tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Jak w listopadzie sypiecie saletrę to dobrze ubezpieczajcie rzepaki... 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Ja dawałem 500L RSM 26s na kukurydze w fazie 3 lisci i na tym zacząłem i skończyłem nawożenie azotem i wydaje mi się że wyszło to bdb

W tym roku spróbuje podać na próbę na jednej działce jedną dawkę rsm32 450-500L i na tym zakończę nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
Kazik80 napisał:

Jak w listopadzie sypiecie saletrę to dobrze ubezpieczajcie rzepaki... 

Od lat tak u mnie na wiosce praktykują i nigdy nie było żadnych wymrożeń, każdy region kraju ma inny mikroklimat jak żyjesz ma wschodzieto tak, ale na zachodzie jest całkiem inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PITER88    33

Mam w tym roku ponad 50 ha rzepaku i eksperymentowałem z różnymi wariantami nawożenia.

Najlepiej na jesieni wyglądały pola gdzie N był zastosowany przed siewem i wymieszany z glebą.

Po wschodach wierzchnia warstwa ziemi się przesuszyła i efekt był o wiele gorszy i przede wszystkim dużo wolniejszy.

Rzepak musi być dobrze odżywiony jesienią bo to podstawa do przezimowania i dobrych plonów.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3912

amen, rzepak plon buduje jesienią


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

rzepak musi być odpowiednio odżywiony jesienią to racja, ale z głową. Co z tego że podacie mu łatwo dostępne papu w saletrze i góra będzie wyglądała fajnie, liście jak w buraku? co z najważniejszym czyli z korzeniem? To na nim głównie opiera się plon nie na kapuście. Korzeń nie bedzie szedł w dół szukać składników bo będzie miał go wystarczająco dużo w górnych warstwach. Przy azocie amidowym będzie miał trudniej ale nie będzie rozleniwiony. Druga sprawa jest taka, że jak podacie mu jesienią saletre wcześnie, wcześnie bedzie też pobudzony do gwałtownego wzrostu. Potem ten azot z saletry wykorzysta a w październiku będzie miał czerwone liście. I co w tedy? Będziecie dawać drugą dawke? Przy moczniku/RSM azot będzie skromnie ale przez długi czas.
Saletra jesienią moim zdaniem tylko wtedy gdy trzeba podgonić rzepak np przez opóźnione siewy lub gdy jest słabo rozwinięty.

  • Like 1
  • Thanks 1

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1016
4 godziny temu, miwigos napisał:

Jesień NPK 6-20-30-    350 kg + 34 N na słome wszystko zaraz po żniwach przed tależówką,wiosna 400 polifoska 21,reszta w saletrze,do końca marca wszystko musi być wysiane

To 34 N to dajesz w formie saletry ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3912
TheBociek1996 napisał:

rzepak musi być odpowiednio odżywiony jesienią to racja, ale z głową. Co z tego że podacie mu łatwo dostępne papu w saletrze i góra będzie wyglądała fajnie, liście jak w buraku? co z najważniejszym czyli z korzeniem? To na nim głównie opiera się plon nie na kapuście. Korzeń nie bedzie szedł w dół szukać składników bo będzie miał go wystarczająco dużo w górnych warstwach. Przy azocie amidowym będzie miał trudniej ale nie będzie rozleniwiony. Druga sprawa jest taka, że jak podacie mu jesienią saletre wcześnie, wcześnie bedzie też pobudzony do gwałtownego wzrostu. Potem ten azot z saletry wykorzysta a w październiku będzie miał czerwone liście. I co w tedy? Będziecie dawać drugą dawke? Przy moczniku/RSM azot będzie skromnie ale przez długi czas.
Saletra jesienią moim zdaniem tylko wtedy gdy trzeba podgonić rzepak np przez opóźnione siewy lub gdy jest słabo rozwinięty.

czy mój rzepak ma czerwone liście? czy ma słaby korzeń? nie wydaje mi się. a dostaje 40kg N na 3 4 liściu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Ja na jesień posialem npk i 100 kg mocznika na ha i ładnie rzepak wygląda. A teraz pytanie czy sypiecie już na ozminy kizeryt czy sól potasowa u mnie teraz śniegu napadalo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9338

Ja w tym roku pierwszy raz sieję swój rzepak. Przed siewem poszło 100kg mocznika pod agregat. Rzepak jest ładny, zielony, nie ma żadnych przebarwień i wygląda, że odda dobry plon.  Na sypanie saletry w październiku jednak bym się przy moim klimacie na wschodzie nie zdecydował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

TheBociek1996 napisał: rzepak musi być odpowiednio odżywiony jesienią to racja, ale z głową. Co z tego że podacie mu łatwo dostępne papu w saletrze i góra będzie wyglądała fajnie, liście jak w buraku? co z najważniejszym czyli z korzeniem? To na nim głównie opiera się plon nie na kapuście. Korzeń nie bedzie szedł w dół szukać składników bo będzie miał go wystarczająco dużo w górnych warstwach. Przy azocie amidowym będzie miał trudniej ale nie będzie rozleniwiony. Druga sprawa jest taka, że jak podacie mu jesienią saletre wcześnie, wcześnie bedzie też pobudzony do gwałtownego wzrostu. Potem ten azot z saletry wykorzysta a w październiku będzie miał czerwone liście. I co w tedy? Będziecie dawać drugą dawke? Przy moczniku/RSM azot będzie skromnie ale przez długi czas. Saletra jesienią moim zdaniem tylko wtedy gdy trzeba podgonić rzepak np przez opóźnione siewy lub gdy jest słabo rozwinięty.----------------------------------- G prawda. Ci co nie dają to mają za duże braki jesienią, jak wytłumaczysz że mimo tego rsmu rzepak zbudował korzeń 20-30 cm, udalo mi się wyrwać nawet takiego waskiego 70 cm ale to na piachu. Wcale nie ma tak dużo liści jest optymalnie przygotowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 minut temu, Poznaniak napisał:

Można kozeryt podać przed 1 marca?

A co to , ten "kozeryt" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Jak nie wiesz to sobie w Googlach poszukaj i nie rób z siebie głupka, literówka każdemu może się zdarzyć. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po co zaraz ta mowa nienawiści ? o.O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9338

Rzepak, to nie zboże. Buduje głęboki system korzeniowy, a z nawozu podanego płycej niewiele pozyska, dlatego większość składników dla rzepaku podaje sie pod pług. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markendmark    1

Zastanawiam się nad wylaniem pod rzepak rsm 28 350l + rsmS 350l w jednej dawce i do tego N- lock. Co myślicie o tym, może ktoś tak stosował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624
14 godzin temu, yacenty napisał:

u mnie jest wiosna podobnie. jesienią jednak daje 35 40kg N na rośliny. na sama słomę idą bakterie

Nie pisz posta pod postem bo polecą % . 

U mnie na czesci dzialek po pszenicy ozimej zostala scięta i zostawiona sloma plus na to RSM w skromnej dawce 100l/ha i to zaorane. Nigdy tak nie robilem i zastanawia mnie kiedy ten azot bedzie dostępny dla roslin rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3912

sorry, tak wyszło z aplikacji :) która nie łączy postów.
fachowcem nie jestem ale kilka razy zastanawiałem się własnie nad sytuacja z azotem podanym na słomę. Wydaje mi się, na mój chłopski rozum, że ten azot nie jest dostępny dla roślin następnych, on jest konsumowany przez bakterie biorące udział w procesie rozkładu słomy.
Z drugiej strony na to patrząc, dobrze rozłożona słoma szybciej przekształca się w próchnicę. Jest próchnica jest łatwiej o zasobność w wodę i wszelkie mikro składniki - roślina ma łatwiejszy start, roślina ładniej rośnie, czyli tak jakby kółko się zamyka.

Pytanie na ile tu pomaga azot, na ile szybszy rozkład słomy? Nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie - na pewno rzepak ładniej rośnie po słomie, na którą został podany azot w celu przyśpieszenia rozkładu. A może tak jest że jeśli podamy owe 40kg to 20 idzie na rozkład, a 20 zostaje i roślina ma azot na start? Nie robiłem żadnych większych testów porównawczych żeby to powiedzieć.

Czego jestem pewien to ziemia pod rzepak nie może być przesuszona bo wtedy jej nic nie pomoże. W tym roku miałem fragment pola, gdzie jęczmień ozimy przesuszył stanowisko pod rzepak i tu mimo podania na słomę mocznika / bakterii / i jeszcze takiego nowego rolniczego złota nic nie dało. wchody były tragiczne.

Od tego roku kasuje jęczmień w pień.

  • Thanks 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty napisał:

sorry, tak wyszło z aplikacji  która nie łączy postów. fachowcem nie jestem ale kilka razy zastanawiałem się własnie nad sytuacja z azotem podanym na słomę. Wydaje mi się, na mój chłopski rozum, że ten azot nie jest dostępny dla roślin następnych, on jest konsumowany przez bakterie biorące udział w procesie rozkładu słomy. Z drugiej strony na to patrząc, dobrze rozłożona słoma szybciej przekształca się w próchnicę. Jest próchnica jest łatwiej o zasobność w wodę i wszelkie mikro składniki - roślina ma łatwiejszy start, roślina ładniej rośnie, czyli tak jakby kółko się zamyka. Pytanie na ile tu pomaga azot, na ile szybszy rozkład słomy? Nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie - na pewno rzepak ładniej rośnie po słomie, na którą został podany azot w celu przyśpieszenia rozkładu. A może tak jest że jeśli podamy owe 40kg to 20 idzie na rozkład, a 20 zostaje i roślina ma azot na start? Nie robiłem żadnych większych testów porównawczych żeby to powiedzieć. Czego jestem pewien to ziemia pod rzepak nie może być przesuszona bo wtedy jej nic nie pomoże. W tym roku miałem fragment pola, gdzie jęczmień ozimy przesuszył stanowisko pod rzepak i tu mimo podania na słomę mocznika / bakterii / i jeszcze takiego nowego rolniczego złota nic nie dało. wchody były tragiczne. Od tego roku kasuje jęczmień w pień. Co zrobić gdy nie wyświetlają się posty użytkowników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Też daję koło 30 kg N azotu  przy rzepaku 2-4 liście. Nie jest to dużo, a rzepak nie głoduje, co jest ważne przy takim roku jak obecny. @yacenty co będziesz siał zamiast jęczmienia ozimego?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3912

zastanawiam się nad qq


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141

ja daje pod pług , oprócz polifoski 6,to dodatkowo  200kg polifoski 21,różnice widac z daleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj