wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

20 minut temu, Zigi94 napisał:

kreda to porządne wapno,powinno dać efekt. jak chcesz coś mocniejszego to tylko tlenek zostaje 😬

Tylko jak to jest jak np było ph 4.3 dałem 3 tony kredy robie badanie w tym roku I ph 3.9. Czyli albo nie zadziałało, albo za krótko ( rok czasu) albo no nie wien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    288
Samsung123321 napisał:

Tylko jak to jest jak np było ph 4.3 dałem 3 tony kredy robie badanie w tym roku I ph 3.9. Czyli albo nie zadziałało, albo za krótko ( rok czasu) albo no nie wien

rok to krótko na taką glebę, 3 tony też wrażenia nie robią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25812
2 godziny temu, Samsung123321 napisał:

Dajcie namiar na jakieś porządne wapno bo mnie szlak trafi. Ładuje w pewne pola, glina ciężka ziemia, 4 klasa od 5 lat po 2-3 tony kredy co roku i albo ph spada o 0.5 pkt albo wzrasta o 0.3 pkt albo to samo...  Jeden jedyny wyjątek gdzie pole z ph 5.1 wskoczyło na 6.7 w rok a tak to lipa. Rok w rok daje tej kredy z Koszelówki że aż biało jak po śniegu a dalej nic. W praktyce lepiej bo np. Wyszło ph 3.9 a było 4.5 rok temu ( dawane 3 tony kredy i zjazd) a pszenica sypała 6 ton.  Tam gdzie ph 4.5-4.7 pszenica sypała 8.5 tony...  w ogóle w tym logiki niema bo jest też pole że ph zjechało 0.4 punktu w tym samym miejscu żeby 30m dalej wzrosnąć o 1.4 pkt w rok... a dawki te same

Ps. Nie mówię żeby od razu już było ph wyregulowane ale że robi się zjazd ph a z drugiej wzrośnie z 5.1 na 6.7 na tym samym polu np. To jest to trochę dziwne 

Nasuwać może się wniosek iż nie ma równomiernego wysiewu na całej powierzchni  I pobór próbek też może być z miejsc gdzie poszło mniej wapna.

Po za tym kreda jest najszybciej działającym wapnem ale i najbardziej mobilnym. Przy dużej ilości opadów szybko zostaje wypłuksna, dlatego zaleca się tu stosować mniej a często.

Glina z takim pH to wedle zaleceń potrzebuje pewno ze 4t czystego CaO,( nie chce mi się szukać w tabelach)  czyli 8t węglanu .

Na ciężką glinę do ruszenia ph najlepszy tlenek wapnia czyli wapno palone. Kreda to gdy już uregulowane pH do zaspokojenia bieżących potrzeb pokarmowych roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    30

Stacja chemiczna zaleca 6t czystego składnika na ciężkich glebach jak masz poniżej 5.5 ph

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Zigi94 napisał:

rok to krótko na taką glebę, 3 tony też wrażenia nie robią

2-3 tony co roku a nie co 4 latać choć wiem że mało I tak... kredzie chyba rok wystarczy.

 

9 godzin temu, Agrest napisał:

Nasuwać może się wniosek iż nie ma równomiernego wysiewu na całej powierzchni  I pobór próbek też może być z miejsc gdzie poszło mniej wapna.

Po za tym kreda jest najszybciej działającym wapnem ale i najbardziej mobilnym. Przy dużej ilości opadów szybko zostaje wypłuksna, dlatego zaleca się tu stosować mniej a często.

Glina z takim pH to wedle zaleceń potrzebuje pewno ze 4t czystego CaO,( nie chce mi się szukać w tabelach)  czyli 8t węglanu .

Na ciężką glinę do ruszenia ph najlepszy tlenek wapnia czyli wapno palone. Kreda to gdy już uregulowane pH do zaspokojenia bieżących potrzeb pokarmowych roślin

Hmmm być może ale wydaje mi się że jednak wszędzie tak samo bo pole pływało w kredzie wszędzie.

Czyli co mam z tym fantem zrobić? Brać ciężarówkę węglanu i walnąć z 6-8 ton na raz? Potem ewentualnie kreda? Najgorsze że wymyśliłem tam pszenice po pszenicy bo tak mi pasuje wiec już ewentualne wapnowanie  dopiero za rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25812

Jeśli ciężka gleba i wilgoci jest to bym najpierw dał wapno palone.  

Albo te 8t morawicy, a jeszcze lepiej wapna premium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Agrest napisał:

Jeśli ciężka gleba i wilgoci jest to bym najpierw dał wapno palone.  

Albo te 8t morawicy, a jeszcze lepiej wapna premium.

Radkowit premium może 8 ton na raz? Jest ok w takim układzie? Nie za dużo na raz? Tylko znowu muszę czekać rok bo pszenica zaraz tam wjedzie. Zastanawia mnie tylko jak z takim pH dawało mi 6-8.5 tony za ha. To jest dla mnie szok jak to rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25812

Na pewno kreda szła na bezpośrednie zapotrzebowanie i może tworzyła wokół korzeni odpowiednie ph.

A raczej korzeń rósł w kierunku tych korzystnych warunków.

Radkowit to pewno I pod agregat siewny bym sypnął teraz.

Ale 8t to dużo teraz. Nawet 3t poprawiłoby sytuację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2285

A jaka kreda brana?? 

Teraz daj Morawiece i za rok kredę jednego i drugiego po 3t

Co do wyniku to mogłeś trafic tak jak Agrest, trzeba też patrzeć jak same rośliny się rozwijają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Tomek90 napisał:

A jaka kreda brana?? 

Teraz daj Morawiece i za rok kredę jednego i drugiego po 3t

Co do wyniku to mogłeś trafic tak jak Agrest, trzeba też patrzeć jak same rośliny się rozwijają. 

Najpierw było tlenkowe z 6 lat temu 1200 kg potem atrigran 2 tony potem to samo 2 tony potem już wapniak koszelowski tylko sypki 2.5-3 tony przez 3 lata rok w rok.  Wapno badane i takie jak powinno być. Hmmm na zdjęciu ostroga na ph 3.7-3.9 tak wyszło w tym roku a było w tamtym 4.2 sypała 6 ton 

 

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Na pewno kreda szła na bezpośrednie zapotrzebowanie i może tworzyła wokół korzeni odpowiednie ph.

A raczej korzeń rósł w kierunku tych korzystnych warunków.

Radkowit to pewno I pod agregat siewny bym sypnął teraz.

Ale 8t to dużo teraz. Nawet 3t poprawiłoby sytuację

Hmmm coś w tym musi być bo innego wytłumaczenia nie widzę. Boje sie teraz już dawać bo fosfor mam niski i muszę coś dać mimo wszystko jak takie ph. Potas mam wysoki lub bardzo wysoki a magnez wszędzie bardzo wysoki. 

Chyba ze jak pszenica wyjdzie na zimę jeszcze trochę kredy a po żniwach ogień i dawka końska 

Screenshot_20230916-091919_Gallery.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bennos    8

Panowie a teraz po soi przed pszenica na ściernie polifoska płytka orka 12-15 cm na orkę kredę agregat i siew , zda egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25812

Ni TK magnezowego nie dawaj jak masz bardzo wysoki magnez.

Poziom dostępnego fosforu podskoczy Ci wraz z podniesieniem ph.

Więc najpierw wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ojciec składał o dotację do wapnowania w wrześniu 2019, to czy ja mogę teraz składać na te same działki w tym roku, i czy mogę składać też na nowe dzierżawy ustne na które nie składam o dopłaty ale je użytkuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5141

Co byście polecili z granulatu? Chce wywapnować jedną działkę z lucerną i może też na trawę coś rozsiać. Jak granulat wychodzi cenowo i wydajnościowo w porównaniu do klasycznego węglanowego np. Morawicy??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Chłopaki badał ktos krede z mielnika na zawartość Ca? Na dofinansowanie kopalina- kreda 30% Ca i do takiej ilosci doplacaja. Na fakturze 45% Ca miałem kto naciaga na swoja korzyść? Kopalnia czy oshr żeby mniej doplacac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

agrocarb z omya ma 45, a są inne kopalnie które mają złoża 30%


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dantur96    346
6 godzin temu, bialy2005 napisał:

agrocarb z omya ma 45, a są inne kopalnie które mają złoża 30%

Ten agrocarb omya to inaczej Kornica tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2285
17 godzin temu, Leszy napisał:

Co byście polecili z granulatu? Chce wywapnować jedną działkę z lucerną i może też na trawę coś rozsiać. Jak granulat wychodzi cenowo i wydajnościowo w porównaniu do klasycznego węglanowego np. Morawicy??? 

Jedynie wapniak kornicki albo ecogran. To samo złożę, pośrednicy nabijają kasę, najlepiej auto niestety wtedy ładna cena. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
7 godzin temu, bialy2005 napisał:

agrocarb z omya ma 45, a są inne kopalnie które mają złoża 30%

A jaki to typ wapna G1.b jakis tak czy kreda 07a? Bo certygikat mi pokazali i tam pisalo te g1b(jakos tak) a na fakturze 07a. Gdyby zechcieli mi zmienic na fakturze ten napis z typem wapna na te G1b toza dofinansowanie niebylbym stratny ok 2tys. A tak kreda 07a 30% i tyle wedlug oshr i do tylu dostane zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wlasnie patrzę na wz. i faktycznie jest ,zapis 07a że ma 30%, ale zawartość cao w produkcie 45%. dziwne kiedyś było inaczej ja wystawiam caly czas fakturę 45%:)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

A w oshr jak skladalem wniosek o dofinansowanie to każą zmieniac te 45% na 30% bo odmiana 07a ma miec 30% i basta... I wtedy mi dali ten certyfikat ze niby ma 45% i tam pisało typ G1b(naturalna kopalina podsuszana) jakos tak bo z pamieci mówię ale zeby wpisać w fakture ten typ i wszystko by gralo i przeszloby te 45% to powiedzieli nie i tyle. A że na fakturze zostalo tak jak bylo czyli 07a i 45% to musieli mi to zmianic na 30% bo oshr by nie przyjął wniosku. Komedia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz320    5

Witam na dniach przyjeżdża tir wapna i mam zamiar je wysiać na łąki trwałe pytanie po jakim czasie będę mógł paść krowy ? Po pierwszym deszczu ? Czy to tak szybko się nie wchłania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPEM    1
Mateusz320 napisał:

Witam na dniach przyjeżdża tir wapna i mam zamiar je wysiać na łąki trwałe pytanie po jakim czasie będę mógł paść krowy ? Po pierwszym deszczu ? Czy to tak szybko się nie wchłania 

Od razu możesz wypuścić krowy. Krowa do skarmiania też podajesz to samo wapno.


Michal014d napisał:

A w oshr jak skladalem wniosek o dofinansowanie to każą zmieniac te 45% na 30% bo odmiana 07a ma miec 30% i basta... I wtedy mi dali ten certyfikat ze niby ma 45% i tam pisało typ G1b(naturalna kopalina podsuszana) jakos tak bo z pamieci mówię ale zeby wpisać w fakture ten typ i wszystko by gralo i przeszloby te 45% to powiedzieli nie i tyle. A że na fakturze zostalo tak jak bylo czyli 07a i 45% to musieli mi to zmianic na 30% bo oshr by nie przyjął wniosku. Komedia...

Jeśli na fakturze jest opisany typ wapna 07a to wg rozporządzenia jego zawartość wynosi min 35 %CaO. jeśli jest napisany typ G1.1 jej zawartość to 45%.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj