Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
dysydent    3134
15 minut temu, ravoj napisał:

To dotychczas niespotykany czas a tylko towar ma wartość, gdy papier z królem go traci. 

spotykany spotykany (znaczy - ten czas)
ja pamiętam podobne....
a potem przyszedł Balcerowicz i wtedy to dopiero zaczęła się inflacja

czy historia się powtórzy? może nie na taką skalę ale wszystko wskazuje że tak bo podobnej klasy głupki rządzą.... w zasadzie dalsza kontynuacja wątku pasuje do tematu o polityce i jest taki na af a ja jedynie ograniczę się do fasoli.
Jako towar względnie długotrwały fasola rzeczywiście staje się swoistym obiektem lokaty kapitału; czy to u producenta czy skupującego a to może owocować jak najbardziej nieprzewidywanymi zachowaniami  rynku.
Ja też pierwszy raz od kilkunastu już lat nie jestem, w stanie w miarę wiarygodnie przewidzieć bodaj skali cen fasoli już np na luty.

niech to szlag!
znów "ciekawe czasy"

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1292

Cześć Tomku, długo Cię nie było, martwiłem się. Jak zdrowie?

Ja Balcerowicza nie pamiętam, dlatego pytam starszych co robić, jak się przygotować, oszczędności w każdym razie nie zamierzam trzymać. Mam trochę gotówki i chce działkę kupić, ale kredyt też chyba ryzykowny. 

  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

dzięki
zdrowie na tyle dopisuje że to brak czasu ogranicza mnie na social-mediach bo sobie na łeb robót różnych... no ale śnieg obiecują i pewnie się "poprawię " :)

kredyt? w obecnej sytuacji gdy nasz prezes "profesór" od finansów wreszcie zaczął podnosić stopy procentowe to na kredyty już lub niebawem zrobić się może za późno. Zależy od sytuacji tzn ile i na co ale teraz zwykły rachunek ekonomiczny po raz kolejny przestaje obowiązywać i jechanie li tylko na kredytach to jeszcze większa loteria się robi jak uprawa fasoli :D
gdy kilku procent brakuje do jakiejś inwestycji to może może ale ją całą opierać to nie wiem

może jak by jakie stałe stopy oprocentowania względnie niewysokie no ale jak wyżej - to zależy na co.

Inwestycje majątkowe jak zakup ziemi czy w coś co będzie pracować na przychód i ogranicza brak np jakiejś maszyny czy obiektu to i owszem byle od razu przynosiło to profity bodaj na obsługę bieżącą pierwszych rat kredytu zanim inflacja je zniweluje.
No cóż - do odważnych świat należy

choć rozważni nieco dłużej żyją ;)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1292

Chce kupić działkę z domem po sąsiedzku, żeby na starość mieć spokój a teraz wynająć, bo chętnych nie brakuje. Wszystko jest, woda, prąd, ogrzewanie. Mały remoncik i gotowe. Najemca spłaci kredyt, albo się do niego dorzuci a i kawałek pola po sąsiedzku wpadnie pod fasolę.

Słyszałeś że będę siał grykę? 

Trzecia roślina do pszenicy i fasoli, bo zmianowanie potrzebne. Mam już nasiona i kupca s nawet jednego chętnego na ule postawić, da 10 kg miodu, więc może coś nawet zarobię ( ten miód przynajmniej) 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

gryka to roślina skrajnie innych gleb niż fasola czy nawet pszenica i nie wiem co myśleć o próbach jej uprawy na plon główny no co najwyżej jako miododajna lub ew. poplon na przyoranie bo na glebach tych "fasolowych" raczej wylegnie... no może jakie skracacze czy co? nie wiem a ten kredyt? zależy czy nieruchomość realnie wyceniona czy przewartościowane aby w razie czego .... aby koszt kredytu nie przerósł wartości nabytku o ile by się owi lokatorzy jednak nie znaleźli
a gryka wyszła tak jak podejrzewam

no chyba że kredyt tylko na część a całość jako właśnie owa lokaty kapitało którego z własnych zasobów przybrakowało na akurat ten zakup

z resztą bank to najlepiej wytłumaczy żądając zabezpieczeń zapewne nie tylko na hipotece zakupu.

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    557

ravoj nie chcesz spróbować dyni na drugi rok będzie jej trochę nasiane w tym roku fajnie wychodzi nawet po 1300 kg sypie hybryda przy aktualnej cenie najbardziej dochodowe roślina i jest na nowy sezon dużo chętnych 👌

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Napisałeś plusy, ale dokończ o dyni pisząc o minusach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559

@kubamako66 na dynie kazdy sie rzuci to cena spadnie. Mieszkam w.miejscu gdzie dynie to jedna z glownych upraw ze wzgledu na slabe ziemie. 500kg to jest duzo,hybryda dochodzi do tony. Wiadomo ze nakladow jako takich duzych nie ma,ale robocizny przy uprawie,zbiorze,suszeniu,czyszczeniu jest troche. Pochodze z zamojskiego to pamietam.jak bylo z fasolą. Jak bylo malo to cena wysoka,pozniej kazdy sie rzucil.i cena.spadla. teraz co z tego ze cena dobra jak naklady poniesione wysokie a do tego jeszcze urodzaj przez te deszcze wiadomo jaki był. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1292

No z tą dynią to nie mam nic swojego, wszystko musiałbym wynająć. Sam nie wiem. 

Zastanawiam się czym skracać grykę. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
1 godzinę temu, ravoj napisał:

No z tą dynią to nie mam nic swojego, wszystko musiałbym wynająć. Sam nie wiem. 

Zastanawiam się czym skracać grykę. 

Ravoj tego gryczanego miodu nie bądź taki pewny. Jak się trafi nieodpowiednia pogoda to i z gryki miodu nie będzie. Miód z gryki tak jak z plonem. Nie wiadoma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    952
15 godzin temu, Koralgo napisał:

Po ile sprzedana ?

Jeszcze po 5 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    557

koszt uprawy dyni ze zbiorem to ok 5 tyś ha i w tym roku dużo ludzi posiało na spróbowanie a na nowy sezon każdy zwiększa ale prawie każdy miał zakontraktowane i na nowy sezon też kontraktują więc źle też chyba nie wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1292

No ja mam kawałek od domu, 16 km, pole dość słabe, więc zaryzykuje. Zero kosztów poza gramnicydem. Ciekawi mnie tylko czy regulatory wzrostu działają na dwuliścienne. Dynia to trylion chwastów, widziałem takie uprawy, wszystko wysiane na polu, nie chce na razie w to wchodzić, ale nie zarzekam się. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    952

Widziałem takie pole w Czumowie gdzie czysto bez chwastów i mega ilość dyń to pewnie rekord do 1,5 t będzie a widziałem też takie pola gdzie chwasty królowały to bank nasion chwastów na najbliższe lata i plon mizerny. Jak zwiększą zasiewy dyń to cena spaść może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek224    0

Witam

Jaka jest cena fasoli na obecny tydzień? zadzwoniłem do jednego skupu to mi oferował 6 zł za jasia handlarz z Łykoszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1292

z  tego co nam tu powszechnie wiadomo 6zł brutto jest u każdego kupującego, tylko trzeba zachować to w tajemnicy i nikomu nie mówić. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
2 godziny temu, galan99 napisał:

Fasola biała drobna  w jakiej cenie jest ? .

 W naszym regionie drobną mało kto bierze a jeśli już to 4,7  ale Janowiaki   co przyjezdzają w nasze strony to dają  po 5 na konto dziś w jarczowie    tak dawali.

7 minut temu, ravoj napisał:

z  tego co nam tu powszechnie wiadomo 6zł brutto jest u każdego kupującego, tylko trzeba zachować to w tajemnicy i nikomu nie mówić. 

 No bez przesady już nie w tajemnicyO.o

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

przecież nie dawno sam strugałeś idiotę  i proponowałeś namiary na kupca po 6 zł ale po  prywatnym kontakcie  z Tobą

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drobna2021    15
2 godziny temu, galan99 napisał:

Fasola biała drobna  w jakiej cenie jest ? .

5.20 brutto. 
 

 

Czego wasz miejscowy guru nie bierze drobnej? Bo ma ją w ch** daleko ściągając sobie z innego kraju po niższej cenie i nie słucha że nie macie  wydajności przez te dwa lata.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    952
2 minuty temu, Drobna2021 napisał:

5.20 brutto. 
 

 

Czego wasz miejscowy guru nie bierze drobnej? Bo ma ją w ch** daleko ściągając sobie z innego kraju po niższej cenie i nie słucha że nie macie  wydajności przez te dwa lata.   

Jak pisałem że z Argentyny jest import to nikt nie wierzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drobna2021    15
1 minutę temu, Andpol napisał:

Jak pisałem że z Argentyny jest import to nikt nie wierzył.

Co roku jest import  jak nie Argentyna to Grecja i jeszcze miało przyjść w tym roku 300 ton z Kirgistanu czy tam Uzbekistanu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
12 minut temu, Drobna2021 napisał:

5.20 brutto. 
 

 

Czego wasz miejscowy guru nie bierze drobnej? Bo ma ją w ch** daleko ściągając sobie z innego kraju po niższej cenie i nie słucha że nie macie  wydajności przez te dwa lata.   

 Nie taki on nasz   do nas  sprowadził się kilka lat temu   a u was jest ponad 20 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drobna2021    15
11 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

 Nie taki on nasz   do nas  sprowadził się kilka lat temu   a u was jest ponad 20 lat

U nas? Przestań. Jakoś nie widzę żeby w promieniu 100 km miał swój punkt. Ten co jest u was jest bliżej niż ten w którym znajduje się filia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj