Skocz do zawartości
  • 0

Ceny pszenicy 2023


Pytanie

Opublikowano

Jakie będą ceny pszenicy w 2023 roku?

każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2022 przyniósł wybuch wojny i tym samym wywindował ceny pszenicy do niespotykanych dotąd poziomów. Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  

Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 

zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.

 

Jest to kontynuacja tematu: 

 

  • Like 3
  • Thanks 1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Opublikowano
45 minut temu, hubertuss napisał:

To będą jaja jak z suszowym co tydzień będą zmieniać.

No bendą bo jeden wypiszę fv drugiemu a drugi pierwszemu,nic nie sprzedadzą a papirus mają.

  • Like 2
  • 0
Opublikowano
10 minut temu, hubertuss napisał:

W sumie prosty myk. Nikt nie udowdni nikomu ile mu się urodziło ile sprzedał a ile mu jeszcze zostało.

Tym bardziej jak jeszcze przelewy sobie puszczą.

  • 0
Opublikowano

Telus mówił kiedyś, że wyrównają do 1400, czyli będą brać pod uwagę cenę z faktury? Bo jeśli ktoś w grudniu sprzedał po 1200/1300, to podniesienie stawek z dziś nic mu nie da, bo i tak nie wykorzysta limitu przy 3,3 tony. Dobrze rozumuję? 

  • 0
Opublikowano
4 godziny temu, ws71 napisał:

Z łubinem nie ma wiekszych problemów ze zbytem, praktycznie wszystkie podmioty w okolicy po żniwach kupują,wszystko jak leci , idzie na Holandię, jak masz min 24t ,  kontakty trochę szczęścia to 2 tys/t obecnie idzie wyrwać

Dziękuję

  • 0
Opublikowano (edytowane)

Umowa zbożowa przedłużona ceny lecą na łeb na szyję. 

41 minut temu, Redeptio napisał:

Wie ktoś ile aktualnie płaci kapka?

Ostatnio bylo 910 w piątek za gluten 28, zadzwoń

Edytowane przez Tigon
  • 0
Opublikowano
6 minut temu, Tigon napisał:

Umowa zbożowa przedłużona ceny lecą na łeb na szyję. 

Ostatnio bylo 910 w piątek za gluten 28, zadzwoń

W poniedziałek też była po 910 :) Jutro już pewnie -30/40 :)

  • 0
Opublikowano

Mówiłem, że przedłużą. Podbijanie stawki jest przy każdych negocjacjach w sprawie tej umowy. 

47 minut temu, AdamKutno napisał:

Telus mówił kiedyś, że wyrównają do 1400, czyli będą brać pod uwagę cenę z faktury? Bo jeśli ktoś w grudniu sprzedał po 1200/1300, to podniesienie stawek z dziś nic mu nie da, bo i tak nie wykorzysta limitu przy 3,3 tony. Dobrze rozumuję? 

Ja myślę, że sami nie wiedzą co i jak dokładnie będzie. W którymś linku było, że będą prace nad tym w drugim kwartale. Pewnie po 15 czerwca wezmą sobie faktury zobaczą co ile i jak i na ile kasy wystarczy i jakoś to podzielą.

  • 0
Opublikowano

Tak czytam te wszystkie niusy i dochodzę do jednego wniosku ...jest źle ,ale dobrze ,że w ,,bogatym" kraju żyjemy ,to choć stać ich nam naobiecywać . 

  • 0
Opublikowano
23 minuty temu, Mario81 napisał:

nie w temacie ale czy  w dopłacie do kukurydzy jest warunek czy mokra czy sucha czy nie ma znaczenia?

Może jeszcze do kukurydzy na kiszonkę dadzą 😀, sprzedać kiszonkę z pryzmy na wagę😁

  • Haha 1
  • 0
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, AdamKutno napisał:

Telus mówił kiedyś, że wyrównają do 1400, czyli będą brać pod uwagę cenę z faktury? Bo jeśli ktoś w grudniu sprzedał po 1200/1300, to podniesienie stawek z dziś nic mu nie da, bo i tak nie wykorzysta limitu przy 3,3 tony. Dobrze rozumuję? 

Ceny z faktur nie będą brane pod uwagę. 

Dla pszenicy sprzedanej 01.12.2022 r. – 14.04.2023 nabór wniosków o dopłatę trwa do końca maja. Nie przegapcie. 

Dla pszenicy przelicznik 5,5. Dla tej po 15 kwietnia też. 

Jeśli ktoś miał 10 ha pszenicy i przedłoży fakturę na 80 ton, to jego przelicznik 80/5,5 = 14,54. czyli za dużo, dostanie tylko do swoich 10 ha. 

Jeśli ktoś miał 10 ha pszenicy i przedłoży fakturę na 40 ton, to jego przelicznik to 40/5,5=7,27  1,665 i do takiej powierzchni dostanie dopłatę. 

 

Dla okresu 01.12.2022 r. – 14.04.2023 dopłata wynosi 

Stawka dla województwa x powierzchnia policzona jak wyżej.

 

Dla okresu od 15 kwietnia dopłata do pszenicy wynosi:

2200 x powierzchnia wyliczona jak wyżej (czyli tony z faktury podzielone przez 5,5). Inaczej mówiąc 400 do tony (o ile nie ma przekroczenia z limitu 5,5). 

Można sobie od drugiej strony policzyć swój limit. Powierzchnia uprawy x 5,5. Czyli rolnik, który miał 10 ha pszenicy i fakturę na 80 ton, dostanie dopłatę do 55 ton. 55 ton x 400 zł. 

Edytowane przez Karagana
  • 0
Opublikowano

jak ktoś myśli że sprzeda pszenice po 700  i mu pis dopłaci 500 do tony 

albo po 1300 i mu 400 pis dopłaci to może się jesienią rozczarować , tym bardziej że na giełdach po 1000

tymi obiecanymi dopłatami wykończą rolników skupy i przetwórców

wypchacie ziarno za grosze dopłat nie dadzą , a wojna się jeszcze nie skonczyła

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez XTRO
      Witamy nowy rok w nowym temacie.
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna. Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez danielhaker
      Rolnicy każdego roku zmuszeni są śledzić uważnie zmieniające się ceny pszenicy w Polsce. Aktualne notowania pszenicy wcale nie są takie łatwe do oszacowania i determinuje je cały szereg różnych czynników, które mogą warunkować o znaczącej obniżce lub podwyżce ich cen. Umiejętne oszacowanie cen pszenicy 2022 wymaga od rolników sporego doświadczenia w branży, a także ciągłego śledzenia zmieniających się warunków rynkowych. Tylko wtedy będą w stanie przewidzieć, czy ceny pszenicy rosną czy spadają. 
      Jakie będą ceny pszenicy w 2022 roku?
      To pytanie zadają sobie rolnicy w całym kraju, kiedy tylko zbliża się sezon upraw. Zastanawiając się, od czego zależy cena pszenicy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość krajowej produkcji zbóż zarówno w obecnym sezonie, jak i w tym poprzedzającym. Warto zwrócić uwagę również na prognozy w kolejnym sezonie, uwzględniając również zboża importowane. Zdajemy sobie sprawę, że przewidzenie tych kwestii do najłatwiejszych zadań nie zależy i jest w dużej mierze niezależne od rolników, chociażby ze względu na zmieniające się czynniki pogodowe, ponieważ miniona susza może w znacznym stopniu wpłynąć na obecną cenę pszenicy. Przy prognozie cen pszenicy w 2022 roku należy uwzględnić również stan zapasów,  system krajowego handlu zbożem, ale też produkcję i zapasy światowe. Plony mogą też różnić się w zależności od poszczególnych regionów w kraju. 
      Cena pszenicy 2022 - prognozy
      Pomocne mogą okazać się również prognozy KOWR, czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który stara się określić, ceny pszenicy 2022 np. na podstawie jej zużycia czy wielu innych najpopularniejszych czynników. Warto czerpać wiedzę na temat zmieniających się cen zboża z różnych źródeł, aby finalna prognoza była jak najbardziej wiarygodna i miała najwyższa skuteczność, a prognozy specjalistów i analityków mogą okazać się cennym źródłem wiedzy.
      Dołącz do dyskusji na temat cen pszenicy w 2022 roku

      Aby prognoza była jak najbardziej fachowa i miała swoje faktyczne odzwierciedlenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i uważnie je obserwować. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji na temat cen pszenicy w 2022 roku, gdzie fachowcy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Wzajemna pomoc w szacunkach może okazać się nieoceniona, a późniejsza prognoza jeszcze bardziej realna, dlatego zapoznajcie się z tym, co do powiedzenia mają na ten temat rolnicy i dołączcie do dyskusji. Zapraszamy!
      Kontynuacja dyskusji:
       
    • Przez danielhaker
      Rolnicy każdego roku zmuszeni są śledzić uważnie zmieniające się ceny pszenicy w Polsce. Aktualne notowania pszenicy wcale nie są takie łatwe do oszacowania i determinuje je cały szereg różnych czynników, które mogą warunkować o znaczącej obniżce lub podwyżce ich cen. Umiejętne oszacowanie cen pszenicy 2021 wymaga od rolników sporego doświadczenia w branży, a także ciągłego śledzenia zmieniających się warunków rynkowych. Tylko wtedy będą w stanie przewidzieć, czy ceny pszenicy rosną czy spadają. 
      Jakie będą ceny pszenicy w 2021 roku?
      To pytanie zadają sobie rolnicy w całym kraju, kiedy tylko zbliża się sezon upraw. Zastanawiając się, od czego zależy cena pszenicy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość krajowej produkcji zbóż zarówno w obecnym sezonie, jak i w tym poprzedzającym. Warto zwrócić uwagę również na prognozy w kolejnym sezonie, uwzględniając również zboża importowane. Zdajemy sobie sprawę, że przewidzenie tych kwestii do najłatwiejszych zadań nie zależy i jest w dużej mierze niezależne od rolników, chociażby ze względu na zmieniające się czynniki pogodowe, ponieważ miniona susza może w znacznym stopniu wpłynąć na obecną cenę pszenicy. Przy prognozie cen pszenicy w 2021 roku należy uwzględnić również stan zapasów,  system krajowego handlu zbożem, ale też produkcję i zapasy światowe. Plony mogą też różnić się w zależności od poszczególnych regionów w kraju. 
      Cena pszenicy 2021 - prognozy
      Pomocne mogą okazać się również prognozy ARR, czyli Agencji Rynku Rolnego, która stara się określić, ceny pszenicy 2021 np. na podstawie jej zużycia czy wielu innych najpopularniejszych czynników. Warto czerpać wiedzę na temat zmieniających się cen zboża z różnych źródeł, aby finalna prognoza była jak najbardziej wiarygodna i miała najwyższa skuteczność, a prognozy specjalistów i analityków mogą okazać się cennym źródłem wiedzy.
      Dołącz do dyskusji na temat cen pszenicy w 2021 roku

      Aby prognoza była jak najbardziej fachowa i miała swoje faktyczne odzwierciedlenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i uważnie je obserwować. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji na temat cen pszenicy w 2021 roku, gdzie fachowcy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Wzajemna pomoc w szacunkach może okazać się nieoceniona, a późniejsza prognoza jeszcze bardziej realna, dlatego zapoznajcie się z tym, co do powiedzenia mają na ten temat rolnicy i dołączcie do dyskusji. Zapraszamy!
      Kontynuacja dyskusji: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/279526-ceny-pszenicy-2020/page/304/
       
    • Przez Matey
      Rolnicy każdego roku zmuszeni są śledzić uważnie zmieniające się ceny pszenicy w Polsce. Aktualne notowania pszenicy wcale nie są takie łatwe do oszacowania i determinuje je cały szereg różnych czynników, które mogą warunkować o znaczącej obniżce lub podwyżce ich cen. Umiejętne oszacowanie cen pszenicy 2020 wymaga od rolników sporego doświadczenia w branży, a także ciągłego śledzenia zmieniających się warunków rynkowych. Tylko wtedy będą w stanie przewidzieć, czy ceny pszenicy rosną czy spadają. 
      Jakie będą ceny pszenicy w 2020 roku?
      To pytanie zadają sobie rolnicy w całym kraju, kiedy tylko zbliża się sezon upraw. Zastanawiając się, od czego zależy cena pszenicy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość krajowej produkcji zbóż zarówno w obecnym sezonie, jak i w tym poprzedzającym. Warto zwrócić uwagę również na prognozy w kolejnym sezonie, uwzględniając również zboża importowane. Zdajemy sobie sprawę, że przewidzenie tych kwestii do najłatwiejszych zadań nie zależy i jest w dużej mierze niezależne od rolników, chociażby ze względu na zmieniające się czynniki pogodowe, ponieważ miniona susza może w znacznym stopniu wpłynąć na obecną cenę pszenicy. Przy prognozie cen pszenicy w 2020 roku należy uwzględnić również stan zapasów,  system krajowego handlu zbożem, ale też produkcję i zapasy światowe. Plony mogą też różnić się w zależności od poszczególnych regionów w kraju. 
      Cena pszenicy 2020 - prognozy
      Pomocne mogą okazać się również prognozy ARR, czyli Agencji Rynku Rolnego, która stara się określić, ceny pszenicy 2020 np. na podstawie jej zużycia czy wielu innych najpopularniejszych czynników. Warto czerpać wiedzę na temat zmieniających się cen zboża z różnych źródeł, aby finalna prognoza była jak najbardziej wiarygodna i miała najwyższa skuteczność, a prognozy specjalistów i analityków mogą okazać się cennym źródłem wiedzy.
      Dołącz do dyskusji na temat cen pszenicy w 2020 roku

      Aby prognoza była jak najbardziej fachowa i miała swoje faktyczne odzwierciedlenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i uważnie je obserwować. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji na temat cen pszenicy w 2020 roku, gdzie fachowcy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Wzajemna pomoc w szacunkach może okazać się nieoceniona, a późniejsza prognoza jeszcze bardziej realna, dlatego zapoznajcie się z tym, co do powiedzenia mają na ten temat rolnicy i dołączcie do dyskusji. Zapraszamy!
      Kontynuacja tematu z 2019 roku: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/273036-ceny-pszenicy-2019/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v