Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
waldii1    122
2 godziny temu, lajkzxc napisał:

Pierwszy, ale jest wiele dobrych opinie na jego temat. Na pewno na początku  trzeba go ustawić ale myślę że będzie ok. Zapraszam zobaczyć jak jest w rzeczywistosci

Masz jakieś dane jak ustawić to sito, na jakiej wysokości? Czy do każdej fasoli trzeba je przestawiać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
5 godzin temu, dysydent napisał:


7YoUFsU3oeqYeJHOpSfyw2PsjRBYik6W66nDMKiq
 

W ubiegłym roku jak testowałem litr basagranu z mocznikiem i olejanem, to spalił takie szarłaty dość mocno i trzeba było powtórzyć po 5 dniach i śladu by po nich  nie było. Więc myślę, że nieco większa dawka z olejanem i mocznikiem załatwiłaby dziada. 

Nienawidzę tego chwastu jak mało którego, bo wystarczy jeden u sąsiada, żeby za rok było milion siewek u mnie. Wkurza mnie, że muszę z ich działek ten chwast plewić, żeby u mnie było w ogrodzie w miarę czysto. Na szczęście od większości sąsiadów wydzierżawiłem działki, to mam trochę spokoju. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141
2 minuty temu, ravoj napisał:

W ubiegłym roku jak testowałem litr basagranu z mocznikiem i olejanem, to spalił takie szarłaty dość mocno i trzeba było powtórzyć po 5 dniach i śladu by po nich  nie było. Więc myślę, że nieco większa dawka z olejanem i mocznikiem załatwiłaby dziada. 

Nienawidzę tego chwastu jak mało którego, bo wystarczy jeden u sąsiada, żeby za rok było milion siewek u mnie. Wkurza mnie, że muszę z ich działek ten chwast plewić, żeby u mnie było w ogrodzie w miarę czysto. Na szczęście od większości sąsiadów wydzierżawiłem działki, to mam trochę spokoju. 

ile mocznika dodawałes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

10kg/ha było i w tym roku dawałem podobnie. Zauważyłem, że fasoli łatwiej się pozbierać a chwasty niszczy równie skutecznie o może lepiej, bo ostrożnie pożółkły. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

odegnał chwaściarzy przez oddzierżawienie? cwane xD

wczoraj jakoś wstrzeliłem się między deszcze jakimś cudem aby tylko to przytrzymać na "grubszą rurę" jak może (oby) spogodnieje
Gościo od oprysków ten imazamox rekomendował że szarłaty, komosy i rdesty nawet kilkucentymwetrowe potrafi załatwić a ja sprawdzę jeszcze plecakiem na kawałku czy kartofli przypadkiem nie pokręci bodaj
o na tym
ACtC-3dhYro6m-9wV_VWjmDasAkTCfszgRrqAJL0
a osty sam basagr.. no nie sam bo z olejanem ale nie tylko pożółkły ale
zaraz tylko znajdę fotkę

ACtC-3efECeyxvEub8PsrQJGoUBdH-p4iMyg4II8

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

 

4 minuty temu, ravoj napisał:

10kg/ha było i w tym roku dawałem podobnie. Zauważyłem, że fasoli łatwiej się pozbierać a chwasty niszczy równie skutecznie o może lepiej, bo ostrożnie pożółkły. 

dawka mocznika chyba przesadzona w przypadku łączenia z herbicydami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

chyba nie Matek, skoro działa. 

3 minuty temu, dysydent napisał:

odegnał chwaściarzy przez oddzierżawienie? cwane xD
 

No właśnie nie do końca Tomeczku,  bo pojawili się  znowu ich sąsiedzi, ale tamci lepiej dbają, to miałem trochę szczęścia. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

a wypróbuję z tym mocznikiem i pewnie też plecakiem bo po tych deszczach sama pogoda to trochę mało i jeszcze potrzebny czas aby ciągnikiem wjechać i piechotą prędzej wejdę a z tym szarłatem nie ma ... trzeba działać najszybciej i najostrzej jak się da tyle że ja w tym roku serię doświadczeń głównie na poletku przy domu w przygotowaniu na większe plntacje w przyszłości niekoniecznie moje i wlaśnie mocznik;
https://www.warzywa.pl/nawozenie/nowa-ustawa-o-nawozeniu-piorin-przejmuje-nadzor-nad-obrotem-nawozami-granulowany-mocznik-bedzie-wycofany-z-uzytku/

tak że cóż mi z sukcesu nawet tych doświadczeń jeśli nowy mocznik pomijając że będzie na pewno droższy to co to jest do cholery ta ureaza czy tam ten jej inhibitor i czy to dolistnie da się?...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

zawsze jest ryzyko ale pryskałem pełną dawką i w początkach kwitnienia i kwiatom nic było ale czy strąki z tych opryskanych kwiatów nie wiem ale z tych ktore były w pąkach w trakcie zabiegu strąki były na pewno bo plon dała normalny. Basagran dany rano działa szybciej ale i bardziej fitotoksyczny
wieczorem dany dłużej nieco na wrażliwe chwasty ale mniej parzący dla fasoli.
Jak działa dany na rosę wieczorem jeszcze nie wiem bo dopiero trzeci dzień od zabiegu.

ciekawe ile były by warte wszystkie doświadczenia praktyczne zebrane choćby tylko na tym temacie w jakąś sensowną całość, usystematyzowane i podane w formie np pliku z linkami na zasadzie np FAQ? na pewno sporo.
Usiłowałem wyszukać swoje tylko posty w których odpowiadam na to jedno tylko pytanie o basagran na kwiaty i prędzej to napisałem niż znalazłem choć jeden post w tym temacie a wiem że co najmniej siedem jest porozrzucanych.

Oczywiście nikt takiego spisu nie zrobi bezinteresownie to bodaj spróbujmy wyszukać przez google wpiując np
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=fasola+basagran+kwiaty+agrofoto

a teraz spróbujmy przez af usuwając tylko agrofoto z zapytania

https://www.agrofoto.pl/forum/search/?q=fasola basagran kwiaty&quick=1&type=forums_topic&item=47878

trzy razy mi przez myśl przeszło jedno słowo gdy przejrzałem te wyszukiwania. du..a .... ....

trzeba jakąś chyba sztuczną inteligencję do szukania w necie bo inaczej to tylko śmietnik

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Fasola właśnie kwitnie, bakterioza atakuje, pełno maleńkich chwastów wychodzi, jak nie susza to zimno a teraz ciągle pada. Co za rok pojebany, grzyby atakują na potęgę... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

dysydent można spędzić kilka zimowych wieczorów i zrobić pdf lub dokument w wordzie z najczęściej zadawanymi pytaniami itd. jakieś dane każdy posiada i z doświadczeń trochę już można napisać. To jednak sporo pracy żeby taki poradnik powstał i miało to sens, a teraz z czasem  różnie. Jakbyś miał chęć i inne osoby to warto zbierać zdjęcia z chorobami, owadami, działaniem konkretnych mieszanek chemii na chwasty i choroby, Myślę, że ten rok zapewni nam sporo takich materiałów,.. 

damin1 nic nie poradzimy, ja już się poddałem, poczekam co przyniesie los,  staram się wbijać w "okienka" pogodowe lub dzielić pola na części i pryskac tam gdzie jest możliwość chociaż i to przychodzi z trudem, jest jak jest

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133
30 minut temu, androproteam napisał:

mozna pryskac miedzianem jak fasola kwitnie?

a nie pisze na miedzianie? jakimiś dawkami na pewno można
tam gdzieś powinny się walać etykiety i miedziana
tylko nie wiem czy link zadziała
https://drive.google.com/drive/folders/0B-gE5ahCg5E5RGcyZjQzVS00ZmM

35 minut temu, Afgan napisał:

dysydent można spędzić kilka zimowych wieczorów i zrobić pdf lub dokument w wordzie

a po co?
wystarczy polinkować do postów np na af bo każdy post ma swój unikalny link no ale af tylko dla przykładu
Jako plik html nie wymaga od czytelnika żadnych aplikacji dodatkowych tylko przeglądarkę no i linki na zewnątrz np do wikipedii fotek np w zdjęciach google udostępnionych i wszystko pootwiera się w jednej aplikacji/przeglądarce. too w większości już jest ale zmieszane ze śmieciem i tylko powybierać

Nie tyle jak a komu by się chciało i dlaczego? w ramach reklamy czegokolwiek będzie to stronnicze a przede wszystkim niewiarygodne
to jest właśnie problem - bezstronność i obiektywizm z dozą dopuszczalnej tolerancji na pomyłki. Rolnik konkurentowi drugiemu rolnikowi mało który zechce swoje sekreta wyjawiać z kolei zawodowy doradca najczęściej w praktyce położył by plantację bo teoretyk i praktycznych aspektów np precyzji opryskania akurat 0,8 a nie jednego litra nie rozumie że to jest całkiem realny i powtarzalny za każdym razem problem.

najbardziej zainteresowany skutecznym i rzetelnym zbiorem informacji może być podmiot skupujący i kontraktujący nad stworzeiem zestawu ... przepisu uprawy aby było jak najwięcej i jak najzdrowszego plonu to z samych mechanizmów rynku będzie miał zaplecze towarowe  a samemu certyfikaty nadzorowanych plantacji według własnego; być może nawet i autoryzowanego przepisu.

Brakuje jak cholera profesjonalnego opracowania technologii uprawy fasoli tak jak jest w innych uprawach bardziej wcześniej towarowych. Teraz i fasola taka się staje zatem pora i sprofesjonalizować standardy jej produkcji.
 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Luz blues, każdy z nas jakąś receptę ma, tak jak i rozum, źle nie będzie jak pogoda pozwoli wymłócić. 

Najwyżej cena utrzyma się na poziomie 4zł i więcej, to mniej przebierania i workowania, jak ktoś jeszcze to robi. Zresztą i kłopotu mniej, bo na moją przyczepę wchodzi tylko 6 ton, to przy słabym plonie nie będę musiał rozładowywać tylko będę jeździł za kombajnem.

W ubiegłym roku fasola na jednym kawałku dała zaledwie 2 tony ale zysk był większy jak z identycznego kawałka, gdzie dała prawie 3, bo sprzedałem obydwie w różnych terminach. Wolę sprzedać 1,5 tony po 5 zł  jak 3 tony po 2,2 zł. 

Dziś okienko pogodowe i w końcu fasola dostanie kupę miedzi plus ogromną dawkę nawozów, głównie mikro, wapno, trochę azotu bez siary i mocznika i niech się leczy. Nic lepszego nie wymyślę. Albo wyzdrowieje i będzie dobry plon albo będzie kupę śmiechu dla sąsiadów. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal7777    3
Dnia 7.06.2020 o 12:09, rtt77 napisał:

 

Witam. Panowie co może dolegać tej fasoli? Zaznaczę ze to czerwona a obok biała i jak najbardziej w porządku. 

IMG_20200625_123409.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

nie było jakiego zimnego deszczu np z gradem choćby tylko drobnym i rzadkim po upalnym przedpołudniu?
u mnie na jednym polu na drugi dzień po takim słabym ale zimnym deszczu pomieszanym z gradem takie coś w 24 godziny się pojawiło ale tylko na co jaśniej zielonych krzakach bo ciemnozielone zdrowe.  to też czerwona
ACtC-3dM2BCNfi0vobsfCI9ylY8H4vs7FA-G8-XJ

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

Ja nie rozumiem tego płaczu, jest jak jest, u mnie też padało ale jakoś ze wszystkim się wyrabiam i nie mam problemów z wjazdami w pole, chybaze macie łąki poorane, rowy na polach pozasypywane i nie drenowane no to tak to jest... A pryskam ciężkim zestawem 6cyl+2,5tys l

Wracając do fasoli, dałem mixa odzywkowo fungicydowego w poniedziałek i tak sobie myślę że już nic nie będę i wędrował w niewiadomo co.. spróbuje opryskać raz góra dwa wodą utlenioną ze srebrem koloidalnym bo ponoć fajne efekty są a dosyć tanie zabieg ok 40zl/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280
5 godzin temu, skywalker89 napisał:

Ja nie rozumiem tego płaczu, jest jak jest, u mnie też padało ale jakoś ze wszystkim się wyrabiam i nie mam problemów z wjazdami w pole, chybaze macie łąki poorane, rowy na polach pozasypywane i nie drenowane no to tak to jest... A pryskam ciężkim zestawem 6cyl+2,5tys l

Wracając do fasoli, dałem mixa odzywkowo fungicydowego w poniedziałek i tak sobie myślę że już nic nie będę i wędrował w niewiadomo co.. spróbuje opryskać raz góra dwa wodą utlenioną ze srebrem koloidalnym bo ponoć fajne efekty są a dosyć tanie zabieg ok 40zl/ha

 

Gdzie kupujesz wodę utlenioną ze srebrem ? I w jakim stosunku rozcięczasz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
8 godzin temu, skywalker89 napisał:

Ja nie rozumiem tego płaczu, jest jak jest, u mnie też padało ale jakoś ze wszystkim się wyrabiam i nie mam problemów z wjazdami w pole, chybaze macie łąki poorane, rowy na polach pozasypywane i nie drenowane no to tak to jest... A pryskam ciężkim zestawem 6cyl+2,5tys l

Wracając do fasoli, dałem mixa odzywkowo fungicydowego w poniedziałek i tak sobie myślę że już nic nie będę i wędrował w niewiadomo co.. spróbuje opryskać raz góra dwa wodą utlenioną ze srebrem koloidalnym bo ponoć fajne efekty są a dosyć tanie zabieg ok 40zl/ha

 

No właśnie daj namiary, bo to ten sposób też jest bakteriobójczy tylko ciężko Perhydrol kupić, Allegro? 

Ja wczoraj  ten większy areał poleciałem kilogramem  miedzi  z nawozami  w potrójnej dawce jak wcześniej pisałem, bez azotu, to tam raczej zaglądać nie będę. Ciekawi mnie czy Agil może hamować rozwój fasoli, ewentualnie Butoxone w dawce 100ml, bo mamy z kuzynem jakby spółkę i wszystko razem robimy.  Mamy jedną odmianę, razem sialiśmy, razem uprawialiśmy, razem pryskaliśmy, tym samym składem.  Przedplon ten sam. Razem też pryskaliśmy dwa razy Basagranem z olejanem, tylko ja dorzuciłem do drugiego 100ml Butoxone.  W przerwie między Basagranem poszedł 0,6 Agil a on jeszcze gramnicydu nie dawał.   Moja fasola jeszcze międzyrzędzi nie zakryła a jego zakryła już trzy dni temu, różnica jest widoczna gołym okiem. Ktoś robił jakieś porównania z Agilem? Niestety nie zrobiłem mijaka to nic się nie dowiem. 

Za to na drugi kawałek   od nowego dzierżawcy musiałem dać 2 litry Basagranu na kwiat, bo szarłat wyszedł spod ziemi jak trawnik, nie ma szans go usunąć motyką, bo trzeba 10 arów zdziabać motyczka w motyczkę, to zobaczę czy można na kwiat czy nie. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

perhydrol kupisz bo to 35% nadtlenku. Srebro 7nm weź kup... HuwaSan jest w gotowcu ale to drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

Czy ja wiem czy drogie?? Przeliczyć sobie stężenia i kupować i samemu bełtać?  Prawie to samo wyjdzie, a ten huwa san kupiłem 5kg za 405 brutto z przesyłką i w zależności od dawek (ja będę chyba dawał 0,3na 300l wody ale jeszcze zadzwonię do jakiego przedstawiciela się upewnić) załóżmy że na 10ha, no to czy to drogo porównując do cen fungicydów czy biostymulatorow bo taką rolę też ma niby pełnić?

Na dlaroślin najtaniej znalazłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj