JanKropka

To jest sens szukania czegoś lepszego do palenia owsem niż piecyki na ekogroszek? jakie doświadczenia w 2023 vs koszty?

Polecane posty

JanKropka    7

witam,

jak w temacie było na agro kilka takich wątków..

Ale ważna jest wymiana doświadczeń aktualnych..

 

To jest sens szukania czegoś lepszego do palenia owsem niż piecyki na ekogroszek? jakie doświadczenia w 2023 vs koszty?

 

Dane podają że palenie owsem jednak jest szkodliwe dla kominów, kwas brak wkładów paliników ceramicznych co to moga wytrzymać..

Ryzyko samozapłonu etc..

 

Macie jakieś rozwiazania, alternatywy..

 

-są jeszcze kominik zamknięte na pellet ale cenowo kiepsko za to latwo podłączyć..

- klasyka ekogroszek i podajnik ryzyko samozpapłonu, czyszczenia, ciągłych ustawień

- palniki na pellet ale cenowo kiepsko, w zasadzie jaka alternatywa dla kominków? 

- palniki grawitacyjne dość fajne zasypowe, ale nie  ma szans na 5 klase i kontrolą 5 tys kary..

 

 

image.png.62c164c03935eb603d4d6c884f72bd67.png

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
2 godziny temu, Mateusz1q napisał:

Po co palić owsem skoro ekogroszek po 1100?

Plus transport z KDW, 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7
5 godzin temu, Mateusz1q napisał:

Po co palić owsem skoro ekogroszek po 1100?

 

32 minuty temu, toooomaszewski napisał:

A kurierem ile wychodzi?

 

2 godziny temu, miwigos napisał:

Plus transport z KDW, 

 

2 godziny temu, miwigos napisał:

Plus transport z KDW, 

 

Chyba nie patrzyliście w normy od nowego roku już chyba w całym kraju zapomnij (teoretycznie wiadomo) o ekogroszku

 

mogą za darmo dawać ten ekogroszek ale nie warto inwestować w nowe takie instalacje

 

Minimum to norma klasy 3 i efektywność 80 procent i trzeba mieć teoretycznie papiery na to, przy czym mogą wykazać łatwo że piecyk czy groszek nie spełnia tego

lub pobrać probki, etc 

 

a za max 4 lata w ogóle praktycznie żadnego ekogroszku

 

mogą za darmow dawać aby się pozbyć towaru

 

Nie mówię już o cenie pieców na ekogroszek do tego co jest w nich technicznie, pokazywali chyba na polsacie jak jakaś babcia taki kupiła za 40 tysiaków i wiadomo że pasował do instalacji na wsi jak Ukraina do UE..

 

CZYLI pchanie się w  to nie jest za bardzo rozsądne jak ktoś ma do pierwszych kontroli i 4 lata jakoś się przecięgnie wiadomo, ale jak wymieniać to chyba na coś z sensem..

 

- drewno odpada na pewno bo mogą być zakazy niezależnie od tego jak samorząd województwa sobie uchwali do tego w kązdym piecu mozna to kołować jak Niemca po kasku, ale na poważnie także wtedy piece z 5 klasą nie stanowią różnicy

 

- gaz wiadomo

 

- pompy ciepła nie do starych chałup i wiadomo co z fotowoltaiką xD

 

To co zostaje..

 

owies lub cos podobnego dają żyto czy inne bio..

lub pelet ale ten to warto do automatycznych kominków gdzie korzystnie jest oszczędzać komin np. w centrum chałupy

 

a taki owies można gdzieś na bocznym kominie przy ścianie gdzieś w kotłowni

 

LECZ niestety mało spełnia normy 5 klasy i mają sens techniczny

 

zagazujące odpadają

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Przedłużą , czymś musimy sie ogrzać, nie martw się na zapas

1 godzinę temu, toooomaszewski napisał:

A kurierem ile wychodzi?

Workowany tyko kurierem 1600

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
33 minuty temu, JanKropka napisał:

 

 

 

 

Chyba nie patrzyliście w normy od nowego roku już chyba w całym kraju zapomnij (teoretycznie wiadomo) o ekogroszku

 

mogą za darmo dawać ten ekogroszek ale nie warto inwestować w nowe takie instalacje

 

Minimum to norma klasy 3 i efektywność 80 procent i trzeba mieć teoretycznie papiery na to, przy czym mogą wykazać łatwo że piecyk czy groszek nie spełnia tego

lub pobrać probki, etc 

 

a za max 4 lata w ogóle praktycznie żadnego ekogroszku

 

mogą za darmow dawać aby się pozbyć towaru

 

Nie mówię już o cenie pieców na ekogroszek do tego co jest w nich technicznie, pokazywali chyba na polsacie jak jakaś babcia taki kupiła za 40 tysiaków i wiadomo że pasował do instalacji na wsi jak Ukraina do UE..

 

CZYLI pchanie się w  to nie jest za bardzo rozsądne jak ktoś ma do pierwszych kontroli i 4 lata jakoś się przecięgnie wiadomo, ale jak wymieniać to chyba na coś z sensem..

 

- drewno odpada na pewno bo mogą być zakazy niezależnie od tego jak samorząd województwa sobie uchwali do tego w kązdym piecu mozna to kołować jak Niemca po kasku, ale na poważnie także wtedy piece z 5 klasą nie stanowią różnicy

 

- gaz wiadomo

 

- pompy ciepła nie do starych chałup i wiadomo co z fotowoltaiką xD

 

To co zostaje..

 

owies lub cos podobnego dają żyto czy inne bio..

lub pelet ale ten to warto do automatycznych kominków gdzie korzystnie jest oszczędzać komin np. w centrum chałupy

 

a taki owies można gdzieś na bocznym kominie przy ścianie gdzieś w kotłowni

 

LECZ niestety mało spełnia normy 5 klasy i mają sens techniczny

 

zagazujące odpadają

Jakbym słuchał naganiaczy od pomp i fotowoltaik. Paanie, zakażo, nie pozwolo, pacz pan, tutej jest dla pana rozwiązanie za 200tyś zł i śpisz pan spokojnie.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Sama pompa ciepła nie ogrzeje domu do 25 stopni , a w łazience i dziadków tyle musi być

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592

Jak dom w miarę ocieplony to da radę nie masz pompy ,a wiesz najlepiej .

Jasiu Kropka to jak owies spalisz to ekogroszkiem będziesz konia karmił tak że jest wyjście spokojna twoja rozczochrana. 

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Mnie w niedługim czasie tez czeka wymiana kopciucha bo obecny ma już 16lat i tylko patrzeć jak jebnie, i już się rozglądam za różnymi opcjami i narazie widziałbym u siebie kocioł zgazowujący z buforem + możliwość założenia palnika na pellet/owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karczikpr    185

JanKropka napisał:

Chyba nie patrzyliście w normy od nowego roku już chyba w całym kraju zapomnij (teoretycznie wiadomo) o ekogroszku     Minimum to norma klasy 3 i efektywność 80 procent i trzeba mieć teoretycznie papiery na to, przy czym mogą wykazać łatwo że piecyk czy groszek nie spełnia tego lub pobrać probki, etc    a za max 4 lata w ogóle praktycznie żadnego ekogroszku   mogą za darmow dawać aby się pozbyć towaru   Nie mówię już o cenie pieców na ekogroszek do tego co jest w nich technicznie, pokazywali chyba na polsacie jak jakaś babcia taki kupiła za 40 tysiaków i wiadomo że pasował do instalacji na wsi jak Ukraina do UE..     LECZ niestety mało spełnia normy 5 klasy i mają sens techniczny   zagazujące odpadają

Jakieś źródło tych informacji że od 2027 koniec ekogroszku w KAŻDYM budynku? Źródło inne niż telewizja poproszę

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Paliłem owsem teraz palę kukurydzą i wszystko jest w najlepszym porządku tak z piecem jak i kominem.Piec i komin muszą być dogrzane wtedy nic się nie skrapla i żadnych kwasów nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jeszcze trochę i w całym kraju mają być kotły tylko 5 klasy, pieców/ kotłów na owies nie ma :P

To że w niektórych da sie tym palić jak i innymi zbożami to fakt ale z racji niezgodności paliw z uzyskanym, certyfikatem  to jak zechcą to będą mogli nakładać na właścicieli jakieś sankcje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciekawe jak to zrobią?Przy każdym kotle będzie stał urzędnik? Nie realne.Nawet kotła na ekogroszek nie mam.Byli z gminy popatrzyli,pokiwali głowami i poszli dalej.Brak uwag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Składałeś jakiś czas temu  deklarację -  oświadczenie  o źródłach ciepła w domu? Z pewnością więc musiałeś już wtedy podać jakiej klasy na co masz kocioł C.O.

Co do sprawdzania to maja  takie same możliwości jak Ty czyli dostęp do certyfikatów dla konkretnych kotłów, tylko musi im sie chcieć to sprawdzać, w kwestii sprawdzania wilgotności palonego drewna to już dwa przypadki  znam a jak kogoś przyłapią na paleniu np. płytami z mebli to zaraz nakręcają to medialnie 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/mandaty-za-palenie-smieciami-plyty-wiorowe-stare-kable-i-patyki-z-lasu-w-piecach/1ww67lg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

mieszkam na przedmiesciach krakowa wiec kontrole urzednikow mialem 2 w tym jedna z policja, latajace drony , donosy sasiadow na specjalnej stronie internetowej, badania probek popiolu to dla mnie normalka.

zalozylem juz dawno kociol na grosze 5 klasy eco desing-innny u nas nie przejdzie od 25 r, pare gmin  w okolicy juz mysli o zakazi palenia drewnem i weglem albo juz zakazalo. 

mieszam wegel z owsem albo kukurydza.. z zytem nie poszlo..chyba za duzo dalem. gdy bede mial wiecej czasu to poeksperymentuje,nikt teog nie chce kupic a owies sie konczy,


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podczas kontroli wpisali mi kocioł klasy 3 opalany biomasą.W rzeczywistości mój piec przepali wszystko.Sam go robiłem tabliczka z allegro rodzaj paliwa nie wpisany .

Edytowano przez marcin19071980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
3 minuty temu, jacus napisał:

mieszkam na przedmiesciach krakowa wiec kontrole urzednikow mialem 2 w tym jedna z policja, latajace drony , donosy sasiadow na specjalnej stronie internetowej, badania probek popiolu to dla mnie normalka.

zalozylem juz dawno kociol na grosze 5 klasy eco desing-innny u nas nie przejdzie od 25 r, pare gmin  w okolicy juz mysli o zakazi palenia drewnem i weglem albo juz zakazalo. 

mieszam wegel z owsem albo kukurydza.. z zytem nie poszlo..chyba za duzo dalem. gdy bede mial wiecej czasu to poeksperymentuje,nikt teog nie chce kupic a owies sie konczy,

Zanim zaczniesz dalej rozglądać sie za zbożami do palenia po policz ile będzie Cie to kosztowało. Licz w oparciu o MJ energii. Później policz ile  czego jesteś w stanie zmagazynować oraz co będzie najbardziej komfortowe i akceptowalne w Twoich warunkach.

Biomasa - właściwości, wartość opałowa - :ZMK_Sas: - instalacjebudowlane.pl

Marcin jak widać  nalepka potrafi czynić cuda  xD👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kukurydza kupiłem za 680zl owsa mam ponad 15ton trochę już sprzedałem właśnie na opał.Jesli jesteś w stanie sam wyprodukować opał to zawsze będzie ci się opłacać obojętnie jaki by on nie był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Na PGG ekogroszek  1100 do około 1500 za tonę owies  jakoś 800 -1000 więc biznesu nie widzę dodatkowo w kotle na ekogroszek nie najlepiej się pali, bardziej chwalonym jest pelletowiec  bo nie wydmuchuje tak niedopalonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wątpię czy jakikolwiek fabryczny kocioł (palnik)dopali mi kukurydzę lepiej niż moja własna konstrukcja 

IMG_20231125_221504_448.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Raczej nie znajdziemy bo na takie paliwo oficjalnie nie ma, no chyba że pośrednio przez biogazownię ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    66

Pellet ze słonecznika 750 a owies po 800 więc już przestałem palić owsem w piecu na pellet ale co będzie w kolejnym sezonie to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj