Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

możliwe, jeśli chłodno i jeszcze sucho to butoxone praktycznie nie działa na motylkowe a i reszta  trudno się wchłania w fasolę bo ta w zimno szybciej pory transpiracyjne przymyka i zatrzymuje wzrost (i wchłanianie nalistnych) niż rośliny chłodniejszego klimatu
czasem wsio ryba czy opryski czy chwasty skasują plantację to się ryzykuje

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

a co to? przegiąć trochę nie wolno?

butoxonem placowo osty w czerwonej kiedyś pryskałem i osty pokręciło i już do żniw nie rosły ale tak do końca nie uschły tylko pokolorowiały w czerwono sine odcienie no ale z fasoli to się jakieś cudaki pokręcone porobiły że korzenie z łodyg powypouszczała i ani jednego strąka a dopiero pierwsze kwiatki jak już była pora kosić, tylko tam poszła taka dawka że nie wiem czy i dwie litry by na ha nie wyszło tego butoxone no i parny ciepły czas w oprysk był
w sumie to nawet nie liczyłem że fasola przeżyje w ogóle i nawet byłem zaskoczony że jednak. chodziło o notorycznie powracający plac ostów w jednym miejscu pola przez kilka kolejnych lat, no po tym ... "ekscesie" zanikły
rok wcześniej kupiłem na pole gdzie siew był po ozimej orce i już w cxzasie siewu sporo ostów było na wierzchu to tuż przed wschodami fasoli plecakowym połaziłem i większość też pokręciło i też mocna dawka ale fasola powschodziła i była nieodróżnialna od reszty pola
no niestety bez motyki się na kolkejne odrosty tych ostów nie obeszło i od tamtej pory z tym środkiem już nie miałem ... okoliczności

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
Dnia 19.04.2024 o 21:15, ravoj napisał:

Nie wiem czy olejan dawałeś, bo warto na komosy i dawka 0.6 Corum to za mało bentazonu, imazamoks bierze komose w dawce 40 g, więc dlatego trzy zabiegi były skuteczne.  Ja planuję 1 litr oryg. Basagranu i 0.3 tego pulsara w dwóch zabiegach 

To powinno być mocne 

Dodajesz do basagramu z pulsarem olej jakiś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

Optymalna głębokość siewu jaśka karłowego to  ile cm? Bo chciałbym tak zasiać na 4-5 cm, i nie wiem czy nie za głęboko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

4 to dolna granica no chyba że jakie piachy, torfy to mooże te 5

2,5-3,5to uniwersalne na każdy przebieg pogody i większość gleb optimum

oczywiście raz na kilka lat może trafić że tylko temu co w okolice 6 posiał wszystka powschodziła równo i w jeden czas bo trafi okres upałów wiatru i posuchy po siewie ze dwa tygodnie no ale jeśli trafi solenniejsza ulewa po siewie i jeszcze zaraz po niej zanim obeschnie druga poprawi  robiąc pole na glacę to ... raz nam i z 4 cm nie powschodziła po takich ekscesach a tylko pojedynki ze dwa trzy na metr kwadratowy bo akurat jaki kret robak jaka słomka czy co tam powietrza do ziarnka dostarczyło, reszta się zwyczajnie udusiła wszak i oddychać musi by rosło i pod ziemią
na poprzeczkach i gdzie płycej wschody były ideał czyli to nie była wina nasion a pechowo dobranych parametrów siewu

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Teraz ryzyk fizyk w środę deszcz może jutro nie ma co siać? niby na piachu nie zabije ale mi ostatnio rzepak zaklepało na piachu, jaka odległość nasion  w rzędzie najlepiej wychodzi na jaśku? Tak myśle 16-17 cm


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143

zatem co dla jaśka znaczy owo

8 godzin temu, skywalker89 napisał:

gęściej

?

bo jak dla mnie to te właśnie

11 godzin temu, MarekUA napisał:

16-17 cm

a rzadziej to od 19cm do nawet 24cm oczywiście przy dobrze wysortowanych i dobrej zdolności kiełkowania nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

no i mi co prawda wydawało się ub r że 19 to ciut za gęsto ale plon trójkę przeskoczył to po co kombinować
rzeczywiście bardziej prawdopodobne suchsze lata niż wilgotniejsze od ub rocznego tak że pewnie uznamy te 19 za standard

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839
13 minut temu, dysydent napisał:

zatem co dla jaśka znaczy owo

?

bo jak dla mnie to te właśnie

a rzadziej to od 19cm do nawet 24cm oczywiście przy dobrze wysortowanych i dobrej zdolności kiełkowania nasion

No to miałem na myśli takie 16cm to maxymalne minimum.. chybaże na prawdę jakieś piachudry i niewiadomo co to można i 14 spróbować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

albo nasiona spod odpadowej dziury sortownika ;)
mało kto ma luz się do tego przyznać ale i takimi się siewało nie raz oj siewało xD

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

No o wlasnie miałem edytować i to dopisać jeszcze z tymi nasionami.. nie wiem czy się jednak nie zdecyduje posiac trochę soi i trochę fasoli zamiast tylko soi i mam taki 2sort z sortownika a czasu na przebieranie już raczej nie ma bo może piątek sobota by posiał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

soi i tak pneumatykiem siał nie będziesz to jaka rzecz
Czyli co? tak nisko obstawiasz biznes na fasoli w tym roku że taki badziew jak soja może być porównywalny?
nie kwestionuję, pytam bo możesz mieć rację

chociaż w xujnijnej Polsce z zakazanym GMO konkurować z ukraińską Roubup ready? jeszcze przy tych dziurawych granicach? Tam dwa razy jakim glifosatem po wschodach pojadą za jakieś drobne dziesiątki zł/ha i będą mieli czystszą niż u nas za już ok tysiaka co i tak może jakiś chwast przepuścić.
Nierówna to konkurencja i dopłata tego na pewno nie skompensuje. Co jeszcze tam bliżej Nddniestrza, Odessy już pozasiewana i powschodziła, tam przymrozków nie ma a i majowe tę ominą bo tam dopiero się klimat sojowy zaczyna to jeszcze i plonem lepiej im wyjdzie do tego z niezawodniejszym zbiorem bo wiadomo.
Nie mamy szans w soi i ja jeśli bym jakieś motylkowe tak tylko na sztukę/zmianowanie to byle grochy bobiki na kwaśniznach jakie peluszki jeśli by fasola zeszła na psy z opłacalnością.
 No w tym roku fasoli do pożygu zanosi się być nasiane w regionie tak że gdzie nie spojrzy d,, z tyłu

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Na borowinie zazwyczaj sieje gęściej co 16,6 cm. Ziemia szybko zasycha więc dlatego tak gęsto. W tym roku nawet kawałek 40 ar zasiałem co 13 cm, ale dlatego, że ziarno było z poprzednich lat, słaba siła kiełkowania a chciałem już się tego pozbyć. No i się pozbyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

@dysydent bylem juz nastawiony na caly areal na soje, ale tak się zastanawiam czy jakby to lato faktycznie bylo powyżej norm to fasola i soja plony będą dupne pewnie ale fasola wtedy bedzie w cenie i cos tam zostanie może z calego kawalka.. no slyszalem że jak będą  w miare plony fasoli to cena bedzie 2-3zł, ale wiadomo jak to z tym przewidywaniem jest.. ostatnio jak nie posialem to po 5zl pozniej byla przy dobrych plonach ale to już z 5-6lat temu to chyba tyle fasoli nie bylo nasiane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
Napisano (edytowany)

a to ci sami co kiedyś... jeszcze niedawno temu zamiast fasoli siali kukurydze bo przez kolejne dwa lata miała ciut lepsze ceny niż zwykle

to jet ten typ co szuka coś do posiania bo ma pole a nie szuka pola by coś konkretnego posiać
Więcej nie skomentuję bo z takimi warto sztamę trzymać a nie obrażać bo są jedynym niezawodnym rezerwuarem pól do kupienia (w najgorszym wypadku - wydzierżawienia) w przyszłości ;)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

No ale jakby nie było wpływ na cenę mogą mieć jeśli przybędzie np kilka tys ha, przyzwoite plony i nie wierze że tego rynek nie wykorzysta.. regularnie co jakiś czas wszędzie się zdarza spadek ceny do granic oplacalnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298
Napisano (edytowany)
Dnia 21.04.2024 o 23:45, androproteam napisał:

Dodajesz do basagramu z pulsarem olej jakiś?

Tak, zawsze. Mocznik i siarczan również. Do ubiegłego roku było cudownie, w ubiegłym szarłat mnie pokonał, ale 3 tony zebrałem ....z półtora hektara 

12 godzin temu, dysydent napisał:

albo nasiona spod odpadowej dziury sortownika ;)
mało kto ma luz się do tego przyznać ale i takimi się siewało nie raz oj siewało xD

Ja sieję w tym roku takim czymś. Nieduży kawałek ale sieję. 150kg/ha ale czekam na próby, może trzeba więcej. To stara trzyletnia fasola. A jeśli chodzi o odległość w rządkach to ja sieje co 19 cm i wzdłuż i w poprzek, swoim własnym siewnikiem. W poprzek na pewno jest 19. Bo tyle redlica od redlicy, chyba nawet 22 wyjdzie. Wzdłuż to już różnie bywa hi hi czasem co 7 a czasem co 30, ale dziur Panie nie ma i plon solidny, oko też cieszy. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj