marcin80wlkp

Likwidacja poplonu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcin80wlkp    38

Mam poplon z peluszki i łubinu, pod kukurydzę. Jestem w systemie bezorkowym. Co proponujecie ? Zlikwidować czy zostawić przez zimę i dać skruszeć? Trochę szkoda jednak zielonej masy, którą można wymieszać z ziemią. Jeśli likwidować, to gruber, czy talerzówka? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    40

Ja likwiduję poplony jesienią i wiosną wszystko rozkruszone jest. Dodam że też jestem bezorkowcem. Kiedyś zostawiałem poplon i wiosną sporo badyli zielonych a największy problem był z samosiewami i chwastami które tworzyły porą szczotę przy ziemi. Ja zakładam wał nożowy na przedni tuz i talerzówka z tyłu i na wiosnę pole pokryte suchymi roślinami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman33    0

ogólnie, zależy to trochę od twojej sytuacji i planów. jeśli boisz się, że zimą mogą się pojawić chwasty lub samosiewy, to może lepiej likwidować teraz. gruber czy talerzówka, to już zależy od twojego sprzętu i preferencji, można tak i tak. ja osobiście używam talerzówki, ale to niekoniecznie musi być najlepszy wybór dla ciebie. co do zielonej masy, może spróbuj ją wykorzystać na jakieś inne cele w gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

jestem w podobnej sytuacji u mnie forczyca i żodkiew. Tylko ja mam wpisane jako poplon ozimy. Ale przecież mulcz można zrobić po 15 listopada? Jak gruberem przelece bez wałka to przecież materii zostanie na wierzchu. Miala być qq ale troche sie jej obawiam na pierwszy raz na piaskach. Za duże naklady przy obecnych cenach. chyba pojdzie groch w mieszance z owsem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38
5 godzin temu, casefarmer napisał:

Ja likwiduję poplony jesienią i wiosną wszystko rozkruszone jest. Dodam że też jestem bezorkowcem. Kiedyś zostawiałem poplon i wiosną sporo badyli zielonych a największy problem był z samosiewami i chwastami które tworzyły porą szczotę przy ziemi. Ja zakładam wał nożowy na przedni tuz i talerzówka z tyłu i na wiosnę pole pokryte suchymi roślinami

Nie szkoda zostawiać tych roślin na wierzchu? Jeśli się je dobrze przykryje ziemią, to zawsze ziemia zyska więcej składników i próchnicy.

4 godziny temu, Norman33 napisał:

ogólnie, zależy to trochę od twojej sytuacji i planów. jeśli boisz się, że zimą mogą się pojawić chwasty lub samosiewy, to może lepiej likwidować teraz. gruber czy talerzówka, to już zależy od twojego sprzętu i preferencji, można tak i tak. ja osobiście używam talerzówki, ale to niekoniecznie musi być najlepszy wybór dla ciebie. co do zielonej masy, może spróbuj ją wykorzystać na jakieś inne cele w gospodarstwie?

Mam tylko uprawę, więc nie mam jak w inny sposób tego zagospodarować. Poza tym siałem to, aby zwiększyć ilość azotu, więc chyba powinno to być dobrze wymieszane z ziemią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022

Mam zostawiony owies na jednej działce, a na drugiej gorczyc. Planuje kasować wiosną. 

Raz kasowałem gorczycę wczesną wiosną, to się udało dobrze wymieszać.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Pytanie kiedy roślina poplonowa typu groch, łubin lepiej odda składniki pokarmowe i jest lepiej wykorzystana. Wtedy gdy jest stalerzowana, zaorana, czy zostawiona na zimę nieruszona?

Edytowano przez marcin80wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

W tych roślinach wszystko co wartościowe znajduje się w korzeniu. 

Do poplonu ciężko o lepszy sprzęt od agregatu talerzowego. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526
18 godzin temu, marcin80wlkp napisał:

Nie szkoda zostawiać tych roślin na wierzchu? Jeśli się je dobrze przykryje ziemią, to zawsze ziemia zyska więcej składników i próchnicy.

Mam tylko uprawę, więc nie mam jak w inny sposób tego zagospodarować. Poza tym siałem to, aby zwiększyć ilość azotu, więc chyba powinno to być dobrze wymieszane z ziemią

Jak zalezy Ci bardziej na składnikach to młody poplon przed kwitnieniem i zaorać , nie za głębko, mi zalezy na próchnicy więc stary kwitnący i najlepiej nie orać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez 35bogus
      Witam, 
      Mam pytanie jak w temacie. Mianowicie w tamtym roku zasiałem 20 arów słonecznika, po siewie pryskałem BANDUREM i miałem chwasty. Teraz moje pytanie czy mogę połączyć z COMANDEM. W grochu to nie przeszkadza ciekawy jestem co będzie ze słonecznikiem, czy to może się udać. 
      Będę wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj