wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
warchest    253

jak ostro kwasne to tlenkowe najlepsze ale z jakiej kopalni itd to niewiem niech sie ktos wypowie z jakiej bral takowe wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Panowie zakupiłem wapno jakieś niemieckie tlenkowe ile tego wysiac na 50 ar tak jak mówiłem ph 3.5 z zamiarem siania żyta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Niemieckie tlenkowe ? Wątpię.Pierwsze słyszę o niemieckim tlenkowym.Dasz fotkę worka lub cokolwiek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

A nazwa ? Stawiam skrzynkę wódki że to 80% CaCOa nie CaO. Zawsze tak nabierają rolników, stały chwyt.

Jeżeli jest tak jak napisałem kupiłeś bardzo słabe wapno węglanowe.

Jeżeli ma 80% CaO to jest ok,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Miała albo CaCa nordkalk albo właśnie to tlenkowe CaO tak mi czytała ale zobaczymy jak przyjedzie .. kupię gdzieś w okolicach łodzi lub w samej zyto bojko pytam jestem tam jutro w trasie i bym się zaopatrzył. . Sorry za offtop

Edytowano przez marcin5320

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Więc zwróć uwagę na to czy to jest 80 CaCO3 (wapno węglanowe, kredowe) czy 80 CaO (wapno tlenkowe palone)

Jeżeli jest to 80 % CaCO 3 to nawet tego nie bierz, chyba że kasy Ci nie szkoda albo jest bardzo tanie.

Przelicznik jest taki 80 % CaCO3 x 0,56 =44,8 % CaO pod warunkiem że nie ma w nim żadnej wilgoci. No i oczywiście wtedy jest wapnem węglanowym a nie tlenkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906

Marcin a to jest wapno pyliste czy granulat bo w granulacie występóje węglan a z tlenkowym jeszcze się niespotkałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

No i przyszło tak jak mowiliscie pisze jak byk CaCO. .. czyli nie za dobre mam 1 bb wuu starczy na te 30 ar ? I od razu siac tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

A nazwa ? Stawiam skrzynkę wódki że to 80% CaCOa nie CaO. Zawsze tak nabierają rolników, stały chwyt.

Jeżeli jest tak jak napisałem kupiłeś bardzo słabe wapno węglanowe.

Jeżeli ma 80% CaO to jest ok,

No to czekamy na tą skrzynkę wódki:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25626

Pewnie wcisnęli Ci wapno Granucal Grade I lub IV. I pewnie około 600 za t zapłaciłeś? Ale niemieckie :D

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem dzis 25t wapna tlenkowego, jaką dawke polecacie ? Ogolenie klasa 4,5 ziemi. Czy moge po wapniowaniu siać zboza i nawozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Z tym wapnem tlenkowym na taką glebę to nie był dobry pomysł...

Jakie masz pH? Co to za wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ph nie znam, probki dalismy do badań ale nadal czekamy na wyniki, wapno jest w postaci pyłu, okolo 65 procent wapna, a czemu nie dobry pomysl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Udało mi dziś w końcu uderzyć z wapnowaniem. To czekałem na usługę to na pogodę. A okazało się że mam sprzęt do rozsypu wapna pylistego na podwórku. Wystarczyła mała przeróbka poczciwego lejka by zaczął sypać jak ta lala. Wapno w BB ni suche ni mokre, super równo rozsiane i nawet mocny wiatr nie przeszkodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22
post-55090-0-29196500-1488552782_thumb.jpg

Troker , pewnie zamontowałeś mieszadło i dlatego nie zatyka chyba że miałeś granulat to nie powinno zapychać , ja próbowałem lejkiem sypkie i za mało sypało , musiał bym jeździć 3 razy dłużej a do wapna najlepszy chyba jest Kos , wysiałem chyba co do kilograma.

A tak poza tym to mam pytanie,  gdzieś na początku wysiałem tlenkowe CaO min. 70% , chyba raczej to był tlenek a nie podróbka czy tam CaCO3  bo prawie mi oko wyżarło a węglan czy inny by nic złego nie zrobił po wpadnięciu do oka , ale wracając do tematu bo wysiałem te wapno i na drugi dzień zmieszałem tak do 10cm (załącznik), i mam takie pytanie bo raczej te wapno się zmieszało w miarę z ziemią , może miejscami jest coś na wierzchu ale troszkę, przejechałem tym kultywatorem  po rozsianiu wapna i zastanawiam się jeszcze czy zmieszać to jeszcze raz pod koniec marca? Czy może już wtedy rozsiać nawozy i odrazu zmieszać 2w1 bo inaczej będe musiał dwa razy jezdzić co wiąze się ze stratą wody , i paliwa. Jakbyście zrobili na moim miejscu.

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Rozsiałem pyliste i rzeczywiście  dorobiłem mieszadło(przedłużka plus rolka). Przy maksymalnym otwarciu zasuwy wychodziło tak pomiędzy 1 do 1,3 t na ha. Wątpię Byś kosem(też posiadam) wysiał szybciej. W 3 godziny wysialiśmy z ojcem ze 12 ton. Z tym że BB wcześniej rozwiezione po polu i wszystko w jednym kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Wlasnie ph nie znam, probki dalismy do badań ale nadal czekamy na wyniki, wapno jest w postaci pyłu, okolo 65 procent wapna, a czemu nie dobry pomysl?

 

Wapno tlenkowe stosuje się zwykle na cięższe ziemie i żeby ostro zadziałać.

 

Jeśli dasz teraz sporo, a okaże się dość dobre pH no to efektem ubocznym będzie znaczne przesuszenie gleby więc zaczekaj na te analizy lepiej i odpowiednio dobierz dawkę.

 

Ja ogólnie preferuję kredę. Skuteczna i bezpieczna :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

U mnie też było sypkie ale jak zasypałem na noc zbiornik to na drugi dzień tak się zsiedziało , że nie chciało nic lecieć, może jakbym świeżym zasypał lub drugi raz to samo to by szło bo też dorobiłem mieszadło  ale wkońcu przepiąłem na kosa i w pare godzin wysiałem 2 ha. I dawka chyba idealnie bo coś koło 1t/ha.  Lejek ma większy zbiornik bo pewnie coś koło 500kg a Kos koło 200kg, ale jakby dorobił metalowy zbiornik z nadstawkami do kosa to do wapna jak jest jak ulał. W 3 godziny 12 ton jest możliwe jeśli sypaliście z bigbaga , ja zamówiłem 2 BB i łopatą dopiero z niego ładowałem na Kosa. Kos fajny bo ma taśmę i ja mam zawieszany więc puszczam w dół i rozsiewam więc niczego więcej nie trzeba , a no i kos ma jedną wadę a mianowicie po przechyleniu z taśmy wapno leci już nie na środek tarczy tylko na bok i rozsiewa szerzej w strone nierówności

A tak pozatym to był bym wdzięczny jakby ktoś pomógł co  z tym kultywowaniem co napisałem wcześniej :)

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co wiem to wapno tlenkowe odrazu trzeba wymieszać z gleba wiec bede musiał wstrzymać siew. Ph bedzie raczej niskie bo od 15 lat wapno nie bylo sypane na pola i łaki a na pasteiskach mam sporo szczawiu ktory jest oznakiem kwaśniej gleby. Nie wiem tylko czy moge posiac wapno odrazu nawoz i uprawiac pod siew, czy wapno z nawozami nie wejdzie w jakas niekorzystna reakcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Raczej nie wolno mieszać nawozów i wapna, musi być minimum 4 tygodniowy odstęp ale wg. Wikipedi i tabeli mieszania nawozów można mieszać wapno tlenkowe z polifoską , ale ja bym poczekał ten miesiąc dlatego ja wysiałem początkiem marca a miałem w planie już początkiem lutego ale było za duże błoto

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Krótko mówiąc "gryzie się" z fosforem, natomiast jeśli masz skrajnie kwaśne to i tak fosfor nie będzie zbytnio dostępny. Ogarnij odczyn, a później daj nawóz PK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj