Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
ravoj    1290

Kamil wywróżył 3,5 brutto? A to Ciekawe, ale chłopak ma łeb do interesu, to może akurat ma racje. Pozdrówcie go ode mnie. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beata12596    298

Mam pytanie czy słyszeliście lub mieliście posianą odmianę jaśka, którego nasiona są tak grube, że idzie jako półtyczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141
3 godziny temu, beata12596 napisał:

Mam pytanie czy słyszeliście lub mieliście posianą odmianę jaśka, którego nasiona są tak grube, że idzie jako półtyczka?

może i są grube,ale są lżejsze,to tak jakby na czyszczalni puścić przez większy otwór na sicie,to co nie przeleci ,to może sie wydawac,ze to półtyczka.ale handlarze sie nie dadzą nabrać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beata12596    298
22 minuty temu, 85Tomekkk napisał:

może i są grube,ale są lżejsze,to tak jakby na czyszczalni puścić przez większy otwór na sicie,to co nie przeleci ,to może sie wydawac,ze to półtyczka.ale handlarze sie nie dadzą nabrać :D

No właśnie i tu się nie zgodzę, kolega dwa lata temu kupił nasienie jaśka z centrali nasiennej , w ubiegłym roku sprzedał jako półtyczkę, a w tym roku ziarno było trochę drobniejsze, to handlarz zapłacił jemu po 4,5 zł. Drugi znajomy w ubiegłym roku wziął od niego na nasienie to też sprzedał jako półtyczkę. Na początku myślałam, że sobie jaja że mnie robią, ale faktycznie tak jest stąd moje wcześniejsze pytanie. Jak spotkam tego kolegę to spytam coś więcej na temat tej fasoli, o ile mi powie, bo niektórzy niezbyt chętnie dzielą się takimi informacjami 😉🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

wystarczy nazwa odmiany jaką mu centrala na kwicie napisała. No tego nie powinien ukrywać.
Jest jeszcze wariant partactwa nasienników i raz kupiłem kapustę rzekomo średnio późnej odmiany a okazało się że miałem przekrój na polu wszystkich faz wczesności do odpowiednika Langedijkera a i trafiały się jakieś czorty co wcale główek jak pastewna. Znaczy przekrzyżowane na plantacji i to zapewne jeszcze i z rzepakiem.
W zasadzie odmiany fasoli wielokwiatowej nigdy nie utrzymują jednolitości cech a tylko mieszczą się statystycznie w jakimś przedziale. Przynajmniej ja nie trafiłem na taką która z precyzyjnego siewu da identyczne rośliny na równym polu tak jak np buraki cukr. czy wiele innych upraw.
Jest możliwe że pomylono coś w nasiennictwie albo ktoś prowadzi uprawę zachowawczą (jakiś kontrahent centrali) i rzetelnie selekcjonuje na wielkość. Sam może nie wiedzieć że zdryfował z tą cechą już w zakres po za odmianę jaką mu zlecono utrzymywać w typie.
Oczywiście zgaduję i sporo może wyjaśnić jaką odmianę wpisano i jeżeli Eurekę to ją można po kilku latach selekcji przesunąć w kierunku półtyczki bo jest jedną z najmniej - że tak nazwę - ustaloną w cechach. Po prostu jedna z pierwszych wyselekcjonowanych jako karłowa wielokwiatowa co i z tą karłowatością niektóre egzemplarze miewają problemy bo niektórym wąsy rosną a innym obok nie a wszystko nazywają Eureką.

Tak. jest możliwe aby coś nazywane mianem jakiejś odmiany cech tej odmiany nie miało. Czasem zdarzy się i lepsze cechy od wzorca i wprawdzie to fenomen to i tak w granicach prawdopodobieństwa.

Chm. wielokrotnie sprzedawałem odsort niedokalibrażu z Kontry jako jasiek karłowy i kto wie? kto wie? ;) 
wprawdzie zawsze sprzedaję takie coś na konsumpcję ale może kto zamiast zjeść ... wziął i posiał :D a przecież nie tylko ja takie wysorty przecież nie wyrzucę bo po za wielkością nasion niczym innym w parametrach zdyskwalifikować ich nie można.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anpion    7

Też kilkanaście lat temu młóciłem znajomemu w sąsiedniej wsi jaśka co miał większe ziarka od standartowych ale wychodził 2 tygodnie póżniej. Poszukuję 100 kg czerwonej na nasienie jak by ktoś miał to dać znać .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

szukaj dalej tej czerwonej a w razie nie znajdziesz to ja mam tylko z 2018r i gdybyś nie znalazł to tak gdzieś w lutym trzeba by próbę kiełkowania zrobić.
Właściwie to nie samego faktu kiełkowania bo kiełkuje na pewno a energii tzn - jak szybko w porównaniu z nowszą (tegoroczną)
mam to nawet i w strąkach tzn do wymłócenia bo w takiej formie najpewniej mi się przechowuje na siew byle sucha zwieziona i ze strąka lepsze parametry kiełkowania (mniejsze ryzyko utraty żywotności niż w worku czy jakiej skrzyni)

PS na forach gdzie ksywami ja zawsze na "Ty" wszak ksywie odpisuję a nie personie :) 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anpion    7

Ok poczekam tydzień jak nie będzie odpowiedzi od kogoś jeszcze to po 15 listopada przyjeżdżam i zabieram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 23.03.2018 o 17:43, Claus napisał:

Okazuje się, że Eryka zebrany plon to 3 tony / ha, a Kontra to 2,5 tony / ha.

Przy mniej więcej takim samym rozmiarze nasion ziarna Eryka powinny być bardziej opłacalne ...

ile się sieje fasole półtyczkę na hektar w jakich odstępach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

jest pewna dowolność i nawet lepiej posiać nieco za gęsto niż za rzadko 
https://drive.google.com/open?id=1aZbw7z05X_Xxxj4q-RKmiiL5xAPJ_Uub
tam między rzędami było jakieś 55cm a w rzędach? to konnym siane i kto tam mierzył ale było dobrze choć mogłobyć gęściej bo pole okazało się kwaśnawe i placami gdzie było lepsze mogło by być a na słabszym ... z resztą widać. Dwa siewniki pierwsze za gęsto nam się nieco zasiały i plon był na pewno wyższy ogólny tyle że nieco ziaren drobniejszych więcej ale po wysortowaniu i tak lepiej wyszła ta przygęsta niż rzadsza.
Przy pewnych wschodach w rzędzie i 40cm może być ale tak 50-55x20-25 to myślę że powinno być optymalnie. Im lepsze pole tym rzadziej ale rzędów bardziej niż 60cm bym nie oddalał 
tu lepiej pofotagrafowane a rozstaw m rzęd nadal 55cm
https://drive.google.com/open?id=1t2XqtK35RLwbSQFOCaYNQVpx3I9mjxad

o znalazłem fajne zdjęcie w swoich załącznikach ale to tylko dowód na umiejętność kadrowania bo gdybym "spojrzał" w poprzek rządków wydało by się jak nierówny rozstaw w rzędach gdzie miejscami w rzędzie szerzej niż między rzędami. 
z tego pola wyszło do 2,5t/ha ale nie wiem czy pełne 2,5 czy tylko ponad 2,4
2017 06 19.jpg

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

Jest sporo fasoli z zapasów ub rocznych to i nie ma się co dziwić
Tegoroczna raczej czysta bo robakom (strąkowcom) rykoszetem z okazji plagi motylków prawie na wszystkich plantacjach się nieźle dostało insektycydami.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1
Dnia 6.11.2019 o 09:57, dysydent napisał:

szukaj dalej tej czerwonej a w razie nie znajdziesz to ja mam tylko z 2018r i gdybyś nie znalazł to tak gdzieś w lutym trzeba by próbę kiełkowania zrobić.
Właściwie to nie samego faktu kiełkowania bo kiełkuje na pewno a energii tzn - jak szybko w porównaniu z nowszą (tegoroczną)
mam to nawet i w strąkach tzn do wymłócenia bo w takiej formie najpewniej mi się przechowuje na siew byle sucha zwieziona i ze strąka lepsze parametry kiełkowania (mniejsze ryzyko utraty żywotności niż w worku czy jakiej skrzyni)

PS na forach gdzie ksywami ja zawsze na "Ty" wszak ksywie odpisuję a nie personie :) 

Jeśli chodzi o sianie starej fasoli czerwonej, to mam pewne doświadczenie, w ubiegłym roku nie planowałem siewu czerwonej i sprzedałem cały plon, około wiosny okazało się że mam ok 100 kg fasoli 2 i 3 letniej, (spora część była zaprawiana, ta fasola to zbieranina po ludziach, robię trochę usługi siewu i często ludziska zostawiają to co jest w siewniku) i tą fasolą zasiałem ok 1 ha, wschody super i plon extra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3134

zdolności kiełkowania może nie mieć nawet i jednoroczne ziarno. zależy od warunków przechowania czy nawet samego zbioru tak że ja ZAWSZE zanim posieję na powierzchni większej niż ar ( :) )  robię próbę kiełkowania. W tym roku mi przeleżał spory mijak w fasoli dosiany szparagówką z nasion zebranych w 2018-ym i nawet kiełkowały jesienią a w worku coś się stało że tylko kilkanaście sztuk "wyskoczyło" na tych dosiewkach. Wystarczy wilgotność z oparu np gdy worek narażony na parowanie z wilgotnej posadzki aby strzępki pleśni przerosły zarodek nie uszkadzając w ziarnie niczego więcej tak że nawet jadalne i nic po wyglądzie na to nie wskazuje. Paradoksalnie zaprawa grzybobójcza przed takimi infekcjami ochroni.

A po co "siarę" do "alpagi" dodają? Dwutlenek siarki i grzybo- i bakteriobójczy  bez tego ten "trunek" by resztki cukru stracił bo drożdże (grzyby) by dokończyły fermentację albo alkohol by bakterie w kwas octowy zamieniły. :D
 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
3 godziny temu, damianXXL napisał:

3.5 z vat na dzień dzisiejszy... coś się rusza delikatnie...

kto tyle płaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
6 godzin temu, Tomek12 napisał:

Kamil 3,50 już płaci

Skąd ten Kamil.?  Przelew na 14 dni czy dłuższy termin? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1290

Kamil Prus Agrotix ma się rozumieć.  Chyba czas towar puścić .... tylko znając moje szczęście....sprzedam -  zdrożeje a jak nie sprzedam - to będzie tanieć. 

Znam Wasze podpowiedzi - sprzedawać!!! 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
9 godzin temu, ravoj napisał:

Kamil Prus Agrotix ma się rozumieć.  Chyba czas towar puścić .... tylko znając moje szczęście....sprzedam -  zdrożeje a jak nie sprzedam - to będzie tanieć. 

Znam Wasze podpowiedzi - sprzedawać!!! 

nic nie puszczaj chyba że bąka   jeszcze zdrożeje  brakuje towaru na rynku jest zapotrzebowanie  

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj