przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

migacz    318

Chwastox nie za wcześnie? Chociaż teraz ta pogoda przewrotna jak diabli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9983
Napisano (edytowany)
Dnia 27.02.2024 o 08:58, Dawidov napisał:

Witam,

Wczoraj poszedł azot, od czwartku zapowiadają wyjątkowo korzystną pogodę, czy myślicie, że można by wykonać już odchwaszczanie Chwastoxem extra? Czasu co prawda jest jeszcze sporo ale na prognozach długoterminowych nie wróża tak korzystnych warunków do zabiegu. nigdy tak wcześniej nie odchwaszczałem.... pozdrawiam

Tolurex + galaxo dziś jechałem. 

 

IMG_20240229_195202.jpg

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2511

Oziminy na chwasty najlepiej robic na jesień bo wiosna to ciężko bo albo zimno albo mokro i zawsze coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2273

Ja robie jesienią, ale wiosną poprawiam dwuliścienne. W życie poprawka raczej zbędna bo mocne zagłuszy chwasty. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9983

Jesienią mi nie pasowało bo dużo resztek było i było długo sucho. Doglebowo by słabo działało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4654

Ja zeszły rok jesienią nie robiłem. Wiosną albo nie było warunków albo mnie i wcale nie zrobiłem i było ok. Ale ogólnie robię wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
Napisano (edytowany)

U mnie żyto w tym roku to totalna porażka, słabe wschody przez wrześniową susze i w dodatku robak, który zjadł 50% obsady, a w reszcie na tyle uszkodził system korzeniowy, że ledwo żyją i skarłowaciały.

Dodatkowo spadło przez zimę tyle wody, że cały czas jest bagno na polu i nie można podać azotu.... Rok do tyłu.

DJI_0963.JPG

Edytowano przez lobudek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
26 minut temu, rolnikos25 napisał:

W tym roku  jaka strategia nawożenia przy tej cenie żyta? 

 

Ja chyba podam 250kg saletry w 1 dawce i to by było na tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2451
32 minuty temu, lobudek napisał:

U mnie żyto w tym roku to totalna porażka, słabe wschody przez wrześniową susze i w dodatku robak, który zjadł 50% obsady, a w reszcie na tyle uszkodził system korzeniowy, że ledwo żyją i skarłowaciały.

Dodatkowo spadło przez zimę tyle wody, że cały czas jest bagno na polu i nie można podać azotu.... Rok do tyłu.

DJI_0963.JPG

U mnie na glinie też brak obsady, wschody dopiero w listopadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
Napisano (edytowany)
4 minuty temu, krilan06 napisał:

U mnie na glinie też brak obsady, wschody dopiero w listopadzie

No gliny najgorzej....

Bardzo kiepski był koniec lata i początek jesieni u mnie, Cały wrzesień nie spadła kropla deszczu i było 30*C prawie cały miesiąc. A jak zaczęło padać to przestało w zeszłą sobotę. Na polu jest dosłownie zupa.

Ale najgorsze szkody poczyniła ploniarka zbożówka....

DJI_0951.JPG

DJI_0947.JPG

Edytowano przez lobudek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48
11 godzin temu, rolnikos25 napisał:

W tym roku  jaka strategia nawożenia przy tej cenie żyta? 

 

150 kg saletrosan 26 + 150 kg saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42

rolnikos25 napisał:

W tym roku  jaka strategia nawożenia przy tej cenie żyta? 

 

Jak już zasiana hybryda trzeba zadbać tak jak zawsze żeby plonem nadrobić. Jak by nie patrzeć wolę dać jakieś 120 kg azotu zebrać te 7-8 ton, jak nie dawać nic i zebrać 3 tony. Gorzej jak po żniwach okaże się że nikt tego nie będzie chciał kupić. No ale co zrobić ryzyko na naszym chorym rynku szybko nie zniknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42

Bywało i więce jednak coś tego azotu w glebie zostajęj. Kiedyś próbowałem 150 ale nie przekłada to się na plon bo ciężko żeby się nie wyłożyło mimo dwóch pożądanych regulacji. Oczywiście to tego 120 N skromne t1 i T2 i dwa razy po 0.3 modusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
Napisano (edytowany)

W sezonie 2023 hybryda przy 120kg azotu na wiosnę oddała mi średnio 8,5T, ale w dołkach wyglądała na 10T. Gdyby nie susza byłoby zdecydowanie lepiej.

Wtedy:

N1- 03.03.2023-150kg saletry amonowej

N2- 03.04.2023-200kg saletry amonowej

Edytowano przez lobudek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42
MaXtzTS napisał:

jak dzielisz azot?

Zależy jaka obsada na wiosnę. W tamtym roku 170 i 180 saletry. W tym roku dość gęste jest i poszło około 180 saletrzaku, resztę na 1 kolanko przed r1 i t1 już w saletrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Do końca marca zapowiadają u mnie temperature w dzień od 2 do 6 stopni a w nocy -1 do -5 , myślicie żę jest sens wjeźdzać teraz z saletrą w żyto hybrydowe  czy narazie się wstrzymać? Gospodarze 16 lat i szczerze nie trafiła mi się taka sytuacja . Co o tym sądzicie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2451
Napisano (edytowany)

Saletrosanu nie masz? 

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

niee  , tylko i wyłącznie obecnie saletre posiadam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897
9 godzin temu, Zefir napisał:

Do końca marca zapowiadają u mnie temperature w dzień od 2 do 6 stopni a w nocy -1 do -5 , myślicie żę jest sens wjeźdzać teraz z saletrą w żyto hybrydowe  czy narazie się wstrzymać? Gospodarze 16 lat i szczerze nie trafiła mi się taka sytuacja . Co o tym sądzicie ? 

Jak możesz naryc kolein to czekalbym na większe przymrozki i dawał azot. Sam już myślę ruszać z n2 w postaci mocznika bo zapowiada się u mnie okres bez deszczu przez 2 tygodnie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3
Napisano (edytowany)

Mocznik na drugą dawkę będzie ok? Niby nie zalecają dawać pod żyto ze względu na ryzyko wylegania. Praktykował ktoś? Jutro idzie saltera 50kg N i za tydzień  miał iść mocznik jakieś 70kgN

Edytowano przez friz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj