Polecane posty

skywalker89    840
1 godzinę temu, Maniaks napisał:

Jest tu ktoś z Dolnego Śląska i sieje jęczmień jary (najlepiej na browar)? Zastanawiam się, jak wpłynie opóźnienie terminu siewu nawet na koniec marca lub początek kwietnia, bo pogody na siewy kompletnie nie ma i nie zapowiada się jak na razie. Gleby to póki co straszny kit. Jest wilgotno i nawet talerzówka się zakleja miejscami. W tamtym roku mieliśmy podobnie i dopiero coś w połowie marca wjechaliśmy, ale poszła za tym tez większa gęstość, a w tym roku brakuje materiału siewnego i dosłali nam najgorszą partię, jaką mieli i będziemy musieli zaniżać normy wysiewu, a warunki niestety ku temu nie sprzyjają.

Wincyj azotu w spód i ma być, jak nie będzie później suszy oczywiście. Ja Lubelskie to myślę że będę sial za 2-3tygodnie patrząc na prognozy 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

A co da azot ? Ziarno potrzebuje ciepła i wilgoci ja "zje" pokarm z ziarna to dopiero zacznie pobierać z gleby 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2456

W tym roku w ogóle nie sieję jarego ale z doświadczenia wiem że w zimną glebę można siać ale w mokrą już nie bardzo bo potem jęczmień strasznie się męczy 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelek998    23

Co do skracania wystarczy raz pełną dawka 0.6 moddus czy trzeba dwa razy - drugi raz jak Jacek pisał np medax?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67
46 minut temu, krilan06 napisał:

W tym roku w ogóle nie sieję jarego ale z doświadczenia wiem że w zimną glebę można siać ale w mokrą już nie bardzo bo potem jęczmień strasznie się męczy 

Pytanie co zostaje z jarego do siania ? Owies mały plon, kukurydza brak perspektyw na cenę, groch zwierzyna zje, Lubin brak ekonomiczności, soja ciężko sprzedać itd itd sam mam dylemat co robić żeby był jakiś płodozmian 

46 minut temu, krilan06 napisał:

W tym roku w ogóle nie sieję jarego ale z doświadczenia wiem że w zimną glebę można siać ale w mokrą już nie bardzo bo potem jęczmień strasznie się męczy 

Pytanie co zostaje z jarego do siania ? Owies mały plon, kukurydza brak perspektyw na cenę, groch zwierzyna zje, Lubin brak ekonomiczności, soja ciężko sprzedać itd itd sam mam dylemat co robić żeby był jakiś płodozmian 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2456
Napisano (edytowany)

Czy łubin taki brak opłacalności to bym się spierał. Po pierwsze dodatkowa dopłata ok 750 zł, po drugie słoma na pocięcie ok 210 zł, po trzecie przy wejściu w zróżnicowaną strukturę upraw dodatkowe ok 315 zł do każdego hektara. Poza tym jakby nie patrzeć fajne zmianowanie, roślina następcza (zboże) też lepiej plonuje i jest mniej narażone na choroby grzybowe, oszczędność na nawozach też jakaś jest. Jakby nie patrzeć nasiona łubinu które zbierzemy też można sprzedać. Może jeszcze coś pominęłem 

Aha, przed łubinem można posiać międzyplon ozimy na ekoschemat - też ponad 500 zł  

U mnie kwalifikat jęczmienia jarego 300 zł za 100kg tak więc na hektar wychodzi ok 450 zł. Coraz droższa ta zabawa w rolnictwo

Edytowano przez krilan06
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911

po zbiorze łubinu można jeszcze pole sprzedać hahah , jak dobra lokalizacja to podzielić na działki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

Gorzki aż takiego zbytu nie ma, sieje Lubin żeby mieć na poplony więc to by się przydała jakąś roślina i zostaje mi owies i jęczmień żeby posiać przed nimi poplon z lubinu i grochu no i siew samego łubinu i poplon z facelia i czegoś jeszcze pod niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    840
1 godzinę temu, Janeczko napisał:

A co da azot ? Ziarno potrzebuje ciepła i wilgoci ja "zje" pokarm z ziarna to dopiero zacznie pobierać z gleby 

No chyba właśnie o coś takiego chodzi, pisze kolega że ma mało nasion to azot wpłynie chyba na liczbę pędów? Ja mu nie każe siac w zimne i mokre 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    175
16 minut temu, krilan06 napisał:

Czy łubin taki brak opłacalności to bym się spierał. Po pierwsze dodatkowa dopłata ok 750 zł, po drugie słoma na pocięcie ok 210 zł, po trzecie przy wejściu w zróżnicowaną strukturę upraw dodatkowe ok 315 zł do każdego hektara. Poza tym jakby nie patrzeć fajne zmianowanie, roślina następcza (zboże) też lepiej plonuje i jest mniej narażone na choroby grzybowe, oszczędność na nawozach też jakaś jest. Jakby nie patrzeć nasiona łubinu które zbierzemy też można sprzedać. Może jeszcze coś pominęłem 

Aha, przed łubinem można posiać międzyplon ozimy na ekoschemat - też ponad 500 zł  

U mnie kwalifikat jęczmienia jarego 300 zł za 100kg tak więc na hektar wychodzi ok 450 zł. Coraz droższa ta zabawa w rolnictwo

W tym sezonie te stawki co napisałeś trzeba będzie bardzo ostro przyciąć. Łubinu będzie dużo więcej i raczej dopłatą do strączkowych to będzie przedział 400 max 500. Co do stawki za punkty też raczej mniej trzeba przewidywać. Ale ogólnie dobrze piszesz. Są dodatkowe finansowe korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2456

Może tak być jak piszesz choć w mojej okolicy to jest bardzo "rzadka" uprawa. Groch się zdarza, ale łubin już nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamcio15    1611
7 godzin temu, ŻakowskiSławomir napisał:

Ale nie jest to zabieg podstawowy, podstawowe to jest odchwaszczanie i t1

O odchwaszczaniu to chyba nikomu nie trzeba wspominać bo wiadomo, że jest to podstawa. A co do tego czy grzybówka, czy skracanie jest ważniejsze, to myślę, że zarówno jedno jak i drugie jest rownie ważne.

Poza tym nie napisałem, że jest to podstawowy zabieg, a że przy jęczmieniu "dobre skracanie to podstawa", miałem tu na myśli, że przy odpowiednim nawożeniu, trzeba dobrać też odpowiednie skracanie i nie ma tu co wybierać "półśrodków" w postaci mniejszych dawek bo to się później mści, jak jęczmień się położy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
4 godziny temu, yacenty napisał:

czesc już rośnie - posiana w lutym, dziś widziałem chłopaki sieją - powiat DSW

Ale pewnie miałeś pola zaorane? Po orce też już byśmy siali, ale niestety poszedł kultywator po kukurydzy i teraz żałujemy. 

jak tak będzie się temat opóźniał, to damy cały azot przedsiewnie, może pomoże faktycznie na to krzewienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamcio15    1611
1 godzinę temu, Pawelek998 napisał:

Co do skracania wystarczy raz pełną dawka 0.6 moddus czy trzeba dwa razy - drugi raz jak Jacek pisał np medax?

Zależy ile azotu planujesz dać. Ja w ubiegłym roku przy 125kgN/ha zrobiłem tylko jeden zabieg 0,5l ze względu na nie sprzyjającą pogodę i niestety była to za słaba dawka przez co sporo mi położyło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3892
13 minut temu, Maniaks napisał:

Ale pewnie miałeś pola zaorane? Po orce też już byśmy siali, ale niestety poszedł kultywator po kukurydzy i teraz żałujemy. 

jak tak będzie się temat opóźniał, to damy cały azot przedsiewnie, może pomoże faktycznie na to krzewienie.

ja nie sieje jarych, mówię co widze koło domu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kamcio15 napisał:

O odchwaszczaniu to chyba nikomu nie trzeba wspominać bo wiadomo, że jest to podstawa. A co do tego czy grzybówka, czy skracanie jest ważniejsze, to myślę, że zarówno jedno jak i drugie jest rownie ważne.

Poza tym nie napisałem, że jest to podstawowy zabieg, a że przy jęczmieniu "dobre skracanie to podstawa", miałem tu na myśli, że przy odpowiednim nawożeniu, trzeba dobrać też odpowiednie skracanie i nie ma tu co wybierać "półśrodków" w postaci mniejszych dawek bo to się później mści, jak jęczmień się położy. 

mi się wydaję że do 100 kg N wystarczy skrócić raz lub wcale. ale przy 130-180 kg N ja osobiście skracam 2 razy, dużo zależy kto jakie nawożenie planuje. No to się mineliśmy, ja ,,dobre skracanie to podstawa,, rozumiem jako podstawowy zabieg, a co do sugestii że grzybówka równie ważna jak skracanie to bym polemizował. Jęczmień bez skracania pewnie się trochę wyłoży przy dobrym plonie, ale nie wyobrażam sobie nie zrobić chociaż 1 zabiegu na grzyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

Przy 120n stanowisko po soi na 4 klasie ustal bez skracania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja skróciłem w zeszłym roku 2 razy, poszło ponad 150 N. Nie wiem czy to wina odmianowa czy skracania ale był bardzo bardzo niski. Co prawda plon grubo ponad 8 ton, ale słomy malutko.  poszedł zamiennik modusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelek998    23
32 minuty temu, kamcio15 napisał:

Zależy ile azotu planujesz dać. Ja w ubiegłym roku przy 125kgN/ha zrobiłem tylko jeden zabieg 0,5l ze względu na nie sprzyjającą pogodę i niestety była to za słaba dawka przez co sporo mi położyło. 

Planuje ok 110kg N i miałem dać jednorazowo 0,6 moddusa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, alfa napisał:

Plon ?

8,4-8,5 t.

36 minut temu, Pawelek998 napisał:

Planuje ok 110kg N i miałem dać jednorazowo 0,6 moddusa 

będziesz widział na ile to da radę, jedyne co się może stać to może się trochę położyć, a wy panikujecie jakby to odchwaszczanie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    858
11 godzin temu, Janeczko napisał:

Przy 120n stanowisko po soi na 4 klasie ustal bez skracania

A jaki plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67
10 godzin temu, poosa21 napisał:

A jaki plon?

7ton nie licząc gdzie było mokro i dostał mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    858

To i tak dobrze że stał, u mnie nawet przy 7t bym nie zaryzykował żeby nie skracać. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matius04    13

czym pryskacie na t1? najbardziej sensowne połączenie jakość/cena 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj