tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

lonoh    194
16 godzin temu, areqo napisał:

Dziś zasiane SY Ilona 3.3 kg, od razu opryskane. Zobaczymy co z tego wyjdzie ale aż chciało się siać taka wilgoć w polu, zero kurzu

1 rok siejesz Ilone? Bo tez zakupiłem ta odmiane i sie zastanawiam jak jest z jej wigorem jesiennym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

Tak pierwszy, sam jestem ciekawy tej odmiany, podobno bardzo mocno się rozrasta 

Edytowano przez areqo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

ja dałem 2l +0,15 command (a własciwie jakis generyk)

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

U mnie pójdzie na 1,12 ha 2l Metazachloru i 0,22l Chlomazon w formulacji 360 SC + chyba jakis adiuwant chociaż wilgoć jest bo spadło z kilka dni temu ponad 60 litrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnosnie oprysku po siewie. Czy chlomazon nie uszkodzi mocno roslin ktore juz wzeszly? Minelo 60 godzin od siewu i juz na wierzchu pojedyncze rosliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

panowie doradzie mi jak na wiosnę dostarczyć siarkę

wiem ze wczesnie pytam ale chce juz zamówić azoty i ni wiem czy brać na pierwsza dawkę Saletrzak z S? czy lepiej kupić zwykły saletrzak i do tego kizeryt lub siarczan magnezu (nie wiem co najlepiej się spisze na moich lekkich glebach z nie do końca uregulowanym ph).

we wcześniejszych latach szedł zwykły saletrzak a siarka z npk-a który szedł pod korzeń i później tylko dolistnie

dodam ze nie interesuje mnie saletrosan bo on mocno zakwasza i człowiek nie nadarza z wapnowaniem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Koleego każdy azoti kazda sirka zakwasza,nie wierz  w mity,chyba że nawóz jest z dodatkiem wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W saletrzaku chodzi właśnie o to, że saletra zmieszana z dolomitem ma nie zakwaszać, ale cena wapna w saletrzaku jest o wiele wyższa niż luzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
49 minut temu, Jarek22B napisał:

panowie doradzie mi jak na wiosnę dostarczyć siarkę

wiem ze wczesnie pytam ale chce juz zamówić azoty i ni wiem czy brać na pierwsza dawkę Saletrzak z S? czy lepiej kupić zwykły saletrzak i do tego kizeryt lub siarczan magnezu (nie wiem co najlepiej się spisze na moich lekkich glebach z nie do końca uregulowanym ph).

we wcześniejszych latach szedł zwykły saletrzak a siarka z npk-a który szedł pod korzeń i później tylko dolistnie

dodam ze nie interesuje mnie saletrosan bo on mocno zakwasza i człowiek nie nadarza z wapnowaniem

 

Bez przesady, musisz stosować wapno raz na 10lat, albo jakieś śmieci że ,, nie nadążasz z wapnowaniem", saletrosan na rzepak na I dawkę to bardzo dobry nawóz o dobrej proporcji N do S. I tak jak kolega wyżej napisał każdy azot z siarką zakwasza ziemię, a saletrzak kosztuję prawie tyle co saletrosan i masz siarkę. A te znikome ilości Magnezu i Wapnia do lepiej dostarczyć dobrym wapnem dolomitowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52
55 minut temu, kamilc017 napisał:

Bez przesady, musisz stosować wapno raz na 10lat, albo jakieś śmieci że ,, nie nadążasz z wapnowaniem", saletrosan na rzepak na I dawkę to bardzo dobry nawóz o dobrej proporcji N do S. I tak jak kolega wyżej napisał każdy azot z siarką zakwasza ziemię, a saletrzak kosztuję prawie tyle co saletrosan i masz siarkę. A te znikome ilości Magnezu i Wapnia do lepiej dostarczyć dobrym wapnem dolomitowym.

odziedziczyłem pola na których miejscami pszenica nie wschodziła taka była kwasota - po 8 latach sukcesywnego wapnowania z powodzeniem uprawiam już rzepak - jednak do optymalnego ph jeszcze mi brakuje i raczej staram się stosować nawozy jak najmniej zakwaszające - na 1 dawkę idzie u mnie zawsze saletrzak a na drugą saletra - w tym sezonie chciałbym na wiosnę dorzucić trochę siarki pod rzepak ale w jak najmniej uciążliwej formie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
45 minut temu, Jarek22B napisał:

odziedziczyłem pola na których miejscami pszenica nie wschodziła taka była kwasota - po 8 latach sukcesywnego wapnowania z powodzeniem uprawiam już rzepak - jednak do optymalnego ph jeszcze mi brakuje i raczej staram się stosować nawozy jak najmniej zakwaszające - na 1 dawkę idzie u mnie zawsze saletrzak a na drugą saletra - w tym sezonie chciałbym na wiosnę dorzucić trochę siarki pod rzepak ale w jak najmniej uciążliwej formie

Daj sobie medal, brawo Ty.  Osiem lat i siejesz rzepak? Niesamowite!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Jarek22B napisał:

55 minut temu, kamilc017 napisał:

Bez przesady, musisz stosować wapno raz na 10lat, albo jakieś śmieci że ,, nie nadążasz z wapnowaniem", saletrosan na rzepak na I dawkę to bardzo dobry nawóz o dobrej proporcji N do S. I tak jak kolega wyżej napisał każdy azot z siarką zakwasza ziemię, a saletrzak kosztuję prawie tyle co saletrosan i masz siarkę. A te znikome ilości Magnezu i Wapnia do lepiej dostarczyć dobrym wapnem dolomitowym.

odziedziczyłem pola na których miejscami pszenica nie wschodziła taka była kwasota - po 8 latach sukcesywnego wapnowania z powodzeniem uprawiam już rzepak - jednak do optymalnego ph jeszcze mi brakuje i raczej staram się stosować nawozy jak najmniej zakwaszające - na 1 dawkę idzie u mnie zawsze saletrzak a na drugą saletra - w tym sezonie chciałbym na wiosnę dorzucić trochę siarki pod rzepak ale w jak najmniej uciążliwej formie

Skoro nie chcesz Saletrosanu (ew. Polifoski 21), to pozostaje jedynie wczesną wiosną Kizeryt, albo (najlepiej przed siewem) siarczan wapnia. Niczego innego już nie wymyślimy... Ewentualnie "kwaśne deszcze" 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098
6 godzin temu, Jarek22B napisał:

odziedziczyłem pola na których miejscami pszenica nie wschodziła taka była kwasota - po 8 latach sukcesywnego wapnowania z powodzeniem uprawiam już rzepak - jednak do optymalnego ph jeszcze mi brakuje i raczej staram się stosować nawozy jak najmniej zakwaszające - na 1 dawkę idzie u mnie zawsze saletrzak a na drugą saletra - w tym sezonie chciałbym na wiosnę dorzucić trochę siarki pod rzepak ale w jak najmniej uciążliwej formie

To musiałeś i tak wapnowac jakimś szajsem albo małymi ilościami. Ja odmawiałem wapnem odpadowym i juz w kolejnym roku było widać efekty jego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52
10 godzin temu, przemek28_28 napisał:

To musiałeś i tak wapnowac jakimś szajsem albo małymi ilościami. Ja odmawiałem wapnem odpadowym i juz w kolejnym roku było widać efekty jego działania.

nie chodzi mi ze dopiero efekt wapnowania był po 8 latach tylko o to że od 8 lat sukcesywnie wapnuję i są tego dobre efekty

oczywiście przez ten okres nawozy pokroju saletrosan poszły w odstawkę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

w sobotę 17.08, sam jestem zaskoczony, ale w sumie noce ciepłe, wilgoć w ziemi jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanPawel    306

To szybko strasznie schodzi ale może to i dobrze bo wilgoć jest a zapowiadają ciepła jesień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098

Lepiej było posiać wcześniej u mnie bo teraz zapowiadają do 32 stopni wiec wschody mógłby byc różne jak ziemia przesuszylaby sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Sieje ktoś Poznaniakiem 420/3D pierwszy raz będę nim siał rzepak, ustawiając według tabeli jest bardzo duża rozbieżność, przy próbie kręconej wysiewa drugie tyle co w tabeli, np. w tabeli na skali 25 podaje 0,4kg na ha gdzie przy fizycznej próbie ustawiając aparat na 10 wysiewa 4,5 kg. Wszystko ustawiane zgodnie z instrukcją wąskie kółka itd. Ustawię go po kilku próbach ale skąd takie rozbieżności wg. tabeli siałem zboża i Groch ale nie było takiej różnicy. Może ktoś siał takim i wypowie się w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj