wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Morion    547

Warto teraz zamawiać skład wapna, które tylko częściowo będzie wykorzystane na łąki, bo reszta po żniwach? Czy zima to nie odpowiednia pora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Jeśli masz pieniądze i wiesz, ze będzie Ci ono potrzebne to można zamawiać. Szczelnie przykryć i niech sobie spokojnie leży  do żniw. Druga sprawa to weź pod uwagę czy samochód dojedzie teraz do pola. Na patelni  może 100 czy 200 zł taniej wyjdzie w tym okresie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    547

Z dojazdem nie będzie problemu, bo będzie kiprował bezpośrednio z asfaltu, ale bardziej mnie zastanawia czy o tej porze wapno nie będzie zbyt mokre, a co za tym idzie ciężkie, a jak wiadomo płaci sia za ciężar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Solidna firma, np OMYA nie sprzeda ci błota bo wtedy po prostu nie prowadzi sprzedaży. Zadzwoń do sprzedawcy i dowiedz się szczegółów doptytując o suchy towar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
Dnia 5.02.2020 o 19:20, Mecha napisał:

Jakie wapno najszybciej podnosi ph? 

Warto płacić tyle za granulowane czy lepiej sypkie?

Wygląda na to że najszybciej podnosi wapno tlenkowe

1275786342_Rodzajenawozwwapniowychareguacjaodczynugleby.jpg.ee4cf3b5453deac79f71daa3f58c3114.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

OMYA ma dobrą kredę ale nie polecam składować na ziemi. Tak czy siak podsiąknie i sie robi breja. Okrywanie to za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

wystarczy położyć folię pod krede i jest ok


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
damian12345 napisał:

jak jest liczona powierzchnia gospodarstwa? bo powierzchnie badanych gruntów mam powyżej 25 ha, a powierzchnia dopuszczona do dofinansowania poniżej 25 ha. Jak wysyłałem próbki to wpisałem powierzchnię 19 ha, czyli tyle ile brałem dopłat. Ale jesienią doszło trochę pola, które bede wpisywał do dopłat.

orientuje się ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12343
Dnia 5.02.2020 o 19:20, Mecha napisał:

Jakie wapno najszybciej podnosi ph? 

Warto płacić tyle za granulowane czy lepiej sypkie?

Ja rozsiewalem mieszanka tlenkowo węglanowa z Trzuskawicy.  Siałem rozsiewaczem z posuwem łańcuchowym. Bardzo fajnie szło i równo. W tym roku też mam zamiar wziąć z łódkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Caly czas mozna skladac wnioski czy jest/byl jakis termin ? Nie jestem juz w temacie. Badania i zalecana dawke zrobilem jesienia, a wapna nie kupilem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

słuchajcie a jak mam jedną działke na ktorej ph jest 7 ale zawartosc magnezu jest niska , i chcialbym na to zamowic wapno magnezowe zeby uzupelnic magnez to jak na 7,5 ha pola dałbym cały samochod to nie bedzie za duzo i ph sie za bardzo nie podniesie jeszcze ? czy lepiej nie dawac wapna a magnez kizerytem czy czyms uzupelnic ? to jest ziemia glownie ciezka i srednia oraz troche piaszczystej sie trafia . 

a wapno tu lepsze by bylo jazwica ktore ma 8- 19 % magnezu ? do ktorego dostep jest bez problemu czy lepiej z Siewierza ktore wapno ma 15- 20 % magnezu ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Skoro wiesz co i jak to po co pytasz?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

sprawdzilem w necie przed chwila ile korn kali ma magnezu 

a licze na dłuzsza odpowiedz doswiadczonych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Są dwie opcję aby dołożyć magnezu,nic innego nie wymyślisz. A dwa że to jest proces a nie jednorazowy zabieg. O tym też poczytaj 


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

ja dawałem 2 razy po 3-4 tony dolomitu z siewierza w 2012 i 2018 i zawartości mg mam wys. i b.wys na większości. Kizerytu nie stosowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no właśnie a jak ja mam 7 ph to jedynie dolomitu po 1 tonie mogę rzucić bo żebym ph za wysoko nie podniósł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

jeżeli masz ph 7 to dolomit nawet przy wyższych dawkach Ci znacząco ph nie podniesie. Dolomit to bardziej na podtrzymanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 9.02.2020 o 22:41, sylwek23111 napisał:

Wygląda na to że najszybciej podnosi wapno tlenkowe

Oczywiście, że wapno tlenkowe podnosi pH najszybciej.

Nie wiem skąd jest ten wykres i jakie wapna tu badano ale takich porównań typu "kreda" vs "węglanowe" vs "dolomity" nie ma co analizować. To stara i zbyt ogólna informacja. Może 15 -20 lat temu to miało sens. Dziś konkurencja wśród producentów spowodowała, że rolnik może kupić wapno węglanowe czy dolomitowe bardzo dobrej jakości.

Tlenek na pewno działa najszybciej. Ale już kreda na 2 miejscu to mit. O szybkości działania wapna w bardzo dużym stopniu decyduje rozdrobnienie.  Niewiele wolniej od tlenku pH podnoszą wapna węglanowe mielone takie jak Fastcalc czy Kujawit Premium a mają tę zaletę w stosunku do tlenku, że nie są żrące, można je bez obaw stosować na każdej glebie. Również dolomit mielony taki jak np Radkowit Premium podnosi pH szybciej niż kreda. 

Kreda teoretycznie jest świetna tylko musiałaby być rozdrobniona do postaci proszku (mączki) a przeważnie jest mniej lub bardziej zbrylona.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14
Dnia 10.02.2020 o 10:15, asus921 napisał:

Caly czas mozna skladac wnioski czy jest/byl jakis termin ? Nie jestem juz w temacie. Badania i zalecana dawke zrobilem jesienia, a wapna nie kupilem.

Termin był do 31.12.2019. Powiedziano mi że wniosek można złożyć, ale i tak zostanie rozpatrzony przy kolejnym naborze. Jakie będą zasady kolejnego naboru nie wiadomo. Kiedy ogłoszą nowy nabór też nie wiadomo. Dlatego też złożenie w tej chwili wniosku wg zasad określonych dla naboru który się zakończył może skutkować koniecznością wniesienia poprawek jak nastąpi zmiana zasad w nowych naborze. Taką informacje dostałem w OSChR i potwierdzono ją w WFOSiGW.

Chyba, że ktoś dysponuje wiedzą kiedy i na jakich zasadach wystartuje nowy nabór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj