wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

Gość   
Gość

Jeśli tlenek w cenie węglanu, to ja bym był zadowolony 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26
2 godziny temu, kaczorey napisał:

Typ 04 to wapno węglanowe 

No tak niekoniecznie

IMG_20210825_105315.jpg

21 minut temu, mraukot napisał:

Jeśli tlenek w cenie węglanu, to ja bym był zadowolony 😁

Ja również, tyle że nie wiem jaką dawkę zastosować żeby krzywdy nie było potem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

tlenek to wapno palone, takie jak budowlane. poznasz po rozdrobnieniu, zapachu i cenie 😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26
1 godzinę temu, Zigi94 napisał:

tlenek to wapno palone, takie jak budowlane. poznasz po rozdrobnieniu, zapachu i cenie.

Bez transportu 30zl za tonę, barwa żółtawa, no nic sypnie się gdzieś po 2.5t na ha i zobaczymy ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621

Masz najzwyklejszy węglan wapnia prosto z kopalni, bardziej kruszony jak mielony🤭.

Bez 4t na ha nie podchodź. Z 2t szkoda jeździć po polu. Chyba że masz pH 6 i chcesz podtrzymać

Tlenkowym wapnem najlepiej zatrzeć oko. Tylko mieć okulistę i wodę pod ręką🤣

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9111    12

Przy 50% cao,  można śmiało te 6t sypac na średnich,  a na glebach ciężkich 8t. Co daje odpowiednio 3t i 4 t czystego cao 

Edytowano przez tomek9111
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621
2 godziny temu, tomek9111 napisał:

Przy 50% cao,  można śmiało te 6t sypac na średnich,  a na glebach ciężkich 8t. Co daje odpowiednio 3t i 4 t czystego cao 

Niemniej mając ciężkie gleby i kiepskie pH,  rozwazyłbym zastosowanie wapna palonego tlenkowego i sam proces wapnowania rozbił na 2 lata.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9111    12

Nigdy nie stosowałem wapna tlenkowego więc za bardzo  nie wiem jak się z nim obchodzić. Co lepsze na pierwszy strzał na nowo nabyte pole ph 4 gleba średnia 3b-4a kreda czy tlenek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621

Literatura wybierze kredę.

Wielu praktyków 500 -1000kg tlenku, zwłaszcza jak jest woda.

 

Ja w tym roku postawiłem na radkowit premium. 

I w twoim przypadku byłoby to  bardzo dobre rozwiązanie. Jest to pył o wysokiej reaktywności, a tlenek magnezu ma większą siłę zoobojętniania od tlenku wapnia. No i jest magnez z automatu na wysokim poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621

Już rozsiane rcw3

Tylko z premedytacją zamawiałem wiosną. Zostało przelane przez deszcz. Nawet drobina kurzu nie poszła w powietrze. Fakt, na tej ramię w środku się zawieszało  i trzeba było 3 razy do każdego siewnika wchodzić, ale lux towar, poszedł tam gdzie trzeba.

Rozsiane 3 auta. Nie wiem czy miejscami nie przegiąłem, bo na pH 5,9 - 6 gleby lekkiej poszło pi 3,5t. Ale tak auto pasowało.

20210816_100853.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9111    12

Dajesz dodatkowo wiosna kizeryt po tym wapnie  jeżeli masz zasobnosc magnezu na wysokim lub b.wysokim poziomie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621

Pierwszy raz zastosowałem radkowit premium.

Na pewno zrezygnuję z kizerytu.

Tylko pasowałoby w czymś siarkę rzucić. 

Saletrossn byłby ok tylko zawsze idzie rsm32.

Teraz chyba już późno na nerwowe kroki, ale było kupić ssletrosanu, saletry, jakiś większy siewnik nawozów. A tak kasa traci wartość, nawóz drożeje, a ja czekam z zakupem rsm na eiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2144
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Tylko pasowałoby w czymś siarkę rzucić. 

Saletrossn byłby ok tylko zawsze idzie rsm32.

Rzuć okiem na korn kali, albo elplon sprint;)

 


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9111    12

Dajesz coś pod korzeń na jesień? Myślę zrezygnować z nawozenia jesiennego i dać 200-300kg nawozy typu korn kali wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Już rozsiane rcw3

Tylko z premedytacją zamawiałem wiosną. Zostało przelane przez deszcz. Nawet drobina kurzu nie poszła w powietrze. Fakt, na tej ramię w środku się zawieszało  i trzeba było 3 razy do każdego siewnika wchodzić, ale lux towar, poszedł tam gdzie trzeba.

Rozsiane 3 auta. Nie wiem czy miejscami nie przegiąłem, bo na pH 5,9 - 6 gleby lekkiej poszło pi 3,5t. Ale tak auto pasowało.

20210816_100853.jpg

Kurcze a ja muszę wpierw rozsiewacz do wapna kupić , i siać radkowit premium na te słabe piachudry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621
7 minut temu, misio3p napisał:

Rzuć okiem na korn kali, albo elplon sprint;)

 

Niby mało magnezu ale jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj