MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adamgaleon    7

chciał bym dać przedsiewnie i wymieszać później to różnie bywa więcej się traci lub popłynie z wodą, myślałem max 300 kg i później już nie dawać pod buraki zawsze daję obornik oraz gorczyca jest siana

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tylko 0,5t/ha bez NPK które daje latem i nic więcej do zbiorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Panowie, udało mi się zakontraktować buraki i chciałbym zapytać co dosypać, żeby było dobrze. Na jesień poszło 400 kg polifoski 6 i 100 kg soli pod pług. Na jednej działce było pszenżyto ozime które dało 7,5-8 ton, na drugiej pszenica ozima która podobnie plonowała i jęczmień jary co sypnął 5 ton. Słoma scięta z pełnym zestawem uprawek. Dołożyć jeszcze soli i polifoski teraz przed uprawkami? Co lepsze z azotowych przedsiewnie? RSM czy kupić saletrzak z borem? 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

jaki podstawowy plon z ha liczysz na podstawę??? napewno soli za mało i fosforu. RSM to raczej po zasiewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zakontraktowałem sobie bezpiecznie, bez praktyki w uprawie 50 ton z ha. Ten rok poswięcam na naukę.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

jaki podstawowy plon z ha liczysz na podstawę??? napewno soli za mało i fosforu. RSM to raczej po zasiewie

 

Kolego, a Ty jakie nawożenie stosujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A co ziemia z pustego naleje. zobacz jakie zapotrzebowanie buraka na plon jest i tak daję średnie nawożenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

hehheh U mnie przy prawie o połowę mniejszym nawożeniu plony wynoszą 70-80 t/ha na ziemiach III-IV klasy. Przy takiej cenie buraków szkoda walić na zapas, 10 ton buraków nad limit to zaledwie 500zł minus koszty załadunku i transportu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czyli co, lepiej rzucić przed siewem saletrzaku niż lać rsm?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

kolego, ja do tej pory dawałem saletrzak, ale od tego sezonu przerzucam się na rsm przed siewnie i później pogłównie (już stosowałem), teraz przede wszystkim trzeba liczyć koszty a rsm od saletrzaku tańszy, przynajmniej jak ja na jesieni się zaopatrywałem... co do dawek nawożenia to przy średnich zasobnościach gleb III klasa nawożenie rzędu 300kg soli potasowej (180K), 200-300 kg superfosfatu wzbogaconego, oraz azot w ilości 120-140kg/ha jest wystarczające na uzyskanie plonów rzędu 50-70t/ha przy wczesnym kopaniu (koniec września), a plony pszenic później niczym nie odstają, jeżeli w ziemi jest wystarczająca ilość wody oczywiście, bo w zesżłym roku na jednym kawałku pszenica po burakach o wiele wcześniej skonczyla wegetacje niż na innych ze względu właśnie na wyciągnięcie sezon wcześniej przez buraki wody na max, no a w następnym sezonie to wiemy jak było z opadami.. (chociaż plon na wyżej wspomnianym kawałku ok 6,5-7t i oczywiście przed siewem pszenicy poszło dobre 200kg/ha polisofki 6)

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Uczę się i dlatego każda wskazówka jest dla mnie ważna. RSM 28 mam już na podwórku, czekam na wyniki analiz bo musze mieć aktualne dla cukrowni. RSM nie palił lisci jak rozlewałes drugą dawkę? A może czekałes na deszcz, w tamtym roku tak lałem w zbożach i kukurydzy drugą dawkę, tj z deszczem. Buraki mają być kopane na 90% w listopadzie albo później...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja daje p 92kg k 210 i n 200kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Coraz więcej osób rezygnuje z uprawy w mojej okolicy. Drogi asfaltowe poniżej 12t przeważnie 5-8t których stan nie pozwala na transport, drogi gminne przeważnie gruntowo-błotne nawet ciągnikiem problem.

Zabierali najczęściej listopad grudzień teraz przewidywany odbiór 14 wrzesień jaka odmiana odpowiednia????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

tylko póżniej jakie masz zboże po burakach. 

 

Jeśli pszenica siana do końca października to spokojnie 7t/ha, jak później to wiadomo w zależności od tego jak szybko przyjdzie zima... Robię co 4-5 lat badania gleby, PK w zależności od działki na poziomie średnim albo wysokim, PH uregulowane. U mnie nawożenie to 70-80 P,  ok 120-140 K, 170N - w dwóch dawkach. I tyle wystarcza, w tym roku 70t/ha kopane 18 września, polaryzacja 17,6.

Tak jak pisałem, przy dzisiejszych cenach buraków nie ma co iść na rekord....

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a ile rsm przedsiewnie pod buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Też trochę masz lepszy klimat. u mnie pszenica po burakach jeżeli zimowa to 8-10t/ha. jaką odmianę miałeś na ten termin dostawy bo ja mam też w tym roku na ok 20 września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Vangelis ze Strube.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

KWS Gardenia też dobrze wychodzi na wczesny termin.


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj