Kowalsky30

Dopłaty bezpośrednie 2024

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Celownik07    665
Napisano (edytowany)

Ogolnie ta warstwa znaczy Grunty Orne 2023- rozwin sobie w zakladce mapy w ewniosku po prawej stronie  ikonke warstwy. Ale nie pytaj co znaczy bo nie wiem. Tez mam nalozone w ogrodku warzywnym zglaszanym jako uprawa mieszana.

Edytowano przez Celownik07
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157

Coś znalazłem w instrukcji ,,Funkcje na mapie 2024” Rozdział 21 ale to nie ima się kupy co piszą a prezentuje ewniosek. Jutro jak będę miał czas to spróbuję się zagłębić w myśl autora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman    58
4 godziny temu, Celownik07 napisał:

Ogolnie ta warstwa znaczy Grunty Orne 2023- rozwin sobie w zakladce mapy w ewniosku po prawej stronie  ikonke warstwy. Ale nie pytaj co znaczy bo nie wiem. Tez mam nalozone w ogrodku warzywnym zglaszanym jako uprawa mieszana.

To po prostu oznacza obszar na podstawie deklaracji z poprzednich lat uznany za grunt orny. Polecam też włączać sobie warstwę TUZ, żeby przypadkiem nie deklarować trawy na gruntach ornych na takiej warstwie. Bo potem może być zdziwienie przy okazji zróżnicowanej struktury upraw jak trawa zostanie uznana za TUZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

Warstwy tuz to chyba z automatu sa zaznaczone.. w tym roku widze ze i warstwa tp5 (5ty rok deklaracji tuz na danej dzialce, w 6tym roku przechodzi na tuz wlasciwy) jest wlaczona. 

Mi juz podswietlilo tp5 na paru łąkach. Choc rok temu deklarowalem trawy na nich. Decyzji jeszcze nie mam wiec nie wiem jak to przeszlo kontrole administracyjna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman    58

Tp - tuz potencjalny (jeszcze grunt orny) a liczba oznacza ile lat jest już deklarowana uprawa traw (czy to na gruntach ornych czy tuz). Trawa na gruntach ornych nie przerywa odliczania ani TUZ.

Z ustawy o planie strategicznym:

trwałe użytki zielone – grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie
(samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych) i które nie były objęte zmianowaniem upraw przez co najmniej pięć lat, przy czym zaoranie, uprawa lub wysiew innego gatunku należącego do traw lub innych zielnych roślin pastewnych po uprawie lub zaoraniu nie powoduje zmiany klasyfikacji danego obszaru jako trwałego użytku zielonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
Napisano (edytowany)
11 godzin temu, Freeman napisał:

Trawa na gruntach ornych nie przerywa odliczania ani TUZ.

o kurde,  Bylem pewny że przerywa. dobra trzeba spisac na straty te działki. nie zaoram bo mam n2000 i jak sie dopatrza ze bylo dluzej niz 5lat zglaszane (a bylo) to moga uwalić.

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dopytać o taką działkę, jak w załączniku. Zarośnięte to jakąś tarniną było, kiedyś był tam ponoć sad wiśniowy. Wykarczowałem, mulczer zrobił robotę, normalne pole orne (te 18 arów, bo las wiadomo, że został) Jak sprawdzam informacje na stronie ARiMR w mapach, to mi takie rzeczy wyskakują:

image.png.2c9836f357ba6fac9be547448f552e22.png

Mogę to ręcznie obrysować i dodać taką działkę, czy jakaś procedura jeszcze mnie czeka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Od tego roku planują wycofać ten obowiązek przywracania tuzów 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

jest takie coś jak LPIS całoroczny, jedna z opcji z menu po lewej, jak tam wejdziesz możesz odszukać tę działkę i zgłosić do niej rozbieżność. w opisie napiszesz że przywróciłeś działkę do użytkowania, wykarczowałeś. pracownik agencji to sprawdzi i zmieni warstwy na działce (jeśli na zdjęciach satelitarnych znajdzie potwierdzenie). po kilku dniach w ewniosku będziesz miał gotową działkę do zadeklarowania.

13 godzin temu, Celownik07 napisał:

o kurde,  Bylem pewny że przerywa. dobra trzeba spisac na straty te działki. nie zaoram bo mam n2000 i jak sie dopatrza ze bylo dluzej niz 5lat zglaszane (a bylo) to moga uwalić.

tuz był deklarowany 5 razy czy 6, jak 5 to jeszcze nie powinno być za późno, sprawdź w ewniosku czy jest warstwa tuz (oczywiście liczą się też deklaracje innych rolników, jeśli wcześniej ktoś inny działkę deklarował)

jest też opcja przesiania łąki, nawet na Naturze, na zasadzie takiej, że orzesz i siejesz od razu, to powinno przejść

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

te warstwy (tuz) to albo sciema albo mieli grubszy reset systemu w miedzyczasie bo tuz deklarowany od poczatku istnienia dopłat a dopiero w tym roku na jednej działce pojawila sie warstwa tp5 a na drugiej obok tp1. czekam na decyzje za zeszly rok i moze przeorze jak bedzie czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

co ma decyzja z 2023 roku do wniosku na 2024? jak w ewniosku nie masz tuza i chcesz to orać to ja bym nie czekał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

Juz kiedys temat poruszalem. To ze maja burdel w systemie bo te tuzy sa tuzami od poczatku wiec siatka tuz powinna tam byc. W 2023 zadeklarowalem tam zamiast tuz to mieszanke traw na go. Przejdzie to wjezdzam z orka, skapna sie ze jednak tuz byl to zostawie jak jest. Nie spieszy mi sie bo to caly uj tego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesterka    0

Mam pytanie odnośnie płatności dla młodego rolnika w płatnościach bezpośrednich. Może pomożecie. W zeszłym roku syn skończył 18 lat i przepisaliśmy mu część gospodarstwa. W czerwcu skończył szkołę zawodową na kierunku nie rolniczym (malarz). Od września jest na krusie i prowadzi swoje gospodarstwo. W tym roku pierwszy raz będzie składał ewniosek o dopłaty bezpośrednie. Czy jeśli załączy świadectwo ukończenia szkoły zawodowej to może składać o dopłaty do młodego rolnika? Czy musi mieć szkole na kierunku rolniczym? Czytałam też coś o tym że musi być 3 lata na krusie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman    58

Do młodego rolnika  w  płatnościach bezpośrednich trzeba mieć wykształcenie albo staż (minimum 3 lata na krusie jako rolnik lub domownik albo praca w gospodarstwie - tu umowa o pracę albo świadectwo pracy). Wykształcenie wystarczy jakiekolwiek ponadpodstawowe, nie musi być kierunkowe, tak więc obecnie posiadane świadectwo ukończenia szkoły zawodowej wystarczy.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

Ponawiam pytanie dotyczące utrzymania na ściółce, z jakiego okresu są brane zwierzęta, od wysłania wniosku czy innego? Mam opasy, na obecną chwilę 10 sztuk powyżej 18 miesięcy, 10 między 4 a 18 i 10 poniżej 4 miesięcy to dostanę dopłatę tylko dla tych 10 między 4 a 18 miesiące o ile będę trzymał co najmniej 4 miesiące? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    464
Napisano (edytowany)

Jeśli składasz pierwszy raz o dobrostan opasów to od dnia wysłania wniosku. Jeśli kontynuujesz- od 15 marca. Co do drugiej części pytania- zasadniczo tak... do dziesięciu, ale dokładnie to zależy, czy realizujesz jeszcze dobrostan mamek, wtedy ta liczba może być mniejsza

Edytowano przez Kowalsky30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bryl36    50

Czy na mapie w zakładce eko macie ekoschematy do wyboru bo u mnie pusto ,a chciałem zaznaczyć słome do przyorania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaro_1    128

ekoschemat deklarujesz przy deklaracji uprawy na działce rolnej, jeżeli miałbyś 1ha pszenżyta, 0,5ha chciał przyorać a 0,5 ha zbelować, to w takim przypadku deklarujesz dwie działki rolne, na jednej zaznaczasz ekoschema, na drugiej nie

podobnie jeżeli na danym polu miałbyś pszenicę, pszenżyto i jęczmień, i całość do przyorania, to ekoschemat trzeba zaznaczyć przy deklaracji każdej uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
1 godzinę temu, bryl36 napisał:

Czy na mapie w zakładce eko macie ekoschematy do wyboru bo u mnie pusto ,a chciałem zaznaczyć słome do przyorania

ekoschematy zaznaczasz w zakładce UPRAW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    464
1 godzinę temu, bryl36 napisał:

Czy na mapie w zakładce eko macie ekoschematy do wyboru bo u mnie pusto ,a chciałem zaznaczyć słome do przyorania

Musisz przesunąć suwak w dół😂 wtedy pod "ekoschematy" pojawi się "wybierz"- klikasz i zaznaczasz E_WSG. Oczywiście jak wcześniej wybrałeś ten ekoschemat w "uprawach"

I  to nie w zakładce definiowanie EKO, tylko definiowanie UPRAW wybierasz. W EKO tylko sprawdzasz jakie ekoschematy wybrałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek0987    13

Jest gdzieś jaka obsadę muszą mieć rośliny miododajne? Czy tylko wiadomo tyle, że z pierwszej gruby maja być dominującą roślina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bryl36    50

Dzięki faktycznie w uprawach trzeba edytuj i zjechać na dół i są ekoschematy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Jak wyglądają dopłaty dla gospodarstw do 10ha gruntów ornych?

Jakieś wymogi? Jaka wysokość dopłat w tym roku była?

Myślę czy dzierżawy nie oddać siostrze i niech wyrobi sobie nr gospodarstwa.  Miała by chyba sporo wyższe dopłaty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

Do 5 ha mial byc ryczalt I 225 euro do hektara, ale teraz ma byc do 10 ha wiec to juz ponad 60% gospodarstw , czyli  logicznie myslac powinna byc mniejsza  doplata  ale zawsze moga  przesunac  z innych filarow. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez versus
      Witam wszystkich,
      Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie - Mazowieckie.pl
      Niestety dopłaty do paliwa rolniczego będą nie wypłacone w całości, przynajmniej na razie. Może macie informacje z innych województw jak sprawa wygląda??Dlaczego nie zostaje uzupełniona kwota od razu??...
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj