DRIPOL

Ceny trzody chlewnej 2024

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PRZMAS19821982    962
Napisano (edytowany)

Żywienie płynne – kluczowy dostęp do odpadów

Żywienie na mokro to metoda żywienia świń, która wykorzystuje odpady – płynne produkty uboczne przemysłu spożywczego, w tym mleczarskiego, piekarniczego czy piwowarskiego. W paszach wykorzystuje się produkty włókniste (młóto browarniane, wysłodki buraczane, wywary gorzelniane), białkowe (wywary, młóto, drożdże piwne), energetyczne (CCM , produkty uboczne piekarnicze, makarony, pulpy ziemniaczane, produkty cukiernicze).

 

Produkty uboczne mocno obniżają cenę całkowitą paszy. Różnica między paszami płynnymi i suchymi w przeliczeniu na 88% suchej masy to średnio 200 zł netto/tonę.

W paszy płynnej możemy skarmiać produkty uboczne, o wyższym poziomie wilgotności. Jest to możliwe również w paszy suchej, ale nie na takim poziomie – tu sucha masa paszy nie powinna spadać poniżej 84%. Przykładowo, stosując standardowe kiszone ziarno kukurydzy: w płynnym żywieniu ograniczeniem są jedynie parametry paszy, a w suchym w zależności od wilgotności kukurydzy zastosujemy od 20-25% produktu na tonę paszy (to 17-20% kukurydzy w suchej masie) – tłumaczy Jakub Kempa.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie jak najtańszych zamienników np. zamiast śruty sojowej – wywar gorzelniany lub drożdże piwne, zamiast zbóż – chleby, makarony, czy też produkty cukiernicze, zamiast otrąb – młóto, wysłodki buraczane (mokre) - tłumaczy Jakub Kempa, ekspert ds. trzody chlewnej i płynnego żywienia z De Heus sp. z o.o

https://agronomist.pl/artykuly/plynne-zywienie-recepta-na-problemy-producentow-trzody-chlewnej

 

 

Edytowano przez PRZMAS19821982
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

A co z jakością mięsa zwierząt żywionych na mokro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZMAS19821982    962

Kto się tym przejmuje w takim żywieniu,

Aby jak najtanieje i najszybciej urósł....

No zapewne dozownik z lekami w standardzie do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
Napisano (edytowany)
11 godzin temu, Neveragain napisał:

Wymień co konkretnie składa się na tę żywienie oraz jakie przyrosty dobowe osiągają. Stawiam tezę że łzesz. Mam nadzieję że wyprowadzisz mnie z błędu🤣

Zanim odpowiesz to Ci zdradzę że u mnie zboże to 16,7%, kukurydza 65%. Czym karmią te Twoje ziomki że jest taniej? Sianem? Żygać mi się chce na te kocoboły bez pokrycia i przechwałki wszędobylskie.

  Wywar gorzelniany,serwatka,odpady przemysłu piekarniczego, odpady szeroko rozumiane przetwórstwa rolno-spożywczego (od kiedy kukurydza to nie zboże 🤔) premix, do 4%sruty poek sojowej,przyrosty do 900 g. Wbij sobie do głowy nasz system żywienia przegrywa w każdym aspekcie przy ich technologii żywienia Złapie się na przeprosiny z Twojej strony za debilne insynuacje ??

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
1 godzinę temu, Peron napisał:

A co z jakością mięsa zwierząt żywionych na mokro?

Cała Hiszpańska wieprzowina dostępna na świecie jest żywiona w tym systemie, z tym że oni poszli krok na przód i walą odpady komunalno-bytowe, u nas na fermie tylko raz była awantura co do jakości coś przekombinowali z rybami i mięso miało smak ryby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    44

Jakby wszyscy myśleli głowa nie portfelem to nasz kraj byłby w innym miejscu niż teraz. Zwłaszcza że od diety i jedzenia zależy nasze zdrowie i życie. Ten kto to rozumie to wie że cena nie zawsze jest ważna. Normy na produkty przetworzone zrobiły z ludzi niewolników promocji. Co z tego że żywimy lepiej może drożej ale smaczniej i zdrowiej. Ale pokolenie smartfonów tego nie docenia i będzie coraz gorzej. Ale naród który nie ma swojego zdania tylko małpuje wszystko z tiktoka to naród łatwo sterowany. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

 Chyba lider obniżek Marcinkowscy całe 8,05 E cena wyjściowa ja go

 Chyba lider obniżek Marcinkowscy całe 8,05 E cena wyjściowa ja go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
Napisano (edytowany)

Okoliczny handlarz - 6,20 netto, od poniedziałku 6,00 

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    44

A euro w górę a nasi w dół 😁. Jeden rok na plus w trzodzie  to już za dużo. Nastepne lata pod kreską się zapowiadają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulanek    1

w sierpniu jak były po 530 też mówili że nie spadną dużo, może z 10zł na tydzień, a można było kupić po 400 nawet, w październiku po 470 były a jak się okazało można było i po 360 kupić. Jak liczę to nie wychodzi mi zarobek przy warchlaku powyżej 400zł na ten moment. Najbezpieczniej jak by były po 300zł. Bo tucznik już rekordów ceny bić nie będzie szybko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neveragain    136
Napisano (edytowany)
8 godzin temu, ws71 napisał:

  Wywar gorzelniany,serwatka,odpady przemysłu piekarniczego, odpady szeroko rozumiane przetwórstwa rolno-spożywczego (od kiedy kukurydza to nie zboże 🤔) premix, do 4%sruty poek sojowej,przyrosty do 900 g. Wbij sobie do głowy nasz system żywienia przegrywa w każdym aspekcie przy ich technologii żywienia Złapie się na przeprosiny z Twojej strony za debilne insynuacje ??

Również żywię na mokro, również dziesiat tysięcy sztuk w roku . Chleb w tym momencie wychodzi drożej niż pszenżyto po 600 zł. A tańszej paszy niż mokra kiszona  kukurydza po 400 zł nie ma. Dalej śruta sojowa, premix gadać można sobie... Policz sam koszt transportu czy to chleba serwatki czy wywaru jak to wypada na % SM i zawartość białka. Ostatnia rzecz to stała, ciągła dostępność tych produktów. Są jeszcze jogurty, snikersy i inne rzeczy ale w takim procederze chodzi o ciągłość i stabilność dostaw. Podtrzymuje że gadasz głupoty aczkolwiek  żywienie na mokro jest jedyną alternatywą na cięcie kosztów w tej chwili. Mam u siebie 1,2kg przyrost dobowy i sprzedaż średnio w 85 dniu tuczu koszty 30-130 kg w zależności od dostępnych komponentów 200-250zł. Bo nie zaprzeczysz że chociażby cena śruty sojowej trochę się zmienia a mowa o innych składowych.

Edytowano przez Neveragain
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@Neveragain O czym  w ogóle piszesz  , jeżeli zajmujesz się tym profesjonalnie u nas umowy są na 5 lat opisywana ferma to 33 tys rocznie w sumie wszystkie razem tego właściciela to ponad 160 tys rocznie w samej Polsce,więc jeżeli nie miałeś styczności z takim systemem zachowaj  milczenie, jak to mówi były właściciel Poldanoru nie liczy się przyrost a zysk końcowy  jaki osiąga się na  tuczonymp zwierzęciu , dawny Poldanoru schodził do 140-150 zł szt ,ale to trochę inny świat , przecież Ty masz zwyczajny system żywienia oparty na zbożu, czyli niewiele ma wspólnego z opisywanym przeze mnie co do odpadów to wiem że popiekarnicze były na poziomie 6-16 gr kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skowron16    17
Napisano (edytowany)

znajomy kiedyś brał z masarni drobiu wszystkie wnętrzności krew dokupował trochę otrąb pszennych i tak tuczył świnie. Było to do czasu gdy w ubojni dowiedzieli się czym karmione.

kolejny zaś zbierał resztki gastronomiczne z sanatoriów i tym karmił świnie 

Edytowano przez Skowron16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

W ramach ciekawostki kiedyś przywlekli na fermę 100 t czekolady, nawet zupełnie zjadliwa byla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    44
37 minut temu, Navara1988 napisał:

Animex od poniedziałku kolejna obnizka

Za chwilę będą co 2 dzień obniżać do jakiego poziomu pytam 🤬🤬🤬😡

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulanek    1

proponuje promocje zrobić ; 1 warchlak za 1 tucznika, ewentualnie mała dopłata za warchlaka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateuszmq    22

@Ulanek Duna nadal Ci głupcy chcą po 450 🤣 No na opłatę wody i prądu chociaż niech zostanie 🤣🤣🤣🤣

Macie może namiary na jakiegoś dobrego polskiego producenta warchlaka? Najlepiej wielkopolska i ościenne.  Partie po ok 210 sztuk

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Tylko zobacz kolego Mateszmq jakie Ci głupcy mają gospodarstwa, maszyny, samochody o ciągnikach już nie wspomnę z tych drogich prosiąt (ja jestem z okolic zagłębia świńskiego ). Przecież w takiej działalności trzeba patrzeć długofalowo bo wiadomo ze są dołki i górki. Powodzenia w hodowli dla wytrwałych. 

Raz zostanie na opłaty, raz dokładka a innym razem nowy JOHN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153
Napisano (edytowany)

@ws71 z kim z poldanoru gadałeś? Bo prawdziwych "szefów" to tam jest 90 ciu 🙂 z którymś bjarnym? Akurat wiem na bieżąco co dzieje się w tej firmie to uwierz że nie jest tak kolorowo. W tym roku mieli chlewnie i ziemię oddawać ale wybory poszły po ich myśli i pewnie nic z tego nie będzie. Mają siedzibę w Przechlewie, to moja gminna miejscowości. 

Edytowano przez Dawid727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
5 minut temu, Dawid727 napisał:

@ws71 z kim z poldanoru gadałeś? Bo prawdziwych "szefów" to tam jest 90 ciu 🙂 z którymś bjarnym? Akurat wiem na bieżąco co dzieje się w tej firmie to uwierz że nie jest tak kolorowo. W tym roku mieli chlewnie i ziemię oddawać ale wybory poszły po ich myśli i pewnie nic z tego nie będzie. Mają siedzibę w Przechlewie, to moja gminna miejscowości. 

U nas jest ferma zarodowa loch dla całego koncernu ,jeszcze przed zmianą nazwy i zarządu na Godvalley były spotkania z rolnikami i tam faktycznie można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy, w latach 90  członek rodziny  pracował dorywczo dla tej firmy w Rosji i na Ukrainie, obecnie mam pośredni kontakt  , wiem że w przejęcie chlewni w zeszłym roku miał być chętny Skiba( niby oferował 50 mln złotych,w myśl obowiązującego prawa nie powinni mieć przedłużonej dzierżawy, na ten moment zrobiło się podejrzanie cicho w temacie, też była wersja jesienią że całość ma przejąć KOWR i reaktywować własność państwową czyli dawny PGR)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Jak się zmieniają ceny bydła w roku 2024? Jakie są ceny w waszych regionach? Ceny bydła pójdą w dół czy może tak korzystna tendencja dla nas hodowców się utrzyma 🙂
       
      Wpisując cenę podajcie od razu datę i region w jakim handlowaliście bydłem.
      Kontynuacja tematu
      https://www.agrofoto.pl/forum/topic/297364-ceny-bydla-2023/page/279/?tab=comments#comment-4253941
    • Gość
      Przez Gość
      Jak się zmieniają ceny bydła w roku 2023? Jakie są ceny w waszych regionach? Ceny bydła pójdą w dół czy może tak korzystna tendencja dla nas hodowców się utrzyma 🙂
       
      Wpisując cenę podajcie od razu datę i region w jakim handlowaliście bydłem.
      Kontynuacja tematu 
       
    • Przez DzikiSimental25
      Nowy Rok to i nowy temat. 
      Link do kontynuacji tematu : 
       
    • Przez donweter1989
      Nowy rok, nowy temat. Zapraszam do dyskusji i podawania cen. Początek roku wygląda mało optymistycznie, a jak będzie dalej?
      Jakie proponują Wam ceny na wagę żywą i poubojową?
      Kontynuacja wątku 2022:
       
    • Przez teybe
      Witam forumowiczów. 
      Dostałem propozycję od tej firmy. Chcą kupić ode mnie byki. Przyjechali popatrzyli i zaoferowali, że przeleją rano na konto 50 tyś. A po południu przyjadą po byki i je zważą. Jeśli wyjdzie mi mniej to mam im przelać różnicę, a jak więcej to oni dopłacą.
      Mieliście takie sytuacje z tą firmą bo nie miałem takiej transakcji i mam wątpliwości?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj