wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Alio    116

Specjaliści od wapnowania!

A co sądzicie o tym? Trafia mi się do kupienia 15 ton kredy ale to nie zwykła kreda nawozowa tylko jakaś specjalnie oczyszczana. Miała być stosowana jako wypełniacz do tworzyw sztucznych. Firma ją kupiła i stoi na magaznie 10 lat. Jest pylista w workach po 40 kg i na paletach. Kupa zabawy z załadunkiem do siewnika. Chcieli za nią po 250 zł/t (cena zakupu była 400 zł/t) Ja zaproponowałem 90-100 zł i jest szansa że tak by poszła. Jest sens robić taki zakup?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za 100 zł jak sucha to bierz. Najwyżej kupisz auto czegoś innego (wilgotnego) i pomieszasz to wszystko aby w powietrze nie leciała. Jak worki papierowe to ich nie rozcinaj tylko wszystko razem na pole zawieź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Taką pylistą to siać tylko tymi rozsiewaczami pneumatycznymi z lancami, albo jakieś płaszcze w RCW robic jak @biały to zrobił. Węglanowe zwykłe bez magnezu z Morawicy siałem jak suche to pylica dobra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Panowie tak się zastanawiam (może ktoś z doświadczenia mi powie) czy da się uregulować PH samą kredą nawozową? PH wynosi ok 4,5 -5,0.

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Zależy jaka ziemia(bardzo lekka- ciężka) to pierwsze pytanie.Jeżeli lekka tak, jeżeli ciężka też ale albo bardzo duża ilość jednorazowo(nie polecam) albo latami trzeba stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

III-IV klasa, gleba ciężka. W  zeszłym roku zastosowałem 1t/ha wapniaka koszelowskiego, w tym planuję dać około 2t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Taką pylistą to siać tylko tymi rozsiewaczami pneumatycznymi z lancami, albo jakieś płaszcze w RCW robic jak @biały to zrobił.

 

Jaki pneumatyczny rozsiewacz do wapna byłby dobry za nieduże pieniądze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Coś mi się zdaje że pneumatyczny to kupił właśnie też Bialy2005, chyba

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Kupiłem amazonke ze żmijkami do wapna pylistego, a wczesnij w RCW-3 musiałem zrobic osłone z plandeki zeby nie wywiewało.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

pochwal sie fotami tej amazonki. Ile trzeba wyłozyc za taki sprzęt?

 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

sa w galeri  byłą kupiona jakos przed żniwamia 2016 za takei cos trzeba dac około 15tys  ja mam żmijki i talerze 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

JUz tyle razy było pisane o wapnie z morawicy w tym temacie ze szkoda powtarzac. rzeczytaj ze 2-3 strony wstecz i napewno cos tam znajdziesz :) Szukanie informacji nie boli. na każdej stronie praktycznie ciagle te same pytania i to samo wapno :) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Specjaliści od wapnowania!

A co sądzicie o tym? Trafia mi się do kupienia 15 ton kredy ale to nie zwykła kreda nawozowa tylko jakaś specjalnie oczyszczana. Miała być stosowana jako wypełniacz do tworzyw sztucznych. Firma ją kupiła i stoi na magaznie 10 lat. Jest pylista w workach po 40 kg i na paletach. Kupa zabawy z załadunkiem do siewnika. Chcieli za nią po 250 zł/t (cena zakupu była 400 zł/t) Ja zaproponowałem 90-100 zł i jest szansa że tak by poszła. Jest sens robić taki zakup?

 

Jeżeli sie zdecydujesz na kupno tego wapna i nie masz możliwości rozsiewania tego rozsiewaczem pneumatycznym, to kiedyś (chyba tutaj na forum) ktoś polecał rozsiewanie takiego wapna wcześnie rano czy w dni kiedy jest mgła, ponoć ten pył wtedy tak nie idzie w eter.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ecogran wydaje się być lepszą opcją od polcalcu. Pierwszy to kreda jeziorna, drugi mielony wapień jurajski

Nie mieszaj pojęć.  

Tlenkowe to wapno palone, nie występuje w granulacie tylko w kawałkach - połupane na drobną frakcję to co zostało wypalone w piecu - działa b. szybko.

Granulowane to pojęcie dotyczące formy sprzedaży wapna. Produkowane jest  tylko po to aby ułatwić wysiew. Będzie to albo zgranulowany zmielony na pył węglan wapnia, albo zgranulowana wysuszona kreda jeziorna/pisząca.

Na rynku znajdziesz wiele ofert wapna granulowanego. Tu też jest najwięcej oszustów. Bo część otoczkuje kamień, a część użyje takich materiałów jako lepiszcza, że to przez miesiące się nie rozpuści.

Kreda jeziorna zawsze szybciej zareaguje niż zmielony na pył węglan. Najszybciej zareaguje tlenek, ale jak wcześniej pisałem tu są i  minusy.

W formie węglanu możesz podać i 5 ton i nie zaszkodzi, najwyżej kieszeni.

Jak możesz wjechać w pole to nie czekaj i siej. Na dobrej ziemi  możesz sypnąć trochę tlenku (nie powiem Ci ile) lub najbezpieczniej kredę z Mielnika (nie wiem czy dostępna o tej porze roku), wapniak koszelowski, rudnicki, kornicki kreda z Dwikóz ( te 4 to granulaty z kredy) lub nordkalc fast, kujawit premium(pył) lub polcalc (granulat z tych samych pokładów co dwa poprzednie) lub każde inne wapno mielone.

Kolejność zamieszczona jest jednocześnie kolejnością w szybkości działania. Granulat to droższa opcja tego co jest luzem wymienione.

 

Myślisz, że polcalc zadziała tak samo szybko jak wapniak koszelowski? Różnica w cenie 10zł/t

 

Czy pod jęczmień jary warto jeszcze treaz dać takiego wapna? Wg. zaleceń polcalc http://polcalc.pl/DOCUMENTS/Ulotka.pdf pod jęczmień najlepiej dawać po żniwach ale już np. pod kukurydze można też wiosną.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Myślę, że polcalc(pokład Jury) trochę wolniej. Koszelowski z okresu Kredy.  Ale ile wolniej nie wiem.

Na pewno warto dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Moge pasadowe posiać teraz na żyto? Nic sie nie stanie? Chce to zrobić jeszcze przed pierwszą dawką azotu 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drax    1

Mam pytanie dotyczące wapnowania, mam pole które po badaniahc w SCHR próbki wykazały pH = 4.09, zalecana dawka nawozowa w czystym składniku to 2,9 t Ca0 na ha, działka ma 1.3 ha z tego co rozmawiałem z specjalistą terenowym mówił, żeby nie dawać tak dużej dawki jednarozowo. Na polu próbowałem sadzić wierzbę energetyczną jednak nic nie rosło, podobnie w zeszłym roku było w przypadku wysiewu gorczycy, oprócz miejscami chwastów nic nie wzeszło, w tym roku również planuję posadzić jakiś poplon i przyorać to później.

 

Czy moglibyście doradzić jakie wapno zastosować i w jakiej dawce początkowo, tak aby to było uzasadnione ekonomicznie?

Jest ktoś może z okolic Częstochowy i ma kontakt do osób które handlują wapnem w mniejszych ilościach ? Głównie co znajduję ogłoszenia to minimalne zamówienie od 25t. 

 

Edit: gleba lekka

Edytowano przez drax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeśli masz dostawczaka albo możliwość najęcia przejedź się do trębaczewa ul kolejowa zakład kredowy minerał sprzedają tam wapniak rolniczy workowany albo big-bag od niedawna produkują też granulowane od aleksandri będzie tam jakieś 45 km (przez kłobuck-miedźno-działoszyn) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Pożyczyłem ostatnio kwasomierz od znajomego i wyniki mi wyszły następująco (próbki pobrane z paru miejsc na pojedynczym polu)

 

1. pole które chyba nigdy nie widziało wapna , miejscami rósł skrzyp polny ph wyszło  na b.dobre

 

 skrzypafkj2.jpg

 

2. pole na których były warzywa  , fasola i ziemniaki 

 

okopoweezjug.jpg

 

3. pomiar ph w doniczce w domu w celu sprawdzenia miernika ph

kwiatl5j3u.jpg

 

 

Dodam , że po dodaniu octu do próbek odczyn zmniejszył się do 4-5 pH.

Więc po tym pomiarze wygląda na to ze odczyn jest ok , podobno nawozy zakwaszają glebe a jak nie było nigdy sypane nawozem to chyba nie miało co zakwasić i stąd takie wyniki. Fasola którą zasiałem w kwietniu chyba by na takich kwasach nie urosła aczkolwiek sypany był nawóz npk i urosła fajnie. Także chyba problemem u mnie chyba był brak nawozów przez co plon zbóż był słaby. Zastaniawiam się czy zrobić dla pewności badanie gleby w stacji czy ostatecznie sprawdzić tym płynem helliga

 

 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7877

Kolego nie patrz na skrzyp bo teraz skrzyp zrobil ekspansie i rośnie na polu o prawidłowym ph.zrób badania ziemi i wtedy będziesz pewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiem ci cos na temat tego kwasomierzu . On łapie elektrony i protony z gleby czyli ładunek . Ktoś kiedyś jasno tu wytłumaczył na czym to polega od siebie mogę powiedzieć że można go sobie wsadzić w dupe ! Zrobiłem odczyn gleby badanie na tym wskańżniku ph wyszło mi 5.6 wiec nie ma tragedi ale gleba poszła do analizy i ta sama próba z analizy wyszła 4.3 ;) Wiedziałem że tam jest nedza dlatego mnie zastanawiał ten odczyn idać dalej . Moja naj lepsza działka obecnie ph około 6 na tym czymś wychodziło 7 i masz racje jak dolejesz octu spada tak samo ,wody  a wode lejesz po to by własnie te elektrony mogły jakoś zadziałac na ten kwasomierz a jej odczyn sam wynosi już 6 wiec może zawyżać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pożyczyłem ostatnio kwasomierz od znajomego i wyniki mi wyszły następująco (próbki pobrane z paru miejsc na pojedynczym polu)

 

1. pole które chyba nigdy nie widziało wapna , miejscami rósł skrzyp polny ph wyszło  na b.dobre

 

 skrzypafkj2.jpg

 

2. pole na których były warzywa  , fasola i ziemniaki 

 

okopoweezjug.jpg

 

3. pomiar ph w doniczce w domu w celu sprawdzenia miernika ph

kwiatl5j3u.jpg

 

 

Dodam , że po dodaniu octu do próbek odczyn zmniejszył się do 4-5 pH.

Więc po tym pomiarze wygląda na to ze odczyn jest ok , podobno nawozy zakwaszają glebe a jak nie było nigdy sypane nawozem to chyba nie miało co zakwasić i stąd takie wyniki. Fasola którą zasiałem w kwietniu chyba by na takich kwasach nie urosła aczkolwiek sypany był nawóz npk i urosła fajnie. Także chyba problemem u mnie chyba był brak nawozów przez co plon zbóż był słaby. Zastaniawiam się czy zrobić dla pewności badanie gleby w stacji czy ostatecznie sprawdzić tym płynem helliga

 

Gleba zakwasza się cały czas:

Równolegle, w glebie zachodzą procesy zwiększające zawartość w niej kationu wodorowego:

- mineralizacja substancji organicznej, której produktem jest CO2 - bezwodnik kwasowy kwasu węglowego

- nitryfikacja kationu amonowego będąca przyczyną pojawienia się w glebie H+ i NO3-

- utlenianie związków siarki, którego produktami są H+ i SO42-

- wietrzenie minerałów uwalniające do gleby m.in. H+ i Al3+

- hydroliza kationu glinu z wydzieleniem kationu H+:

[Al(H2O)3]3+ + H2O = [Al(OH)(H2O)2]2+ + H+

[Al (OH)(H2O)2]2+ + H2O = [Al(OH)2H2O] + + H+

[Al (OH)2H2O]+ + H2O = Al (OH)3+ H+

A to czy zakwasza się szybciej czy wolniej zależy od zawartości w niej kationów zasadowych Ca, Mg, K, Na.

Więc albo masz bardzo dobre gleby, które wytworzyły się z zwietrzenia skały wapiennej i twoja gleba naturalnie zawiera mnóstwo kationu zasadowego Ca+, albo ten pomiar jest błędny.

 

Aczkolwiek problemy z słabym plonem nie zawsze muszą być spowodowane niskim pH. Bo może być taka sytuacja że posiadasz dużo Ca, np. 70% (w związku z pochodzeniem twojej gleby), Mg zaledwie 5%, K 1% i Na 1% i pozostałe 23% dla kwaśnych jonów.

 

Zrób badania na pH w stacji i jeśli wyjdą podobnie do wyników z tego testera będziemy szukać problemu słabego rośnięcia roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drax    1

Ogon988, mam identyczny miernik, wskazywał na około 5.5-6 pH, na jesień zrobiłem badania gleby, wyszło 4.07, koszt niewielki w porównaniu do informacji które można uzyskać i dziięki temu zaoszczędzić na eksperymentach i przeczuciach i niewłaściwych nawożeniach, bo oprócz tego masz od razu zawartość N P K Mg jak dobrze pamiętam,

za jedną próbkę wychodizło ok 12 zł + 3 zł za zalecenia nawozowe do próbki, ja robiłem 4 próbki z ok 1h z powodu zróżnicowania gleby.

 

Mam pytanie dotyczace wapna, na składzie jest dostepne u mnie wapno granulowane magneozowe w cenie 450 zl/t, handlowiec twiedzi, że 0.5 t granulowanego zastąpi ok 3-4t wapna tradycyjnego, a oprócz tego jest łatwiej je wysiać(bo można lejkiem), czy jest to prawda ? ( niestety nie wiem jaki jest dokładny jego skład CaO)

Edytowano przez drax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

To jakaś plaga z tym granulowanym, chyba wszyscy handlowcy byli na jednym szkoleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj