wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mariuszzz    50
Dnia 28.04.2019 o 12:15, zetorr6441 napisał:

Posiada ktos z was elektroniczny miernik ph gleby? 

Przy korzystaniu z mierników pH, pamiętajcie, że wetknięcie takiego miernika w glebę, nawet w kilku miejscach na polu, to nie jest pomiar pH .

Miernik coś tam pokaże ale...

Ale..Ale zacznijmy od początku: Co to jest to pH? Definicja: pH to ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorowych w roztworze.

Ważne, że pH mierzy się w roztworze! Na polu, w glebie możecie mieć wodę więc będzie to w najlepszym razie pomiar pH w roztworze wodnym.

Tylko że w polskim doradztwie rolniczym, pH gleby mierzy się w 1-molowym roztworze KCl. Wszędzie gdzie macie np zalecaną dawkę wapna (np w zaleceniach ze Stacji Chemiczno-Rolniczej) to jest ona dobra pod warunkiem że pH było mierzone w próbce gleby zalanej KCl.

Jak to się przekłada na praktykę? Przeważnie ta sama próbka gleby zbadana w wodzie daje wynik ok 0,8 jednostki pH wyższy. Tzn, wtykacie ph-metr na polu, ten pokazuje np 5,6 - niby nie ma tragedii. Ale ta sama próbka gleby zbadana w OSCHR, może mieć faktycznie pH 4,8 - czyli wapnować pilnie trzeba.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Jest jakieś godne polecenia wapno tlenkowe granulowane?

wiem ze drogo ale akcje wapnowania zaczynam za rok bo muszę kupić rozsiewacz a w tym budżet już wykorzystany. Chciałbym na paru najgorszych działkach podnieść pH tlenkowym granulowanym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje granulowany tlenek wapnia ani magnezu, może być najwyżej grubo kruszony. Oxyfertil 3-7 mm według producenta można siać zwykłym rozsiewaczem, ale ja go nie siałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12415

Koledzy a co powiecie o wapnie nawozowym z trzuskawicy?  Warte to coś?  Czy lepsze z morawicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40
Napisano (edytowany)

Panowie nie orientujecie sie w jakiej  obecnie cenie jest Wapno z Morawicy ?  A może jakies propozycje-  inne ?

Edit: dzwoniłem wszędzie

Za Morawice do mnie okolo 300km około 98zł brutto/ tone

za Kujawit 05 83zł brutto

I teraz fenomen  wapno weglanowe min 50% podobno  Z miejscowosci Kopalni Wapienno czy cos (nie moge jej znalezc) Cena za 25t 1200zł  Czy ta cena jest realna????? ( '' Pan z olx'')

Edytowano przez bambrzwlkp1

,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156

Wczoraj babka co wypełniała mi wniosek odnośnie zwrotu za materiał siewny mówiła coś o dopłatach do zakupu wapna. Ktoś coś słyszał o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam131    307

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ministerstwo-srodowiska-doplaci-do-wapnowania-odbioru-folii-i-azbestu,85777.html

farmer

Na „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” jest 170 mln zł w latach 2019-2023. Program na ruszyć już jesienią, po żniwach. Jego celem jest przeciwdziałanie degradacji gleby. Pomoc ma trafić zwłaszcza do małych gospodarstw, gdzie gleba jest najbardziej zdegradowana. Przewidziano:

- 300 zł do tony czystego składnika dla gospodarstw do 25 ha,

- 200 zł dla gospodarstw od 25 do 50 ha,

- 100 zł od 50 do 75 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
Napisano (edytowany)

Czyli wapno w górę minimum 30 zł. Dużo rolników ma dzierżawy na gębę więc na te ha dotacji nie dostaną. 

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
Napisano (edytowany)

Zamiast dawać te yebane zapomogi to niech przestaną złodzieje zabierać, wtedy kasa u każdego będzie.

Debilny program. Jak @kr9292 napisał. Ciul z tej zapomogi skoro na 1/3 areału to tylko moja własność a reszta dzierżawa...

Ale oczywiście ktoś z boku stanie i powie jaki to cudowny kraj bo przecież wszystkim daje i pomaga. Szkoda sie denerwować.

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Szkoda że nie będą dawać po 800zł do czystego składnika bo bym kupował granulowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4266

Cytat

Ministerstwo jasno stawia sprawę, że zabieg, który ma na celu jedynie zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów rolnych i zwiększenie plonów rolnika, nie powinien uzyskać wsparcia. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Pobadalem troche gleb draminskim, i nordcalc standard jednak robi robote. W 2016 sialem po 3t na ceezka gliniasta glebe, na zaglowek poszlo razy 4. Wczoraj jak bralem probe to przemokniete po deszczu bylo na 1cm i ledwo sie dodziobalem do 25cm ale ph pokazalo 7.72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Coś w tym jest, niby zwykły węglan a u mnie działki po nordcalcu też mają wyższe pH niz po Morawicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Dzialka wczesniej kupiona i niestety nie badana, ale 

Napewno tez nigdy wczesniej nie wapnowana. 

Po niedzieli spr inne działki, które byly wczesniej badane w stacji, czesc w 2017 dostala morawice 3t, czesc w 2018 krede a czesc to i to

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 7.05.2019 o 17:53, bambrzwlkp1 napisał:

Panowie nie orientujecie sie w jakiej  obecnie cenie jest Wapno z Morawicy ?  A może jakies propozycje-  inne ?

Edit: dzwoniłem wszędzie

Za Morawice do mnie okolo 300km około 98zł brutto/ tone

za Kujawit 05 83zł brutto

I teraz fenomen  wapno weglanowe min 50% podobno  Z miejscowosci Kopalni Wapienno czy cos (nie moge jej znalezc) Cena za 25t 1200zł  Czy ta cena jest realna????? ( '' Pan z olx'')

Morawica, Bukowa, Nordkalk Standard czy Kujawit to podobne wapna. Różnią się o czasami o 2-3% składem, kolorem ale to pomijalne różnice. Wszystkie te produkty to wapna węglanowe produkowane z kruszonych skał wapiennych.

Kupuj te, które wychodzi u Ciebie z dowozem najtaniej.

Wapno z Wapienna to własnie Kujawit. Tam jest tylko jedna kopalnia firmy Lafarge i innego po prostu nie ma.

Ta oferta z ceną 1200 zł za 25 t oznacza, że oferują Ci wapno posodowe. Koło Wapienna są zakłady sodowe, w procesie produkcji sody wykorzystują własnie kamień wapienny z kopalni w Wapiennie i po produkcji zostają im różne odpady: wapno posodowe, pogaszalnicze i jeszcze jakieś wynalazki. 

Najtańsze, najgorsze wapno posodowe jest praktycznie za darmo, płaci się tylko za transport. Ale ono nie ma 50% CaO tylko jakieś 20 czy 25%, nie pamiętam dokładnie.

Najgorsze, że wapno posodowe zawiera dużo chloru.

Cena 1200 za 25 t oznacza, że jedna tona kosztuje 48zł/t. Skoro Kujawit kosztuje u Ciebie 83 zł/t, to bankowo ta tańsza oferta jest na posodowe.

Niestety, trzeba bardzo uważać na oszustów, którzy wożą wapno posodowe i mówią rolnikom, że to Kujawit.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miro010    10

Witam mam pytanie jak najlepiej będzie uprawić ścień po wapnowaniu? orzecie normalnie czy nie jest to wskazane? posiadam agregat tolmeta 3m nim zerwę ścierń wymieszam wapno i potem co? odpuścić orkę na rzecz ponownego lecz głębszego talerzowania czy jak będzie najlepiej zrobić? bo wiadomo że pług przewróci wszystko na dno bruzdy i nie będzie efektu poradźcie jak wykonać uprawę bo pierwszy raz będę wapnował i brak mi doświadczenia w tym temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miro010    10

Tyle to wiem :) tylko waham się z tym oraniem,  dlatego pytam, na mniej więcej połowie będzie siane pszenżyto a na drugiej części owies, jaką uprawkę zrobić przed ozimymi a jaką przed jarymi? jechać ponownie agregatem tyle że głębiej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40
10 godzin temu, mariuszzz napisał:

Morawica, Bukowa, Nordkalk Standard czy Kujawit to podobne wapna. Różnią się o czasami o 2-3% składem, kolorem ale to pomijalne różnice. Wszystkie te produkty to wapna węglanowe produkowane z kruszonych skał wapiennych.

Kupuj te, które wychodzi u Ciebie z dowozem najtaniej.

Wapno z Wapienna to własnie Kujawit. Tam jest tylko jedna kopalnia firmy Lafarge i innego po prostu nie ma.

Ta oferta z ceną 1200 zł za 25 t oznacza, że oferują Ci wapno posodowe. Koło Wapienna są zakłady sodowe, w procesie produkcji sody wykorzystują własnie kamień wapienny z kopalni w Wapiennie i po produkcji zostają im różne odpady: wapno posodowe, pogaszalnicze i jeszcze jakieś wynalazki. 

Najtańsze, najgorsze wapno posodowe jest praktycznie za darmo, płaci się tylko za transport. Ale ono nie ma 50% CaO tylko jakieś 20 czy 25%, nie pamiętam dokładnie.

Najgorsze, że wapno posodowe zawiera dużo chloru.

Cena 1200 za 25 t oznacza, że jedna tona kosztuje 48zł/t. Skoro Kujawit kosztuje u Ciebie 83 zł/t, to bankowo ta tańsza oferta jest na posodowe.

Niestety, trzeba bardzo uważać na oszustów, którzy wożą wapno posodowe i mówią rolnikom, że to Kujawit.

 

Zamówiłem juz Kujawit za 81zł. Jeszcze w sms ostrzegłem Pana że nie chce zbrylonego i zleżałego wapna.  A co do tego 1200zł to gosciu przysłał mi jakies badanie na którym jest 57% CaO 🤣:D to juz wgl jakis krętacz...


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12415

Do znawców tematu.  Co powiecie o wapnie nawozowym z Trzuskawicy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niezlygagatek    425

Wiecie może czy kopalnia Sulejów oferuje wapno rolnicze? Mam propozycje wapna magnezowego w dobrej cenie ale w internecie znalazłem informacje jedynie o kruszywie drogowym z tej kopalni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Na każdej kopalni Dolomitu jest odsiew 0-2 lub 0-4 nazwany wapnem 😁

  • Like 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj