kingway

Warunkowość okrywa zimowa i ekoschemat

Polecane posty

kingway    9

Witam , mam pytanie czy jeśli po qq zebranej na ziarno zrobię talerzówką to będzie się to zaliczać do okrywy zimowej ? Druga sprawa czy  jeśli mam podany poplon ozimy i po 15 listopada zrobiłbym ten poplon talerzówką bo uważam , że jest za duży to czy to też będzie sie zaliczać do okrywy zimowej czy już nie ? ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

Jak będą widoczne resztki po qq oraz po poplonie to powinno byś zaliczone do spełnienia normy, przynajmniej w razie kontroli. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
3 godziny temu, yaro_1 napisał:

Jak będą widoczne resztki po qq oraz po poplonie to powinno byś zaliczone do spełnienia normy, przynajmniej w razie kontroli. 

Ale to jakieś pewne info ? Bo ja dzowniłem do Wawy do nie umieli mi odpowiedzieć na to pytanie :/ Po polonie podobno tak jeśli widoczne resztki to się zaliczy ;) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

W pierwszej wersji było że poplony po 15 listopada można zniszczyć ale bez naruszenia struktury gleby np. ściąć lub zwałować , jaka jest teraz interpretacja - nie wiem . Ja zostawiam do wiosny tak jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

Napisane jest ze można zmulczować, tylko dla sadownika oznacza to ścięcie i rozdrobnienie roślinności. Z kolei mulczer leśny zetnie karpy, korzenie i przemiesza z ziemią. Mam kolegów co jeżdżą w kontroli, to wstępnie dostali wytyczne jak napisałem. Myślę że to raczej się nie zmieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
27 minut temu, yaro_1 napisał:

Napisane jest ze można zmulczować, tylko dla sadownika oznacza to ścięcie i rozdrobnienie roślinności. Z kolei mulczer leśny zetnie karpy, korzenie i przemiesza z ziemią. Mam kolegów co jeżdżą w kontroli, to wstępnie dostali wytyczne jak napisałem. Myślę że to raczej się nie zmieni.

Oby się nie zmieniły ;) A tak wql to już jakieś kontrole robią ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

Robią, chociaż spełnienie normy dotyczacej okrywy roślinnej będą kontrolować po 15 listopada, przy wczesniejszej kontroli zawsze jest możliwość wybronić się z problemów np przes siew zboża ozimego, że termin trochę bez sensowny do siewu to inna para kaloszy, ale przepis dało by się spełnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
1 minutę temu, yaro_1 napisał:

Robią, chociaż spełnienie normy dotyczacej okrywy roślinnej będą kontrolować po 15 listopada, przy wczesniejszej kontroli zawsze jest możliwość wybronić się z problemów np przes siew zboża ozimego, że termin trochę bez sensowny do siewu to inna para kaloszy, ale przepis dało by się spełnić

I to są kontrole takie naoczne jak do tej pory ? Czy ten system już działa , że ma odróżniać uprawy i wql ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
12 godzin temu, yaro_1 napisał:

System automatyczny to jedno, kontrole na miejscu robią swoją drogą

Dzwoniłem do agencji i dowiedziałem się tak - że poplon po 15 listopada mogę zrobić talerzówką tak aby widać było zielone i to się zaliczy do okrywy zielonej te 80 % ale po qq jak zrobię talerzówką i też będzie widać resztki to już tak średnio to przejdzie .... Pani powiedziała , że to też zależy od  kontrolujących ....  Pisze do ministerstwa , ale jak teraz zmiana rządu to wątpię czy mi odpiszą :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

Jak by zmiany rządu nie było to też byś zapewne nie dostał jasnej odpowiedzi. Tyle tylko że ostatnio z takimi watpiwymi tematami agencja miała działać prorolniczo (pomijam opcję zaorania pola po qq gdzie śladu po niej nie bedzie, tu sprawa oczywista).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
Dnia 27.10.2023 o 11:56, yaro_1 napisał:

Jak by zmiany rządu nie było to też byś zapewne nie dostał jasnej odpowiedzi. Tyle tylko że ostatnio z takimi watpiwymi tematami agencja miała działać prorolniczo (pomijam opcję zaorania pola po qq gdzie śladu po niej nie bedzie, tu sprawa oczywista).

Właśnie dostałem odpowiedz z ministerstwa też i piszą , że mogę talerzować :) Tylko teraz moje pytanie ile tych resztek ma być widoczne ? Parę łodyg wystarczy ? Mam talerzówkę 3 m o wadze 1500 kg , także po qq to chyba będzie dobrze jako okrywa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

A jakby zaorać kukurydzę taki jak nieraz widziałem że z 30% słomy zostało na wierzchu, ciekawe czy by przeszło jako okrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

A kto to wie, zależy od inspektorów, jak się skapną że orane to nie przejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
4 godziny temu, witejus napisał:

A jakby zaorać kukurydzę taki jak nieraz widziałem że z 30% słomy zostało na wierzchu, ciekawe czy by przeszło jako okrywa.

To jest powiedziane , że pługa na polu ma nie być ;) A chyba bruzdę to kontrolerzy rozpoznają jak co do czego :D 

1 godzinę temu, yaro_1 napisał:

A kto to wie, zależy od inspektorów, jak się skapną że orane to nie przejdzie

A twoi koledzy jak by do tego podeszli ?  Jak widać , że talerzowane i troszkę resztek jest ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

Pytałem tylko o talerzowanie poplonow, czy jest dozwolone, na pewno przejdzie potalerzowanie ścierniska po zbożach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Wie ktoś jakiej wysokości będą kary za oranie? Może bardziej się opłaca zapłacić kare i zaorać.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez karol
      Informuję wszystkich że 15 lutego tego roku (2008) upływa termin dostarczania wniosków o dopłatę do materiału siewnego. Dotyczy to tylko roślin ozimych.
       
      Więcej na stronie Agencji Rynku Rolnego
       
      www.arr.gov.pl
       
      Wniosek
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/dms_p1_f2.pdf
       
      Instrukcja
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/instrukcja_dms_p1_f2.pdf
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj