wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

jarekkk9    0

a co sądzicie o wapnie sprzedawanym na allegro w przedziale cenowym od 15 do 25 zł za tone ktoś kupował je i jak z działaniem tego wapna bo jakieś tanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja kupuje wapno z Kruszwicy, tak kierowca mowil i place po 55 zl/t z transportem. CaO 50% Mg 3-6%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

odświeżając temat. Czy można wapnować pole na wiosnę przed siewem owsa?

 

TAK MOZNA ALE TYLKO KREDA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1983    0

koledzy pomocy. chciałbym kupic wapno na pole tylko jakie wybrac??? i gdzie znaleźć jakiegoś dystrybutora z transportem, jestem z woj. łodzkiego gdyby ktoś mial namiary to prosze żeby napisał

Z której części łódzkiego jesteś??? Jak z pogranicza z Wlkp to możesz próbować 691-961-360 120/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a co sądzicie o wapnie sprzedawanym na allegro w przedziale cenowym od 15 do 25 zł za tone ktoś kupował je i jak z działaniem tego wapna bo jakieś tanie

 

Tanie wapno ale transport drogi. Jak dla mnie to razem i tak wychodziło ok 100zl/t więc drogo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

O widzę że z Gniewkowa czyli nie tak strasznie daleko ode mnie. Facet od którego zamawiałem wapno mówił że bierze z kopalni spod Inowrocławia, może to właśnie o ta kopalnie chodzi. Najlepiej zadzwoń i zapytaj się co i jak. W moim przypadku wapno wyszło dość tanio, niecałe 60zł/t z transportem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ale zbadaj te rędziny. Skała macierzysta rędziny jest zasobna w wapń więc może zabieg wapnowania nie będzie konieczny.

 

 

Właśnie dlatego pogonię ich widłami. :) Ale przynajmniej wszystkie pola mam przebadane i wiem, co muszę w nie "wpakować". Co do nowego, tymczasowego areału, poprzedni dzierżawca niewiele wkładał do ziemi (sypał mineralnymi, lecz wiadomo, podstawą jest poplon/obornik co parę lat), i co prawda, rosło mu nieźle, ale jednak ją nieco wyjałowił...

 

PS Po pierwszej orce na jednym z pól (rędziny) przez cały dzień zbieraliśmy kamień z jednego 6ha kawałka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Koledzy. Mam pytanie obornika nie stosuje sie w tym roku co wapno. A jak sytuacja wyglada z sola potasowa i superfosfatem?

Jak teraz powapnuje weglanowym pod jeczmien moge dac sol i fosfor jaki czas musi uplynac? Chce po pszenzycie zasiac jeczmien zimowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Wlasnie od nich kupilem. Dobrze sie rozsialo chociaz troche mokre. Teraz czekac na efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wapno z superfosfatem odpada. Zajda reakcje chemiczne które spowodują że powstanie trudno rozpuszczalny związek tzn że fosfor będzie nie przyswajalny. Chociaż w sumie jak będziesz dawać węglanowe to nie powinno być problemu, długo się rozkłada. Na Twoim miejscu zrobił bym tak: wapno na ściernie i wymieszać(gruber, talerzowanie itp), a nawóz przed orka lub po orce przed agregatem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja kupowałem z Dalgety po 81 w domu a z Nord calcu po 102. Kopalnie są koło siebie. Cena wapna np polu. Jestem bardzo zadowolony z jednego i drugiego.

Koło mnie jest kopalnia w Wojcieszowie i mają 50 po 55 zł ale nie podoba mi się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Wapno węglanowe 50% CaO, chcą po 55 zł/t, podniesie mi ono pH? Wiem że tlenkowe by było lepsze, ale chcą 140 zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

a co sądzicie o wapnie sprzedawanym na allegro w przedziale cenowym od 15 do 25 zł za tone ktoś kupował je i jak z działaniem tego wapna bo jakieś tanie

Kolego warto podzwonić z allegro i wybrać odpowiednie wapno. Ci co to sprzedają są pewnie dystrybutorami i przewoźnikami niektórych Kopalń. Jak dzwoniłem to mają przyzwoite ceny, warto coś wybrać, tylko pytaj z której kopalni. I pamiętaj że jak chcesz odkwasić ziemie to kupuj wapno bez magnezu tylko CaO, a jak podtrzymać pH (czyli jak masz poziom pH od 5,8 to możesz stosować wapno magnezowe)Podawałem też koledze już jednemu numer do Kopalni Morawica 41/367-02-27. dzwoń tam i się dogadasz.

 

Wapnowanie w tym przypadku jest konieczne myślę że min 2t CaO/ha, na Twoim miejscu bym dał gdzieś 4t tego wapna.

Kolego, z tym tlenkiem to uważaj, zebyś nie wypalił sobie próchnicy, bo kolega napisłał, zebyś dał 4 tony wapna tlenkowego,ta dawka jest za duża. Proponuję ci wysiać tylko 1 tonę wapna tlenkowego. Oczywiście uzależnione to jest jeszcze na jakich ziemiach chcesz to wapnować. Takie dawki co kolega napisał to można stosować, ale przy wapnie węglanowym. (oczywiście to jest mylące że Kopalnie podają w przeliczeniu na Tlenek wapna CaO i wapna które mają od CaO 60% to sa już wapnami TLENKOWYMI.

Edytowano przez Astora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W sumie kolega pisal o glebie średniej więc troche przesada z taka ilością tlenku. Najlepiej podzielić zabieg na 2-3 razy.

 

@Senator a jakie to gleby? Jak gleba ciężka a te wapno ma wysoką reaktywność to da dobry efekt, oczywiście nie zadziała od razu. Jak gleba ekstremalnie ciężka a mała reaktywność to działanie będzie bardzo bardzo wolne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Ziemie średnie, gdzieniegdzie trafi się ciężka, a jeszcze rzadziej lekka, klasa III-IV z przewagą na IV, muszę napisać do nich malia (do Gniewkowa) jaką mają reaktywność tego węglanowego 50% CaO, może się orientujesz? :D

A tak wogóle to Ty też pisałeś że zamawiałeś, jeśli można wiedzieć to skąd, jaka zawartość CaO i reaktywność? I mówisz po 60 zł/t Cię wyszła? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

witam mam pytanie czy przed wapnowaniem jest lepiej jest zlikwidowac ściernisko np kultywatorem,gruberem czy dawac na same ściernisko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarek7340    107

My będziemy dawać na sciernisko zaraz po zebraniu słomy i póżniej zrobię gruberem i niech czeka pole do orki pod zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

@Senator ja Ci polecam z Gniewkowa, chociaz uprzedzam ze calkiem suchego wapna pewnie tez nie dostaniesz. Z opini innych gospodarzy uslyszalem ze "z wygladu, na oko" powinno bardzo dobrze dzialac, no ale wiadomo na oko to chlop w szptalu umarl jak to sie mowi:p

Dodam ze drugi i trzeci transport dotalem juz po 50 zl/t i taniej juz nie znalazlem na pomorskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Niższa cena @wiesko dlatego że więcej niż jeden transport? Te ceny to brutto? Jeszcze mi powiedz z jakiej okolicy jesteś, ja spod Tczewa :)

To że mokre to się mówi trudno, też taniej w pomorskie nie znalazłem.

Edytowano przez Senator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ziemie średnie, gdzieniegdzie trafi się ciężka, a jeszcze rzadziej lekka, klasa III-IV z przewagą na IV, muszę napisać do nich malia (do Gniewkowa) jaką mają reaktywność tego węglanowego 50% CaO, może się orientujesz? :D

A tak wogóle to Ty też pisałeś że zamawiałeś, jeśli można wiedzieć to skąd, jaka zawartość CaO i reaktywność? I mówisz po 60 zł/t Cię wyszła? :)

 

Więc bierz węglanowe.

A brałem je stąd że znalazłem w okręgowym ARIMR ogłoszenie o wapno. Zadzwoniłem a to sie okazał rolnik który zamawia wapno i zamawia więcej kursów(w zalezności od chętnych). Mówił że zrobił tak bo gdy weszly doplaty na wapno z UE to wapnował pola i zamiast przywiźć mu dobre wapno to przywiezli mu coś co słabo działało. Te wapno co zamawia obecnie ma 50%CaO mówił że z okolic Inowrocławia. Reaktywnośc wspominał że ponad 90%, mówił że sam stosuje i są dobre efekty. Dodatkowo przy transporcie ma dostarczyć badanie tego wapna dokładnie ile tam wszystkiego jest. A cena wyszła mnie 1500zł za tira czyli chyba 26 ton.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj