wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

karolr2    767

Ja już po żniwach :) Jutro wapnowanie.Niestety będzie leżeć ze 3 tygodnie bez przykrycia gdyż po wapnie idzie roundup bo miałem problem z perzem i trawicą. Później talerzówka obornik (tylko na ozimy) i coś się zasieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Własnie miałem pytać czy można rozsiać wapno , za kilka dni opryskac i poczekać i dopoiero potem orka. Ile może leżeć wapno rozsiane na polu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe2    13

.pepe2-wapnik nazwa sugruje że zrobione to jest z wapniaka -kornickiego- mielnickiego.-tyle że wapniak nie ma 52% tlenku ,cos zostalo dodane może wpno tlenkowe magnezowe .-po ile toto.?

 

 

 

 

Zapłaciłem za to około 350 za tonę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja jestem z podkarpacia. Kupiłem jakąś kredę po 520 za tonę w Chłopicach. Jej symbol to 07a. Może się ktos wypowie na ten temat co to za rodzaj kredy i na temat jej jakości. Na opakowaniu pisze " 70% węglanu wapnia, 40% tlenku" Co to znaczy?? Logika mówi że wychodzi 110 %... Jak za komuny frekwencja przy wyborach...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda odmiany 07a to inaczej kreda jeziorna. Skład chemiczny to w tym przypadku 70% CaCO3 czyli węglan wapnia ( w suchej masie ) . Jednak ustawa wymaga oznakowania wapna w przeliczeniu na zawartość CaO czyli tlenku wapnia , chociaż fizycznie w worku jej nie ma . Stąd podanie zawartości tlenku 40%.

 

Swoją droga kreda jeziorna tej odmiany mimo że skład jest dość słaby i trzeba dać tego dużo na hektar to jest to wapno dobrej jakości i wysokiej reaktywności.

 

a jak dam nawóz (np. sól i polidap) dwa tygodnie po wapnowaniu to co może się stać?

Pewnie nic wiele się nie stanie ze względu na małą dawkę azotu amonowego w polidapie ale nie jest to zalecane . lepiej odczekać z wapnowaniem lub z wysiewem polidapu parę tygodni .

 

Zapłaciłem za to około 350 za tonę .

Czyli dąłeś się orżnąć bo na granulat to nie wygląda , a pewnie są to pomieszane kamyszki z mączką .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

 

stosował ktoś oxyfertil w granualcie???

Edytowano przez Ksawery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Czy zastosowanie wapniaka granulowanego po zasiewie zbóż ozimych nie wpłynie negatywnie na zboże i czy straty wapna będą duże ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

 

stosował ktoś oxyfertil w granualcie???

stosowałem oxyfertil 75/25.jest to dobre wapno.efekty widac po roku od wysiewu.dawka to 1t na ha.minusem jest cena okolo 600 zl za tone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corbolo    0

a jak dam nawóz (np. sól i polidap) dwa tygodnie po wapnowaniu to co może się stać?

 

Po wapnowaniu nie można wysiewać nawozów zawierających fosfor przez ok pół roku tzn. wapnujesz po żniwach to nawozisz P na wiosnę.

To samo dotyczy obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

6 miesięcy to troszkę za dużo. Fosforem powinno się nawozić jesienią by zboża ozime lepiej przezimowały. Inaczej jest z potasem, który aż tak potrzebny roślinom przez zimę nie jest a zastosowany jesienią - może dochodzić do jego wypłukiwania na glebach lżejszych.

Moim zdaniem oczywiście czym dłuższy okres tym lepiej aczkolwiek teoretycy i praktycy mówią, że 4 tyg. odstępu wystarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Chciałbym poznać opinie dotyczącą Granukal 85 -Producent Vereinigte Kreidewerke Dammann KG

Po analizie chemicznej swoich pól mam lekkie zakwaszenie oraz braki potasu .

Dostałem dobrą ofertę na te wapno dla tego proszę o opinie .

To co mi się podoba to bardzo dobra i dość twarda granula tego wapna przez co można łatwo rozsiać zwykłym siewnikiem .

 

Czy mogę wysiać te wapno wraz solą potasową bezpośrednio przed siewem zbóż czy rzepaku ?

Edytowano przez Vril

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeskw75    118

Mam pytanko, czy wapniak kornicki lepiej rozsiaćw ściernisko czy w w warstwę orną przed siewem zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Witam,

 

zakupiłem wapno węglanowe i będę dawać na ściernisko, ale będę zmuszony na kilku kawałkach dawać przed siewem pszenicy(aktualnie rośnie tytoń i zejdzie dopiero gdzieś w połowie września) dlatego nie wiem jak pogodzić przed siewem wapno z nawozami... kilka stron wcześniej czytałem, że nie wolno dawać wapna razem z azotem w formie amonowej. Jak najlepiej zrobić żeby było dobrze? jak dam wapno przed orką a później polifoskę pod agregat będzie dobrze? Czy lepiej dać wapno razem tylko z nawozami PK bez azotu ?

Co by się stało jak bym dał Polifoskę 8 razem z wapnem pod agregat ? a może dać wapno pod agregat a później za 3-4 tygodnie jak pszenica wyjdzie dać pogłównie Polifoskę ? proszę o rady :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

U mnie nawiosnę poszło wapno prawie razem z nawozami (mocznik, polifoska polidap potafoska suprofos) na przyorany wcześniej obornik i kuku ma 3m i więcej i brak objaw że coś było nie tak. Teraz też leży już wapno na ściernisku a we wrześniu talerzówka obornik orka nawozy i siew. A ty jak nie zrobisz to będzie dobrze chociarz znajdą sie osoby i powiedzą że nie wolno mieszać bo się fosfor uwstecznia ale ja w to nie wierzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a u nas zasialismy kukurydze na jednym polu i ziemia sie tak zbiłą stasznie i kukurydza z poczatku slaba byla i odzywki dawalismy i nic nie pomagało a pod koncem pola gdzie trafia sie troche bielica to wogóle kukurydza malutka i taki doradca rolniczy nam mowil ze tu trzeba prochnicy tej glebie a my nie mamy obornika to wystarczy słomę ciąć i pryskac mocznikiem i prochnica bedzie wtedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KuValU    0

Witam. Czy wapno tlenkowo magnezowe WapMag musi byc rozsiane tylko jak jest sucho? I czy musi być od razu przykryte glebą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corbolo    0

6 miesięcy to troszkę za dużo. Fosforem powinno się nawozić jesienią by zboża ozime lepiej przezimowały. Inaczej jest z potasem, który aż tak potrzebny roślinom przez zimę nie jest a zastosowany jesienią - może dochodzić do jego wypłukiwania na glebach lżejszych.

Moim zdaniem oczywiście czym dłuższy okres tym lepiej aczkolwiek teoretycy i praktycy mówią, że 4 tyg. odstępu wystarczą.

Masz rację i nie. Sprawa wygląda tak że wapno potrzebuje w glebie czasu aby "wyszumiało się" (zadziałało w kompleksie sorpcyjnym).

Jeśli chodzi o fosfor to masz rację jest potrzebny rośliną. Jednak fosfor z wysianych przez Ciebie granul po pierwszym roku tylko w 30% jest dostępny dla roślin. W glebie jest go tyle, że wystarczy na jesienną wegetację. Każdy robi jak uważa. Ja nigdy nie pójdę na takie "szaleństwo" choć by m i ktoś za to płacił. Osobiście nie znam takich teoretyków oraz praktyków w znaczących gospodarstwach aby wysiewali P po 4 tygodniach od wapnowania. Po prostu cały zabieg przetwarzania skał zawierających fosfor poszedł by na marne.

 

U mnie nawiosnę poszło wapno prawie razem z nawozami (mocznik, polifoska polidap potafoska suprofos) na przyorany wcześniej obornik i kuku ma 3m i więcej i brak objaw że coś było nie tak. Teraz też leży już wapno na ściernisku a we wrześniu talerzówka obornik orka nawozy i siew. A ty jak nie zrobisz to będzie dobrze chociarz znajdą sie osoby i powiedzą że nie wolno mieszać bo się fosfor uwstecznia ale ja w to nie wierzę.

To nie kwestia wiary. Uwstecznianie fosforu jest naukowo udowodnione i dalsza dyskusja jest bezcelowa. Nikt CI tego nie zabroni robić, jednak nie masz się też czym chwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy wapno tlenkowo magnezowe WapMag musi byc rozsiane tylko jak jest sucho? I czy musi być od razu przykryte glebą?

WapMag to nadaje się co najwyżej na utwardzanie gruntu , możesz go rozsiać bez różnicy jak i kiedy bo i tak nie zadziała bo jest niereaktywny.

Pisaliśmy już o tym wielokrotnie .

pozdrawiam

 

Mam pytanko, czy wapniak kornicki lepiej rozsiaćw ściernisko czy w w warstwę orną przed siewem zbóż?

 

Najlepiej pod agregat lub pogłównie .

 

Czy zastosowanie wapniaka granulowanego po zasiewie zbóż ozimych nie wpłynie negatywnie na zboże i czy straty wapna będą duże ?

Jakie straty masz na myśli? Właśnie granulaty wapna tak się stosuje pogłównie lub pod agregat.

Witam,

 

zakupiłem wapno węglanowe i będę dawać na ściernisko, ale będę zmuszony na kilku kawałkach dawać przed siewem pszenicy(aktualnie rośnie tytoń i zejdzie dopiero gdzieś w połowie września) dlatego nie wiem jak pogodzić przed siewem wapno z nawozami... kilka stron wcześniej czytałem, że nie wolno dawać wapna razem z azotem w formie amonowej. Jak najlepiej zrobić żeby było dobrze? jak dam wapno przed orką a później polifoskę pod agregat będzie dobrze? Czy lepiej dać wapno razem tylko z nawozami PK bez azotu ?

Co by się stało jak bym dał Polifoskę 8 razem z wapnem pod agregat ? a może dać wapno pod agregat a później za 3-4 tygodnie jak pszenica wyjdzie dać pogłównie Polifoskę ? proszę o rady :)

Jakie wapno węglanowe ? I w jakich ilościach chcesz dać kolego?

witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

 

stosował ktoś oxyfertil w granualcie???

Obydwa te wapna będą dobre, oxyfertil tak naprawdę nie jest granulowany tylko kruszony , w niektórych rozsiewaczach może być z nim kłopot przy wysiewie. Z kolei wapniak koszelowski jest bardzo grubej granulacji zdarzają się granule jak pięść wielkie :) , ale jest to wapno wysokiej reaktywności więc jak uda się je równomiernie wysiać i jak granule się strzaskają na drobne to efekt powinien być równie szybki co po wapnie kornickim które jest z kolei bardzo drobne i mocno pyli przy rozsiewie.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Agronom_kujawy chodziło mi o straty wapna jeżeli wogóle takie są po rozsiewie wapna pogłównie, które nie będzie przykryte ziemią, a ja chcę pod agregat wysiać wapniak i polifoskę 6, która w swoim składzie ma azot w formie amonowej a z tego co wiem nie powinno się stosować wapna razem z azotem w formie amonowej, a nie chcę po 2 razy jeździć agregatem bo po orce siewnej raz przejeżdżam agregatem uprawo-sienym i już zasiane, a chyba lepiej polifoskę wymieszać z ziemią niż wapno. Jeżeli wysiał bym wapniak pogłównie na młode siewki to wapno jej nie przypali ? Siałem już ten wapniak rozsiewaczem amazone za-f 603 i idzie strasznie wolno i granule za wiele się nie rozkruszyły i pole wyglądało jak po gradobiciu i granule co się wysiały miały po ok 0,8-1cm. Chciałem wysiać 800kg/ ha to rozsiewacz otwarty do końca i jeździłem 2 i 1200obr/min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Przepraszam za spamowanie ale ponawiam pytanie .

 

Agronom_kujawy chciałbym poznać Twoją opinie dotyczącą Granukal 85 -Producent Vereinigte Kreidewerke Dammann KG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do Granukal 85 to zdania są podzielone , myślę że nie jest to produkt rewelacyjny jeśli chodzi o parametry ale ze względu na niższą cenę może być ekonomicznie opłacalny.

Z tego co kojarzę to tu na forum byli rolnicy co to stosowali i jedni chwalili inni odradzali :) Ja sam nie eksperymentowałem z tym jeszcze więc ciężko powiedzieć jak to z tym jest .

Może ktoś na forum się wypowie na temat rozsiewu i granulacji tego produktu?

Pozdrawiam

 

Agronom_kujawy chodziło mi o straty wapna jeżeli wogóle takie są po rozsiewie wapna pogłównie, które nie będzie przykryte ziemią, a ja chcę pod agregat wysiać wapniak i polifoskę 6, która w swoim składzie ma azot w formie amonowej a z tego co wiem nie powinno się stosować wapna razem z azotem w formie amonowej, a nie chcę po 2 razy jeździć agregatem bo po orce siewnej raz przejeżdżam agregatem uprawo-sienym i już zasiane, a chyba lepiej polifoskę wymieszać z ziemią niż wapno. Jeżeli wysiał bym wapniak pogłównie na młode siewki to wapno jej nie przypali ? Siałem już ten wapniak rozsiewaczem amazone za-f 603 i idzie strasznie wolno i granule za wiele się nie rozkruszyły i pole wyglądało jak po gradobiciu i granule co się wysiały miały po ok 0,8-1cm. Chciałem wysiać 800kg/ ha to rozsiewacz otwarty do końca i jeździłem 2 i 1200obr/min.

 

Wapno się nie utlenia więc straty nie będzie żadnej chyba że boisz się że się zlecą jakieś ptice i zeźrą te kuleczki ;) W takim przypadku jak twój lepiej jest granulat wysiać pogłównie a pod agregat dać pozostałe nawozy . Oczywiście wapniak koszelowski ze względu na zbyt dużą granulacje lepiej było by dać pod agregat niż pogłównie , Pogłówne wapno powinno być drobniejsze takie jak np. wapniak kornicki lub polcalc.

Co do przypalenia roślin to nie ma takiego ryzyka bo wapno węglanowe nie jest żrące tak jak tlenek . To dwa zupełnie inne związki chemiczne.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj