wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Bambi14    97

a co ma jedno do drugiego? nomalnie po burakach odrazu orke robie, tylko w tym roku chcialem wszystko wapnowac.. wiec albo pozycze talerzowke albo powapnuje za rok, a tam gdzie widac po roslinach ze jest kiepsko, okolo hektara na 5 hektarowym polu to sypne krede granulowana zeby juz dzialala..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Ja tam bym po burakach nie orał. Kwestia jaki masz gruber ale na 15cm liscie buraczane powiniem wymieszac, przeciez to sama woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a co ma jedno do drugiego? nomalnie po burakach odrazu orke robie, tylko w tym roku chcialem wszystko wapnowac.. wiec albo pozycze talerzowke albo powapnuje za rok, a tam gdzie widac po roslinach ze jest kiepsko, okolo hektara na 5 hektarowym polu to sypne krede granulowana zeby juz dzialala..

Nie miałem buraków więc mogę się mylić. Ale moje doświadczenia z połączeń gruber + coś zielonego na polu nie są miłe. Dlatego tak sugeruję że gruberem może się zapychać od tych liści.

 

Jeśli chodzi o samo wapno, gruberem wymiesza się dobrze. Ale to czy będzie gruber szedł w liściach po burakach, sam wiesz najlepiej.

\

EDIT: Ehh @pikul139 dobrze że polubiłeś moją aktywność tu na forum, bo miałem ci odpisać ale zwyczajnie zapomniałem. Dobrze że się przypomniałeś.

 

54 zł/t na kopalni tej kredy to jest dobra cena. Tylko czytając miejscowość Kornica zapaliła mi się czerwona lampka.

Jeśli gość chce ci to przywieźć 4 ośką to od razy zaznacz przez tel że nie życzysz sobie jakiś większych kawałków zlepków towaru. (kawałki wielkości kamienia brukowaca) dyskwalifikuje taką dostawę. oczywiście jeśli takich kawałków będzie 3 czy 13 to nie spoko. Chodzi o to by pół towaru nie były bryły.

 

Jeśli swoje wymagania jasno mu zaznaczysz przez tel, a najlepiej jak byś złożył zamówienie przez email i wszystko to opisał, to przed wyładunkiem i przed zapłaceniem kasy niech plandekę skręci i sprawdź czy nie ma takich kawałków/zlepków. Jeśli są to wyproś go z placu.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pikul139    0

Powiedz mi a może znasz pewnego dostawcę kredy 06a lub węglanu wapnia jestem z Małopolski okolice Tarnowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiedz mi a może znasz pewnego dostawcę kredy 06a lub węglanu wapnia jestem z Małopolski okolice Tarnowa

W twoją lokalizację jechać z podlaską kredą byłoby bez sensu. Szukaj czegoś jak najbliżej bo koszt wapnowania to w głównej mierze transport towaru z kopalni na pole a dopiero później wartość wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

knoro93 głabie jakbys NIEZROZUMIAL te twoje wapno za 50zl dziala po paru latach i trzeba go wysypac 3-5t i ma 5.5ph a moje wapno sypie sie 0.5-1t na 1ha i ma 10ph i dziala odrazu. skoro wolisz kupic sobie tansze wapno i miec efekty po kilku latach to twoja sprawa ale to co ja robie to moja sprawa a pozatym posiadam 10ha polebko doswiadczalne GŁĄBIE

Myślę że już nie muszę nic pisać koledzy wyżej za mnie podsumowali Twój stan wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

Panowie może mi doradzicie, mam teraz na polu pszenice i po niej chce zasiać poplon na kiszonkę, tylko że chce dać też obornik i wapno. Jak waszym zdaniem będzie najlepiej dać wapno po żniwach zrobić podorywkę i zasiać poplon a po poplonie (pażdziernik/listopad) dać obornik i orka zimowa? Czy może po żniwach dać obornik zrobić podorywkę i poplon a po nim wapno i może jeszcze zrobić gruberem i dopiero orka zimowa? co radzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz121515    14

Zdecydowanie pierwsza opcja, też tak będę robił, a w polcalc nawet jest tabelka w jakich odstępach można dawać obornik po wapnowaniu przed roślina następczą, średnio jest 10 tygodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pikul139    0

Co. Sądzicie o wapnie i kredzie z tego źródła Lhoist Bukowa Sp. z O.o.
ul. Osiedlowa 10
29-105 Krasocin
Tel.: (041) 388 91 05
Fax.: (041) 388 91 06
cok@lhoist.com
www.lhoist.pl
Zakłady:
Lhoist Bukowa Sp. z O.o.
Krasocin, woj. świętokrzyskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Lhoist z tego co wiem nie ma kredy tylko tlenki i mączkę wapienną np. Bukowiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Dzisiaj dojechało do mnie wapno z morawicy, teraz tylko czekać na żniwa i można ruszać z nim w pole :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

I do mnie dziś dojechało i to jest pewne że się kurzy bo straszny pył, ale w bezwietrzną pogodę myślę że nie będzie najgorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Jest ładnie rozdrobnione przez co będzie lepsza efektywność ale kurzyć się będzie na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

Dobre wapno polecam z nordkalku standard cal jest dobrze zmielone i jest to wapno węglanowe a nie jakiś dolomit co moje wnuki może zobaczą efekt na pole.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

 

To jest jakiś przewał , ktoś zmienił parę liter w nazwie "Wapniak Koszelowski" żeby się ludziom kojarzyło z najlepszym wapniakiem w kraju.

Wapniak Koszelowski produkowany jest w Koszelowskich Zakładach Kredowych  http://www.kzkpolska.com/

A to wapno z fotki to na bank jakiś przekręt. Czytałem ,że to wapno jest podrabiane i oferowane ze zmyłką w nazwie , że niby markowy produkt.

 

Trzymajcie się od takich ofert jak najdalej. Mówią przecież ,że "tanie mięso psy jedzą" , albo że "Tanio to jest drogo"

Lepiej w dzisiejszych czasach dołożyć trochę kasy i kupować towary sprawdzone z uznaną renomą , mając pewność , że kupiło się

nawóz który zadziała jak oczekujemy a nie fundować sobie loterię bo trochę taniej. Uprawa to rok a my nie mamy czasu roku tracić.

 

Ja osobiście parę podobnych wpadek zaliczyłem (nie o nawozy chodzi) i powiedziałem sobie ,że nigdy więcej. Domokrążców gonię z podwórka od razu.

 

Jak kupuję coś od nieznajomych pośredników to dzwonię do kopalni , czy zakładu i pytam czy gość jest ich klientem, jeżeli nie potwierdzą to wypad.

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj