Skocz do zawartości

major_89

Members
 • Zawartość

  625
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

35 Excellent

O major_89

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 10.10.1979

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Herbicyd na pszenice

  Do Experta 300 h / ha dodaj na przytulie Diflufenikanu 0,2- 0,3 a samosiewy rzepaku metsulfuronu jakiegoś lub Glean 8 g i po temacie.  Chlorotoluron też można 1,0 - 1,2 litra ale jak problem z przytulio i rzepakiem  szczególnie już takim podrośniętym  to dużo nie pomorze 
 2. Pszenica Ozima i jara

  Z tym Bizonem to niestety racja. Z tych co stosowali mało kto go chwali. Poprawki miotły na  na wiosnę  to praktycznie w tym przypadku 80%. Produkt strasznie boi się niskich temperatur. W sumie wszystko na bazie triazolopirymidyn  ( dla nieszczęśliwego zrządzenia również produkt DOW - Lancet Plus) 
 3. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Azotu to akurat jak na jesień to w zupełności mu wystarczy , nie ma co bardziej do już nim straszyć. Nie łudz się że słabo rozwinięte rośliny o tej porze roku  ruszą  z wegetacją jak szalone i dogonią lepsze egzemplarze.  Siarczan z borem owszem dobra sprawa do tego dorzuć Mangan oraz Miedz.    Ja na twoim miejscu dokitował bym mu odżywkę fosporową bądź potasowo- fosforową w pełnej zalecanej dawce w połaczniu z Borem, manganem i miedzio. Tylko tego już nie połączysz z siarczanem magnezu. Ale jeśli po tym rośliny się nie poznają to ja innego pomysłu nie mam. Z pewnością pomorze w przygotowaniu roślin do zimy a  czy podgoni rośliny ? ( tego już ci nikt nie obieca)   
 4. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Do początku kwitnienia zawsze jest sens odżywić. Jeśli chodzi o zwalczanie słodyszka to w rozsądnych pieniądzach FYFANON/ PYRINEX na 3 dni przed kwitnieniem lub MAVRIC nawet w czasie kwitnienia po oblocie zapylaczy. 
 5. Zabiegi fungicydowe

  Typowe uszkodzenia mechaniczne. 
 6. Buraki cukrowe kilka pytań

  Z oziminami bywają problemy. Z jarymi, kukurydzą już nie ma. 
 7. Zabiegi fungicydowe

  SA- Sturmabteilung ( odziały szturmowe NSDAP) lub społka akcyjna s.a.- substancja aktywna
 8. Herbicyd na pszenice

  Lancet ma to do siebie jak trafi na ochłodzenia że działa tak , że z początku  jest ładnie pięknie miotła zżółknie  ale zamiast zasychać odbija i pnie się do góry i wychodzi  nad łan jak z zboże w fazie liścia flagowego, a potem głaszczesz się po głowie bo dodatkową 100 na ha trzeba wydać na Axial lub Pume. 
 9. Zabiegi fungicydowe

  Jeśli mowa o morfolinach to najczęściej należy mieć na myśli  s.a. o nazwie FENPROPRIMORF lub FENPROPIDYNE . Przykladowe produkty ktore to zawierają to : CORBEL, LOTUS, Duett Star, Tilit Turbo, Juwell TT, Capalo, Artemis i pewnie ze 100 innych 
 10. Opryski rzepaku i innych oleistych

    Po prostu nie wstrzelony termin zabiegu. Ja zwykle czekam do momentu zawiązywania pierwszych łuszczyn.  Mospilan 120-150 g + alfacypermetryna 10 g/ha, w tych samych pieniądzach zrobisz PROTEUS 110 OD 0,6 l/ha, nie głupim tematem jest też MAVRIC 240 EW lub Mavric Vita 0,2-0,25 l/ha.  Zwykle daje radę, ale bywają lata że chowacza podobnika jest tyle że trzeba po kwitnieniu jeszcze raz lecieć nawet fosfoorganikiem    Powinno być ok. Ale nie prościej Amistar Xtra 1l/ha ? + Proteus . 
 11. Buraki cukrowe kilka pytań

    Jak burak jeszcze w ziemi , wyczyść Roundopem Flex  2 l.ha.    Nie wiem czemu ludzie aż taki mają problem z tym rzepakiem.  Ja radzę sobie w ten sposób. W pierwszym zabiegu utrzymuj dawkę metamitronu w granicach 1000 g  dołóż Safari 10 g. Zabieg drugi tak samo zwiększ tylko dawkę safari do 15 g Do trzeciego zabiegu 700 g metamitronu + 20-25 g Safari A jak będzie mało Venzar przed zakryciem międzyrzędzi 0,5 l /ha   Oczywiście do każdych zabiegów odpowiednio wypośrodkowane dawki etofumesatu, desmedifanu i fenmedifanu
 12. Pszenica Ozima i jara

    Siać można i owszem, ale mode siewki rzepaku mogą w rożny sposób reagować na pozostałości  s.a. w glebie. Zdarza się że plantacje taką pozostaje jedynie zniszczyć. Napewno orka przedsiewna obowiązkowa, a reszta zależy od wilgotności w okresie wegetacji i życia mikrobiologicznego w glebie, oraz jej cech fizycznych
 13. Buraki cukrowe kilka pytań

    Naprawdę zakontraktowali ci 77 ton kwotowych? Coś mało realne. U mnie o kontrakcie na 60 ton trzeba dobrze chodzić. 
 14. Buraki cukrowe kilka pytań

  Osobiście nie mogę na KHBC powiedzieć złego słowa. Siałem odmianę, Finezja, Janka,  w tym roku zasiałem Hunor,  odmiany o dość przyzwoitej korelacji Korzeń/ liść. Jeśli chodzi o burakochwasty to nie powiedział bym że ich udział jest większy niż na przykład odmian Syngenty czy SVH, które też sieje. Co do kalibracji nasion też nie mam uwag, a że może się trafić jakaś partia towaru o dyskusyjnej jakości otoczki to jak wszędzie - nie wykluczone.  Same plony korzenia  dorównują hodowlom  zagranicznym. Tylko że sama cena - 30 zł na j.s. od innych zagranicznych szału nie robi.  Generalnie plantacje nasienne prowadzone są w regionie morza śródziemnego ( włochy i hiszpania)  ze względu na właściwy do tego celów klimat, ale cały proces mechanicznej obróbki już w Polsce się odbywa.   
 15. Zabiegi fungicydowe

    Jak masz taką tabelę to podeślij, człowiek uczy się całe życie. 
×