MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Zenonim    223

Koncern!! to spółdzielnia kilka rolników założyło firmę chciało zarobić podstępem w Polsce , a teraz po uwolnieniu limitu dążą do tego aby całą produkcję przenieść do siebie. także Panowie właściciele tej spółdzielnie to rolnicy którzy wolą pracować teraz u siebie. do tego znajomy pracuję u niemca sporo czasu i mówił , że zostawiają sporo pola na buraki bo wiedzą co się święci. 

A tak nawet jeśli byłoby porozumienie to kto posieje za 8 zł buraka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Witam, mam  pytanie czy ktos z was stosowal podczas siewu nawozy mikro? czy jest sens ekonomiczny  ich stosowania, czy jest roznica w wschodach burakow a jewsli tak to jakiej firmy polecicie?

Ja robiłem eksperymenty z mikronawozami. 3 sezony robiłem próby z nawozami startowymi z Agrosimexu (microstar pz i pmx). Specjalnie zakupiłem dozownik do takich nawozów (trafił mi się używany za 500 zł) i zamontowałem na siewniku. Jako że dozownik był na max 6 rzędów a siewnik mam na 8 więc było łatwo porównać działanie. No i 3 sezony nie widziałem żadnych pozytywnych efektów. Nawozy szły w dawkach od 10 do 30 kg/ha. Nawet w 2 sezonie miałem wrażenie że buraki siane z nawozem jakby wolniej się wiosną rozwijały, ale minimalnie, ledwo zauważalnie. Nie zauważyłem różnic ani w rozwoju ani w plonach. 

Miałem okazję rozmawiać w 4 oczy z takim doktorem, który zajmował się badaniem wpływu tych nawozów na plony. Powiedziałem mu o moich spostrzeżeniach. Potwierdził, że jeśli gleba jest zasobna w składniki pokarmowe to stosowanie tych nawozów nie daje praktycznie nic. Za to efekty ponoć widać na glebach mniej zasobnych w składniki (np nowe dzierżawy) albo w wyjątkowo stresowych warunkach wiosennych (susza albo długotrwałe zimno). 

W każdym razie ja jak na razie zaprzestałem ich stosowania. 

Koszt przy dawce 20 kg/ha był jak pamiętam ok 180 zł


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

sieje w tym roku 20 ha i planuje zasiac trzy odmiany:

 

Maribo- Gallant

KWS- Panorama i Graciana

siales juz Panorame czy pierwszy rok ?Bo ja mialem w 2016 roku Lavende KWS termin zbioru 04.10,2016 cukier 19,3 plon slaby bo susza duza w naszej okolicy byla tylko 57t/ha i zastanawiam sie czy Panorama lepiej by wypadła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Każdy zainteresowany tą Panoramą ale nasiona ponad 150zł droższe od reszty

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Pierwszy rok bede sial Panorame ale podobno dobrze wypada. Lavenda duze ma uliscienie i czy szybko zakrywa mieszyrzedzia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

Ja robiłem eksperymenty z mikronawozami. 3 sezony robiłem próby z nawozami startowymi z Agrosimexu (microstar pz i pmx). Specjalnie zakupiłem dozownik do takich nawozów (trafił mi się używany za 500 zł) i zamontowałem na siewniku. Jako że dozownik był na max 6 rzędów a siewnik mam na 8 więc było łatwo porównać działanie. No i 3 sezony nie widziałem żadnych pozytywnych efektów. Nawozy szły w dawkach od 10 do 30 kg/ha. Nawet w 2 sezonie miałem wrażenie że buraki siane z nawozem jakby wolniej się wiosną rozwijały, ale minimalnie, ledwo zauważalnie. Nie zauważyłem różnic ani w rozwoju ani w plonach. 

Miałem okazję rozmawiać w 4 oczy z takim doktorem, który zajmował się badaniem wpływu tych nawozów na plony. Powiedziałem mu o moich spostrzeżeniach. Potwierdził, że jeśli gleba jest zasobna w składniki pokarmowe to stosowanie tych nawozów nie daje praktycznie nic. Za to efekty ponoć widać na glebach mniej zasobnych w składniki (np nowe dzierżawy) albo w wyjątkowo stresowych warunkach wiosennych (susza albo długotrwałe zimno). 

W każdym razie ja jak na razie zaprzestałem ich stosowania. 

Koszt przy dawce 20 kg/ha był jak pamiętam ok 180 zł

Alio bardzo dziekuje za  twoja opinie podparta doswiadczeniami gdyz takie sa najtrafniejsze.  Pasuje w takim razie gdyz moje gleby sa raczej zasobne pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Pierwszy rok bede sial Panorame ale podobno dobrze wypada. Lavenda duze ma uliscienie i czy szybko zakrywa mieszyrzedzia?

no liscie to male nawet bardzo male ale moze to przez susze no nie wiem ale jako miedzy rzedzia to mi szybko zlaczyl szybciej niz u kilku znajomych Jampol KCHBC siany nawet kilka dni wczesniej tylko moje liscie jakby stanely w pewnym momencie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Porównuje z sąsiadami czego ile sypneli nie wiem ale tylko liście były na Plus bo porównywanie z kimś nawet 3-4km dalej bezsensu bo punktowe burze robiły swoje a co dopiero z kimś z innego rejonu ale mieli cukier po 17-17.5 chyba nie kłamali najwyżej dołożyli i plon jeden miał też około 55t ale on cukier miał 17 a reszta 40-45t także te 2.3% zrobiło w cenie róŻnice dosyć spora a kopany jednego dnia .Na wsi tylko ja miałem zagraniczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego ja w ostatnim sezonie miałem posianą Lavende oraz Primaverę obie są z KWS, więcej Lavendy nie wezmę przynajmniej u mnie się nie sprawdziła liście dużo mniejsze a i  korzeń dużo mniejszy urósł jak w Primaverze. Było bardzo dobrze to widać bo pole nawożone równomiernie a jak siałem buraki to do 2 pojemników na nasiona wsypałem Primaverę a do pozostałych 4 Lavendą  obie odmiany równo zeszły ale jak już przyszło do zakrycia międzyrzędzi to Lavenda miała problem bo liście są mniejsze, ale w lecie jak doskwierała susza też było widać różnicę że Lavenda sobie nie radziła liście były uwiędnięte a Panorama liście stały ale również jak zaczął atakować chwościk pryskałem 2 razy tylko dlatego że bardziej brał Lavendę wszyscy się mnie pytali co ja robiłem że te 2 rządki są takie ładne a pozostałe 4 coś nie tak kolor liści jasny zielony a przecież wszystko jednakowo nawożone i jednakowo chronione. Na jesień jak kopałem to Primavera była o 1/3 większa od Lavendy ale i tak plon był zadowalający 82 t/ha cukier 17.8 kopane było 4 listopada  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie wiem w badanich KSC wypadala bardzo przyzwoicie i wedlug kws tez https://www.kws.pl/aw/Produkty/Burak-cukrowy/Publiczny-zbior-buraka-cukrowego/~hujj/  takze trudnio mi powiedziec na chwoscika pryskalem raz i to duzo pozniej niz wszyscy Liscie male ale korzen jak na ta susze moim zdaniem maly nie byl i wlasciwie gdyby nie dwa place na ktorych  nie powschodzil praktycznie zaden to 60t mialbym spokojnie z hektara bo zbiornik byl z dwoch dlusgosci pola a na tych przejazdach gdzie trafil sie ten felerny siewnik przejechal prawie 3 dlugosci takze no ja zadowolony jestem ale jak bede mial mozliwosc w tym roku zasieje Panorame bo z nasionami roznie jest u tych naszych inspektorów a jak nie to znowu Lavende

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

W badaniach KSC Lavenda też dobrze wychodzi. Może potrzebuje dobrej ziemi , żeby oddać dobry plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

wiem że Lavenda wychodzi dobrze w badaniach dlatego ją wziąłem ale u mnie jakoś nie poszła szału nie było więc z moich obserwacji wiem że już jej drugi raz nie wezmę

 

mam jeszcze pytanie czy był ktoś z was na spotkaniu z przedstawicielami Sudzucker w Krzyżowej lub w Rzeszowie bo na portalu piszą, że już wszystko jest uzgodnione i inspektorzy będą jeździć z umowami do podpisania a tu rolnicy nic nie wiedzą? podzielcie się informacjami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzisiaj się umówiłem z instruktorerm z Ropczyc. Zobaczymy co mi zaoferuje, przez tel mówił, że buraków mogę zasiać ile chcę. Oni wszystko zabiorą. Zobaczymy warunki umowy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy25    1

Warunki są takie że jeśli zasiejesz conajmniej tyle co w tamtym roku i wywiążesz się z umowy to cena buraka wyniesie 24,5 euro przy cenie cukru 450 euro jeśli taniej sprzedadzą cukier to buraki też będą tańsze i odwrotnie droższy cukier drosze buraki do tej ceny dochodzą jeszcze premia za póżne i wczesne dostawy oraz okrycie. To tak po krótce jeśli chodzi o cenę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Możliwe, czekam własnie na niego. W moim przypadku jest to wejscie w uprawę buraków można powiedzieć od zera. Rodzice siali jeszcze jakies 10 lat temu ostatni raz, mieli kwotę którą później dzierżawili itp. Ale to historia. Zobaczymy co powie instruktor.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37

u nas jutro planowanie  cukrownia  Strzyżów zobaczymy co powiedza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A jak w tym roku będą naliczane dopłaty, bo na umowie mam 5,7ha a posieje 6ha to do jakiej powierzchni dostanę dopłatę.
W zeszłym roku sąsiad miał odmianę lawenda i stwierdziłem że w tym roku i ja posieje bo wyglądała bardzo ładnie i dobrze planowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Dostaniesz do faktycznej powierzchni nie do tej z umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Sudzucker dorzucił do ceny 7 zł do tony.Świadczenie finansowe (Surprix) .Dobre i to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to wiem za co ta kasa ostatnio

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

oczywiście każda złotówka się przyda, mój inspektor dziś do mnie dzwonił i chciał się umówić na podpisanie umowy ale przez telefon nic nie powiedział jedynie tyle że źle nie będzie, ma być we wtorek więc zobaczymy co zaproponują cukrownia Ropczyce-Sudzucker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

to wiem za co ta kasa ostatnio

Cukier ostatnio jest w cenie,być może to zaliczka na tzw dodatkowe świadczenie finansowe w skrócie podział nadwyżki.Ale pewności nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj