wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

thor1984    685

Panowie weźcie mi powiedzcie czym się różni kreda luzem od kredy granulowanej poza oczywiście granulacją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

A ta kreda czym sie różni od wapna węglanowego? I gdzie ją można kupić, jestem z kuj- pom, okolice Inowrocławia, węglanowe mam 7 km ode mnie.Wiem że najlepiej zrobić badanie na ph tylko czy moge to zrobić już teraz czy dopiero po zbiorach? No a na wyniki musze czekać 3 tygodnie to już bedzie po zniwach a potem nie kupie nigdzie wapna tak od razu więc chciałem zamówić teraz. Tylko nie mam pojęcia które wybrać? Czy węglanowe 35% bedzie dobre i jakie ilości Wy stosujecie mniej więcej żebym wiedział ile mam aut zamówić. Bo nie wiem ile sie daje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

A ta kreda czym sie różni od wapna węglanowego? I gdzie ją można kupić, jestem z kuj- pom, okolice Inowrocławia, węglanowe mam 7 km ode mnie.Wiem że najlepiej zrobić badanie na ph tylko czy moge to zrobić już teraz czy dopiero po zbiorach? No a na wyniki musze czekać 3 tygodnie to już bedzie po zniwach a potem nie kupie nigdzie wapna tak od razu więc chciałem zamówić teraz. Tylko nie mam pojęcia które wybrać? Czy węglanowe 35% bedzie dobre i jakie ilości Wy stosujecie mniej więcej żebym wiedział ile mam aut zamówić. Bo nie wiem ile sie daje .

Nazewnictwo wapna to spory problem bo nie tylko na forum ale i w polskich przepisach o wapnie jest troche zamieszania.

Ale tak na szybko:

 

wapno węglanowe ( i dolomitowe) - skała wydobywana w kopalniach odkrywkowych przy pomocy materiałów wybuchowych potem na specjalnych maszynach - kruszarkach, kruszona do postaci "piasku" czy "żwirku" - to własnie nasze wapno, np, morawica, nordkalk standard , kujawit

 

kreda (kreda to tez wapno węglanowe ale o kilkaset milionów lat mlodsze od skały wapiennej) - białe lub szare "błoto" kopane koparką z ziemi, łąki, pola itd... np. mielnik, koszelówka

 

i tu sie zaczyna zamieszanie bo np wapno węglanowe (te ze skały) zmielone na pył, tez bywa nazywane kredą.

 

temat jak widać szeroki, moze ktos bardziej kompetentny napisze więcej

Edytowano przez mariuszzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Są obok mielnika jeszcze jakieś kopalnie kredy ma ktoś jakieś namiary? Chcem poprostu podzwonić i zapytać skąd wyjdzie mi taniej. Do mielnika mam jakies 90 km i wołają 97 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@knoro93 A jakie wapno masz zamiar kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Krede ale nie granulowana narazie dzwoniłem do Mielnika ale moze ktos ma namiary do jakichs innych kopalni z kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

tak jak pisałem wczesnij w tej cenie bedzie w tym roku kreda jeziorna i taniej ciezko bedzie znalesc bo nie ma towaru i pogoda przeszkadza w wydobyciu. 97 brutto to ok cena. ja 3 lata temu płąciłęm 92 125km od mielnika


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A masz może namiary gdzie jeszcze można krede kupić? Czym rozsiewałeś krede rcw? Bardzo pyli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

kompetentnie o wapnowaniu to juz paru uzytkownikow pisalo dawno temu ale im sie znudzilo w kolko to samo co pare stron powtarzac. ida wakacje to nie problem przegladnac 150 stron.oprocz sponsorowanych postow agronoma[teraz przestal pisac,pewnie zmienil prace] sa wiarygodne informacje na temat wapna.

w skrocie sa trzy najwazniejsze rzeczy w wapnowaniu woda,czas i na koncu najmniej wazna samo wapno. bez wody wapno sie nie rozlozy[nie wejdzie w reakcje z roztworem glebowym] wapno kredowe zaczyna dzialac po min 6 m a dolomitowe po 1,5 roku nawet do 12 lat [w ksiazce takie dane znalazlem].

sianie samej kredy gdy poziom magnezu jest niski[a tak na 100 % na kwasnych glebach jest] jest bez sensu trzeba wysiac do tego min 300 kg kizerytu.

przy stosowaniu dolomitu najwazniejsze jest rozdrobnienie skaly, czym drobniej zmielony tym lepszy, to wapno podnosi poziom ca i mg latami , powoli i cudow w pierwszym roku nie ma i nie ma prawa byc, nagle podniesienie ph jest bardziej szkodliwe niz brak wapnowania.

zrodla informacji podalem w moich poprzednich postach ,paredziesiat stron wczesniej.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

VI klasa piach nic nie rosło /pustynia/ po zastosowaniu 4 ton kredy na ha rok wcześniej teraz piękna kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Skąd najlepiej kupić wapno w województwie mazowieckim? Chodzi mi o wapno weglanowe lub weglanowo-magnezowe na słabsze piaszczyste gleby najlepiej prosto z kopalni oczywiście całe sklady i jakie koszty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

VI klasa piach nic nie rosło /pustynia/ po zastosowaniu 4 ton kredy na ha rok wcześniej teraz piękna kukurydza

Dałeś 4 tony kredy w jednym roku ! ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dałeś 4 tony kredy w jednym roku ! ?

A co to szkodzi kreda ma takie ph że nie może zaszkodzić roślinom.Kreda To nie tlenek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tak to prawda -tylko 4 tony kredy to 2 tyś ! na 6 klasie jaki plon uzyskasz ? rozumie że trzeba włożyć żeby wyjąć ale bez przesady ......Ale każdy liczy po swojemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dostałem kilka ofert na wapno i dolomit jest droższy od młodszych złóż pozbawionych wapnia oraz dodatkowo charakteryzuje się niższą reaktywnością 40-50% zamiast 80-90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

ja w ubiegłym tyg zamówiłem wapno węglanowo-magnezowe z kopalni Żelatowa za 98zł/netto u mnie, powiat obornicki, zadeklarowali 50%CaCO3 15%MgO frakcja 0-3 , reaktywność 47%

Stwierdziłem że będzie to najlepszy sposób wprowadzenia magnezu do gleby a poza tym MgO ma bardzo dobre właściwości odkwaszające...

w poście 1555 kolega mariuszzz napisał:

Kolego, tak jak pisałem o wapnie węglanowym. Liczy się rozdrobnienie. Dolomit to najtwardsza skała stosowana do produkcji wapna rolniczego więc MUSI byc drobno zmielone, nawet na zupełny pył bez "kamyków". Jak tu wcześniej kilka osób pisało dolomit oprócz wapnia zawiera też magnez , najczęściej ok 15% MgO w czystym składniku i ok 30-35% CaO. Jeśli masz w glebie niski poziom magnezu to dolomit jest najtańszym sposobem uzupełnienia magnezu. Zauważ, że jeśli jakiś nawóz mineralny zawiera powiedzmy 4% MgO ,to w dawce 200 - 300 kg/ha nawozu dostarczasz do gleby tylko 8-12 kg magnezu. Natomiast jeżeli dasz 2 tony dolomitu ( a to przecież wcale nie jest duża dawka wapna) to wprowadzasz do gleby aż 300 kg MgO. Różnica kolosalna, prawda? W przypadku braku magnezu nie ma szans żeby go podnieść znacząco nawozami wieloskładnikowymi.

Jeszcze jedna sprawa, magnez też ma działanie odkwaszające i to sporo silniejsze niż wapń, tu jest artykuł:

http://www.lodr.pl/d...dkwaszanie-gleb

1 kg MgO odpowiada 1,39 kg CaO

Koniec wykładu;-)

 

 

tak więc myślę że po tym wapnie tak czy inaczej powinno lepiej rosnąć, nawet jeśli zbyt mocno nie odkwasi to wprowadzi dużo magnezu do gleby, a stosując nawozy mineralne w celu uzupełnienia magnezu chyba bym zbankrutował :)

 

 

panowie a co sadzicie o wapnie kujawit z bydgoszczy ktos je stosowal ? ??

 

wpisz w wyszukiwarkę na forum... ale z tego co zdążyłem przeczytać to ma b.dobre opinie..

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tak to prawda -tylko 4 tony kredy to 2 tyś ! na 6 klasie jaki plon uzyskasz ? rozumie że trzeba włożyć żeby wyjąć ale bez przesady ......Ale każdy liczy po swojemu.

Co Ty gadasz chłopie tona kredy 100 zł kosztuje. Liczyć sie naucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tak tylko wapno z magnezem zbyt dlugo by dzialalo jesli chce sie szybko odkwasic to wapno wegalnowe a magnez mozna uzupelnic kizerytem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

nie twierdze że nie ale dając np 3 tony wapna magnezowego wprowadzam do gleby 450kg MgO przy reaktywności na poziomie 50% wychodzi 225kg... Kizerytu musisz dać tonę żeby to osiągnąć a może i więcej bo nie wiem jak z reaktywnością tego... A teraz cena : 98zł za tonę wapna, 1350zł tona Kizerytu.. rachunek jest prosty....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w kornicy mozna kupić surówkę podsuszaną po 30zł/t + transport - rozsiałem w tamtym roku po żniwach 30t

Kolego na pewno ta cena była 30 zł/t bez transportu? Bo dzwoniłem pod ten nr. co podałeś i powiedziano mi 60 zł/t bez transportu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dzwoniłem, faktycznie jest teraz po 60zł + transport, ma spory zbyt i poszeżył ofertę (granulat i różne frakcje np. 3-4cm i drobniejsz) - przepraszam za wprowadzenie w błąd podając nieaktualną cenę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj