przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

nunu85    499

protiokonazol 300 ( występuje pod najróżniejszymi nazwami, np protendo, kanonik, poleposition etc) pół litra/ ha. można ewentualnie sie pokusić i dać dodatkowo 0,125 ( tyle wystarczy , wielokrotnie testowane) proquinazidu (talius etc). i więcej nic nie potrzeba. potem na kłos ale przed kwinnieniem litr tebu . i to dla ochrona żyta. ten sposób mi się sprawdza już od dobrych paru sezonów bardzo dobrze i go nie mam zamiaru zmienić. protiokonazol to jest zaje**sta wrecz substancja na choroby podstawy źdźbła i nie ma lepszego okresu na jego zastosowanie w jakimkolwiek zbożu niż t1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

a co sądzicie o duet na start ? Dość ciekawe rozwiązanie 3 substancje praktycznie zwalczające każdą chorobę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Kto normalny na tą chwilę planuje zakup ? Chyba w pierwszej kolejności trzeba poczekać bliżej wiosny i patrzeć na cenę i następnie według niej dobierać ochronę, chyba że ktoś jest z tych bardziej mądrzejszych że robi full nakład a następnie płacze że rok na zero wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Jeżeli u ciebie w życie hybrydowym ochrona decyduje czy wychodzisz na zero czy nie to powodzenia . U mnie zazwyczaj T1 i T2 lącznie nie przekracza 250-300 pln

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Idąc takim tokiem myślenia to można robić full nakład, bo przecież 200 kg więcej azotu to tylko 300 zł, pod korzeń to tylko 200 zł, na koniec uleci 5 ton, po 500 i jak się wszystko zsumuje to faktycznie lepiej oddać w dzierżawę i modlić się aby dopłaty do wszystkiego dawali, 

jednak wolę zostać przy swoim i używać kalkulatora niż chu*a 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Ale nie płacz bo nikt nie namawia abyś odchodził od swojego , Faktycznie musi u ciebie być krucho jeżeli intensywna uprawa i ulatuje 5 ton żyta hybrydowego i jeszcze sprzedajesz po 500 .

A i tak ps : to mój ch*j się pyta gdzie można kupić azot po 300 pln za 200 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90

Jaką strategię nawożenia azotem wybrać na słabe żyto, które w połowie zjadła ploniarka jesienią? Czy podanie całego azotu w 1 dawce (350kg/ha saletry amonowej) będzie dobrym rozwiązaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2652

chyba lepiej podzielić na dwie dawki po 200 kg, przynajmniej u siebie dziele

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
Przed chwilą, jonek98 napisał:

chyba lepiej podzielić na dwie dawki po 200 kg, przynajmniej u siebie dziele

Niby tak, ale gdzieś czytałem, że duża dawka azotu w granicy 120kg/ha na początku marca mocno dokrzewia hybrydę. Nie planuję więcej jak 120kg N na wiosnę .W ubiegłym roku przy takim nawożeniu plon przekroczył 8,5T/ha z tym że żyto dużo lepiej wyglądało na obecną chwilę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4654

Plantacja plantacji nie równa. Jak ktoś ma słabe z jesieni nie rozkrzewione to trzeba dać wcześnie bogato i to co najszybciej działa. Jeśli plantacja ok to lepiej chyba podzielić i tak będę robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2652

u mnie siane w optymalnym terminie koło 15 września,to jest rozkrzewione dość ładnie.Fakt że jak liche po zimie,to dawke azotu trzeba by zwiększyć żeby dokrzewic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4654

Kiedyś posiałem za późno zdecydowanie za późno to się właśnie na wiosnę ratowałem. I jeszcze się do krzewiło jakoś. W tym roku ładne. Aż zazdrościli w  wsi. Bo ja z powodu wyjazdu wcześnie siałem potem sucho było jak diabli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, lobudek napisał:

Jaką strategię nawożenia azotem wybrać na słabe żyto, które w połowie zjadła ploniarka jesienią? Czy podanie całego azotu w 1 dawce (350kg/ha saletry amonowej) będzie dobrym rozwiązaniem?

Dałbym 300 kg na pierwszy strzał i 150 na drugi. Więcej niż zakładałeś, ale lepiej dać 100 kg saletry więcej i zrezygnować z odżywek. Nie dasz N2 to przy odrobinie stresu żyto zrzuci wiosenne pędy...

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
Napisano (edytowany)
59 minut temu, JanKrzysztof napisał:

Dałbym 300 kg na pierwszy strzał i 150 na drugi. Więcej niż zakładałeś, ale lepiej dać 100 kg saletry więcej i zrezygnować z odżywek. Nie dasz N2 to przy odrobinie stresu żyto zrzuci wiosenne pędy...

Myślę, że 450kg saletry to zdecydowanie za dużo na żyto. Przy suchej wiośnie zrobi więcej szkód niż pożytku, przy mokrej również (nie ustoi).

Edytowano przez lobudek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, lobudek napisał:

Myślę, że 450kg saletry to zdecydowanie za dużo na żyto. Przy suchej wiośnie zrobi więcej szkód niż pożytku, przy mokrej również (nie ustoi).

To chyba oczywiste, ,że przy dużej suszy musiałbyś zrezygnować z drugiej dawki.  Jak nie chcesz mocno skracać to daj 200 na pierwszy strzał i 150 na drugi. Jedna dawka w postaci saletry w marcu jest bez sensu.

@JarekBazydlo, dając obornik pod żyto jesteś w mniejszości na tym forum, a wieloskładnik na tak "dochodową" uprawę  jest podawany najczęściej w niewielkich ilościach.

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2511

U mnie obornik idzie co 3 lata na każdą działkę na te najsłabsze nawet częściej. Samym azotem tez nie zrobisz plonu jeszcze bardziej zaszkodzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90

Ja za tydzień-o ile warunki pozwolą, planuje rozsypać kizeryt w ilości 100kg/ha. Przedsiewnie dostało 170kg Korn kali i 170kg polidapu. Jeśli chodzi o azot to zastanawiam się jeszcze czy nie sypnąć 200kg saletry i w ten sam dzień 150kg mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975

W Polidapie dałeś już 30 kg N. Byłoby 30 + 68 + 69 = 167 kg N. Obetnij mocznik do 100 kg albo rozważ wariant N1 saletra 250 kg, N2 saletra 100 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    90
3 minuty temu, JanKrzysztof napisał:

W Polidapie dałeś już 30 kg N. Byłoby 30 + 68 + 69 = 167 kg N. Obetnij mocznik do 100 kg albo rozważ wariant N1 saletra 250 kg, N2 saletra 100 kg.

Zgadza się, dlatego planowałem zamknąć się w max 350kg saletry. 

W zeszłym sezonie żyto wydało plon 8,5t/ha mimo 5tyg posuchy na przełomie maja/czerwca. Wtedy dostało 200kg polifoski 8, 100kg kizerytu , 150kg saletry na N1 i 200kg saletry na N2. Dobre T1(protiokonazol) i średnie T2( prochloraz i tebu) raz skracanie modusem+CCC i usztywniane etefonem. Bez jakichkolwiek odżywek i mikroskładników. Dodam że miało bardzo dobre parametry, gęstość 73 i opadanie 250-300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119
18 godzin temu, JanKrzysztof napisał:

Dałbym 300 kg na pierwszy strzał i 150 na drugi. Więcej niż zakładałeś, ale lepiej dać 100 kg saletry więcej i zrezygnować z odżywek. Nie dasz N2 to przy odrobinie stresu żyto zrzuci wiosenne pędy...

450 kg na żyto? jeszcze trochę to nakłady będą większe niż na pszenice czy rzepak, a żyto po 500 xD 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
Napisano (edytowany)

Jak rzadkie i uszkodzone przez robale, a ktoś celuje w 9+ ton to nie ma zmiłuj, trzeba sypać...  Nikt nie sieje hybrydy na 3 klasie, żeby zebrać 6 ton.

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj