to mój wieloletni znajomy. Nie ma jednak możliwości alby w Ewidencji Gruntów figurowało co innego niż w KW. Jak już dałbym sobie radę z "samosiejką" (niektóre drzewa mają spokojnie ponad 100 lat...) to na pewno nie będę się bawił w jakiekolwiek "pastwiska" ale jak najwięcej gruntów ornych żeby z tego uzyskać ("zwierzyny" nie posiadam a wzrost SO też ważny).

Rozumiem że w biznesplanie muszę grzecznie i szczegółowo opisać tę nieruchomość oraz to co planowałbym na niej uprawiać?? Grunty nie trochę drogo ale drogo w ch...j, ale co zrobić - "sorry, taki mamy klimat" na Płaskowyżu Głubczyckim i ogólnie w Opolskim...

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

Oczywiście, że jest możliwość żeby w księdze było co innego niż w wypisie z rejestru gruntów...w KW działka może być nazwana 'nieruchomością rolną' a wypisie dopiero się okazuje, że jednak to jest działka leśna. True story ^^

A to, że coś jest kilkudziesięcioletnim lasem 'na żywo' może okazać się samosiejkami, które z gruntu rolnego usuwasz tylko zgłaszając je do gminy, po ilości i średnicy drzew. U nas popularnym powodem jest również 'zagrażające niebezpieczeństwu uszkodzenie biologiczne' ;) także wszystko się dowiesz z papierka.

W biznesplanie część jest opisowa a część wynika z powierzchni wpisywanych do poszczególnych tabel.

Są listy z 4 województw z naboru marcowego.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz45288    114

Dzisiaj dzwonili z poprawkami :D Nabór czerwcowy

Poprawione i podobno wniosek już rozpatrzony :D

Tylko czekać  na decyzję :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
11 minut temu, kadore napisał:

Tylko zbierają wnioski na różne programy a potem cisza ...

Co Ty gadasz jaka cisza ? Co dziennie w Agrobiznesie mówią ile i w jakim programie dają  ;-)))))

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
9 minut temu, Mateusz45288 napisał:

Dzisiaj dzwonili z poprawkami :D Nabór czerwcowy

Poprawione i podobno wniosek już rozpatrzony :D

Tylko czekać  na decyzję :D

jakie województwo (uzupełniłbyś profil kolego wpisując np początek tablic rejestracyjnych lub chociaż region PL).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz45288    114
8 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

jakie województwo (uzupełniłbyś profil kolego wpisując np początek tablic rejestracyjnych lub chociaż region PL).

Akurat mam w profilu podane okolice jakiego miasta jestem :D

Warmińsko - Mazurskie :D

Edytowano przez Mateusz45288

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

fakt - sorry.

Widzę Ełk czyli robi Olsztyn ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
4 godziny temu, rudaziuta napisał:

 to, że coś jest kilkudziesięcioletnim lasem 'na żywo' może okazać się samosiejkami, które z gruntu rolnego usuwasz tylko zgłaszając je do gminy, po ilości i średnicy drzew. U nas popularnym powodem jest również 'zagrażające niebezpieczeństwu uszkodzenie biologiczne' ;) także wszystko się dowiesz z papierka.

Jesteś pewien tych zgłoszeń?  Jeśli "przywracamy grunt do użytkowania rolniczego" to żadne zgłoszenia nie są konieczne. Przynajmniej według mojej interpretacji ustawy o ochronie przyrody.

https://www.agrofoto.pl/finanse/wycinanie-drzew-przez-rolnika-poza-kontrola-gminy,72240.html

Edytowano przez ciupek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14

Panowie ziemia zakupiona 1,5 teraz czekam na decyzję no i ciekawe czy koszty Notariusza uda się gdzieś upchać liczę że w obrotówce ale to się okaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol0134    28

U mnie też już po poprawkach z naboru czerwcowego , woj.lubelskie ,ciekawe kiedy teraz decyzja będzie czy wyrobią się do końca roku czy dopiero  w styczniu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wszystko to co nie gra.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

To nie wniosek o pozwolenie na wycięcie, na który muszą wydać decyzję tylko zgłoszenie - raczej taka informacja dla gminy, pewnie bardziej dla świętego spokoju - dla Ciebie co wycinasz pi razy oko, a dla nich że w razie co mają na Ciebie papier ;) z resztą sam pewnie wiesz, że co gmina to interpretacja. U nas sobie życzyli papier na dwudziestoparoletnie samosiejki.

2 godziny temu, ciupek napisał:

Jesteś pewien tych zgłoszeń?  Jeśli "przywracamy grunt do użytkowania rolniczego" to żadne zgłoszenia nie są konieczne. Przynajmniej według mojej interpretacji ustawy o ochronie przyrody.

https://www.agrofoto.pl/finanse/wycinanie-drzew-przez-rolnika-poza-kontrola-gminy,72240.html

To nie wniosek o pozwolenie na wycięcie, na który muszą wydać decyzję tylko zgłoszenie - raczej taka informacja dla gminy, pewnie bardziej dla świętego spokoju - dla Ciebie co wycinasz pi razy oko, a dla nich że w razie co mają na Ciebie papier ;) z resztą sam pewnie wiesz, że co gmina to interpretacja. U nas sobie życzyli papier na dwudziestoparoletnie samosiejki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz45288    114
1 godzinę temu, czesio200 napisał:

Co tam w tych poprawkach wam przysyłają?.

U nas bylo podane  za malo danych technicznych  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9
Karol0134 napisał:

U mnie też już po poprawkach z naboru czerwcowego , woj.lubelskie ,ciekawe kiedy teraz decyzja będzie czy wyrobią się do końca roku czy dopiero  w styczniu....

Ja też jestem z Województwa Lubelskiego i cisza od złożenia .Jak myślicie jest to dopuszczalne żeby zadzwonic do nich i zapytać na jakim etapie jest mój wniosek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZMAS19821982    962

Mozna, Dzwon i pytaj...

Nikt tobie za to w mo.de nie da przez telefon.... 😉

Edytowano przez PRZMAS19821982
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
rudaziuta napisał:

Oczywiście, że jest możliwość żeby w księdze było co innego niż w wypisie z rejestru gruntów...w KW działka może być nazwana 'nieruchomością rolną' a wypisie dopiero się okazuje, że jednak to jest działka leśna. True story ^^ .

Jeszcze się z tym nie spotkałem, co nie znaczy że tak nie może być. A w KW działki będącej przedmiotem moich wywodów tutaj jest napisane jasno "R - grunty orne" a nie jakoś lakonicznie "nieruchomość rolna".

ciupek napisał:

4 godziny temu, rudaziuta napisał:

 to, że coś jest kilkudziesięcioletnim lasem 'na żywo' może okazać się samosiejkami, które z gruntu rolnego usuwasz tylko zgłaszając je do gminy, po ilości i średnicy drzew. U nas popularnym powodem jest również 'zagrażające niebezpieczeństwu uszkodzenie biologiczne' ;) także wszystko się dowiesz z papierka.

Jesteś pewien tych zgłoszeń?  Jeśli "przywracamy grunt do użytkowania rolniczego" to żadne zgłoszenia nie są konieczne. Przynajmniej według mojej interpretacji ustawy o ochronie przyrody.

https://www.agrofoto.pl/finanse/wycinanie-drzew-przez-rolnika-poza-kontrola-gminy,72240.html

Zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1614) nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Rolnik, który może wykazać, że usuwa drzewa/krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie. Żadnych zgłoszeń ani "umizgów" do urzędów nie ma potrzeby robić Jest tu mała pułapka - zasada ta obowiązuje JEDYNIE na gruntach rolnych, nie na gruntach będących nieużytkiem oznaczonym "N".

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

Jest ktoś na forum z Woj. Lubelskiego kto mógłby podać numer tel. do Lubelskiego oddziału ARIMR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583
21 minut temu, kadore napisał:

Jest ktoś na forum z Woj. Lubelskiego kto mógłby podać numer tel. do Lubelskiego oddziału ARIMR ?

Adres: 65C Elizówka, 21-003 Ciecierzyn
 
   
   
   
   
 
 
   
   
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj