wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

panczo1922    637

koledzy z okolic Wągrowca, Rogoźna, Obornik w WLKP.

gdzie kupujecie wapno w miarę rozsądnych cenach? chodzi mi zarówno o wapno luzem jak i granulowane...

ja niestety zaopatruję się w jednej firmie nawozowej w okolicach Rogoźna i właśnie tam mam cenę na wapno granulowane GRADE IV za 580zł tona brutto. Uważam że można pokusić się i poszukać taniej. dlatego pytam czy macie może lepsze ceny w swojej okolicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePrz3mo    2

Odswieze temat i zapytam sie czy jesli zaorm obornik pózno jesienia to na wiosne moge dac wapno na tym pol ma byc pszenica lub owies?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14thekamil14    783

A mogli byście mi powiedzieć co daje wapno np.wyższy plon ??

I jakie wapno pod zboża jęczmien jary i ozimy pszenica ozima cebula i drzewka owocowe i w jakiej dawce??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

koledzy z okolic Wągrowca, Rogoźna, Obornik w WLKP.

gdzie kupujecie wapno w miarę rozsądnych cenach? chodzi mi zarówno o wapno luzem jak i granulowane...

ja niestety zaopatruję się w jednej firmie nawozowej w okolicach Rogoźna i właśnie tam mam cenę na wapno granulowane GRADE IV za 580zł tona brutto. Uważam że można pokusić się i poszukać taniej. dlatego pytam czy macie może lepsze ceny w swojej okolicy?

 

U Rozalczyka?Stosowałeś już wapno granulowane?

Napena Szamotuły:Grade IV - 550zł brutto,wapno luzem Nordkalk standard - 120zł z transportem firma Osadlowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a to drogo?, kreda jest z ogłoszenia poradnika rolniczego a z jakiej mniejscowości to nie wiem.

a ile na ha zastosować tej kredy.

Raczej tanio więc pytam co to za towar.

witam

a jak wygląda ta kreda z minerału, dostanie sie ja luzem czy tylko w workach?

i jaka jest jej cena i jak sie to rozsiewa?

Podobnie jak Nordkalk Fast Cal , jest to towar tak zmielony że prawie jest płynny , możesz zakupić w workach lub w bigach.

Luzem nie wchodzi w grę , wozić można to tylko beczkowozem. Wysiew tej mączki to dramat( ponoć najlepiej we mgle się rozsiewa) , ale cena do jakości bardzo dobra i efekty lux.

Panowie mam do was pytanie, planuję w sobote posiać rzepak na stanowisku po pszenicy. Ziemia wapna nie widziała dobre 10lat i chcę posiac pod agregat 600kg kredy granulowanej zmieszaną z polifoską 6. Jak dobrze doczytałem gdzieś w temacie to kredę i polifoskę mieszać mozna? Myślę też na wiosne pogłównie posypać kredą w ilości 400kg/ha (teraz nie moge dać jednorazowej dawki kredy ze względu na ograniczony budżet na zasiewy). Co wy na to? Da to jakis efekt?

 

Dodam, że ziemia to gł.kl.3 trochę 2.

Myślę że jak zastosujesz prawdziwy granulat kredowy to efekt będzie super. Rzepak uwielbia dobre wapno , tym bardziej pod agregat :)

pozdro

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

U Rozalczyka?Stosowałeś już wapno granulowane?

Napena Szamotuły:Grade IV - 550zł brutto,wapno luzem Nordkalk standard - 120zł z transportem firma Osadlowski

 

tak u Rozalczyka. Stosowałem, znaczy się od 1,5 roku stosuje to zawsze razem z nawozami pod korzeń... miejscami daję 200 a miejscami 300kg/ha. czy daje efekty? Ph od tego momentu nie badałem (wcześniej miałem ok 5,5) ale dziwnym zbiegiem okoliczności od tego czasu np. jęczmień wychodzi mi taki jak nigdy przedtem! pszenica również w tym roku pobiła rekord. Tak więc staram się trzymać postanowienia i daję to wapno zawsze pod siew. Kurzy się niemiłosiernie przy wysiewaniu. Jak weźmiesz do ręki to są to małe kuleczki (coś a'la polifoska) ale łatwo to idzie zduścić ręką i wtedy zostaje pył na dłoni.

Co to jest ten Nordcalk? opłaca się kupować bo wychodzi o wiele taniej? Forma granulatu czy w postaci sypkiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja w tym roku rozsiałem po raz pierwszy to grade IV pod kukurydzę ze względu na szybsze działanie(słabsze ph 5,5), bo decyzję o sianiu podjąłem wiosną.Moje przy rozsiewie nie kurzyło się i ładnie się siało.Na kawałku na którym pszenżyto lub żyto było marne,teraz kukurydza ma 2,5-3 metry i według mnie piękne kolby i wygląd.Czekam na wyniki analizy gleby powtórne i zobaczę czy to wapno coś pomogło,ale jak już napisałem wcześniej tam gdzie pszenżyto było słabe kukurydza robi wrażenie kolosalne.Resztę pola powapnowałem teraz Nordkalkiem po żniwach,wiosną dobiorę 2 ha tego pola do kukurydzy i porównam efekt,oczywiście na kawałku pola na którym zastosowałem Grade IV powtórzę to wapnowanie.Nordkalk jest wapnem sypkim.Czy się opłaca trudno mi powiedzieć.Na forum opinie są różne, ja zrobię doświadczenie raz na cztery lata 3 tony nordkalka czy corocznie 300-400 kg granulowanego.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Witam.

Jak się ma sprawa z wapnem i poplonami.

Mam zaorane i zasiany poplon. Czy za miesiąc mogę ściąć gorczycę, posiać wapno i zaorać? Czy Ściąć gorczycę, zaorać, posiać wapno i zabronować? Czy odpuścić teraz wapno i dać na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

@michal009 myślę że może odpuść i daj na wiosnę pod kultywator jeśli nie masz zamiaru siać nic na jesień ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

mam zamiar zastosować polcalc na pszenice po orce, jak ma się stosowanie polcalc wraz z polifoską 6 można wysiać jedno za drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

@FisKars

 

zobacz tutaj...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

 

 

 

Ja w tym roku rozsiałem po raz pierwszy to grade IV pod kukurydzę ze względu na szybsze działanie(słabsze ph 5,5), bo decyzję o sianiu podjąłem wiosną.Moje przy rozsiewie nie kurzyło się i ładnie się siało.Na kawałku na którym pszenżyto lub żyto było marne,teraz kukurydza ma 2,5-3 metry i według mnie piękne kolby i wygląd.Czekam na wyniki analizy gleby powtórne i zobaczę czy to wapno coś pomogło,ale jak już napisałem wcześniej tam gdzie pszenżyto było słabe kukurydza robi wrażenie kolosalne.Resztę pola powapnowałem teraz Nordkalkiem po żniwach,wiosną dobiorę 2 ha tego pola do kukurydzy i porównam efekt,oczywiście na kawałku pola na którym zastosowałem Grade IV powtórzę to wapnowanie.Nordkalk jest wapnem sypkim.Czy się opłaca trudno mi powiedzieć.Na forum opinie są różne, ja zrobię doświadczenie raz na cztery lata 3 tony nordkalka czy corocznie 300-400 kg granulowanego.

 

A możesz mi dać jeszcze namiar na tego Osadowskiego w naszej okolicy? bo jakoś nie widzę ich oddziałów w najbliższym rejonie...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naix    0

Witam, mam zamiar w tym roku dać wapno na ściernisko, pole klasy od IIIb do V gleby średnie/lekkie PH około 4,5 (w tym roku nie było badane), jakie wapno i w jakiej ilości dać aby było w miarę efektywnie i tanio ? myślałem nad nordkalk ale cenowo licząc 3 tony na hektar robią się niestety spore koszta... Zna ktoś może jakieś tańsze wapno o podobnej skuteczności ? Jestem z małopolski.

Edytowano przez Naix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Agronom : czy kreda pastewna mielona o granulacji poniżej 0,075 mm i reaktywności powyżej 95% przy cenie 125 netto jest dobrym wyborem do wapnowania pod pszenżyto ?? Dawka pod agregat w ilości 1t/ha a pod żyto 0.75 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shazmen    0

Dzień dobry zamierzam posypać wapno koszelowskie granulowane w ilości 1t na hektar na pole na którym posiałem wiosną łubin który wyginął jakaś choroba go zjadła. Następnie mam zamiar to potalerzować później zaorać i posiać żyto jak kasy wystarczy to może sypnę jakiegoś nawozu pod korzeń. Chciałem się zapytać forumowiczów czy dobrze kombinuję czy może coś zmienić? Może posypać przed siewem? Proszę o odpowiedź. Jutro jadę po wapno do Koszelówki 340zł /t w bigbagach i 370zł/t w workach plus transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom : czy kreda pastewna mielona o granulacji poniżej 0,075 mm i reaktywności powyżej 95% przy cenie 125 netto jest dobrym wyborem do wapnowania pod pszenżyto ?? Dawka pod agregat w ilości 1t/ha a pod żyto 0.75 t/ha

Myślę że to dobra kombinacja :) cena też dobra.

 

mam zamiar zastosować polcalc na pszenice po orce, jak ma się stosowanie polcalc wraz z polifoską 6 można wysiać jedno za drugim

W jakiej cenie kupujesz?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur57a    0

WITAM mam pytanie chodzi mi o rsm chciał bym w tym roku spróbowac na przenicy zimowej ile na ha i kiedy najlepiej i ile razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Dzień dobry zamierzam posypać wapno koszelowskie granulowane w ilości 1t na hektar na pole na którym posiałem wiosną łubin który wyginął jakaś choroba go zjadła. Następnie mam zamiar to potalerzować później zaorać i posiać żyto jak kasy wystarczy to może sypnę jakiegoś nawozu pod korzeń. Chciałem się zapytać forumowiczów czy dobrze kombinuję czy może coś zmienić? Może posypać przed siewem? Proszę o odpowiedź. Jutro jadę po wapno do Koszelówki 340zł /t w bigbagach i 370zł/t w workach plus transport.

 

 

Ja bym dawkę ograniczył do 600kg/ha i dał pod agregat razem z polifoską i to by było najlepsze wyjście niż kupno samego wapna.

Granulat dajemy po agregat, a pyliste pod pług.

 

U samego producenta da się kupić w ogóle to wapno?

W Parczewie wołają za nie 510zł/t :o

Edytowano przez SipmaZ224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

@panczo1922 tutaj masz wszystkich doradców poszczególnych regionów oni ci przypiszą doradcę działającego na terenie twojej miejscowości i okolicy

http://osadkowski.pl...ukcji-roslinnej

 

WITAM mam pytanie chodzi mi o rsm chciał bym w tym roku spróbowac na przenicy zimowej ile na ha i kiedy najlepiej i ile razu

Ja stosuje wiosną w dwóch dawkach,trzeciej nie daje bo nie mam węży rozlewowych a nie chcę poparzyć jak jest zbyt duże.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Panowie zamierzam wysiać wapniak koszelowski pod pszenice ozima i moje pytanie czy moge dac je razem z polifoską 6 przed siewem pod agregat? czy musze jednak pogłownie? jesli tak to kiedy po wschodach czy na wiosne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Daniel, po ile płaciłeś? Chodzi o sam towar na kopalni bez transportu? Rozumiem że mówimy o Koszelowskiej kopalinie. W zasadzie to czym ona się różni od Mielnickiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj