Skocz do zawartości

Ogon988

Members
 • Zawartość

  241
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutral

1 obserwujący

O Ogon988

 • Ranga
  Zaawansowany

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Panowie mam pytanie czy dobrze zrobiłem bo w tym roku prawie całe pole zawaliło mi żółtnicą i troszkę komosą (dzierżawa). Zółtnica dopiero  zakwitła a komosa ma zielone "nasiona". więc wziąłem zabronowałem pole broną ciężką pare razy w róźne strony i pościągałem prawie wszystkie chwasty z pola, aczkolwiek bardziej mi chodziło aby zniszczyć mechanicznie te chwasty i zmieszać płytko te osypane  nasiona aby skiełkowały. No i teraz moje pytanie czy te nasiona zdążą skiełkować (o ile niedojrzałe mają taką możliwość)  tak abym mógł je w listopadzie zabronować jeszcze raz  jak urosną i zaorać bo jeśli teraz bym je zaorał to one mogą przetrwać i bym je napewno wyorał na  drugi rok i robi się błędne koło dlatego wolę teraz na jesień troche powalczyć z nimi.  Z góry dziękuje za pomoc
 2. żyto ozime Jak uprawiać

  @soltys48 na poplon , a jak ruszy wiosną wegetacja to zdąży to urosnąć tak do 20-40cm do końca kwietnia?
 3. żyto ozime Jak uprawiać

  panowie do kiedy można wsiac żyto ozime które nie będzie na ziarno ?
 4. ostropest plamisty

  Panowie czy ostropest nadał by się jako "bariera" przed np. sarnami bo mam problem to te zwierzyny mi jedzą rośliny podczas kwitnienia ? Gdzieś wyczytałem że wystarczy szeroki pas posiać  3m i jak to zarośnie to robi się bariera z kolcami nie do przejścia, co o tym sądzicie?
 5. Poplony

  bizonz0830 dzięki za odpowiedz A co myślicie o mieszance - gorczyca , wyka ozima , żyto ? Gorczyca wymarznie , wyka z żytem zostanie na polu aż do terminu siewu plonu głównego, ciekawi mnie czy jeśli to wszystko zostanie do siewu jako mulcz na powierzchni to ograniczy to rozwój chwastów w pozniejszym  terminie?    Samo żyto z wyką wyczytałem że 80kg żyta i 40 wyki na 1ha, mógł by ktoś doradzić ile wysiać tego jeśli dojdzie jeszcze gorczyca?
 6. Poplony

  Panowie można jeszcze posiać gorczycę która ma wymarznąć zimą? Co jeszcze można dodać ozimego do gorczycy aby wiosną rosło i odchwaszczało ? Najlepiej jakieś głębiej korzeniące się , z góry dziękuję za pomoc
 7. Co wyciąga kury z ziemi?

  jak odkopuje z ziemi to na pewno lis lub jakieś pieski bo u mnie było to samo tyle że nie z kurami. Siatkę posprawdzaj dookoła bo czasem lis lub pies potrafi się pod nią podkopać bo pewnie masz siatkę zwykłą leśną , nawet u mnie pies potrafił nie tyle co sie podkopać ale przez nią przejść jak gdzieś oczko się wygięło, 
 8. Poplony

  A jakie te wapno? tlenkowe czy węglanowe? jeśli węglanowe to można przed siewem poplonu dobrze mieszajac z ziemia i nie będzie problemu , rozsiać azot jeśli dajesz pod łubin i będzie ok, bo po tlenkowym trzeba czekać miesiąc zanim można zapodać nawozy i cokolwiek zasiać
 9. Poplony

  Na mój 1ha pociętej słomy kupno 5l bactimu jest troche mało ekonomiczne więc muszę raczej zostać przy samym azocie
 10. Poplony

  Okej , dzięki wielkie za odpowiedź , jeszcze jedno mam pytanie bo mam 1ha pola III klasa i problem w tym że ścinałem słome orkanem ale niestety nie pocięło tak dobrze i nie wiem czy ta słoma się nada jako nawóz ze względu na jej wielkość, jeśli się nada to ile zastosować saletry 34n lub mocznika na ha uwzględniając że słoma potrzebuje (chyba) azotu do rozłożenia oraz żyto do wzrostu. 
 11. Poplony

  Panowie jeśli chcę zasiać żyto ozime z przeznaczeniem na mulcz na późną wiosnę to wystarczy teraz podorywka i wysiew rozsiewaczem i później broną przejechac  jak ze zwykłym poplonem czy jednak trzeba wykonać orke siewną itd?
 12. fasola

  Desydent , znowu mam pytanko ws. boxera 800 bo część pola gdzie nawadnialem na niektórych zaczęło mi przysuszac końcówki, tylko końcówki zaczęło lekko przysuszac tak z 2-3mm a reszta rosliny ok , nie więdnie ani nic nie żółknie . Ale i tak widać pomiędzy poletkami kontrolnymi bez boxera i z nim że troszkę jednak spowolnił wzrost ale to chyba standard , no i teraz mam pytanie a dokładnie oczekiwał bym twojego zdania lub opinii na ten temat czy sobie nie załatwiłem tym plantacji i czy będzie rosła dalej mimo spowolnienia herbicydem.
 13. Owies jak uprawiać?

  W małym stopniu tak bo po rzutowym masz równomierne zagęszczenie , aczkolwiek był siany w połowie marca , dostał 42N przedsiewnie więc myślę że tutaj gęstość siewu i jego termin wpłynął najbardziej. Może z siewnikiem przesadziłem ale na drugi rok sieje rzutowo.
 14. Owies jak uprawiać?

  Jak tam u was zbiory ? Po rzutowym zebrałem 3x przyczepy więcej z tej samej powierzchni więc siewnik leci na złom :D
 15. fasola

  Tym razem wschody bardzo dobre , głębokość siewu i skorupa poprzednio załatwiła sprawę. Teraz po przesianiu jest w fazie 2-4 liści i chyba to ostatni termin na oprysk, dałem 1,5l niecałe 50 arów więc chyba dawka 3l/ha powinna wystarczyć , chwastnice już na drugi dzień coś paliło a komose coś już widać żółknie i zawija liście a na roślinie jak na razie nic się nie dzieje i oby tak było.
×