karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

jackowski11    4

Witajcie,

mam pytanie dt. wniosku o płatność II raty, a dokładnie zapis:

- dokumenty potwierdzające realizację działań, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 oraz § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia;

I tak przykładowo w

§ 3 ust. 1 pkt 4  a) "Opis i szacunkową wartość planowanych inwestycji w środki trwałe,"

Ma to być

faktycznie jakiś opis co zamierzałem i co zrealizowałem, czy tylko faktury potwierdzające realizacje?

I dalej: "Prowadzeniu działań w zakresie przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie"

Jesli przykładowo mam w BP ziemniaki kóre bede sprzedawał dopiero na jesieni, wiec nie dołączę do tego wniosku faktur sprzedażowych, zakupu worków itp ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75
Dnia 19.05.2024 o 16:57, alexq5v napisał:

Dopłaty obszarowe są na tatę od zawsze. Wniosek złożony na mamę, która jest na VAT. 

U nas tak samo mama chciała złożyć na siebie wniosek a dopłaty są na tatę. Doradca który składał mówił że się tak nie da i złożone na tatę o rozwój a teraz problem z Armir bo Tato rencista...i też osoba prowadząca chce odrzucić wniosek

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    120

@MatiRol92...gdzie tam jaka decyzja, rata?? ja nawet poprawek jeszcze żadnych nie dostałem, w kwietniu przysłali przedłużkę na 24 maj... ciekawe do kiedy mi teraz przedłużą🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9119
13 godzin temu, Paramonov napisał:

U nas tak samo mama chciała złożyć na siebie wniosek a dopłaty są na tatę. Doradca który składał mówił że się tak nie da i złożone na tatę o rozwój a teraz problem z Armir bo Tato rencista...i też osoba prowadząca chce odrzucić wniosek

Przeczytać trzeba dokładnie w rozporządzeniu kto może ubiegać się o ten program, potem dyskutować z pracownikiem arimr . Inaczej będą rozmawiać z rolnikiem świadomym.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75

Rozporządzenia jako takiego nie ma jest tylko wzór. Czytałem to i właśnie pisze że osoba która prowadzi gospodarstwo czyli wdl mnie nie musi pracować tylko prowadzić. A ty co o tym myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2532
Paramonov napisał:

Dnia 19.05.2024 o 16:57, alexq5v napisał:

Dopłaty obszarowe są na tatę od zawsze. Wniosek złożony na mamę, która jest na VAT. 

U nas tak samo mama chciała złożyć na siebie wniosek a dopłaty są na tatę. Doradca który składał mówił że się tak nie da i złożone na tatę o rozwój a teraz problem z Armir bo Tato rencista...i też osoba prowadząca chce odrzucić wniosek

na zdrowy rozum i logiczne myślenie nic absolutnie nie mam do Twojej sprawy. Rencista to osoba nie zdolna do pracy w 100% a doplaty dofinansowania są dla osób pracujących na roli czyli na logikę jedno wyklucza drugiemu. dla mnie to już jest przekombinowane i teraz wystarczy niech agencja wyślę pismo do Krusu i ojcu jeszcze rentę zabiorą. Oczywiście co nie jest zabronione to jest dozwolone i ja to rozumie ale chyba większość rzuciła się z myślą na łatwa kasę bo uległa reklama tych firm co piszą wnioski a teraz są rozczarowani. A że kasy coraz mniej do rozdania to agencja szuka pretekstów żeby jak najwięcej wniosków odrzucić


Paramonov napisał:

Rozporządzenia jako takiego nie ma jest tylko wzór. Czytałem to i właśnie pisze że osoba która prowadzi gospodarstwo czyli wdl mnie nie musi pracować tylko prowadzić. A ty co o tym myślisz?

no w sumie jest dużo nie jasnych przepisów i w sumie można np chorować na nogi ale mieć zdowa głowę i zarządzać i prowadzić gospodarstwo kierując nim a ktoś inny wykonywać prace tak samo jak to że wiele systemów typu agencja KRUS ZUS nie jest podłączona do jednego systemu informatycznego w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia i stąd czasami biorą się dziwne sytuacji z takiego nie dopracowania prawa i ustaw

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75

To powiedz jak przy składaniu wniosków gościu który pisał był informowany o wszystkim dlaczego nie napisał na mamę jak tak się dało ? No masz rację tylko z KRUS na decyzij pisze że można prowadzić gospodarstwo to ja już nie wiem... Nie to że dużo osób się żucilo tylko gospodarstwo nie kwalifikowało się wcześniej na ten program dla małych gospodarstw teraz podnieśli pułap i chciała mama złożyć bo prowadzi gospodarstwo warzywa+hodowla tylko doradca przekombinował i teraz w sumie lepiej może by wycofać bo jak by mieli jeszcze rentę zabrać to gra nie warta świeczki 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9119
1 godzinę temu, Paramonov napisał:

Rozporządzenia jako takiego nie ma jest tylko wzór. Czytałem to i właśnie pisze że osoba która prowadzi gospodarstwo czyli wdl mnie nie musi pracować tylko prowadzić. A ty co o tym myślisz?

 posłuchaj 25 minuta, ale ja uważam że jak jest na rencie chorobowej to odpada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75

Dzięki panowie. To że odrzuca wniosek to jeszcze pół biedy gorzej jak by KRUS wstrzymał świadczenie . Na decyzij z KRUS pisze że dopóki ma pole na własnosc to uznaje się że prowadzi gospodarstwo. Kobiecie prowadzącej zostało to wysłane ale nie wystarczy chcę zaświadczenia z KRUS że może prowadzić gospodarstwo.

Oboje z małżonków nie mogą składać o rozwój ale jak złożyło jedno to agencja nie uznaje że drugie może pracować to też jest głupie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2532
Paramonov napisał:

To powiedz jak przy składaniu wniosków gościu który pisał był informowany o wszystkim dlaczego nie napisał na mamę jak tak się dało ? No masz rację tylko z KRUS na decyzij pisze że można prowadzić gospodarstwo to ja już nie wiem... Nie to że dużo osób się żucilo tylko gospodarstwo nie kwalifikowało się wcześniej na ten program dla małych gospodarstw teraz podnieśli pułap i chciała mama złożyć bo prowadzi gospodarstwo warzywa+hodowla tylko doradca przekombinował i teraz w sumie lepiej może by wycofać bo jak by mieli jeszcze rentę zabrać to gra nie warta świeczki 😉

no chyba sam wybrałeś takiego doradcę nikt Cię nie zmusił. mówisz na mamę żeby składać? rozumie ze mama ma nadany swój nr gospodarstwa sama składa doplaty na inne działki niż ojciec I tata ma swój nr gospodarstwa i swoje działki? tak to rozumie I tak to opisujesz? Bo jak mama mogła złożyć na siebie wniosek nie mając nr gospodarstwa swojego i nie pobierając wcześniej dopłat?


Paramonov napisał:

Dzięki panowie. To że odrzuca wniosek to jeszcze pół biedy gorzej jak by KRUS wstrzymał świadczenie . Na decyzij z KRUS pisze że dopóki ma pole na własnosc to uznaje się że prowadzi gospodarstwo. Kobiecie prowadzącej zostało to wysłane ale nie wystarczy chcę zaświadczenia z KRUS że może prowadzić gospodarstwo.

Oboje z małżonków nie mogą składać o rozwój ale jak złożyło jedno to agencja nie uznaje że drugie może pracować to też jest głupie :)

nie wiem w jakim wieku jesteś ale może warto wycofać ten wniosek i w czerwcu złożyć na Ciebie młodego rolnika. dlaczego uważasz że oboje małżonków nie mogą składać na rozwój? znam takie przypadki że w tych poprzednim naborze sztucznie dzielili gospodarstwo zakładali dwa nr gospodarstw żona ma inny nr i mąż ma inny nr gospodarstwa I mają oczywiście podzielone między sobą na papierze też różne działki i oboje składali i dostali RMG tylko to trzeba przemyśleć i z wyprzedzeniem podzielić papierowo odpowiednio gospodarstwo


Paramonov napisał:

Tzn? 

ojciec z matką mają jedno gospodarstwo wspólnie mama placi KRUS a ojciec jest na rencie chorobowej ?


tylko ze ojciec ma nr gospodarstwa I sklada na całość doplaty i ojciec wszędzie figuruje a mama jest ubezpieczona tylko w KRUs jako domownik

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75

Dokładnie tak jedno gospodarstwo tata ma nadany nr gospodarstwa i od lat są dopłaty na niego a teraz jest na rencie z tytułu niezdolności.

Mama płaci KRUS  normalnie nie jako domownik bo pierwsza miała pole niż tata.i nie pracuje nigdzie tylko w gospodarstwie nie ma swojego nr gospodarstwa na decyzij z dopłat przychodzą na tatę a pisze że jest reprezentowany przez mamę.

Ja już brałem MR i modernizację rodzice sobie zostawili część pola ze względu na wiek i mama tym zarządza tak na prawdę a dopłaty tak jak mówiłem na tatę od zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9119
Napisano (edytowany)

To ja uważam że mama powinna wyrobić numer pomocniczy i mogła by składać. A tata jak ma rentę chorobową to aktywnym rolnikiem być raczej nie powinien, mogą się przyczepić.  A doradca jak wziął kasę za wniosek i na minę ojca wstawił to powinien kasę oddać jak jest problem, bo to powinien zweryfikować na początku. 

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2532

dokładnie mama powinna mieć swój nr i złożyć doplaty i wtedy mogła by wystartować na Rmg


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    75

Ok dzięki. Tylko o to że ktoś zwróci kasę to już nawet nie chodzi pewnie by napisał od nowa za free. Tylko już szkolenie na integrowana jest zrobione i uprawy zarejestrowane uprawy pod wniosek porobione. I teraz czekać od nowa na nowy nabór i 1.5 roku na rozpatrzenie to trochę słabo. Zobaczymy jak to się potoczy narazie tak jak jest.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid50    0

Cyrki dalej przedłużyli o miesiąc rozwój o  Małe gospodarstwo... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    120
11 minut temu, Dawid50 napisał:

Cyrki dalej przedłużyli o miesiąc rozwój o  Małe gospodarstwo... 

czekają aż przejdziemy na emeryturę, kasy nie trzeba wydawać, roboty mają mniej... same korzyści😁 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    80
4 godziny temu, Dawid50 napisał:

Cyrki dalej przedłużyli o miesiąc rozwój o  Małe gospodarstwo... 

Też dziś dostałem kolejną przedłużkę do 24.06.2024. Wniosek złożony 4.10.2023, już prawie osiem miesięcy leży i jeszcze nikt go nie dotknął, a jedna z maszyn planowanych we wniosku już od listopada pracuje kupiona na własne ryzyko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid50    0

To co się tam dzieje to jest nie do pomyślenia . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    102

W sprawozdaniu z realizacji biznesplanu gdy rokiem docelowym był rok 2023, ale wypłata I raty nastąpiła po 15 maja podaje się uprawy z roku bieżącego czyli 2024? 

Czy w związku z tym należy też zrobić korektę biznesplanu gdy zmieniły się w roku 2023 (docelowym) uprawy: zamiast jęczmienia jarego był jęczmień ozimy, a za owies weszła pszenica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9119

Właśnie przedłużenie przyszlo do 24 czerwca, z powodu nie przeprowadzenia wszystkich etapów kontroli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    321
2 godziny temu, Music napisał:

W sprawozdaniu z realizacji biznesplanu gdy rokiem docelowym był rok 2023, ale wypłata I raty nastąpiła po 15 maja podaje się uprawy z roku bieżącego czyli 2024? 

Czy w związku z tym należy też zrobić korektę biznesplanu gdy zmieniły się w roku 2023 (docelowym) uprawy: zamiast jęczmienia jarego był jęczmień ozimy, a za owies weszła pszenica?

a wniosek o dopłaty za ten rok złożony?
Bo u nas na razie wniosek zrobiony ale nie złożony żeby liczyło uprawy z 2023r 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj