Polecane posty

Agrest    25723

Trzeba by poczytać o rozkładzie, ale wydaje mi się że jeszcze nie oddaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47
2 minuty temu, Agrest napisał:

Trzeba by poczytać o rozkładzie, ale wydaje mi się że jeszcze nie oddaje

Przyjmuje się, że dla słomy zbóż wykorzystanie w 1 roku po zaoraniu wynosi dla azotu 25%,
dla fosforu 20%, dla potasu 50%, dla magnezu 40%

Dodam może jeszcze, że co 2 lata idzie po 40 ton obornika na każdą działkę, więc tego azotu powinno być dosyć dużo w glebie co przyspiesza rozkład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

emilplayp, miałem taki przypadek na dzierżawionym polu z Kowr, pH leżało całkowicie, gdzie było powyżej 5 pH to było ok. Miałem w środku 18ha pola dosłownie nie koszone 4ha. Tam pH było na poziomie 3,5. Jednak to nie był jedyny problem. W analizie gleby wyszedł bardzo niski magnez a bardzo wysoki fosfor. Podczas naprawdę ciepłej wilgotnej wiosny te 4ha robiły się fioletowe, następnie żółte i usychały. Jeśli u Ciebie wszystko powschodziło a później zaczęło obumierać to możesz mieć podobny problem. Ja ostro zainwestowałem w to pole tzn. wapno węglanowe 1t/ha, Wapno magnezowe 2t/ha, agrosulca 1t/ha, wapno cukrownicze około 16t/ha. w polu teraz nie mogę dostrzec gdzie był ten plac. tego roku kupiłem sporo obornika bydlęcego i też tam pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47

Na stronie Vaderstad piszą takie coś

Z tym że u mnie w połowie sierpnia rósł już poplon

Jeżeli pozostałą na ściernisku słomę wymiesza się z glebą w połowie września, to do połowy października jej masa ulegnie zmniejszeniu o jedną trzecią. Do wiosny pozostaje jedynie połowa z początkowej masy słomy, natomiast do września 10 – 20 %. Pochodzący z rozkładu słomy węgiel jest wbudowywany w bakterie i grzyby, częściowo ulatnia się do atmosfery w postaci dwutlenku węgla, może też tworzyć w glebie nowe trwałe związki organiczne.

Mikroorganizmy przeprowadzające rozkład słomy potrzebują również azotu. Na początku tego procesu mikroorganizmy „kradną” nieco azotu z gleby, przez co staje się on niedostępny dla roślin. Na tym etapie zablokowane jest około 3 kg azotu na jedną tonę słomy. Kiedy proces rozkładu spowoduje zmniejszenie masy słomy o połowę, następuje odwrócenie procesu i azot jest uwalniany do gleby. W takiej sytuacji zawartość azotu mineralnego w glebie jest wystarczająco duża i rzadko dochodzi do jego niedoborów z powodów rozkładu słomy. Jedynie na uwrociach i miejscach ominiętych podczas koszenia mogą wystąpić braki azotu wynikające z nadmiaru słomy.

Edytowano przez cotamjaktam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25723
3 minuty temu, cotamjaktam napisał:

Przyjmuje się, że dla słomy zbóż wykorzystanie w 1 roku po zaoraniu wynosi dla azotu 25%,
dla fosforu 20%, dla potasu 50%, dla magnezu 40%

Dodam może jeszcze, że co 2 lata idzie po 40 ton obornika na każdą działkę, więc tego azotu powinno być dosyć dużo w glebie co przyspiesza rozkład

Temperatura gleby będzie miała znaczenie, więc ten azot bardziej koniec maja czerwiec może być dostępny, podobnie jak z seradeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47
Przed chwilą, Agrest napisał:

Temperatura gleby będzie miała znaczenie, więc ten azot bardziej koniec maja czerwiec może być dostępny, podobnie jak z seradeli

No pewnie tak, teraz ma być u mnie ciepło i dużo opadów to powinno coś powoli się dziać w maju, aktualnie jęczmień ma 4 liście i się będzie zaczynał dopiero krzewić, wiem że w takiej fazie raczej nie określimy czy jest niedobór azotu, ale wygląda bardzo ładnie póki co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58
20 godzin temu, Agrest napisał:

Czyli prawdopodobnie zmienność glebowa, na górce "płytsza" gleba, wywalona martwica.

Obornik byłby wskazany.

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, co do obornika to staramy się aby każde pole co 3-4 lata dać obornik bo kiedyś były krowy teraz tylko opasy. 

W jakiej dawce stosujecie moddus przy t1 w jęczmieniu? Drugie pole bez takich placów i piątek/sobota nadają 15 stopni bez przymrozków i zamierzam skracać + duet na start i mikro. Wszystkie oziminy u mnie zamknąłem w 135N i nie wiem czy od razu 0,6L dać czy dzielić regulator w jęczmieniu, pole oddalone 300 m, te samo nawożenie i ochrona, a nie ma co porównywać, od wczoraj 15mm spadło na północnym Mazowszu. 

20220420_121056_HDR.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25723

Kupiłem dziś po długich rozmyślaniach mustang forte na poprawki w ozimym i główny zabieg w jarych.

Koszt po zwrocie z cortevy wyjdzie 55zł na hektar.

Z rozważanych opcji ma najszersze spektrum chwastów i stosowany do drugiego kolanka.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47
2 minuty temu, Agrest napisał:

Kupiłem dziś po długich rozmyślaniach mustang forte na poprawki w ozimym i główny zabieg w jarych.

Koszt po zwrocie z cortevy wyjdzie 55zł na hektar.

Z rozważanych opcji ma najszersze spektrum chwastów i stosowany do drugiego kolanka.

 

jak dostać zwrot z corvety?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25723

Faktura, rejestracja w portalu e-pole, wysłanie zdjęcia faktury.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dir    1

witam.  Można połączyć  axial  komplett ( herbicyd) z plonvitem?

Dawał ktoś lagron pro pod zboża? 

Na jęczmień ozimy Chce dać 150kg/ha właśnie lagronu pro +1l plonvitu lub sam plonvit

 jaki odstęp miedzy dawkami zalecacie?

 

Edytowano przez dir
pomyłka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Mam pytanie bo chciałem dziś pryskać grzyb+ skracanie( zamiennik modusa) i mi pryska z nieba , potem ma być 3h przerwy i znowu ma coś tam pokropić. Zaraz po deszczu mogę to zrobić czy czekać na pogodę ?, bo nie ukrywam już chyba pora na taki zabieg. Mogłem jechać wczoraj ale patrzyłem pogodę miała dziś być lepsza :/ ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2447

Na mokre rośliny ja bym nie pryskał, wilgotne od spodu pół biedy, ale bezpośrednio po deszczu nie bardzo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poszedł dzisiaj dr green+ medax max+ unix + fenpropidyna. Dzisiaj pogoda lepsza jak wczoraj, licze że podziała. Nawet kusiło zamiast medaxu wrzucić moddusa. Bo fajnie błękitne niebo podczas zabiegu było. Ale jednak medax i chyba dobrze zrobiłem, bo już chmur naszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2447

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania dotyczące uprawy jęczmienia jarego to zapraszam na kanał Gienek i Andrzej Plutycze, takiego czegoś jeszcze nie widziałem 😂

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
43 minuty temu, krilan06 napisał:

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania dotyczące uprawy jęczmienia jarego to zapraszam na kanał Gienek i Andrzej Plutycze, takiego czegoś jeszcze nie widziałem 😂

Kurde nawet nigdy tego nie oglądałem. Tzn w TV. Wiem, że kanał mają. Ale cos w komentarzach pisali, że to lenie.

Edit: widziałem już ten ich siew jęczmienia...co tam się dzieje.....😱😱😱

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
39 minut temu, Rolnik1973 napisał:

Sandra kl 5 piaskowa

 

IMG_20220423_164155.jpg

IMG_20220423_164202.jpg

Ja u siebie piachu nie mam, ale z tego co zauważyłem jęczmień ozimy w miarę się nadaje na obsiewanie tego. Jak tylko zimą jest coś deszczu/śniegu to fajnie się rozwinie. W czerwcu upali ziarko ale zawsze coś tam naleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937
20 godzin temu, krilan06 napisał:

Na mokre rośliny ja bym nie pryskał, wilgotne od spodu pół biedy, ale bezpośrednio po deszczu nie bardzo 

Skończyło mżyć koło 10, pryskałem o 13. Ogólnie chyba w miarę trafiony termin bo świeciło potem słonko do wieczora, a od dziś 3 dni deszczu. Co do mokrych roślin mogą wystąpić poparzenia czy po prostu mniejsza skuteczność ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25723

Sandra na najlepszym kawałku.

 

Widząc potencjał czy jest sens w jęczmieniu w okolicy podflagi/flagi dorzucić ze 30kgN, czy to już za późno?

20220424_112445.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj